اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" در بندرشهید رجایی برگزار شد / افزایش دوره‌های آموزشی برای رانندگان الزامی است اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام در بندر شهید رجایی فردا برگزار می شود بازدید معاون اقتصادی رئیس جمهور از روند تخلیه کالا در بندر امام خمینی/ برنامه‌ریزی ۲ ساله دولت برای ذخیره کالاهای اساسی در کشور
کاهش عملیات بندری ناشی از تحریم نیست/ سرمایه‌گذاری 12 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در پسکرانه‌های بنادر/ تردد بدون محدودیت کشتی های ایرانی در بنادر جهان
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به کاهش 9.2 درصدی تخلیه و بارگیری کالا در سال جاری گفت: نمی‌توان کاهش حجم تخلیه و بارگیری کالاهای غیرنفتی در پنج ماهه امسال را با تحریم‌ها مرتبط دانست؛ بلکه علت اصلی آن به نوسان فعالیت‌های اقتصادی مربوط می‌شود که در سال‌های قبل نیز بعضا دیده شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ،  محمد راستاد در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت عملکرد بندری اذعان داشت: از ابتدای امسال تا روز ۱۲ شهریورماه ۶۱.۷ میلیون تن کل تخلیه بارگیری کالاهای غیرنفتی در بنادر کشور بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۲ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در بازه زمانی یاد شده واردات به بنادر  ۱۱.۷ میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶.۶ درصد کاهش نشان می‌دهد و در همین مدت میزان صادرات نیز ۱.۲ درصد کاهش داشته است.

 

ساختار مناسب سازمان بنادر برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه این سازمان ساختار مناسبی برای جذب سرمایه گذار بخش خصوصی دارد، گفت: تا کنون 12 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پس‌کرانه بنادر محقق شده است. همچنین روز گذشته 400 میلیارد تومان پروژه در بندر امام خمینی افتتاح شد که 50 درصد آن مربوط به بخش خصوصی بود. افزون بر این، 600 میلیارد تومان تفاهم‌نامه منعقد شد که 100درصد آن مربوط به بخش خصوصی بود.

 

قرارداد بهره برداری موقت هند در چابهار منعقد شد 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ  سوالی در خصوص سر انجام سرمایه گذاری هندی ها در چابهارگفت: همکاری با اپراتور و سرمایه گذار هندی روال عادی خود را طی می‌کند. قرارداد بهره‌برداری موقت منعقد شده است. ارائه ضمانت نامه بانکی توسط شرکت اپراتور هندی، اگرچه با تاخیر ، ولی در حال انجام است و هیچ مشکلی برای این قرارداد وجود ندارد. 

راستاد این را هم گفت که هفته آینده بنده برای دیدار با مسئولان وزارت کشتیرانی هندوستان به این کشور سفر می‌کنم و موضوع قرارداد را پیگیری می کنم.

 

کریدور پاکستان – چین ؛ فرصتی برای گشترش مبادلات تجاری در چابهار 

وی درباره آخرین وضعیت کریدور پاکستان - چین که بخشی از آن مربوط به بندر گوآدر – چابهار می‌شود، گفت: کریدور اقتصادی چین – پاکستان شامل یک پکیج است که قرارداد تجاری بین این دو کشور روال خود را طی می‌کند. این همکاری برای ما هم می‌تواند یک فرصت باشد. بنادر چابهار و گوآدر می‌تواند از ظرفیت‌های خود برای گسترش مبادلات تجاری بین‌المللی بهره بگیرند.

 

ایجاد ساختار جدید برای توسعه حمل و نقل مالتی مودال

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درخصوص حمل و نقل ترکیبی نیز گفت: ما به تازگی اداره کل حمل و نقل چند وجهی و امور لجستیکی را در سازمان بنادر ایجاد کرده‌ایم که حمل و نقل مالتی مودال را توسعه دهیم. ساختار جدید توانست با تمرکز بر ظرفیت ریلی بنادر و برقراری ارتباط با سازمان‌ها به ویژه راه‌آهن فعالیت‌های خوبی را آغاز کند و در آینده امیدواریم شاهد افزایش این تعاملات باشیم.

راستاد افزود: با تمرکز بر موضوع افزایش ظرفیت ریلی بنادر و تعامل با راه‌آهن اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری مناسبی توسط این اداره‌کل انجام شده است،‌تعاملاتی با راه‌آهن برقرار شد تا هدایت کالاهای ورودی و خروجی از یا به بنادر از طریق ریل بسترسازی مناسبی شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در ماه‌های اخیر محدودیتی برای تردد کشتی‌های ایرانی در آب‌های بین‌المللی ایجاد شده یا خیر، ‌ گفت: خطوط کشتی‌رانی تاکنون هیچ محدودیتی برای تردد اعلام نکردند و مسیرهای خود را به اروپا و خاوردور ادامه می‌دهند. 


۱۴ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۰۵
کد خبر : ۴۳,۵۷۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید