تبیین دستاورد‌های حوزه دریایی کشور طی ۴۰سال گذشته/ اعلام جزییات بیست و ششمین همایش ارگانهای دریایی/ ظرفیت پذیرش کشتی‌ها به ۱۵۰ هزار تن رسید/ خودکفایی ایران در ساخت شناور‌های مسافری و باری/ بررسی چشم انداز‌ بخش دریایی کشور موج بندرداری نوین در ایران، بعد از انقلاب شکل گرفت/ از فرصت برجام برای تجهیز بنادر به خوبی بهره بردیم یادداشت| بندر خرمشهر و پتانسیل های که برای آن ایجاد شده است افزایش ظرفیت بنادر کشور از ۱۹ به ۲۳۴ میلیون تن/ ظرفیت جابه‌جایی سالانه مسافران راه‌آهن به ۲۵ میلیون نفر رسید همایش بین المللی توسعه چابهار؛ فرصتی برای معرفی ظرفیت های توسعه ای بندری/ رشد ۵۱ درصدی عملیات بندری در چابهار در مقایسه سال گذشته/ استقبال چشمگیر سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی برای حضور در بندر چابهار/ بندر گوادر پاکستان؛ مکمل بندر چابهار است لزوم بهره گیری از ظرفیت بالای مجتمع بندری انزلی در توسعه منطقه اقتصادی آمادگی بندر خرمشهر برای گشت های منظم دریایی در تعطیلات/ افزایش ضریب ایمنی حرکت قایق ها و شناور های تفریحی برگزاری مانور عملیاتی اطفاء حریق، امداد و نجات و مقابله با آلودگی دربندر کنگان انضباط و شفافیت مالی در دستور کار سازمان بنادر/ وصول مطالبات با جدیت پیگیری شود تصویب پیشنهاد ایران در کمیته دائمی اقتصادی وتجاری سازمان همکاری اسلامی(کومسک)
وزیر راه و شهرسازی، عباس آخوندی، روز دریانورد
وزیر راه و شهرسازی در پیامی ضمن تبریک به مناسبت روز جهانی دریانورد در سال ٢٠١٨، فعالیت دریانوردان ایرانی را موجب حرکت چرخ حیات و توسعه کشور دانست و تاکید کرد: حمایت از دریانوردان نه تنها حق آنهاست، بلکه تکلیفی سنگین بر دوش دولتمردان کشوری است که از سابقه تمدن، تاریخ، ظرفیت های فکری و فرهنگی و انسانی غنی برخوردار است و پیشرو در ارائه رفتار اخلاقی و انسانی به دریانوردان بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی؛ متن پیام جناب آقای دکتر آخوندی؛ وزیر محترم راه و شهرسازی به مناسبت روز جهانی دریانورد در سال ۲۰۱۸که در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانورد قرائت شد، به شرح ذیل است.

مقامات محترم کشوری و لشکری، مدیران محترم ارگانهان های دریایی کشور، دریانوردان غیور و سرافراز ایران اسلامی، میهمانان ارجمند؛ قبل از هر چیز تمایل دارم یادی کنم از شهدای حادثه ناگوار هفتم تیر سال ۱۳۶۰ که منجر به شهادت مظلومانه حضرت آیت ا... بهشتی رحمت اله علیه و ۷۲ تن از یاران وی گردید، شخصیت های بزرگی که از ذخایر انقلاب محسوب می شدند. یادشان گرامی و ارواح طیبه شان در نزد ذات لایزال الهی متنعم و مسرور باد.

هدف از برگزاری مراسم روز جهانی دریانورد، پرداختن به یکی از مشاغل سخت و در عین حال جذاب و اثرگذار در چرخه اقتصاد جهانی است. حرفه ای که همواره با مخاطرات جانی همراه می باشد و آخرین آن تراژدی تلخ و مصیبت بار سانحه کشتی سانچی بود که در دی ماه سال گذشته به وقوع پیوست و به موجب آن ۳۲ نفر دریانورد از جمله ۳۰ دریانورد غیور میهن عزیزمان جان خود را در جهت خدمت به اقتصاد کشور از دست دادند.

همانطور که می دانید، سابقه تعیین روز جهانی دریانورد به سال ۲۰۱۰ میلادی بر می گردد. در ماه ژوئن این سال، کنفرانس دیپلماتیک بازنگری کنوانسیون استانداردهای آموزش، گواهینامه ها و نگهبانی (STCW) که به مقوله آموزش و شایستگی دریانوردان می پردازد، در شهر مانیل برگزار شد و کنوانسیون مذکور تجدیدنظر و نگارش جدید آن در روز ۲۵ ژوئن ۲۰۱۰ به تصویب رسید. یکی از مهم ترین اقدامات این کنفرانس تصویب قطعنامه ای به منظور اختصاص روزی تحت عنوان "روز جهانی دریانورد" در ۲۵ ژوئن هر سال و دعوت از کشورهای عضو نسبت به ثبت این رویداد در تقویم دریایی خود می باشد تا به موجب آن از دریانوردان کشورها به پاس خدمات بی شائبه در این روز تقدیر و تشکر بعمل آید.

بر همین اساس هرساله طی مراسمی از زحمات هزاران دریانورد بخش های مختلف صنعت حمل و نقل بین المللی دریایی و خدمات وابسته در ساحل و دریا، بر روی کشتی های کوچک و یا پهن پیکر، جهت توجه بیشتر به نحوه زندگی، معیشت و اقتصاد این قشر زحمتکش و دریادل جامعه قدردانی می گردد.

در حال حاضر بیش از یک و نیم میلیون دریانورد در سرتاسر جهان مشغول فعالیت دریانوردی هستند. سفرهای دریایی به دلیل ویژگی زندگی دور از ساحل، پیامدهای گوناگونی را به لحاظ محدودیت و کمبود دسترسی به موقعیت و امکانات مناسب، استراحت مفید، امکانات بهداشتی، درمانی و مواد غذایی و سایر امکانات رفاهی و تفریحی به همراه دارد و جابجایی های مستمر در بنادر و مناطق دریایی دنیا، تغییر ساعت های مداوم سفر در مسیرهای طولانی مدت و بین قاره ای موجب شده تا دریانوردان مدام دچار تغییرات بیولوژیک بدن شوند و بر روی تنظیمات جسمی آنها یا همان ساعت زیستی بدن آنها اثراتی نامطلوب باقی بگذارد.

این عوامل به طور معمول ایمنی و سلامت جسمانی و روانی دریانوردان را در مقایسه با کارکنان خشکی در معرض صدمات و خطر فرسایش و زوال بیشتر قرار می دهد و آن ها را دچار انواع بیماری ها می نماید. 

تمام این موضوعات و دغدغه ها تحت یک عنوان جمع شده و سازمان بین المللی دریانوردی را بر آن داشت تا جهت توجه خاص به رفاه و سلامتی دریانوردان، سال ۲۰۱۸ را با شعار "حمایت از رفاه و سلامت دریانوردان" مزین نماید و با ایجاد کمپینی از جامعه دریانوردی دنیا بخواهد تا حساسیت ویژه ای را به این موضوع معطوف دارند. این کمپین کمک خواهد نمود تا با تمرکز بر قدرت رسانه های اجتماعی، به مشکلات موجود دریانوردان رسیدگی گردد و کشتیرانی ها و سایر فعالان این صنعت را که سهم بزرگ و مثبتی در رفاه دریانوردان دارند، در جهت ایجاد شرایط خوب کاری ترغیب نمایند.

میل دریانوردان عزیز سرزمین مان ایران که با وجود همه محدودیت ها و سختی ها مشغول به کار در دریا هستند و چرخ حیات و توسعه کشور را به حرکت در می آورند، حق دارند از حمایت های مادی و معنوی لازم برخوردار گردند. حمایت از دریانوردان نه تنها حق آنهاست، بلکه تکلیفی سنگین بر دوش دولتمردان کشوری است که از سابقه تمدن، تاریخ، ظرفیت های فکری و فرهنگی و انسانی غنی برخوردار است و پیشرو در ارائه رفتار اخلاقی و انسانی به دریانوردان بوده است.

در همین راستا وزارت راه و شهرسازی در کنار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انجمن صنفی کارگری دریانوردان ایران از هر گونه تلاش و کوششی دریغ ننموده که نمونه بارز آن پیگیری مجدانه مشکلات بوجود آمده و حل مشکلات دریانوردان ایرانی و خارجی در سال های اخیر بوده است. لازم به ذکر است، سازمان بنادر و دریانوردی در راستای اجرای مفاد ۴ . ۱ و ۴۰۴ مقاوله نامه کار دریایی مراقبت درمانی بر روی کشتی و ساحل و ایجاد و توسعه تاسیسات رفاهی مستقر در ساحل و تشکیل تیم های ممیزی، جهت ارزیابی کلیه بنادر را در دستور کار خود قرار داده است.

علاوه بر این، از سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع حاکمیتی کشور انتظار می رود، با پیگیری درس های آموختنی از حوادث دریایی به ویژه سانحه کشتی سانچی، چه در سطح ملی و چه در سطح سازمان بین المللی دریانوردی گام های موثری را در جهت ارتقای سطح آموزشی و مهارت دریانوردان ایرانی بردارد.

در پایان امید آن می رود که با اجرای موثر و کارآمد مفاد مقاوله نامه کار دریایی و رعایت کرامت انسانی و حفظ حقوق بشری دریانوردان گامی نو و موثر در جهت شکوفایی صنعت دریانوردی در بعد انسانی آن برداریم.

 

۱۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۲۰
کد خبر : ۴۲,۸۸۱

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید