احداث بلندترین برج کنترل دریایی و ساختمان مرجع دریایی کشور در بندر چابهار دخل و تصرف در قیمت های ارایه شده در مناقصه ها امکانپذیر نیست/ برگزاری دوره آموزشی سامانه تدارکات الکترونیکی دولت/ اعلام الزامات و شرایط ثبت مناقصه در بستر سامانه ستاد آغاز عملیات تخلیه بزرگترین کشتی در بندر چابهار/ اولین محموله ذرت وارد بندر شهید بهشتی شد کشتی های غیر ایمن؛ امکان تردد در آب های ایران را ندارند/42 کشتی در لیست سیاه کشتی های غیر مجاز قرار گرفته اند امضای تفاهم نامه با پاکستان و عمان برای امنیت دریایی/ انجام سالانه ۵ میلیون متر مکعب عملیات لایروبی در آبراه های کشور/ استفاده از بویه های مجازی در بندر امام خمینی(ره)/ ایران؛ در مسیر ایجاد بنادر سبز است بانک سرمایه گذاری اروپا ۷۵۰ میلیون یورو برای بهینه سازی کشتی ها پرداخت می کند افزایش تعداد ترمینال های بانکرینگ LNG/ نحوه قرار گیری مخازن LNG در داخل کشتی ها چالش این حوزه است/ ضرورت بازنگری در مخازن گاز طبیعی کشتی ها برگزار مانور ریلی در بندر شهید رجایی برای اولین بار/ بهبود چشمگیر خدمات حمل ریلی در بنادر/ حمل ریلی در کنار حمل جاده ای در زمره انتخاب های ارزان است تکذیب ممنوعیت خروج برخى اقلام از بنادر امارات به مقصد ایران در پى تحریم هاى آمریکا/ صادرات و واردات بین ایران و امارات طبق روال قبلى در حال انجام است/ هیچ ممنوعیت، محدودیت و تفکیک کالایى بین امارات و ایران صورت نگرفته است بیانیه پایانی سمینار مشترک ایران-اتحادیه اروپا در زمینه لجستیک و حمل ونقل دریایی؛ اعلام آمادگی برای توسعه فعالیت های تجاری در منطقه/ تأکید بر سرمایه گذاری در راستای تقویت کارایی بخش های بندری و دریایی/تأکید بر استفاده از سوخت های جایگزین در بهبود عملکرد شناورها
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درهمایش تخصصی پدافند غیرعامل با رویکرد حمل و نقل دریایی در سازمان بنادر مطرح کرد:
لزوم تدوین ساختار مقابله با تحریم ها در بنادر و کشتیرانی/ تهدیدات جدی هوشمند سازی سیستم ها از نگاه پدافند غیرعامل
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در همایش تخصصی پدافند غیرعامل با رویکرد حمل و نقل دریایی بر لزوم تدوین ساختار مقابله با تحریم ها در بنادر و کشتیرانی تاکید کرد و خواستار کشف و احصای تهدیدات و میزان وابستگی متقابل زیرساخت‌ها در حوزه بندر و دریا شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، غلامرضا جلالی  در گردهمایی تخصصی پدافند غیر عامل با رویکرد حمل و نقل دریایی افزود: زیرساخت های دریایی از نوع سازه های با کابری بلند مدت است و امکان تغییرات در آن به سختی وجود دارد؛ بنابراین باید در ساخت زیرساخت‌های دریایی تهدیدات لازم را لحاظ کنیم.

 

سردار جلالی در ادامه توضیح داد: در بخش‌های مهندسی بنادر با دو وضعیت مواجه هستیم؛ اول زیرساخت‌هایی که قبلا ساخته شده است و دوم زیرساخت‌هایی که در مرحله مطالعه و اجرا قرار دارد.
 
وی‌ افزود: در ماده ۵۸ احکام دائمی برنامه ششم و ماده ۲۳ برنامه پنجم بر توجه به پدافند غیرعامل در احداث زیرساخت‌ها تأکید شده است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل درباره کاهش آسیب‌پذیری زیرساخت‌های موجود گفت:‌ طرح‌های ساماندهی وضع موجود از جنس مهندسی معکوس درباره این زیرساخت‌ها باید اجرا شود، نقاط پرریسک احصا شود و برای کاهش آسیب‌پذیری آنها برنامه‌ریزی کنیم.
 
سردار جلالی با بیان اینکه امروز درگیر جنگ مدرن اقتصادی علیه اقتصاد کشور هستیم، گفت:‌ استفاده از همه ابزارهای اقتصادی نظیر روابط بانکی، پول، ارز، تولید، مصرف و الگوی مصرف از ابزارهای حوزه اقتصاد است و دشمن از همین ابزارها برای حمله به کشور ما استفاده می‌کند.
 
ضرورت نهادینه سازی ساختار دور زدن  تحریم در سازمان بنادر  
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل اظهار داشت: در حوزه جنگ اقتصادی "تحریم" از موضوعات مهم است و اتکا به پروتکل‌ها و قراردادهای بین‌المللی برای ممانعت از اعمال تحریم غیر منطقی است. 
 
به گفته سردار جلالی ، در هر حوزه وابستگی به خارج ممکن است به تحریم منجر شود.
 
وی به وابستگی‌های تحریمی اشاره کرد و گفت: یک موضوع تحریم در ساختار سازمان بنادر نظیر بیمه‌ها یا کشتی است که اساسا باید ساختار دور زدن تحریم‌ها به صورت نهادینه در سازمان بنادر تدوین شود.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل تأکید کرد: برای هر زیرساخت نیاز به طرح‌های پاسخ اضطراری داریم که باید در سازمان‌هایی نظیر سازمان بنادر به آن توجه شود. در این حوزه تمرین مداوم و رزمایش برای ارتقای آمادگی و کم کردن امکان وقوع حوادث مهم است.
 
امکان وجود تحریم را مفروض بدانیم
 
سردار جلالی گفت: در برنامه ششم باید امکان وجود تحریم را مفروض بدانیم و سازوکار مقابله با‌ آن را داشته باشیم.
 
تفاوت آسیب‌پذیری سیستمی و ارادی در طرح پدافند  
 
وی در بخش دیگری از سخنان اش به تهدیدات سایبری پرداخت  و اضافه کرد: توسعه زیرساخت‌های کشور ما مبتنی بر فضای سایبر است، در کنار این قابلیت‌ها، وابستگی‌هایی رخ می‌دهد که یکی از آنها دسترسی از راه دور یا امکان اختلال، توقف و یا تخریب زیرساخت‌هاست که همان جنگ سایبری است.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل بیان کرد: در کنار توسعه و بهره‌برداری فناوری اطلاعات باید مراقب این دست از آسیب‌ها بود؛ طیف تهدیدها در حوزه مربوط به بنادر و دریانوردی در سه مولفه‌ای بود که ذکر کردیم.
 
سردار جلالی توجه به آسیب‌پذیری‌ها را از دیگر ابعاد پدافند غیرعامل دانست و گفت: یک‌سری آسیب‌پذیری داریم که ربطی به منشاء تهدید ندارد و آن آسیب‌پذیری سیستمی و ارادی است. چینش زیرساخت‌های خطرناک کنار یکدیگر نظیر مخازن سوخت و خطوط انتقال کنار هم، از این دست است که ممکن است استاندارد ایمنی آن رعایت شده باشد، اما استاندارد دفاعی آن رعایت نشده است.
 
وی افزود: در این حوزه سه لایه ایمنی، امنیت و دفاع مهم است و باید به هر سه حوزه توجه شود.
 
سردار جلالی افزود: این چینش مخازن پرخطر کنار هم و کنار شهرها آسیب‌پذیری است که خود ایجاد کرده‌ایم. این آسیب‌پذیری جدی است و باید توجه شود.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: در برخی آبراهه‌ها خط کشتیرانی داریم که اگر کشتی در آنجا غرق شود آبراه مسدود می‌شود که این چنین آسیب‌پذیری‌ها باید شناسایی و رفع شود.
 
وی گفت: تهدیدها و نحوه آثار آن به زیرساخت‌ها با شناسایی و اثرات آن را بررسی می‌کنیم. در ماهشهر ۵۱ مجتمع شیمیایی و پتروشیمی کنار هم چیده شده است که سناریوی آسیب‌پذیری آن خطرناک است.
 
سردار جلالی افزود:‌ در بندر عسلویه، زیرساخت‌های مجتمع عسلویه آسیب‌پذیری‌هایی برای ما تولید کرده است.
 
تهدیدهای هوشمندسازی سیستم‌ها به رغم وجد فرصت ها
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل آسیب‌پذیری سایبری را از دیگر موضوعات مهم در پدافند غیرعامل مطرح کرد و گفت: به میزانی که دارایی‌های ما از جنس سایبری شوند، آسیب‌پذیری‌ها هم افزایش می‌یابد. مثلاً تنظیم از راه دور زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی و تنظیم خارج از سیستم خوب است اما همین امر امکانی را هم برای دیگران فراهم می‌آورد؛ مثلا دشمن می‌تواند کنترل از راه دور داشته باشد.
 
سردار جلالی اضافه کرد: هوشمند شدن زیرساخت‌ها همه آسیب‌پذیری‌های سایبری را به حوزه فیزیکی منتقل می‌کند، البته این آسیب‌پذیری‌ها قابل شناسایی است و راه‌حل دارد.
 
وی به اقدامات لازم برای مقابله با آسیب‌پذیری‌ها اشاره کرد و تصریح کرد: در حوزه بندر و دریا اولین کار احصا دارایی و طبقه‌بندی است. دارایی‌ها ممکن است فیزیکی یا اعتباری باشد.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل گفت: در موضوع دارایی‌ها مقوله زیرساخت‌ها مدنظر است. در پدافند غیرعامل سه موضوع اساسی صیانت از مردم، دفاع از زیرساخت‌ها و طرح و پاسخ داریم که این سه مولفه سه دسته طرح‌های پدافند غیرعامل را دنبال می‌کند.
 
سردار جلالی با تأکید بر اینکه در حفاظت از زیرساخت‌ها تداوم کارکردهای ضروری مهم است، اضافه کرد: پیش‌بینی تهدید مؤثر، آسیب‌پذیری و اختلال در هر حوزه و طراحی راه‌حل‌ها برای تداوم کارکرد جدی است.
 
وی اضافه کرد: موضوع زیرساخت‌های این حوزه که بندری، تجهیزاتی و سایبری است باید مورد توجه خاص باشد و به عنوان دارایی‌ها از آنها حفاظت شود.
 
رئیس سازمان پدافند غیرعامل بیان کرد: در تأمین لجستیک کشور موضوع حمل و نقل و بنادر، گمرک و حمل و نقل داخلی مطرح است؛ در حوزه کامیون‌داران چرخه تأمین ما دچار اختلال شد که باید این چرخه بازنگری و اشکالات احصا شود.
 
سردار جلالی کاهش آسیب‌پذیری را از دیگر ابعاد پدافند غیرعامل عنوان کرد و گفت: کاهش آسیب‌پذیری در برخی زیرساخت‌ها زمانبر است، از سوی دیگر موضوع وابستگی‌ها در آسیب‌پذیری باید توجه شود. به عنوان مثال وابستگی به انرژی برق در مراکز حساس و حیاتی باید مورد توجه باشد. این وابستگی‌ها باید قابل قبول باشد که مثلا وابستگی برق در حوزه بانکی، صنعتی و امثال آن وجود دارد که باید برای آن فکری کرد که در این حوزه مولد برق اضطراری باید مورد توجه جدی باشد.

۱۳ آبان ۱۳۹۷ ۱۳:۴۶
کد خبر : ۴۴,۲۵۵

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید