سیزدهمین کارگروه حمل و نقل بین ایران و روسیه برگزار شد/ اعلام آمادگی شرکت های حمل و نقل دریایی و پایانه های بندری ایران برای سرمایه گذاری/ تاسیس شرکت های مشترک لجستیکی بندری و دریایی بین ایران و روسیه در دستور کار بازدید وزیر اقتصاد از گمرک بنادر اروندکنار و چوئبده/ افزایش تعداد سفر‌های دریایی لنج داران از ۳ به ۶ سفر در سال آغاز دوره آموزشی اطفاء حریق در بنادر صیادی سیستان و بلوچستان کسب رتبه برتر سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه پدافند شیمیایی انعقاد قرارداد سرمایه گذاری احداث سیلوی غلات به ارزش 600 میلیارد ریال در بندرامیرآباد بازدید هیات تجاری چینی از بندر شهید رجایی رشد 390 درصدی ترانزیت فرآورده‌های نفتی از بندر امام(ره) نشست شورای عالی سازمان‌ بنادر در بندر بوشهر/ رونق بنادر کوچک از اولویت‌های سازمان بنادر/ ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور 10 درصد افزایش یافت/ پرهیز از اجرای پروژه‎های عظیم فاقد عایدی برای مردم افزایش 56 درصدی واردات کالا به بندر خرمشهر/ رشد 79 درصدی ترانزیت خودرو از بندر خرمشهر تخلیه و بارگیری 11 میلیون تن کالا در بندر امام(ره) طی سه ماهه نخست سال جاری
12 دستاورد استراتژیک؛ حاصل سفر هیأت عالیرتبه قطری به ایران
دوشنبه هفته گذشته هیأت عالیرتبه وزارت حمل و نقل و سازمان بنادر قطر وارد ایران شد.هیأتی که برای افزایش سطح همکاری های مختلف به تهران آمده بود در اولین دیدار خود به سازمان بنادر و دریانوردی رفت. محمد الخنجی؛ رئیس سازمان بنادر قطر با همتای خود محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی دیدار کرد و طرفین بر توسعه فعالیت ها دریایی و بندری تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، پیش نویس توافقنامه همکاری جست و جو نجات دریایی و شناسایی مدارک شایستگی دریانوردان از جمله پیشنهادهای بود که رئیس سازمان بنادر و دریانوردی به هیأت قطری داد. همتای وی نیز از تدوین سند همکاری های حمل و نقلی و توسعه روابط تجاری صحبت کرد. مبادلات تجاری ایران و قطر در یک دهه گذشته همواره شاهد نوسان بوده و تراز تجاری با این کشور گاهی به مثبت پنج میلیون تا 143 میلیون دلار می رسید، اما این رقم سال گذشته رکورد زد. براساس آمارهای هشت ماهه سال 96 سازمان توسعه تجارت، مبادلات تجاری دو کشور به مثبت 148 میلیون دلار رسیده است.

 رشد مبادلات بین دو کشور ایران و قطر که از سال گذشته در کارنامه کاری تجار، ثبت شده باعث گردید که مدیران بخش های مختلف به خصوص حوزه حمل و نقل قطر نسبت به تعمیق روابط گام های محکم تری بردارند. از این رو مدیران سازمان بنادر قطر بر این باور هستند که با توسعه همکاری های  بندری نتایج بهتری را می توان در کارنامه تجاری طرفین به ثبت رساند.

 "اگر بندری نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد در آن سرمایه گذاری خواهیم کرد." این جمله ای  است که رئیس بنادر قطر قبل از بازدیدش از بنادر جنوبی کشور عنوان کرد.

وی در این سفر به بنادربوشهر، امام خمینی (ره)، خرمشهر و شهید رجایی رفت. بنادری که به جهت نزدیکی با قطر باعث توسعه همکاری ها خواهند شد. قطر مرز آبی با کشورهای ایران، کویت، عراق، عربستان، بحرین و امارات متحده عربی دارد. لذا در بین کشورهای یاد شده کشورمان، جایگاه بالاتری دارد. تاکید بر افزایش تجارت و توسعه روابط از سال گذشته مورد تاکید دولت قطر هم بوده است. آذرماه سال گذشته بود احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی؛ وزیر اقتصاد قطر به ایران آمده بود از سرمایه گذاران دو کشور خواست کرد که در حوزه بندری همکاری های مشترک داشته باشند. وی عنوان کرده بود که افزایش حجم مبادلات تجاری باید در دستور کار قرار گیرد و در این میان تمام موانع برداشته شود. وزیر اقتصاد قطر پیشنهاد داد که سقف تجارت دو کشور به مرز 5 میلیارد دلار برسد. حال بخش های مختلف برای تحقق این هدف آستین بالا زدند و می خواهند به اهداف ترسیم شده، نزدیک شوند.

 

ایران در صادرات کالا به قطر، پیش قدم شد

کشور قطر شاید به جهت مساحت جغرافیایی وسعت زیادی نداشته باشد اما این کشور یکی از واردکنندگان کالا و یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیا است. ذخایر گسترده گاز طبیعی این کشور باعث شده، خیلی از کشورها برای رسیدن به بازار آن از هر تلاشی دریغ نکنند؛ به خصوص همسایه ایران؛ ترکیه. کشور قطر نیز ترجیح می دهد که ایران به یکی از شرکای اصلی تجاری او تبدیل شود. از این رو چند وقتی است که تجار ایرانی برای صادرات کالا به قطر پیش قدم شدند.

 

استقبال قطری ها از گردشگری دریایی بین ایران و قطر

طی 7 روز از سفر هیات عالیرتبه قطر به ایران می گذرد، مسئولان بر این امر تاکید کردند که می خواهند بخش قابل توجهی از نیازهای کالایی شان از طریق ایران باشد و در این میان پیشنهادات متعددی رد و بدل شد که قرار است با بررسی نهایی طرفین در مورد همکاری های مشترک به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنند.

شبه جزیره قطر از شمال شرق عربستان به خلیج فارس گسترده شده‌است لذا در سفر هیأت قطری "گردشگری دریایی" بین طرفین هم مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت. سال های متمادی است، شهروندان قطر نسبت به گردشگری دریایی در محدوده خلیج فارس ابراز تمایل کرده اند. از آنجا که سازمان بنادر و دریانوردی رونق گردشگری دریایی را در سال ٩٧ مدنظر قرار داده است و به طور قطع پیگیری این مهم با کشورهای همسایه می تواند کمک قابل توجهی به ایران کند.

 

از طرفی تجار و اعضای اتاق بازرگانی هم حضور هیأت قطری در ایران را به فال نیک گرفتند و اظهار داشتند: کاهش تعرفه های بندری کمک می کند تا سطح مبادلات تجاری دو کشور افزایش پیدا کند. بدین جهت در نشست های که مدیران بنادر قطر با مدیران بنادر جنوب کشور داشتند، این موضوع مورد اشاره قرار گرفت و پیشنهاد کاهش تعرفه های بندری از سوی مقامات هر دو کشور مورد استقبال قرار گرفت. لذا بازنگری در تعرفه های بندری بین دو کشور، دور از انتظار نیست.

 

استقبال کارشناسان از رایزنی های خارجی سازمان بنادر

کارشناسان و اساتید دانشگاه هم نسبت به حضور قطری ها در ایران خوش بین هستند و در گفت و گوهایشان به این مطلب اشاره کردند که سازمان بنادر  و دریانوردی فصل جدیدی از مذاکرات منطقه ای را برای توسعه بنادر کشور آغاز کرده است.

محمود دودانگه؛ کارشناس و تحلیلگر اقتصادی می گوید: سرمایه گذاری قطری ها در بنادر ایران باعث توسعه بنادر کشور، ارتقای تراز تجاری و کاهش نرخ بیکاری بندر نشینان خواهد شد.

مسعود پل مه؛ دبیرکل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته هم معتقد است: برنامه مشخص قطر در حوزه حمل و نقل دریایی، گسترش ترانزیت و بهبود صادرات مواد غذایی ایران و کشور ترکیه از فضای دریایی ایران است. این رویکرد مستلزم حضور موثر بخش های خصوصی دو کشور برای کاهش هزینه ها است.

فاطمه دانشور؛ عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران هم از اینکه هیات قطری برای بررسی بنادر کشور به ایران آمده است، می گوید: توسعه زیر ساخت های بنادر همیشه نیاز بخش خصوصی بوده است، لذا حضور قطری ها در ایران با هدف سرمایه گذاری، یکی از اتفاق های مثبت سال جدید است.

 

ضرورت جذب سرمایه گذاری خارجی برای رشد اقتصادی کشور

نمایندگان مجلس هم از اینکه قرار است سرمایه گذاری مشترک با قطر صورت گیرد، حمایت های زیادی کردند و گفتند: جذب سرمایه های خارجی یکی از نیازهای جدی کشور است و تمام بخش ها باید به این سمت بروند.

مجید کیان پور؛ عضو کمیسیون عمران مجلس هم گفته بود که حمل و نقل کالا از طریق بنادر در کاهش نرخ بیکاری بندرنشینان، رشد تولید ناخالص داخلی، ارتقای تراز تجاری و به دنبال آن رشد مثبت اقتصادی کشور تاثیرگذار است.

 

حجم فعالیت و کیفیت خدمات بنادر ایران؛ باورکردنی نیست

 در جریان بازدید از بنادر جنوبی کشور، هیات قطری با پتانسیل های بندری ایران آشنا شدند و بارها اظهار داشتند که وضعیت بنادر ایران به جهت حجم فعالیت و کیفیت خدمات باور کردنی نیست و همین امر آنها را به همکاری مشترک مصمم تر کرد.

محمد الخنجی؛ رئیس سازمان بنادر قطر که در نشست های مشترک با مدیران بنادر به گفت و گومی نشست، خاطرنشان کرد: بنادر جنوبی ایران قدمت زیادی دارند لذا ما می توانیم از تجربیات ایران در جهت توسعه همکاری ها و مبادلات تجاری بهره ببریم.

وی ادامه داد: با هدف توسعه مبادلات تجاری دو کشور می خواهیم با تمام بنادر جنوبی ایران، همکاری داشته باشیم.

سفر 7 روزه هیات عالیرتبه قطری از وزارت حمل و نقل و سازمان بنادر قطر برای ایران 12 دستاورد استراتژیک داشت که برخی از آنها در قالب تفاهم نامه و یا قرارداد به زودی نهایی خواهد شد که در ادامه اشاره کوتاهی به آنها می شود:

1-  قطر بر مبنای برنامه استراتژیک بلند مدت در ایران حضور پیدا خواهد کرد.

2-اتصال بنادر قطر به بنادر جنوبی ایران براساس نوع فعالیت

3-سرمایه گذاری قطردر بندر خرمشهر

4-بازنگری تعرفه های بندری ایران و قطر

5-برگزاری همایش فرصت ها و ظرفیت های تجاری

6-همکاری ایران و قطر در جست‌و‌جو نجات و شناسایی اسناد دریانوردی

7-تسهیل مراودات تجاری بنادرشهید رجایی،خرمشهر،امام خمینی(ره) و بوشهر با قطر

8-امضای تفاهم نامه مشترک بندری بین بندر شهید رجایی و بندر حمد امضا

9-تدوین برنامه اجرایی توسعه روابط تجاری بنادر قطر و خرمشهر

10-آمادگی"بندرنگین" برای جذب سرمایه گذاران قطری

11-راه اندازی خطوط منظم دریایی بین ایران و قطر

12-دست پر کشتی های ایرانی هنگام خروج از بنادر قطر

۲۶ فروردین ۱۳۹۷ ۱۷:۵۷
کد خبر : ۴۲,۱۱۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید