بسته حمایتی سازمان بنادر برای صاحبان کالا و کشتیرانی ها/ تعرفه بنادر ایران نسبت به دیگر بنادر بیشتر نیست/ ارایه تشویق و تخفیف به صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی که با سازمان بنادر قراداد منعقد می کنند ارتقاء سطح نظارت الکترونیک و رصد آبراهه‌ها‌‌ی قابل کشتیرانی/ رشد کمی ناوگان مسافری در دستور کار سازمان بنادر/ انجام‌ بازرسی‌ متمرکز در راستای ارتقاء سطح نظارت بر ایمنی ناوگان دریایی/ تسهیل در نوسازی ناوگان و بازگشت کشتی‌های ملکی تحت پوشش پرچم اهمیت فضای کسب و کار در توسعه صنعت گردشگری دریایی برنامه ریزی برای حضور موثر در اجلاس کمیته ایمنی دریانوردی/ درخواست اعضای اجلاس برای مشارکت فعال کارشناسان ایرانی بنادر نسل سوم و تعامل با زندگی شهری سهم دریایی ایران در دریای خزر افزایش یافت/ فراهم شدن استفاده از بستر و زیر بستر دریای خزر توسط ایران/ امکان تردد با پرچم ایران در تمام دریای خزر فراهم شد/ جلوگیری از تردد آمریکا و کشورهای ناتو در دریای خزر تخصیص سوخت سوبسیدی برای رفع مشکلات کشتیرانی/ حل مشکل تأمین کانتینر برای واردات و صادرات کالا/ سازمان بنادر در حال برنامه ریزی برای کاهش مشکلات حوزه کشتیرانی دولت از حق ایران در دریای خزر کوتاه نیامده است/ سهم ایران به ۱۱ درصد کاهش نیافته است/ ۹۰ درصد کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر نهایی شده است/ اجماع بی نظیری میان کشورهای ساحلی دریای خزر/ دریای خزر به عنوان دریای صلح و دوستی بین کشورهای عضو خواهد بود امضای7 سند همکاری میان سران ۵ کشور ساحلی دریای خزر/ با امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام جدیدی در روابط کشورهای ساحلی دریای خزر برداشته شد/ امنیت و ثبات دریا در دریای خزر/ ایران در حوزه ترانزیت از نقش مهمی برخوردار است دریای خزر دریای صلح، همدلی، حسن همجواری و همکاری‌های مؤثر بین‌المللی است/ رایزنی‌های پنج‌جانبه برای گردشگری در دریای خزر/ اجرای اقدامات مربوط به بازسازی و حفظ ذخایر مشترک/ امضای معاهده بین‌المللی بنیادین توسط سران 5 کشور
پنل اول همایش هماهنگی ارگان های دریایی با موضوع توسعه حمل و نقل دریایی، ایمنی و امنیت دریانوردی برگزار شد.
آزادی مرسک بر اساس حکم دادگاه/  اقتصاد آبی راهکار توسعه دریامحور
پنل اول همایش هماهنگی ارگان های دریایی با موضوع توسعه حمل و نقل دریایی، ایمنی و امنیت دریانوردی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور که از صبح امروز با حضور مقامات کشوری و لشکری کار خود را آغاز کرد  در سه پنل تخصصی با سخنرانی مسئولان و کارشناسان پیگیری شد.پنل اول این همایش، با موضوع توسعه حمل و نقل دریایی، ایمنی و امنیت دریایی بود .

مرسک بر اساس حکم دادگاه و شورای عالی امنیت ملی آزاد شد

در ابتدای این پنل، هادی حق شناس اشاره ای به ماجرای کشتی مرسک داشت و در این خصوص اظهار کرد: این کشتی طبق یک پروسه حقوقی در آبهای ایران توقیف شد و آزاد شدن آن نیز دقیقا بر اساس نظر دادگاه و شورای عالی امنیت ملی بوده است.

وی افزود: در حادثه تصادم کشتی آلپاین نیز کمیته ای بین ایران و سنگاپور تشکیل شد و در نهایت 300 میلیون دلار بابت خسارت از طرف سنگاپوری دریافت شد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در مساله کشتی سانی در کیش نیز پیشنهاد سازمان بنادر و دریانوردی به منطقه آزاد، اقدام از دریچه سازمان بنادر بود تا از این طریق کشتی ثبت ایرانی شود و با برخورداری از تخفیف ها و معافیت ها هزینه هایش کاهش یابد که با مخالفت مالکان کشتی منتفی شد.

اقتصاد آبی راهکار توسعه دریامحور

امیر ناصر داداشی؛ رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نیز در نخستین پنل تخصصی بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی با اشاره به اینکه در نشست جهانی اقیانوس ها 2 نگاه عمده اجرایی مدنظر قرار گرفته و مطرح شده است، تصریح کرد: یکی از این دیدگاه ها به ایجاد فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری با گذر از یک اقتصاد متداول به سمت یک اقتصاد آبی پایدار شکل می گیرد.

وی افزود: دیدگاه دوم دیدگاهی انتقادی است و چالش هایی که در دیدگاه اول مورد توجه قرار نگرفته است را مورد بررسی قرار می دهد. در این دیدگاه معتقد است، اساسا نحوه سرمایه گذاری بخش خصوصی در اقیانوس ها از پایداری لازم برخوردار نیست و دریا با فشار بی سابقه ای از سوی انسان ها رو به روست.

داداشی در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف اقتصاد آبی پرداخت و گفت: در واقع اقتصاد آبی  به معنای استفاده از  ظرفیت های اقیانوس ها در  راستای بهبود زندگی انسانها و  ایجاد برابری اجتماعی در کنار کاهش مخاطرات زیست محیطی است.

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین تصریح کرد: اگر بتوانیم مرز امکان تولید به اقتصاد آبی برسانیم می توانیم از موهبت ها و ظرفیت های اقیانوس ها و دریاها تا حد بسیار زیادی استفاده کنیم.

وی همچنین ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که در تمامی شرایط استفاده از ظرفیت های دریا که پیش تر به آنها اشاره شد، ایمنی و امنیت دریایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.از سوی دیگر در دنیای امروز ایجاد فرهنگ سازی و تصمیمات یکپارچه در حوزه دریایی از مواردی است که نباید از قلم انداخته شود.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود تاکید کرد: در نهایت نباید فراموش کنیم که در دنیای امروز اقتصاد آبی و استفاده از ظرفیت های دریاها و اقیانوس ها بسیار با اهمیت است زیرا با استفاده از این اقتصاد علاوه بر درآمدزایی فراوان به اقتصادی پایدار و یکپارچه نیز دست پیدا کرد.

 

هماهنگی و یکپارچگی ارگان های دریایی مهم ترین نیاز این حوزه

مجید خلفی؛ مدیر عملیات دریایی معاونت عملیات دریایی ندسا در بخش دیگر پنل اول با اشاره به اینکه سواحل و دریاها محل تلاقی شناورها و کشتی های داخلی و خارجی است، تصریح کرد: از این رو دریاها محیطی بین المللی بوده و تحت قوانین و قواعد بین المللی هستند؛ اما از آنجایی که آبهای ایران از گستردگی بسیار زیادی برخوردار هستند، ابعاد متعددی مانند موضوعات منطقه ای و فرامنطقه ای، اختلافات مرزی و قاچاق و فعالیت های غیرقانونی را شامل می شود.

مدیر عملیات دریایی معاوت عملیات ندسا همچنین ادامه داد: در دنیای امروز مدیریت درست حرف اول را می زند از سوی دیگر استفاده از فرصت ها و ظرفیت های ایجاد شده در حوزه دریایی نیازمند یک سیستم هماهنگ و پیشرو است. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که چه اقداماتی باید انجام شود تا بتوانیم از امکانات و  ظرفیت هایی که دریاها وجود دارد به نحو احسن بهره برداری شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که برای بهره برداری مناسب از ظرفیت های دریایی باید مورد توجه قرار گیرد، ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی ارگان های دخیل در حوزه دریایی است. در واقع برای ایجاد این هماهنگی لازم است داده های درون و برون سازمانی را مورد توجه قرار داد زیرا توجه به این امر موجب می شود تا تمامی موارد موثر بر ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی ارگان ها به طور مشخص در اختیار متخصصان قرار بگیرد تا آنها بتوانند با استفاده از این داده بهترین تصمیم را بگیرند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به وضعیت امنیت سایبری شرکت های کشتیرانی در جهان اشاره کرد و گفت: بسیاری از شرکت های حمل و نقل دریایی کالا با توجه به نیازهای عملیاتی مختلفی که دارند  از سیستم های الکترونیکی متفاوتی استفاده می کننند. همچنین اغلب دریانوردان به دانش و فناوری اطلاعات بیشتر مهارت ها، دانش و تجارب خود وابستگی دارند.

وی تاکید کرد: قربانیان حملات سایبری  اغلب علاقه ای به اظهار این نوع اتفاقات ندارند و تلاش می کنند تا این اتفاقات را مخفیانه برطرف کنند.

خلفی در پایان سخنان خود اعلام کرد: حمله سایبری می تواند میلیون ها دلار به شرکت های دریانوردی ضربه بزند. به همین خاطر لازم است کشورهای مختلف اقدامات مورد نیاز را برای مقابله با این حملات انجام دهند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که سازمان های بین المللی متولی حوزه دریانوری قوانین و مقرراتی را برای جلوگیری از حملات سایبری تصویب کرده اند که بسیاری از آنها از ابتدای سا 2019 و برخی از آنها از سال 2021 اجرایی خواهند شد.

 

آمادگی مهمترین ارگان دریایی کشور برای ایجاد هماهنگی در حوزه دریانوردی

رفعت؛ رییس دبیرخانه شورایعالی صنایع دریایی  در سخنان خود با اشاره به نهاد سازی در ایجاد نهاد مشخصی که مسائل را میان ارگان ها و سازمان هایی که در حوزه دریانوردی دخالت دارند را هماهنگ کند. می خواهم نظر دوستان را به  به ماده قانونی که موجب تشکیل  شورایعالی صنایع دریایی شده است، جلب کنم. باید توجه داشت که شورایعالی صنایع دریایی بزرگترین و مهم ترین ارگان دریایی در کشور است که ریاست آن بر عهده ریاست جمهوری است و 5 وزیر و 2 معاون رییس جمهور نیز در آن عضویت دارند. در حقیقت می توان گفت این ارگان دولت کوچکی است که در حوزه صنایع دریایی تشکیل شده است. البته به این نکته نیز باید اشاره شود که درست است که این شورایعالی در برخی موارد نتوانسته آنطور که توقع می رفت، موفق عمل کند اما تلاش اعضای این شورا بر آن بوده تا حوزه فعالیت های خود را  گسترش دهد. در واقع این آمادگی کامل در شورایعالی صنایع دریایی وجود دارد تا به عنوان ارگان هماهنگ کننده میان بخش های مختلف فعال در حوزه دریایی  حل مشکلات این بخش ها عمل فعالیت کند.

 

 

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۷:۵۳
کد خبر : ۴۱,۴۰۰

اخبار مرتبط

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید