کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تشدید نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" در بندرشهید رجایی برگزار شد / افزایش دوره‌های آموزشی برای رانندگان الزامی است اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام در بندر شهید رجایی فردا برگزار می شود بازدید معاون اقتصادی رئیس جمهور از روند تخلیه کالا در بندر امام خمینی/ برنامه‌ریزی ۲ ساله دولت برای ذخیره کالاهای اساسی در کشور نشست مجازی همکاری‌های حمل‌‌ونقلی ایران و روسیه/ پلت‌فرم لجستیکی حمل‌ونقل بین تهران و مسکو ایجاد می شود/ ایجاد کشتیرانی رو-رو و خطوط منظم تجاری دریایی بین روسیه و ایران/ تامین کانتینرهای خالی و یخچال‌دار در دستور کار
هفتاد سال با سازمان جهانی دریانوردی
سازمان جهانی دریانوردی (IMO) که با هدف «تامین ایمنی، امنیت و کشتیرانی کارآمد در آب های بین المللی جهان عاری از آلودگی» فعالیت خود را آغاز کرد، امروز هفتادمین سال تاسیس خود را در تهران جشن می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، طرح تاسیس سازمان جهانی دریانوردی که از نهادهای تخصصی زیرمجموعه سازمان ملل به شمار می رود و مقر آن در لندن است، با هدف تامین ایمنی تردد کشتی های تجاری در ششم مارس 1948 در کنفرانسی که در ژنو سوئیس برگزار شده بود، به تصویب رسید و 10 سال بعد فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

از بین 174 عضو سازمان بین المللی دریانوردی، 154 کشور در کنار آبراهه ها و دریاها قرار دارند، اما عضویت 20 کشور عضو سازمان جهانی دریانوردی محصور در خشکی نشان دهنده اهمیت این سازمان و توجه آن به مسایل توسعه تجارت دریایی در جهان است.

سالیانه بیش از 10 میلیارد تن کالا در جهان توسط کشتی های تجاری جابجا و نزدیک به 80 درصد کالا در جهان از طریق آب های بین المللی حمل می شود، از این رو حفظ امنیت تردد کشتی های تجاری در جهان نقش مهمی را در توسعه تجارت دریایی ایفا می کند.

هدف سازمان بین‌المللی دریانوردی، تسهیل همکاری و مبادله اطلاعات میان کشورهای عضو در زمینه موضوعات فنی مربوط به کشتیرانی و به وجود آوردن عالی ‌ترین معیارهای ایمنی دریایی است.

تامین ایمنی دریانوردی، امنیت دریاها و اقیانوس ها و رعایت مسائل زیست محیطی توسط شناورهای تجاری سه رویکرد دیگر سازمان بین المللی دریانوردی به شمار می رود که برای تحقق آن تاکنون 50 کنوانسیون، پروتکل و آیین نامه داخلی در زمینه تردد کشتی ها در آبراهه های بین المللی توسط این سازمان مصوب شده است.

به طور کلی سازمان جهانی دریانوردی این صلاحیت را دارد که در زمینه همه مسائل اداری و حقوقی مربوط به دریانوردی، اقدام ها و تصمیم های لازم را انجام دهد که نتیجه هفت دهه فعالیت آن تهیه و تصویب 50 کنوانسیون و پروتکل و بیش از هزار کد و توصیه نامه در رابطه با ایمنی و امنیت دریانوردی، جلوگیری از آلودگی آب‌ها بوده است.

مهم‌ترین هدف آیمو «ایمنی، امنیت، کشتیرانی کارآمد در اقیانوس‌های عاری از آلودگی» و ایجاد یک سیستم همکاری میان دولت‌ها برای تدوین قواعد و ایجاد یک رویه در مورد همه مسائل فنی مرتبط با کشتیرانی تجاری، تشویق و ایجاد تسهیلات برای تصویب قواعد عمومی در قلمرو امنیت دریایی، کشتیرانی موثر، جلوگیری از آلودگی دریاها توسط کشتی‌ها و مبارزه بر ضد آلودگی، تهیه پیش‌نویس کنوانسیون‌ها، موافقتنامه ها و سایر اسناد در خصوص ایمنی دریانوردی و موضوعات مرتبط با آن است.

 همکاری ایران و آیمو

جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از 5700 کیلومتر ساحل، یک کشور دریایی به شمار می رود که فعالیت های بندری و دریایی آن همواره مورد توجه نهادهای بین‌المللی دریایی از جمله آیمو بوده است؛ اکنون سالیانه به طور متوسط بیش از 300 میلیون تن کالا از 11 بندر تجاری بزرگ و 60 بندر کوچک ایران تخلیه و بارگیری می شود.

به گفته «محمد راستاد» مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، جمهوری اسلامی ایران از بسیاری اعضای سازمان جهانی دریانوردی فعال تر و موثرتر بوده و همین رویه سبب شده تا جشن گرامیداشت روز جهانی دریانوردی که با هفتادمین سالگرد تاسیس آن همزمان شده، در تهران برگزار شود؛ «کی تاک لیم» دبیرکل سازمان جهانی دریانوردی نیز برای شرکت در این آیین برای نخستین بار به تهران سفر کرده است.

فعالیت مستمر فنی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان سبب شده ایران در بین 20 کشور نخست در آیمو قرار بگیرد و تاکنون چندین پیشنهاد ایران در پنج کمیته اصلی این سازمان به عنوان قواعد بین المللی پذیرفته شده است.

این فعالیت ها سبب شد سال گذشته دبیر کل سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، در نامه‌ای به مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، از مشارکت دولت ایران در فعالیت‌های «آیمو» درباره سیاست‌ها و برنامه‌های آن و نیز ایفای تعهدات و حمایت‌های مستمر از این سازمان بین‌المللی در رسیدن به اهداف خود قدردانی کند.

جمهوری اسلامی ایران یکی از اعضای فعال سازمان بین المللی دریانوردی است و اکنون نماینده دائمی جمهوری اسلامی ایران در این سازمان در بسیاری از نشست های کمیته های تخصصی این کنوانسیون ها حضوری فعال دارد.

ایران در 29 کنوانسیون بین المللی سازمان بین المللی دریانوردی (ایمو) از جمله کنوانسیون جلوگیری از آلودگی های دریایی ناشی از دفع مواد زائد، مداخله در آب های آزاد در صورت بروز سانحه آلودگی های نفتی، خطوط بین المللی کشتی ها، کنوانسیون تجارت دریایی و تسهیل ترافیک دریایی نقش مهمی را ایفا می کند.

همچنین ایران در کنوانسیون های بین المللی تجسس و نجات دریایی، ایمنی جان اشخاص در دریا، مقابله و همکاری در برابر آلودگی های نفتی در دریاها، کنترل و مدیریت آب توازن کشتی ها و کنوانسیون بین المللی جلوگیری از تصادم در دریاها تاکنون فعالیتهای مستمری را در این سازمان بین المللی داشته است.


۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۰۸
ایرنا |
کد خبر : ۴۳,۵۹۱
کلیدواژه ها: روز جهانی دریانوردی 

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید