عملیات احداث اسکله چند منظوره بندر سیریک هرمزگان به زودی آغاز می شود/ ساخت اسکله شناور 150 تنی و رمپ 30 متری برای رونق تجاری سواحل مکران بندر شهید رجایی؛ پیشانی اقتصاد کشور است/ فعالیت بنادر مبنای سنجش پویایی اقتصاد کشور است/ توجه ویژه سازمان بنادر به نقش آفرینی بخش خصوصی مجوز بهره برداری بندر صیادی تنگ قدیم صادر شد بنادر کوچک؛ فرصت و مزیتی بی نظیر برای اقتصاد ایران است / ضرورت ایجاد امکانات و زیرساخت برای توسعه بنادر کوچک جزئیات آزادسازی نفتکش ایرانی از بندر جده با پیگیری سازمان بنادر/ کار انگلیسی‌ها دزدی دریایی‌ است بنادر کوچک می توانند به یکی از مهم ترین منابع درآمدی کشور تبدیل شوند/ ریل و جاده را به بنادر کوچک برسانیم آغاز طرح مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی بوشهر/ دسترسی و بهره گیری همگانی از سواحل بوشهر اولین دفتر بخش خصوصی افغانستان در بندر چابهار افتتاح شد/ حضور تجار افغان در بندر چابهار جزییاتی از آخرین وضعیت نفتکش انگلیسی در لنگرگاه بندرعباس/ آغاز بررسی علل حادثه دریایی تانکر "استینا ایمپرو"/ملیت 23 نفر خدمه کشتی اعلام شد افزایش متقاضیان سرمایه گذاری در بندر چابهار/ انعقاد 11 قرارداد جدید سرمایه گذاری در بندر چابهار
اقدامات پیشگیرانه سازمان بنادر نتیجه داد:کاهش 17 درصدی سوانح دریایی ایران در نیم سال اول
تعداد کل سوانح شناورهای ایرانی در شش ماهه اول سال جاری، 28 سانحه بوده که نسبت به زمان مشابه آن در سال قبل، 17 درصد کاهش داشته است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر و با بیان اینکه تلفات انسانی شناورهای ایرانی در این مدت 6 نفر بوده، گفت : در بخش تلفات انسانی نیز به نسبت 6 ماهه اول سال قبل، 40 درصد کاهش تلفات داشته ایم.

هادی حق شناس اضافه کرد : تعداد کل سوانح شناورها (ایرانی و خارجی) در شش ماهه اول امسال ، 28 سانحه بوده که در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل، 17 درصد کاهش داشته است.

اقدامات پیشگیرانه کنترل بازرسی و ممیزی آموزشی

بر اساس این گزارش و به گفته معاون امور دریایی سازمان بنادر، انجام کنترل و بازرسی منظم از کشتی ها در بنادر، الزام به انجام اصولی بار چینی در شناورها از جمله اقدامات پیشگیرانه ای است که بر کاهش حوادث دریایی در ایران موثر بوده است.

هادی حق شناس با بیان اینکه آموزش و به کارگیری فرماندهان مجرب در شناورهای باری و مسافری و همچنین ممیزی مراکز آموزش دریانوردی، در افزایش کیفیت امور دریانوردی و البته کاهش سوانح شناورها در ایران تأثیرگذار بوده است، از افزایش تجهیزات امداد و نجات طی 6 ماهه گذشته نسبت به سال قبل خبر داد و گفت : طی یک سال گذشته 4 فروند شناور ناجی در آب جنوب کشور به ناوگان امداد و نجات دریایی سازمان بنادر اضافه شده است.

به گفته وی در حال حاضر 2 دستگاه شناور ناجی نیز در دست ساخت است که تا پایان سال به این ناوگان ملحق می شود. در حال حاضر 20 فروند شناور پیشرفته ناجی در بنادر شمال و جنوب ایران فعال هستند.

انجام صد ساعت پرواز امداد دریایی   

عضو هیأت عامل سازمان بنادر همچنین با اشاره به فعالیت های پروازی امداد و نجات دریایی طی 6 ماهه اول سال، گفت : در این مدت از طریق مراکز خدمات پروازی (نیروی دریایی جمهوری اسلامی و بخش خصوصی)، 51 سورتی پرواز و در مجموع نزدیک به 100 ساعت پرواز امدادی و پایش آلودگی در آب های شمال و جنوب کشور انجام گرفت.

 بنا بر اعلام حق شناس، در 6 ماه گذشته، 29 سورتی پرواز (به هر بار برخاستن و نشستن هواپیما امدادی یک سورت گفته می شود) در بندرعباس، یک سورتی در چابهار، 9 سورتی در جزیره کیش، 3 سورتی در بوشهر و 18 سورتی در انزلی توسط نیروی دریایی و بخش خصوصی جهت ارائه خدمات امداد و نجات و پایش و مقابله با آلودگی دریایی صورت گرفت.

۶ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۴۱
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۰۶۷

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید