بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی در محکومیت اقدام تروریستی اهواز/ بدون شک آمران و عاملان این اقدام کور، به زودی نتیجه این عمل خیانت بار خود را خواهند دید ساخت ۷۰ شناور خدماتی برای سازمان بنادر در طول سه سال/ بنادر شمالی کشور در آینده رونق بیشتری می گیرند/ جابه جایی بیش از 50 درصد بار کشور در دریای خزر توسط ناوگان ملی سازمان بنادر به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری در بنادر کشور است/ جانمایی یکی از بنادر بزرگ کشور در سواحل مکران/ افزایش سهم ریلی بنادر در دستور کار/انعقاد قرارداد برای تعامل حداکثری شهر و بندر ضرورت دریافت هزینه سنگین از صاحبان کالا که باعث رسوب کالا در بنادر می شوند / لزوم ارائه تخفیفات مناسب به ترخیص کنندگان کالا از بنادر/ ماندگاری کالا در بنادر آسیب اقتصادی و روانی بر مردم خواهد گذاشت برگزاری مانور مقابله با حوادث کالاهای خطرناک در بندر امام خمینی (ره) عملیات امداد پزشکی به خدمه شناور کتایون، در نزدیکی بندر بوشهر دوره بلاتکلیفی راهبری پایانه های کانتینری بنادر کشور خاتمه یافته است/ دعوت از سرمایه گذاران برای ایجاد روبناها و تجهیزات بنادر/ تکمیل زیرساخت های فاز 3 بندر شهیدرجایی طی 3 سال آینده امکان تردد خطوط مسافری از بنادر جنوبی به جزایر داخلی و کشورهای همسایه خارجی فراهم است/ به دنبال افزایش تعداد کشتی های کروز برای تردد شبانه در دریا هستیم طرح دسترسی ریلی بندر انزلی در مرحله تکمیل مطالعاتی/ آغاز عملیات اجرایی اتصال بندر انزلی به راه آهن تا پایان امسال فعالیت شرکت IPGL هند در کنار شریک ایرانی برای اپراتوری بندر چابهار/ باید با مشارکت ایران و هند، چالش‌های بین المللی به وجود آمده حل شود/ بندر چابهار؛ کانال ارتباطی به آسیای مرکزی و منشا توسعه منطقه نسبتا محروم در جنوب شرقی ایران
وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی، روز دریانورد
وزیر راه و شهرسازی در پیامی ضمن تبریک به مناسبت روز جهانی دریانورد در سال ٢٠١٨، فعالیت دریانوردان ایرانی را موجب حرکت چرخ حیات و توسعه کشور دانست و تاکید کرد: حمایت از دریانوردان نه تنها حق آنهاست، بلکه تکلیفی سنگین بر دوش دولتمردان کشوری است که از سابقه تمدن، تاریخ، ظرفیت های فکری و فرهنگی و انسانی غنی برخوردار است و پیشرو در ارائه رفتار اخلاقی و انسانی به دریانوردان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ متن پیام جناب آقای دکتر آخوندی؛ وزیر محترم راه و شهرسازی به مناسبت روز جهانی دریانورد در سال ۲۰۱۸که در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد قرائت شد، به شرح ذیل است.

مقامات محترم کشوری و لشکری، مدیران محترم ارگانهان های دریایی کشور، دریانوردان غیور و سرافراز ایران اسلامی، میهمانان ارجمند؛ قبل از هر چیز تمایل دارم یادی کنم از شهدای حادثه ناگوار هفتم تیر سال ۱۳۶۰ که منجر به شهادت مظلومانه حضرت آیت ا... بهشتی رحمت اله علیه و ۷۲ تن از یاران وی گردید، شخصیت های بزرگی که از ذخایر انقلاب محسوب می شدند. یادشان گرامی و ارواح طیبه شان در نزد ذات لایزال الهی متنعم و مسرور باد.

هدف از برگزاری مراسم روز جهانی دریانورد، پرداختن به یکی از مشاغل سخت و در عین حال جذاب و اثرگذار در چرخه اقتصاد جهانی است. حرفه ای که همواره با مخاطرات جانی همراه می باشد و آخرین آن تراژدی تلخ و مصیبت بار سانحه کشتی سانچی بود که در دی ماه سال گذشته به وقوع پیوست و به موجب آن ۳۲ نفر دریانورد از جمله ۳۰ دریانورد غیور میهن عزیزمان جان خود را در جهت خدمت به اقتصاد کشور از دست دادند.

همانطور که می دانید، سابقه تعیین روز جهانی دریانورد به سال ۲۰۱۰ میلادی بر می گردد. در ماه ژوئن این سال، کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردهای آموزش، گواهینامه ها و نگهبانی (STCW) که به مقوله آموزش و شایستگی دریانوردان می پردازد، در شهر مانیل برگزار شد و کنوانسیون مذکور تجدیدنظر و نگارش جدید آن در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب رسید. یکی از مهم ترین اقدامات این کنفرانس تصویب قطعنامه ای به منظور اختصاص روزی تحت عنوان "روز جهانی دریانورد" در ۲۵ ژوئن هر سال و دعوت از کشورهای عضو نسبت به ثبت این رویداد در تقویم دریایی خود می باشد تا به موجب آن از دریانوردان کشورها به پاس خدمات بی شائبه در این روز تقدیر و تشکر بعمل آید.

بر همین اساس هرساله طی مراسمی از زحمات هزاران دریانورد بخش های مختلف صنعت حمل و نقل بین المللی دریایی و خدمات وابسته در ساحل و دریا، بر روی کشتی های کوچک و یا پهن پیکر، جهت توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتکش و دریادل جامعه قدردانی می گردد.

در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون دریانورد در سرتاسر جهان مشغول فعالیت دریانوردی هستند. سفرهای دریایی به دلیل ویژگی زندگی دور از ساحل، پیامدهای گوناگونی را به لحاظ محدودیت و کمبود دسترسی به موقعیت و امکانات مناسب، استراحت مفید، امکانات بهداشتی، درمانی و مواد غذایی و سایر امکانات رفاهی و تفریحی به همراه دارد و جابجایی های مستمر در بنادر و مناطق دریایی دنیا، تغییر ساعت های مداوم سفر در مسیرهای طولانی مدت و بین قاره ای موجب شده تا دریانوردان مدام دچار تغییرات بیولوژیک بدن شوند و بر روی تنظیمات جسمی آنها یا همان ساعت زیستی بدن آنها اثراتی نامطلوب باقی بگذارد.

این عوامل به طور معمول ایمنی و سلامت جسمانی و روانی دریانوردان را در مقایسه با کارکنان خشکی در معرض صدمات و خطر فرسایش و زوال بیشتر قرار می دهد و آن ها را دچار انواع بیماری ها می نماید. 

تمام این موضوعات و دغدغه ها تحت یک عنوان جمع شده و سازمان بین المللی دریانوردی را بر آن داشت تا جهت توجه خاص به رفاه و سلامتی دریانوردان، سال ۲۰۱۸ را با شعار "حمایت از رفاه و سلامت دریانوردان" مزین نماید و با ایجاد کمپینی از جامعه دریانوردی دنیا بخواهد تا حساسیت ویژه ای را به این موضوع معطوف دارند. این کمپین کمک خواهد نمود تا با تمرکز بر قدرت رسانه های اجتماعی، به مشکلات موجود دریانوردان رسیدگی گردد و کشتیرانی ها و سایر فعالان این صنعت را که سهم بزرگ و مثبتی در رفاه دریانوردان دارند، در جهت ایجاد شرایط خوب کاری ترغیب نمایند.

میل دریانوردان عزیز سرزمین مان ایران که با وجود همه محدودیت ها و سختی ها مشغول به کار در دریا هستند و چرخ حیات و توسعه کشور را به حرکت در می آورند، حق دارند از حمایت های مادی و معنوی لازم برخوردار گردند. حمایت از دریانوردان نه تنها حق آنهاست، بلکه تکلیفی سنگین بر دوش دولتمردان کشوری است که از سابقه تمدن، تاریخ، ظرفیت های فکری و فرهنگی و انسانی غنی برخوردار است و پیشرو در ارائه رفتار اخلاقی و انسانی به دریانوردان بوده است.

در همین راستا وزارت راه و شهرسازی در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انجمن صنفی کارگری دریانوردان ایران از هر گونه تلاش و کوششی دریغ ننموده که نمونه بارز آن پیگیری مجدانه مشکلات بوجود آمده و حل مشکلات دریانوردان ایرانی و خارجی در سال های اخیر بوده است. لازم به ذکر است، سازمان بنادر و دریانوردی در راستای اجرای مفاد ۴ . ۱ و ۴۰۴ مقاوله نامه کار دریایی مراقبت درمانی بر روی کشتی و ساحل و ایجاد و توسعه تاسیسات رفاهی مستقر در ساحل و تشکیل تیم های ممیزی، جهت ارزیابی کلیه بنادر را در دستور کار خود قرار داده است.

علاوه بر این، از سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی کشور انتظار می رود، با پیگیری درس های آموختنی از حوادث دریایی به ویژه سانحه کشتی سانچی، چه در سطح ملی و چه در سطح سازمان بین المللی دریانوردی گام های موثری را در جهت ارتقای سطح آموزشی و مهارت دریانوردان ایرانی بردارد.

در پایان امید آن می رود که با اجرای موثر و کارآمد مفاد مقاوله نامه کار دریایی و رعایت کرامت انسانی و حفظ حقوق بشری دریانوردان گامی نو و موثر در جهت شکوفایی صنعت دریانوردی در بعد انسانی آن برداریم.

 

۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
کد خبر : ۴۲,۸۸۱

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید