افزایش ظرفیت‌های بندری ایران به235 میلیون تن/ تبدیل بنادر دولتی ایران به بنادر خصوصی/ ایران از نظر بندری هیچ چیزی کمتر از کشورهای همجوار ندارد ضرورت ارایه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران بندر چابهار/ استقبال سرمایه گذاران کشورهای هند و افغانستان از بندر شهید بهشتی/ معرفی بندر چابهار در سطح بین الملل/ بندر شهید بهشتی چابهار؛ آینده اقتصادی ایران را تغییر خواهد داد/ تلاش ارگان های دریایی برای توسعه بندر شهید بهشتی معرفی ظرفیت های منطقه با برگزاری همایش بین المللی توسعه بندرچابهار/ ضرورت رونق تولید و صادرات در چابهار/ دولت نگاه ویژه تری به توسعه راه آهن چابهار-سرخس داشته باشد رشد 600 درصدی در توسعه و افزایش 90 هزار برابری سرمایه گذاری در بنادر کشور/ ضرورت جذب سرمایه‌گذار در بندر امام خمینی، بوشهر و بندر شهید رجایی/ ارتقای سطح بنادر کشور/ ایجاد بندر دوم در کنار بندر شهیدرجایی ایرانی های مقیم آلمان خواستار سرمایه گذاری در بندرامیرآباد شدند/ توسعه گردشگری دریایی در بندرامیرآباد جابجایی 61 میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/صادرات 28 میلیون تن کالای غی رنفتی/ رشد 45 درصدی کابوتاژ غیرنفتی/ پهلوگیری 3000 فروند کشتی در بندر شهید رجایی ایجاد نخستین بایگانی الکترونیکی اداره بازرسی و ثبت شناورها در بندر بوشهر لزوم آشنایی کشورها با ظرفیت های سرمایه گذاری سواحل مکران و بندرچابهار/ هرچه سریعتر زیرساخت های ریلی و جاده ای محور شرق ایجاد شود/ چابهار می تواند کانون مراودات اقتصادی منطقه باشد افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی/ افزایش 50درصدی ظرفیت بندر شهید رجایی با بهره برداری از تجهیزات جدید/ فعالان حوزه دریایی در شرایط تحریم قوی تر و منسجم تر عمل کنند/ بهره برداری از 12 دستگاه گنتری کرین در بندر شهید رجایی رفتار عادلانه در توزیع فرصت های دریایی و بندری/ حل خلاءهای آموزشی و اشتغال با کمک سازمان بنادر/ توسعه دریایی رویکرد غالب در توسعه اقتصادی کشور است
راه اندازی خطوط منظم دریایی بین ایران و قطر/ کشتی های ایرانی، بنادر قطر را خالی ترک نخواهند کرد/قطر به دنبال واردات کالا از ایران است/ استان بوشهر با تمام ظرفیت خود، مهیای تسهیل صادرات به قطر است
مسئولان اقتصادی و بازرگانان استان بوشهر و مدیران سازمان بنادر قطر در نشستی در بندر بوشهر موانع، مشکلات و راهکارهای توسعه مبادلات تجاری میان این استان و بندرهای قطر را بررسی کردند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، نورالله اسعدی؛ سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر در نشست هیات عالیرتبه وزارت حمل و نقل و سازمان بنادر قطر که روز دوشنبه وارد تهران شدند و برای بازدید از پتانسیل های بنادر جنوبی کشور به بوشهر رفتند، گفت: استان بوشهر آمادگی دارد تا پس از مطرح شدن مسائل کلان برای توسعه روابط تجاری بین ایران و قطر در تهران موانع فراروی این مسیر را مورد بررسی قرار دهد.

وی افزود: استان بوشهر با تمام ظرفیت های خود مهیای تسهیل سازی در صادرات به قطر است و در این زمینه اهتمام ویژه ای ایجاد شده است.

 

قطر در ردیف 10 کشور اول هدف ایران برای توسعه مراودات تجاری

همچنین سعید زرین فر؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری بوشهر در این نشست گفت: قطر در ردیف 10 کشور اول هدف ایران برای توسعه مراودات تجاری است.ایران و بویژه استان بوشهر از دیربار رابطه حسنه ای با قطر داشته اند که امکان ایجاد مجدد این ارتباط تجاری و رونق آن وجود دارد.در این ارتباط در سال های 2013 و 2014 نخستین تفاهم نامه تجاری بین ایران و قطر منعقد شده است.

وی در باره ظرفیت های اقتصادی و تجاری استان بوشهر بیان کرد: این استان در کشاورزی، نخیلات و تولید محصولات خارج از فصل جزو سه استان اول ایران است و در تولید میگوی پرورشی نیز اولین استان کشور به شمار می رود.با توجه به ظرفیت های فراوان موجود در استان بوشهر این استان از قابلیت های فراوانی برای توسعه مراودات تجاری بین ایران و قطر برخوردار است.بیش از 40 درصد معیشت مردم استان بوشهر در حوزه تجارت، دریا و دریانوردی است.

کشتی های ایران خالی بر نمی گردند

کاپیتان عبدالله الخنجی؛ رئیس سازمان بنادر قطر هم در این نشست،گفت: از ایرانیان که از ابتدای تحریم ها علیه مردم قطر، ما را تنها نگذاشتند، تشکر می کنم.استان بوشهر به عنوان بزرگترین صادر کننده ایران به کشور قطر است و از این حیث افزایش هماهنگی میان این استان و قطر حائز اهمیت فراوانی است.

وی افزود: برای حل مشکل کشتی هایی که پس از تخلیه بار در قطر خالی به ایران باز می گردند، این آمادگی وجود دارد تا با ارائه لیست کالاهای مورد نیاز طرف ایرانی این کالاها را در بندر الرویس برای آنها فراهم کنیم.

الخنجی در پاسخ به درخواست یکی از صادرکنندگان میوه و تره بار استان بوشهر بیان کرد: در این ارتباط یکی از خواسته های دیرینه قطر این است که واردات چنین محصولاتی را از ایران انجام دهد و این کشور جایگزین سایر کشورهای تامین کننده میوه و تره بار قطر شود.

 

تسریع در صادرات کالا به بوشهر

از طرفی خالد النعیمی؛ مدیر بندر الرویس قطر در این نشست گفت: در ارتباط با صادرات کالاهای فاسد شدنی از استان بوشهر به قطر آمادگی لازم برای تسریع در فرایند آن وجود دارد. در این ارتباط بزودی استانداردهای موردنیاز کالاهای وارداتی به قطر به اتاق بازرگانی بوشهر اعلام می شود تا از این طریق فرایند صادرات بوشهر به قطر تسریع شود.

وی یادآور شد: تاریخ تولید و انقضای کالاهای صادراتی ایران به قطر به سال شمسی درج می شود که این تاریخ باعث ایجاد ابهاماتی برای واردکنندگان قطری است و در این زمینه انتظار داریم این تاریخ به سال میلادی نیز درج شود.

النعیمی ادامه داد: در زمینه تبدیل تاریخ ها به سال میلادی سفارت ایران در قطر همکاری قابل توجهی دارد ولی با این حال درج تاریخ ها به سال میلادی کمک زیادی به تسریع صادرات ایران به قطر است.

 

بندر الرویس؛ برای پذیرش کشتی های با تناژ بالا آماده می شود

وی افزود: با مطالعات در دست اقدام در بندر الرویس عمق آب اسکله این بندر بزودی به 11 متر افزایش می یابد که این امر برای تردد کشتی های با تناژ بالا ظرفیت مناسبی ایجاد می کند.

 

درخواست های بخش خصوصی از مدیران بنادر قطراعلام شد

خورشید گزداری؛ رئیس اتاق بازرگانی بوشهر نیز گفت: امیدواریم در راستای توسعه مراودات تجاری میان 2 کشور گام های موثری برداریم و در مرحله نخست انتظار داریم بخش خصوصی به عنوان میزبان اصلی نشست با هیات قطری باشد تا با شمار فعالان اقتصادی بیشتری پذیرای آنها باشیم.

وی یادآور شد: استان بوشهر با 700 کیلومتر مرز آبی با خلیج فارس در زمینه تامین کالاهایی از جمله صیفی جات و مواد معدنی آماده توسعه مراودات خود با قطر است.

گزدرازی ادامه داد: تخفیف هزینه های بندری کشور قطر از درخواست های اصلی فعالان اقتصادی استان بوشهر در زمینه صادرات به این کشور است.تقویت و راه اندازی خطوط منظم هوایی و دریایی بین بوشهر و قطر و توسعه روابط بانکی از جمله راهکارهای اصلی موردنیاز توسعه روابط تجاری ایران و قطر است.

گزدرازی ادامه داد: در ارتباط با ورود شناورهای فلزی به قطر مدارک و فرم های زیادی درخواست می شود که کوتاه تر کردن و کاهش این فرایند کمک خوبی برای صادرکنندگان استان بوشهر است.

وی افزود: فراهم سازی نیروی کارگری موردنیاز برای تخلیه بار شناورها از دیگر درخواست های صادرکنندگان استان بوشهر به قطر به شمار می رود.

گزدرازی ادامه داد: فعال سازی بندر ام السعید قطر برای تخلیه بارهای فله از جمله راهکارهای توسعه مراودات تجاری استان بوشهر با این بندر است که امیدواریم زمینه تحقق آن فراهم شود.

 

خدمات 24 ساعته در بندر حمد قطر

کاپیتان عبدالعزیز الیافعی؛ مدیر بندر حمد قطر نیز خاطرنشان کرد: قطر 6 جرثقیل 50 تا 120 تنی بطور شبانه روزی در این بندر مستقر کرده تا زمینه واردات به قطر تسریع شود.

 

/ایرنا


۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۱۴
کد خبر : ۴۲,۰۶۹

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید