عزم جدی سازمان بنادر برای استفاده حداکثری از پتانسیل داخلی جهت تأمین قطعات و تجهیزات بندری و دریایی/ آمادگی کامل سازمان بنادر برای توسعه همکاری با شرکت های دانش بنیان مشاور امور ایثارگران سازمان بنادر و دریانوردی معرفی شد/ تاکید بر استفاده از تمامی ظرفیت های قانونی برای حمایت از ایثارگران سازمان بنادر آتش سوزی شناور باری در بندرعامری تنگستان مهار شد/ حادثه خسارت جانی نداشت بندرچند منظوره خمیر تا پایان سال جای به بهره برداری می رسد یک شناور باری در بندر محمدعامری تنگستان دچار حریق شد/ تلاش برای مهار آتش ادامه دارد میزان کالاهای کانتینری و غیرکانتینری موجود در بنادر کشور اعلام شد/ وجود ۳,۶ میلیون تن کالاهای اساسی در بنادر/ ایجاد ظرفیت در بندر شهید بهشتی چابهار برای ورود شناورهای حامل کالاهای اساسی توسعه زیرساخت های مخابراتی و ارتباطات دریایی چابهار/ ارتقای ایمنی تردد دریایی و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی در بنادر چابهار اقدامات انجام شده در حوزه توسعه زیرساخت ها و تجهیز بنادر کشور/ ادامه سرمایه گذاری در حوزه تجهیز بنادر از سوی سازمان بنادر/ انتقال تجهیزات کم کارکرد بنادر به سایر بنادر نیازمند/ ساخت و بومی سازی تعداد 768 نمونه قطعه مورد نیاز تجهیزات بندری و دریایی انجام عملیات مشترک جست و جوی دریایی ایران و عراق/ اثری از مفقودین سانحه کشتی بهبهان در آب های عراق به دست نیامد افزایش ترافیک دریایی؛ هدف اصلی سرمایه گذاری در بنادر/ ایجاد مشوق‌های سرمایه گذاری در قراردادهای سرمایه گذاری بخش خصوصی / ایجاد ۳۵ هزار شغل در شهرهای واقع در نوار ساحلی توسط بنادر تجاری/ تکمیل جاده راهبردی دامغان – گلوگاه – بهشهر جهت افزایش رقابت پذیری بندرامیرآباد/ بهره برداری از اسکله رو رو ریلی بندرامیرآباد تا پایان مهرماه سال جاری
آزادی مرسک بر اساس حکم دادگاه/  اقتصاد آبی راهکار توسعه دریامحور
پنل اول همایش هماهنگی ارگان های دریایی با موضوع توسعه حمل و نقل دریایی، ایمنی و امنیت دریانوردی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور که از صبح امروز با حضور مقامات کشوری و لشکری کار خود را آغاز کرد  در سه پنل تخصصی با سخنرانی مسئولان و کارشناسان پیگیری شد.پنل اول این همایش، با موضوع توسعه حمل و نقل دریایی، ایمنی و امنیت دریایی بود .

مرسک بر اساس حکم دادگاه و شورای عالی امنیت ملی آزاد شد

در ابتدای این پنل، هادی حق شناس اشاره ای به ماجرای کشتی مرسک داشت و در این خصوص اظهار کرد: این کشتی طبق یک پروسه حقوقی در آبهای ایران توقیف شد و آزاد شدن آن نیز دقیقا بر اساس نظر دادگاه و شورای عالی امنیت ملی بوده است.

وی افزود: در حادثه تصادم کشتی آلپاین نیز کمیته ای بین ایران و سنگاپور تشکیل شد و در نهایت 300 میلیون دلار بابت خسارت از طرف سنگاپوری دریافت شد.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: در مساله کشتی سانی در کیش نیز پیشنهاد سازمان بنادر و دریانوردی به منطقه آزاد، اقدام از دریچه سازمان بنادر بود تا از این طریق کشتی ثبت ایرانی شود و با برخورداری از تخفیف ها و معافیت ها هزینه هایش کاهش یابد که با مخالفت مالکان کشتی منتفی شد.

اقتصاد آبی راهکار توسعه دریامحور

امیر ناصر داداشی؛ رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران نیز در نخستین پنل تخصصی بیست و پنجمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی با اشاره به اینکه در نشست جهانی اقیانوس ها 2 نگاه عمده اجرایی مدنظر قرار گرفته و مطرح شده است، تصریح کرد: یکی از این دیدگاه ها به ایجاد فرصت های اقتصادی و سرمایه گذاری با گذر از یک اقتصاد متداول به سمت یک اقتصاد آبی پایدار شکل می گیرد.

وی افزود: دیدگاه دوم دیدگاهی انتقادی است و چالش هایی که در دیدگاه اول مورد توجه قرار نگرفته است را مورد بررسی قرار می دهد. در این دیدگاه معتقد است، اساسا نحوه سرمایه گذاری بخش خصوصی در اقیانوس ها از پایداری لازم برخوردار نیست و دریا با فشار بی سابقه ای از سوی انسان ها رو به روست.

داداشی در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف اقتصاد آبی پرداخت و گفت: در واقع اقتصاد آبی  به معنای استفاده از  ظرفیت های اقیانوس ها در  راستای بهبود زندگی انسانها و  ایجاد برابری اجتماعی در کنار کاهش مخاطرات زیست محیطی است.

رییس مرکز مطالعات راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچنین تصریح کرد: اگر بتوانیم مرز امکان تولید به اقتصاد آبی برسانیم می توانیم از موهبت ها و ظرفیت های اقیانوس ها و دریاها تا حد بسیار زیادی استفاده کنیم.

وی همچنین ادامه داد: البته نباید فراموش کرد که در تمامی شرایط استفاده از ظرفیت های دریا که پیش تر به آنها اشاره شد، ایمنی و امنیت دریایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.از سوی دیگر در دنیای امروز ایجاد فرهنگ سازی و تصمیمات یکپارچه در حوزه دریایی از مواردی است که نباید از قلم انداخته شود.

این مقام مسئول در پایان سخنان خود تاکید کرد: در نهایت نباید فراموش کنیم که در دنیای امروز اقتصاد آبی و استفاده از ظرفیت های دریاها و اقیانوس ها بسیار با اهمیت است زیرا با استفاده از این اقتصاد علاوه بر درآمدزایی فراوان به اقتصادی پایدار و یکپارچه نیز دست پیدا کرد.

 

هماهنگی و یکپارچگی ارگان های دریایی مهم ترین نیاز این حوزه

مجید خلفی؛ مدیر عملیات دریایی معاونت عملیات دریایی ندسا در بخش دیگر پنل اول با اشاره به اینکه سواحل و دریاها محل تلاقی شناورها و کشتی های داخلی و خارجی است، تصریح کرد: از این رو دریاها محیطی بین المللی بوده و تحت قوانین و قواعد بین المللی هستند؛ اما از آنجایی که آبهای ایران از گستردگی بسیار زیادی برخوردار هستند، ابعاد متعددی مانند موضوعات منطقه ای و فرامنطقه ای، اختلافات مرزی و قاچاق و فعالیت های غیرقانونی را شامل می شود.

مدیر عملیات دریایی معاوت عملیات ندسا همچنین ادامه داد: در دنیای امروز مدیریت درست حرف اول را می زند از سوی دیگر استفاده از فرصت ها و ظرفیت های ایجاد شده در حوزه دریایی نیازمند یک سیستم هماهنگ و پیشرو است. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود آن است که چه اقداماتی باید انجام شود تا بتوانیم از امکانات و  ظرفیت هایی که دریاها وجود دارد به نحو احسن بهره برداری شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقداماتی که برای بهره برداری مناسب از ظرفیت های دریایی باید مورد توجه قرار گیرد، ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی ارگان های دخیل در حوزه دریایی است. در واقع برای ایجاد این هماهنگی لازم است داده های درون و برون سازمانی را مورد توجه قرار داد زیرا توجه به این امر موجب می شود تا تمامی موارد موثر بر ایجاد هماهنگی و یکپارچه سازی ارگان ها به طور مشخص در اختیار متخصصان قرار بگیرد تا آنها بتوانند با استفاده از این داده بهترین تصمیم را بگیرند.

این مقام مسئول در ادامه سخنان خود به وضعیت امنیت سایبری شرکت های کشتیرانی در جهان اشاره کرد و گفت: بسیاری از شرکت های حمل و نقل دریایی کالا با توجه به نیازهای عملیاتی مختلفی که دارند  از سیستم های الکترونیکی متفاوتی استفاده می کننند. همچنین اغلب دریانوردان به دانش و فناوری اطلاعات بیشتر مهارت ها، دانش و تجارب خود وابستگی دارند.

وی تاکید کرد: قربانیان حملات سایبری  اغلب علاقه ای به اظهار این نوع اتفاقات ندارند و تلاش می کنند تا این اتفاقات را مخفیانه برطرف کنند.

خلفی در پایان سخنان خود اعلام کرد: حمله سایبری می تواند میلیون ها دلار به شرکت های دریانوردی ضربه بزند. به همین خاطر لازم است کشورهای مختلف اقدامات مورد نیاز را برای مقابله با این حملات انجام دهند. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که سازمان های بین المللی متولی حوزه دریانوری قوانین و مقرراتی را برای جلوگیری از حملات سایبری تصویب کرده اند که بسیاری از آنها از ابتدای سا 2019 و برخی از آنها از سال 2021 اجرایی خواهند شد.

 

آمادگی مهمترین ارگان دریایی کشور برای ایجاد هماهنگی در حوزه دریانوردی

رفعت؛ رییس دبیرخانه شورایعالی صنایع دریایی  در سخنان خود با اشاره به نهاد سازی در ایجاد نهاد مشخصی که مسائل را میان ارگان ها و سازمان هایی که در حوزه دریانوردی دخالت دارند را هماهنگ کند. می خواهم نظر دوستان را به  به ماده قانونی که موجب تشکیل  شورایعالی صنایع دریایی شده است، جلب کنم. باید توجه داشت که شورایعالی صنایع دریایی بزرگترین و مهم ترین ارگان دریایی در کشور است که ریاست آن بر عهده ریاست جمهوری است و 5 وزیر و 2 معاون رییس جمهور نیز در آن عضویت دارند. در حقیقت می توان گفت این ارگان دولت کوچکی است که در حوزه صنایع دریایی تشکیل شده است. البته به این نکته نیز باید اشاره شود که درست است که این شورایعالی در برخی موارد نتوانسته آنطور که توقع می رفت، موفق عمل کند اما تلاش اعضای این شورا بر آن بوده تا حوزه فعالیت های خود را  گسترش دهد. در واقع این آمادگی کامل در شورایعالی صنایع دریایی وجود دارد تا به عنوان ارگان هماهنگ کننده میان بخش های مختلف فعال در حوزه دریایی  حل مشکلات این بخش ها عمل فعالیت کند.

 

 

۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ۱۷:۵۳
کد خبر : ۴۱,۴۰۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید