بیانیه سازمان بنادر و دریانوردی در محکومیت اقدام تروریستی اهواز/ بدون شک آمران و عاملان این اقدام کور، به زودی نتیجه این عمل خیانت بار خود را خواهند دید ساخت ۷۰ شناور خدماتی برای سازمان بنادر در طول سه سال/ بنادر شمالی کشور در آینده رونق بیشتری می گیرند/ جابه جایی بیش از 50 درصد بار کشور در دریای خزر توسط ناوگان ملی سازمان بنادر به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید کانتینری در بنادر کشور است/ جانمایی یکی از بنادر بزرگ کشور در سواحل مکران/ افزایش سهم ریلی بنادر در دستور کار/انعقاد قرارداد برای تعامل حداکثری شهر و بندر ضرورت دریافت هزینه سنگین از صاحبان کالا که باعث رسوب کالا در بنادر می شوند / لزوم ارائه تخفیفات مناسب به ترخیص کنندگان کالا از بنادر/ ماندگاری کالا در بنادر آسیب اقتصادی و روانی بر مردم خواهد گذاشت برگزاری مانور مقابله با حوادث کالاهای خطرناک در بندر امام خمینی (ره) عملیات امداد پزشکی به خدمه شناور کتایون، در نزدیکی بندر بوشهر دوره بلاتکلیفی راهبری پایانه های کانتینری بنادر کشور خاتمه یافته است/ دعوت از سرمایه گذاران برای ایجاد روبناها و تجهیزات بنادر/ تکمیل زیرساخت های فاز 3 بندر شهیدرجایی طی 3 سال آینده امکان تردد خطوط مسافری از بنادر جنوبی به جزایر داخلی و کشورهای همسایه خارجی فراهم است/ به دنبال افزایش تعداد کشتی های کروز برای تردد شبانه در دریا هستیم طرح دسترسی ریلی بندر انزلی در مرحله تکمیل مطالعاتی/ آغاز عملیات اجرایی اتصال بندر انزلی به راه آهن تا پایان امسال فعالیت شرکت IPGL هند در کنار شریک ایرانی برای اپراتوری بندر چابهار/ باید با مشارکت ایران و هند، چالش‌های بین المللی به وجود آمده حل شود/ بندر چابهار؛ کانال ارتباطی به آسیای مرکزی و منشا توسعه منطقه نسبتا محروم در جنوب شرقی ایران
ایران از نظر ظرفیت ناوگان کشتیرانی در شمار 20 کشور اول جهان
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ایران با دارا بودن سواحل طولانی،‌ بنادر تجاری متعدد و ناوگانی از نظر ظرفیت جزء 20 کشور اول جهان محسوب می شود، کارنامه قابل قبولی در تامین ایمنی و حفاظت از محیط زیست دریا داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان  بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی که با حضور دبیر کل آیمو و وزیر راه و شهرسازی در سالن همایش های صدا و سیما برگزارشد، افزود: از سوی جامعه بزرگ دریایی جمهوری اسلامی ایران از دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی که دعوت ما را پذیرفتند و با حضور گرمشان در جمع مقامات ودست اندکاران عرصه فعالیت دریایی و بندری ایران به اهمیت و رونق این مراسم افزودند صمیمانه قددرانی می کنم.

وی ادامه داد: بدون شک حضور عالی ترین مقام مهمترین مرجع صلاحیت دار بین المللی در امر تهیه و تولید مقررات دریایی برای کشور ما سابقه دیرینه در عرصه فعالیت های دریایی فرصتی مهم و ارزشمند تلقی می شود. هم اکنون که 70 سال از تصویب کنوانسیون تاسیس سازمان بین المللی دریانوردی( آیمو) سپری شده است می توان نقش برجسته آیمو در تامین ایمنی و امنیت دریانوردی، حفاظت از محیط  زیست دریایی و افزایش بهره وری کشتیرانی به واسطه تهیه و تصویب کنوانسیون ها، پروتکل ها ، آیین تنامه ها به وضوح دید.

راستاد با بیان اینکه طی 60 سال از آغاز فعالیت های آیمو متعاقب لازم الاجرا شدن کنوانسیون تاسیس آن در سال 1958 همواره شاهد بهبود صنعت کشتیرانی از منظر وظایف ذاتی آیمو بودیم، گفت: هر حادثه بزرگ که منجر به خسارات جانی و مالی و یا ایجاد آلودگی های نفتی در دریاها شده است زمینه ای برای تهیه و تصویب مقررات جدید و یا اصلاح مقررات جاری با ایمنی دریا و حفاظت محیط زیست دریایی را فراهم کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با روند فزآینده حمل و نقل دریایی و نیاز به صنعت کشتیرانی اگر آیمو طی سال های فعالیت خود اینچنین نقش آفرینی نمی کرد، جهان شاهد حوادث و فجلیع بزرگی در دریاها بود. دو کنوانسیون بین المللی مهم ایمنی جان اشخاص در دریا، جلوگیری از آلودگی توسط کشتی ها مارپل را می توان دو بازوی اصلی اهداف تامین کننده آیمو یعنی کشتیرانی ایمن تر و دریاها پاکیزه تر قلمداد کرد.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه آنچه آیمو به عنوان میراث خود بعد از گذشت 70 سال از آن یاد می کند، امروزه می توانیم به خوبی در روند فعالیت های دریای تجارت جهانی مشاهده کنیم، گفت: انواع کشتی ها سالانه میلیاردها تن کالا را بین 5 قاره جهان با حداقل خسارات مالی و زیست محیطی حمل می کنند. بنابراین چنین امری را باید مدیون آیمو و جامعه جهانی دانست که تعهد برای اجرای قوانین، مقررات و الزامات را سرلوحه کارهای خود قرار داده است.

راستاد افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که از همان آغاز شروع فعالیت های آیمو در سال 1958 به عضویت آن درآمد همواره خود را متعهد به پیروی از قوانین و مقررات دریایی مصوب آیمو می داند. ما با دارا بودن سواحل طولانی و بنادر تجاری متعدد و ناوگانی که از نظر ظرفیت جز20 ناوگان اول جهان مسحوب می شود کارنامه قابل قبولی در حفظ محیط زیست دریایی داریم.

وی با تاکید بر اینکه کشتی های ایرانی از نظر مطابقت با استانداردها حداقل نواقص را داشته است و در تفاهم نامه های منطقه ای کنترل و بازرسی ایمنی کشتی ها در لیست سفید قرار دارند عنوان کرد: دریانوردان ما از جمله دریانوردان متبحر و خبره جهان محسوب می شوند که طی سال های طولانی فعالیت در صنعت کشتیرانی مدرن حداقل سوانح مرتبط با ایمنی و زیست محیطی به ثبت رسانده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهارداشت: از نظر ایفای نقش در تدوین یا اصلاح مقررات دریایی مصوب آیمو به اذعان دبیرکل محترم این سازمان و بسیاری از صاحبنظران بین المللی با حضور فعال موثر متخصصان دریایی کشور در کمیته های اصلی فرعی و اصلی و گروه های کاری مختلف آیمو ما جزو کشورهای تاثیرگذار و فعال محسوب می شویم و قطعا این نقش آفرینی موثر استمرار خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما فراهم کردن زمینه رشد فزاینده کشور در عرصه حمل و نقل جهان می باشد، افزود: به طور قطع با ظرفیت های موجود و فراهم کردن ظرفیت های زمینه های لازم می توان انتظار داشت که ایران بتواند بیش از پیش سهم قابل توجهی در از بازار حمل و نقل دریایی جهان را به خود اختصا ص دهد. آنچه که تاکنون به دست آوردیم مرهون زحمات و تلاش های خالصانه جامعه دریایی کشور بوده و با امید به فردای بهتر در توسعه دریایی هم متکی به همین عزیزان هستیم.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی اذعان داشت: دریاییان ما همواره  در شرایط سخت و طاقت فرسا از جمله دوران جنگ تحمیلی با ایثار و فداکاری کشتیرانی و حمل و نقل دریایی را فعال نگه داشته و شهدای گرانقدری را به کشور تقدیم کردند. ما به دریاییان خود افتخار می کنیم و مهم ترین سرمایه بخش دریایی کشور را منابع انسانی توانمند با انگیزه و خلاق می دانیم. بنابراین جا دارد این مناسبت مهم را صممیانه به جامعه دریایی تبریک بگویم و در مسیر توسعه دریا محور کشور موفق و بهروز باشند.

راستاد

 

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۱۵
کد خبر : ۴۳,۵۹۵

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید