درخواست تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ ضرورت تسریع راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" در بندرشهید رجایی برگزار شد / افزایش دوره‌های آموزشی برای رانندگان الزامی است
لزوم توسعه صنعت دریانوردی کشور در برهه حساس کنونی/ صنعت و امور دریایی در ریشه کن کردن فقر نقش کلیدی دارد/ تردد سالانه بیش از 12 هزار کشتی اقیانوس پیما از تنگه هرمز / بزرگترین ناوگان دریایی منطقه متعلق
وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: در در برهه زمانی حساس و حیاتی کنونی کلیه دست اندرکاران صنعت حمل و نقل دریایی کشور باید با همکاری موجبات توسعه و پیشرفت صنعت دریانوردی را فرآهم کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عباس آخوندی در آیین گرامیداشت روز جهانی دریانوردی که با حضور کیم تاک لین؛ دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی صبح امروز (شنبه) در سالن همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی دریانوردی به دریاییان و کلیه دست اندرکاران صنعت حمل و نقل دریایی و خیر مقدم به دبیرکل سازمان بین المللی آیمو، اظهار کرد: امروز برای سی و سومین سال متوالی شاهد برگزاری مراسم گرامی داشت روز جهانی دریانوردی در جمهوری اسلامی ایران هستیم.

 

وی ادامه داد: برگزاری این مراسم فرصتی را فرآهم می کند تا اهداف و برنامه های کشور در خصوص حمل و نقل دریایی مورد توجه قرار گرفته و افکار عمومی نسبت به نقش مثبت، سازنده و حیاتی این صنعت آگاهی بیشتری پیدا کند. همچنین برگزاری این رویداد فرصت مناسبی را جهت تقدیر از دریاییان تلاشگر ایجاد می کند.

 

وزیر راه شهرسازی، تاکید کرد: در ابتدای امر لازم است اشاره کنم مواردی چون توسعه پایدار، توسعه و بهبود وضعیت منابع انسانی و توانمند سازی آن، نقش و جایگاه صنعت دریانوردی در ایجاد رفاه و رشد اقتصادی و زدودن فقر، جلوگیری از شیوع بیماری های واگیر، حفاظت از محیط زیست دریایی و کاهش سوانح دریایی از جمله موضوعاتی هستند که در برنامه های پنج ساله توسعه کشور در جهت تحقق آن ها برنامه ریزی شده است و بخش های اجرایی کشور موظف به اجرایی کردن آن ها هستند.

 

آخوندی با بیان اینکه صنعت دریایی و فعالیت های دریایی در ریشه کن کردن فقر نقش کلیدی ایفا می کند، اظهار کرد: این صنعت از طریق فعالیت هایی چون ثبت کشتی ها، تامین نیروی انسانی مورد نیاز کشتی ها، بازیافت کشتی ها، مالکیت و امور خدماتی مشتی ها، کشتی سازی، تعمیرات و ارائه خدمات بندری و سایر فعالیت ها می تواند برای سایر اقشار مختلف جویای کار ایجاد اشتغال نموده و به عنوان منبع مهم درآمدی عمل کند.

 

وی ادامه داد: صنعت دریایی در ذات خود صنعتی نیازمند به نیروی کار فراوان، ماشین آلات و تجهیزات سنگین و دانش برنامه ریزی و مدیریت قوی اجرایی است، بنابراین چنین صنعتی می تواند بسیاری از مشکلات اجتماعی از جمله بیکاری را تا حد زیادی برطرف کند.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نقش صنعت دریایی و کشتیرانی  بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: حمل و نقل دریایی به صرفه ترین شیوه حمل و نقل کالا در سراسر جهان محسوب شده و بیشتر تجارت جهانی امروز از طریق دریا و به وسیله کشتی انجام می شود.

 

آخوندی ادامه داد: هم اکنون سهم کشتی ها در جابه جایی کالا به 90 درصد کل تجارت جهانی می رسد. کل کالاهای حمل شده توسط کشتی ها در جهان در سال 2017 تقریبا به 10.3 میلیارد تن می رسد که این حجم از حمل و نقل دریایی به وسیله ناوگانی با 6.1 میلیون تن ظرفیت حمل شده است. این درحالی است که نیمی از تناژ ناوگان جهانی تحت مالکیت کشورهای آسیایی است.

 

وی همچنین به نقش حیاتی حمل و نقل دریایی به ویژه در حمل و نقل نفت و مشتقات آن اشاره کرد و گفت: این نقش در حوزه مذکور بسیار برجسته تر است. بر اساس آمار موجود بیش از 60 درصد مصرف سالانه نفت و مواد نفتی از طریق دریای انجام می شود و عمدتا  تا حدود 0.99 درصد آن از طریق به صورت ایمن تحویل داده می شود.

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ایران با 2500 سال سابقه دریانوردی شناخته شده و پیشتاز در امر دریانوردی است، عنوان کرد: ایران دارای بیش از 5000 کیلومتر خطوط ساحلی در خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر است و 15 جزیره و 90 بندر تجاری و صیادی دارد که نشان دهنده جایگاه ویژه کشور ما در حمل و نقل دریایی است.

 

آخوندی اضافه کرد: در این بین خلیج فارس به عنوان یکی از مناطق مهم و پر ترافیک جهان به شمار می آید و سالانه بیش از 12 هزار کشتی اقیانوس پیما از تنگه هرمز تردد می کنند. بر اساس آمار ارائه شده در سال 2017 جمهوری اسلامی ایران با مالکیت 238 کشتی با ظرفیت بارگیری حدود 15 میلیون تن مقام 21 جهان را به خود اختصاص داده است. گفتنی است کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، با جایگاه 21 از جمله 25 خط کشتیرانی اول جهانی محسوب می شود.همچنین جمهوری اسلامی ایران با 6 میلیون 583 هزارتن ظرفیت بارگیری تحت پرچم کشور 30 جهان از این حیث به شمار می آید.

 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای ناوگانی با بیش از 11 هزار فروند شناور غیر کنوانسیونی است که عمدتا در آب های خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر فعالیت می کنند، اظهار کرد: از این جهت بزرگترین ناوگان دریایی منطقه متعلق به جمهوری اسلامی ایران است.

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه گسترش حمل و نقل دریایی کشور، به کار گیری نیروهای ایرانی بر روی کشتی های خودی، ارائه سفارش ساخت و تعمیر کشتی ها و شناورها و پایگاه های کشتی سازی داخلی به طور حتم ما را در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و ایجاد رونق برای مردم به طور شایانی کمک خواهد کرد، تاکید کرد: این مهم تحقق پیدا نمی کند مگر با تامین نیروی انسانی متخصص و ماهر چراکه نیروی انسانی در انجام هر نوع فعالیت و کسب و کار نقش محوری ایفا می کند.

 

آخوندی در مورد نقاط ضعف و قوت و فرصت های پیش رو و نیز تهدیدها روبرو در حوزه حمل و نقل دریایی ایران، عنوان کرد: نقاط قوت ما در این است که ناوگان تجاری دارای رتبه 31 جهان با بیش از 6.5 میلیون تن ظرفیت ناخالص در سال 2017 بود. مورد بعدی این است که ناوگان تجاری نفت کش ما در خاورمیانه بزگترین است و از نظر سن ناوگان نیز کشتی های نفتی ایران دارای ظرفیت خوبی هستند.

 

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات صورت گرفته فرآهم کردن زمینه های استفاده از حداکثر توان داخلی در مدیریت ترمینال های کانتینری است که از جمله آن می توان به واگذاری پایانه های کانتینری بندر شهید رجایی در سال 1396 به شرکت های سینا و بتا اشاره کرد و با همکاری شرکت های خارجی و بین المللی نسبت به سرمایه گذاری و راهبری پایانه های مذکور اقدام نمود.

 

آخوندی ادامه داد: مورد بعدی جذب سرمایه گذاری خارجی از طریق واگذاری طرح توسعه بندر شهیدبهشتی چابهار به شرکتی هندی با مشارکت شرکت های داخلی است و مورد دیگر نیز کاهش هزینه حمل و نقل با هدف افزایش سهم بازار حمل و نقل بین المللی با ارائه تخفیفات مختلف است.

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از جمله نقاط ضعف ما اشاعه فرهنگ دریانوردی در کشور است، گفت: از جمله مشلات موجود این است که جوانان ما کمتر به کار دریانوردی رغبت نشان دهند و یا اینکه دریانوردان پس از چند سال محدود دریانوردی خواستار استقرار در خشکی و کار غیر دریایی شوند. همچنین وجود موانع قانونی و اجرایی برای حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی است از دیگر مسائلی است که با آن روبرو هستیم.

 

آخوندی اضافه کرد: از جمله مهم ترین تهدید های پیش رو برای حمل و نقل دریایی که میزان صادرات و واردات را تهدید می کند، می توان به عدم پایبندی دولت آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک برجام و بازگشت تحریم های ناجوانمردانه برخلاف تمام مواضع بین المللی و حقوق بشری بر علیه ایران اشاره کرد و باید بدانیم که گسترش امکان جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بنادر رقیب و حضور نیروهای بیگانه در منطقه از دیگر تهدیدهای پیش روی حمل و نقل دریایی ایران است.

 

وی در مورد فرصت های پیش روی حمل و نقل دریایی ایران نیز، عنوان کرد: امکان گسترش ترانزیت از خاک کشور برای دسترسی به کشورهای آسیای میانه، امکان گسترش ترانشیپ کالا به سایر کشورهای منطقه از طریق بنادر جنوبی، امکان پیدا کردن روش های جدید با عنایت به سیات های یک جانبه گرایانه آمریکا و بلوک های قدرت در جهان برای ایجاد توزان قوا و مقابله با یک جانبه گرایی و نیزایجاد نظام بین المللی چندجابنه گرایانه از جمله فرصت هایی است که باید به آن اشاره داشت.

 

وزیر راه و شهرسازی در پایان ابراز امیدواری کرد: متخصصان، کارشناسان و صاحب نظران حوزه دریایی کشور در برهه زمانی بسیار حیاتی کنونی ضمن توجه به موارد گفته شده دست در دست هم نهند و به موفقیت صنعت دریانوردی کشور کمک کرده و موجبات پیشرفت و توسعه هرچه بیشتر آن را رقم بزنند.

 

 

 

 

 

 

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۲
کد خبر : ۴۳,۶۰۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید