بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی در محکومیت اقدام تروریستی اهواز/ بدون شک آمران و عاملان این اقدام کور، به زودی نتیجه این عمل خیانت بار خود را خواهند دید ساخت ۷۰ شناور خدماتی برای سازمان بنادر در طول سه سال/ بنادر شمالی کشور در آینده رونق بیشتری می گیرند/ جابه جایی بیش از 50 درصد بار کشور در دریای خزر توسط ناوگان ملی سازمان بنادر به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری در بنادر کشور است/ جانمایی یکی از بنادر بزرگ کشور در سواحل مکران/ افزایش سهم ریلی بنادر در دستور کار/انعقاد قرارداد برای تعامل حداکثری شهر و بندر ضرورت دریافت هزینه سنگین از صاحبان کالا که باعث رسوب کالا در بنادر می شوند / لزوم ارائه تخفیفات مناسب به ترخیص کنندگان کالا از بنادر/ ماندگاری کالا در بنادر آسیب اقتصادی و روانی بر مردم خواهد گذاشت برگزاری مانور مقابله با حوادث کالاهای خطرناک در بندر امام خمینی (ره) عملیات امداد پزشکی به خدمه شناور کتایون، در نزدیکی بندر بوشهر دوره بلاتکلیفی راهبری پایانه های کانتینری بنادر کشور خاتمه یافته است/ دعوت از سرمایه گذاران برای ایجاد روبناها و تجهیزات بنادر/ تکمیل زیرساخت های فاز 3 بندر شهیدرجایی طی 3 سال آینده امکان تردد خطوط مسافری از بنادر جنوبی به جزایر داخلی و کشورهای همسایه خارجی فراهم است/ به دنبال افزایش تعداد کشتی های کروز برای تردد شبانه در دریا هستیم طرح دسترسی ریلی بندر انزلی در مرحله تکمیل مطالعاتی/ آغاز عملیات اجرایی اتصال بندر انزلی به راه آهن تا پایان امسال فعالیت شرکت IPGL هند در کنار شریک ایرانی برای اپراتوری بندر چابهار/ باید با مشارکت ایران و هند، چالش‌های بین المللی به وجود آمده حل شود/ بندر چابهار؛ کانال ارتباطی به آسیای مرکزی و منشا توسعه منطقه نسبتا محروم در جنوب شرقی ایران
دریانوردان در سخت ترین شرایط فعالیت می کنند
یادداشت  _ مهرداد لاهوتی؛   نماینده مجلس 
 
حمل و نقل دریایی سهم قابل توجهی در جابجایی کالا دارد. البته این سهم در سایر کشورها بسیار بیشتر است چرا که حمل و نقل دریایی ضمن گستردگی فعالیت در مقایسه با سایر شقوق حمل و نقل ارزان تر است.
در ایران نیز حمل و نقل دریایی مزیت های متعددی دارد که هنوز برای خیلی از تجار ناشناخته است چرا که هنوز با روش های سنتی و قدیمی کالاهای خود را جابجا کنند.
آنگونه که پیگیری کردم تجار حمل و نقل جاده ای را ترجیح می دهند ولی اگر با مزیت های این نوع وسیله حمل و نقل آشنا شوند دیگر اولویت شان جاده نخواهد بود.
در این میان دریانوردان نقش بسیار بزرگی در تجارت کشور دارند. اگر این افراد از خودگذشتگی نداشته باشند این حرفه و شغل نمی تواند ادامه دار باشد. دریانوردان در سخت ترین شرایط فعالیت می کنند و هدف آنها خدمت به کشور است.
روز جهانی دریانورد فرصتی را فراهم می کند تا از سخت کوشان این حوزه که جان خود را بر روی دریا می گذارند تقدیر و تشکر کرد.
خوشبختانه در حوزه دریانوردی قوانین جامع و کاملی وجود دارد. با این اوصاف اگر دریانوردان خواسته ای داشته باشند مجلس شورای اسلامی از هیچ حمایتی دریغ نخواهد کرد چرا که می دانیم اگر آنها نباشند حمل و نقل دریایی دوام نمی آورد.دریانوردان حداقل 6 ماه روی دریا هستند و از خانواده خود خبر ندارد.در این میان امواج دریا آسیب روحی و روانی را دارد لذا تحت هیچ شرایطی نباید دریانوردان را فراموش کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
دریانوردان سرمایه های ملی هستند
رامین نورقلی پور گلستان 
نماینده مجلس
ایمنی دریانوردان باید رتبه اول توجه ارگان های دریایی باشد. دریانوردان سرمایه های ملی هستند و از آنجا که این شغل بسیار سخت و پیچیده است باید برای حفظ سلامتی دریانوردان به سمت تصویب مفادی رفت که کمک کننده باشد. نکته دیگری که این روزها دغدغه نمایندگان مجلس شده بحث حفظ جان دریانوردان در برابر دزدان دریایی است. ایران باید در تقویت و امنیت مسیر تردد کشتی های تحت پرچم ایران اقدام بیشتری انجام دهد.حفاظت دریانوردان از دزدان دریایی نکته مهمی است که بخش های نظامی کشور مسوول پیگیری آن هستند. ما نمی توانیم دزدان دریایی را کنترل کنیم اما توان حفظ و حراست از دریانوردان خود را داریم. ما معتقدیم شغل دریانوردی جزو مشاغل سخت و زیان آور است و در این باره هیچ شبه ای وجود ندارد. آنها ماه های طولانی از خانواده خود دور هستند و ریسک های زیادی را متحمل می شوند. نمونه اخیر سانحه دریایی نفتکش سانچی است. دریانوردان این کشتی ها همواره نگرانی این را دارند که با سانحه و یا تصادمی روبرو نشوند ولی اتفاق خبر نمی کند و هر لحظه احتمال یک فاجعه دریایی وجود دارد. با این اوصاف سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان سازمان حاکمیتی با سیاست های سازمان جهانی دریانوردی همراه است و در این مسیر کنوانسیون های بین المللی خوبی تصویب شده است ولی هنوز کافی نیست. این حرفه به حمایت های بیشتری نیاز دارد.
 
 
 
 
۷ تیر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۱
کد خبر : ۴۲,۸۶۶

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید