"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است
کاهش ۱۴ درصدی سوانح دریایی در آب های تحت حاکمیت ایران/ سهم ۴۵ درصدی موتور لنج های باری از سوانح دریایی/ کاهش حداکثری سوانح دریایی در آینده ای نزدیک/ سانحه ای از شناورهای غیرایرانی تردد کرده در آبهای ا
مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سوانح دریایی در آب های تحت حاکمیت و نظارت جمهوری اسلامی ایران کاهش 14 درصدی یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، علیرضا خجسته درباره کاهش 14 درصدی سوانح دریایی، افزود: بررسی آمار سوانح دریایی در بخش جستجو و نجات دریایی طی شش ماهه اول سال 97، بیانگر کاهش تعداد سوانح دریایی در آبهای تحت حاکمیت و نظارت جمهوری اسلامی ایران می باشد. به طوری که مقایسه آمار شش ماهه سوانح دریایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، کاهش 14 درصدی را نشان می دهد.

وی اظهار داشت: کلیه سوانح اتفاق افتاده طی شش ماهه اول سال جاری ، مربوط به شناورهای ایرانی است و بدین ترتیب هیچگونه سانحه ای از شناورهای غیرایرانی متردد در آبهای تحت حاکمیت و نظارت جمهوری اسلامی ایران گزارش نشده است.

مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی در خصوص انواع شناورهای سانحه دیده طی مدت شش ماهه اول سال 97 گفت: 45 درصد از سهم سوانح مذکور مربوط به موتورلنج های باری ، 33 درصد قایق های موتوری،  3/8 درصد کشتی های فلزی و 7/13 درصد مربوط به سایر شناورهای ایرانی متردد بوده است. 

وی تاکید کرد:عمده دلایل ایجاد سوانح اخیر مربوط به آب گرفتگی شناورها با سهم 42درصد ، نقص فنی 29درصد و مابقی آن به ترتیب به دلیل طوفان ، آتش سوزی و تصادم در دریا می باشد.

خجسته با اعلام بیشترین آمار سوانح ثبتی در ماه های فروردین و اردیبهشت سال جاری و تشریح عملکرد قابل قبول مراکز هماهنگی نجات دریایی بنادر کشور ، افزود : بیشترین تعداد سوانح ثبت شده شش ماهه اول سال جاری به ترتیب مربوط به بنادر بوشهر ، هرمزگان ، چابهار، خوزستان ، مازندران و گلستان است که در این میان تعداد کل نجات یافته ها به میزان 216 نفر می باشد.

وی خاطرنشان کرد: تعداد خدمات پزشکی ارائه شده به مصدومین و مجروحین شناورهای مضطر ، 91 مورد می باشد که از این تعداد 87 مورد مربوط به اتباع ایرانی و 4 مورد مربوط به خدمه و اتباع غیر ایرانی شناورهای مضطر بوده است.

مدیر کل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به برنامه های این اداره کل در بخش استانداردسازی ، تجهیز مراکز هماهنگی نجات دریایی کشور به مدرن ترین تجهیزات استراتژیک ، سخت افزاری ونرم افزاری ، و همچنین  برنامه ارزیابی دوره ای عملکرد کلیه مراکز MRCC   کشور ، گفت: در آینده به کاهش حداکثری سوانح دریایی در آبهای تحت حاکمیت و نظارت کشور خواهیم رسید.

 

۲۲ آبان ۱۳۹۷ ۱۰:۴۸
کد خبر : ۴۴,۳۲۸

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید