اجرای ۹ پروژه عمرانی و توسعه ای در بنادر آبادان/ ساخت اسکله های بتنی و شناور در بنادر آبادان/ افزایش ۳ برابری ظرفیت انبارها اقدامات سازمان بنادر، در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا قابل تقدیر است/ سازمان بنادر؛ تقویت و توسعه متوازن بنادر کوچک را پیگیری می کند/ سازمان بنادر؛ به خوبی مشارکت و حضور بخش خصوصی در پروژه های بندری را دنبال می کند ۳۰۰ هزار TEU به ظرفیت کانتینری بندر خرمشهر اضافه شد/ رشد ۷۱ درصدی بارگیری کانتینری در بندر خرمشهر/ خارج سازی ۵ فروند شناور مغروقه در اروند و یک فروند در بندر امام(ره) تا پایان سال جاری حرکت های توسعه ای و انقلابی در بنادر کشور صورت گرفته است/ هیچ نشانی از تحریم در بنادر دیده نمی شود/ بندر امام(ره)؛ به یک بندر ترانزیتی و صادراتی تبدیل شده است/ عملکرد سازمان بنادر و بندر امام(ره) در پروژه های شهر - بندر قابل تحسین است طرح های توسعه‌ای و سرمایه گذاری بندرامام(ره) در پیشکرانه، محوطه بندری و پسکرانه در دست اجراست/ ۱۷ پروژه سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۰٠۰ میلیارد ریال در حال ساخت و ساز/پیش بینی لایروبی و تعمیق کانال دسترسی خور موسی تا دو ماه آینده/ احداث ۴ ترمینال مکانیزه غلات در بندرامام(ره)/ کاهش توقف کشتی ها از ۵ روز به ۳ روز/ در بندر امام(ره) رسوب کالا نداریم فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری در بنادر وجود دارد/ پیشرفت مطلوب بنادر ایران با توجه به شرایط تحریمی کشور/ ضرورت تکمیل زنجیره حمل و نقل دریایی برای حمایت از سرمایه گذاران آزاد سازی اراضی در مسیر احداث راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی بندر بوشهر؛ آماده پذیرش کشتی‌های ۵۰ هزار تنی است سازمان بنادر؛ با جدیت جذب سرمایه گذاری را دنبال می کند/ بنادر و پسکرانه آن؛ ویژگی های متعددی برای سرمایه گذاران دارد/ بنادر شمالی؛ طی سال های اخیر رشد خوبی داشتند آغاز تعمیرات اساسی یدک کش عاشورا و هدایت3 در بندر شهید رجایی
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات:ایجاد فضایی امن و سالم در بنادر؛ هدف اصلی سازمان بنادر و گمرک
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات با تاکید بر اهمیت نشست‌های مشترک مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک گفت: هدف نهایی، ایجاد فضایی امن و سالم در بنادر به عنوان دروازه‌های تجارت کشور است.

به گزارش خبرنگار روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی،  نشست مشترک مدیران ارشد سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و رییس کل گمرک در ساختمان مرکزی سازمان بنادر با هدف تسهیل امور و تاکید تبادل الکترونیکی اطلاعات برگزار شد.

سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک؛ دو بازوی تجارت کشور

حمید رضا آبایی؛ مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادرو دریانوردی در این خصوص گفت: گمرک و سازمان بنادر دو بازی اصلی در تجارت کشور هستند و در مجموع حدود 85 درصد از تجارت از بنادر صورت می گیرد. بنابراین تعامل بین این دو سازمان بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: برگزاری جلسات هم اندیشی در این سطح، رویداد مبارکی جهت تسهیل تجارت و حمل و نقل کشور است و برای حل مشکلات اجرایی، بسیار کارساز خواهند بود، خصوصا مسائلی که در صف،  گمرکات اجرایی و بنادر کشور حادث می شوند و به هماهنگی مدیران ارشد نیاز دارند.

تحول در سازمان بنادر و گمرک؛ با انتخاب روسا از بدنه تخصصی

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادرو دریانوردی اظهار کرد: هماهنگی سازمان بنادرو دریانوردی و گمرک از گذشته همواره در دستور کار بوده است که با توجه به تحولات اخیر و انتخاب مقامات ارشد دو سازمان از بدنه تخصصی و کارشناسی، قطعا مباحث کارشناسی تر و سازنده تر خواهند بود.

وی ادامه داد: شالوده مباحث طرح شده در این نشست، تبادل الکترونیکی اطلاعات بین سازمان بنادرو دریانوردی و گمرک بود. در تبادل الکترونیکی اطلاعات، سازمان ها بدون دخالت در فرایند کاری یکدیگر، باید بتوانند اطلاعات و اسناد را در یک بستر امن، پایدار و قابل اطمینان با یکدیگر مبادله کنند.

تغییر ناپذیری اسناد، مهمترین ملاک تبادل الکترونیک اطلاعات

آبایی گفت: ملاک نخست در تبادل الکترونیک اطلاعات بین دو سازمان، تغییرناپذیری اطلاعات مبادله شده است تا بر اساس آن مسئولیت صدور هر سند مشخص و قابل پیگیری باشد و محتویات آن امن، پایدار و تغییرناپذیر باشد.

وی اضافه کرد: آخرین توافق نشست هم اندیشی مدیران کل دو سازمان در بندر شهید باهنر استان هرمزگان مورخه 19/9/96 بود که بر اساس مسائل طرح شده، بنا بر آن شد جلسه بعدی در حضور ریاست دو سازمان انجام شود و نظرات ارشادی و رهنمودهای لازم هر دو طرف دریافت شود که طبق برنامه این نشست برگزار و همه موارد مطرح شد و خوشبختانه دو طرف ضمن تلاش جهت تسهیل امور، به موارد توافق شده تاکید داشتند.

مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان بنادرو دریانوردی عنوان کرد: یکی از مسائل جدی طرح شده، بحث قفل شدن قبض انبار در فعالیت های گمرکی و منطقه ویژه بود که باید در زمان اظهار قبض انباری منطقه ویژه به گمرک، از هر گونه عملیات تفکیک، تجمیع و تغییر نام قبض انبار مذکور جلوگیری شود که خوشبختانه موافقت و اقدامات مناسبی در این زمینه در حال انجام است.

وی با تاکید بر اهمیت بحث تفکیک وظایف سازمان بنادرو دریانوردی و گمرک افزود: باید به روش هایی برسیم که کارها سریع تر و روان تر انجام شوند و به جای موازی کاری و دوباره کاری، طرفین از نتایج کار یکدیگر بهره مند شوند و هم افزایی داشته باشند.

آبایی در خصوص موضوعات دیگر بررسی شده در این جلسه گفت: مواردی در خصوص مدیریت باسکول و درب های خروج، ضرورت استفاده از X-RAY و توزین ریلی، تعیین تکلیف کالاهایی که در بنادر متروکه می‌شوند و کالاهایی که در مناطق ویژه بندری مستعمل هستند و نحوه تعلامل بیشتر در بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر کشور نیز طرح شد و نتایجی به دست آمد.

آبایی در پایان اظهار کرد: امیدواریم که در نتیجه این جلسات، بندر به عنوان دروازه اصلی توسعه تجارت، نقش آفرینی گسترده تری داشته باشد و تمام تجار و ذی نفعان غیربومی و بومی در فضایی امن و سالم فعالیت کنند، که این از اهداف مهم این حوزه می باشد.

۲۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۰۲
مرکز روابط عمومی |
کد خبر : ۴۰,۶۳۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید