زیرساخت بانکرینگ در بندر چابهار ایجاد می‌شود/ توزیع روزانه ۱۲۰۰ تن سوخت‌ کم‌سولفور به ناوگان ملی از سایت بندر شهید رجایی آمادگی بندر تیاب برای جذب سرمایه گذار جهت احداث انبارهای نگهداشت کالا / ساخت اسکله چند منظوره بندر سیریک درحال اتمام است ضرورت تسهیل تردد کشتی‌های با پرچم ایران به تمامی بنادر روسیه/ تسریع در راه‌اندازی خط منظم کشتیرانی رو-رو بین بنادر روسیه و بنادر شمالی ایران/ اعلام آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در خرید و ساخت کشتی برای فعالیت در خزر روسیه و‌ ایران برای توسعه همکاری دریایی مصمم هستند/ حداکثر بار از دریای خزر باید به بنادر ایران برسد/ لزوم عمیق‌سازی دریای خزر برای افزایش حمل‌ونقل دریایی اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل
سیزدهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی (2018 ICOPMAS) قرار است از پنجم تا هفتم آذرماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار شود. این همایش تقریبا هر دو سال یک‌بار با همراهی حامیان معنوی برگزار شده است؛ حامیانی که در پیشبرد اهداف این همایش بسیار کارآمد هستند. از اهداف این همایش می‌توان به ایجاد بستری مناسب برای تبادل‌نظر و انتقال تجربیات جامعه متخصصان و فرهیختگان دریایی کشور با دانشمندان و نخبگان بین‌المللی، ایجاد بستری مناسب برای ارائه توانمندی‌های تخصصی کشور در حوزه سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی و ترویج آخرین دستاوردهای علمی، فنی و اجرایی در همین حوزه اشاره کرد. حضور و مشارکت حامیان معنوی می‌تواند راهی به‌سوی آینده‌ی روشن‌تر دریایی باشد.
امسال نیز، حامیان معنوی این همایش را انجمن‌های داخلی و خارجی تشکیل می‌دهند که به‌طور مختصر به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم.
  انجمن بین‌المللی بنادر و لنگرگاه‌ها (IAPH)
در سال 1955، حدود 100 نماینده از چندین بندر و سازمان دریایی در لس‌آنجلس گردهم آمدند که نتیجه‌اش تشکیل اتحادیه بین‌المللی بنادر و لنگرگاه‌ها شد. در طول شش دهه گذشته،  این انجمن به‌طور پیوسته به اتحاد جهانی بنادر کمک کرده است و امروزه بنادر عضو، بیش از 60 درصد از تجارت دریایی و تقریبا 80 درصد از ترافیک کانتینر جهان را اداره می‌کنند. این انجمن، سازمانی غیرانتفاعی و غیردولتی (NGO) است که مقر آن در توکیوی ژاپن است. از اهداف این اتحادیه می‌توان به توسعه و گسترش روابط و تشریک‌مساعی بین بنادر و لنگرگاه‌های دنیا، توسعه و افزایش کارایی بنادر و لنگرگاه‌ها به‌وسیله مبادله اطلاعات مربوط به فنون و تکنولوژی‌های جدید و... اشاره کرد.
این انجمن صدای صنعت بندری در جهان است و سوسومو ناریوز (Susumu Narus) دبیرکلی آن را برعهده دارد.

 سازمان هیدروگرافی جهانی (IHO)

سازمان هیدروگرافی جهانی در سال 1921 با عضویت 18 کشور شروع به کار کرد تا فعالیت‌های آب‌نگاری در سطح بین‌المللی را هماهنگ کند. این سازمان نقش مشاوره‌ای برای کشورهای عضو دارد و مرکز آن شهر مونت‌کارلو در کشور موناکو است. این حامی معنوی، برای پیشرفت ایمنی و کارایی دریانوردی و بهره‌برداری پایدار و حفاظت از محیط‌زیست دریایی فعالیت می‌کند. ماموریت این سازمان، ایجاد محیطی جهانی است که در آن، کشورها داده‌های کافی آب‌نگاری در اختیار داشته باشند. از اهداف این سازمان انتخاب روش‌های قابل‌اعتماد انجام فعالیت‌های آب‌نگاری است. دکتر ماتیاس جوناس، دبیر کل این سازمان است.

  کمیته هماهنگی هواشناسی، آب‌شناسی و مراقبت زیست‌محیطی دریای خزر (CASPCOM)

این کمیته در سال 1994 با حمایت سازمان جهانی هواشناسی و توسط سازمان‌های ملی آب ـ هواشناسیِ کشورهای حوزه‌ی دریای خزر تاسیس شد. اساسنامه آن ، به‌منظور هماهنگی، استانداردسازی، همکاری و بهبود در زمینه‌های هیدرومتئور و نظارت بر آلودگی دریای خزر ایجاد شده است. این کمیته در راستای فلسفه تشکیل خود موارد زیر را دنبال می‌کند: ایجاد و توسعه سامانه یکپارچه منطقه‌ای برای دستیابی به اطلاعات وضعیت دریای خزر و تبادل آن به‌منظور تامین سلامت جانداران و تسهیل فعالیت‌های اقتصادی پایدار در دریا، نگهداری شبکه‌های دیده‌بانی ملی موجود، ایجاد الزامات مشترک برای سامانه‌های ملی در زمینه جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و انتشار اطلاعات مربوط به وضعیت دریای خزر و اعمال استانداردهای سازمان جهانی هواشناسی.

  انجمن علوم و فنون دریایی ایران

اولین جرقه‌های فعالیت انجمن علوم و فنون دریایی ایران در سال 1355 زده شد. این روند ادامه داشت تا این‌که در جریان انقلاب اسلامی در کار آن وقفه‌ای ایجاد شد اما سرانجام در سال ۱۳۷۰ فعالیت‌های خود را از سر گرفت. این انجمن بالاخره در خردادماه 1373 به‌طور رسمی به‌عنوان یک موسسه غیرانتفاعی به ثبت رسید و اکنون تحت نظر هیئت‌مدیره‌ای متشکل از متخصصان برجسته‌ی جامعه‌ی دریایی ایران اداره می‌شود. هر سه سال با انجام انتخابات مجمع عمومی این انجمن، اعضاء جدید این هیئت تعیین می‌شوند. انجمن علوم و فنون دریایی در زمینه‌های علمی، پژوهشی، فنی و طرح‌های اجرایی فعال است.

 انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی (IALA)

انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی، نهادی فنی و غیرانتفاعی است و در سال 1957 برپاشده است. این انجمن تولیدکنندگان، مشاوران و موسسات علمی و آموزشیِ سراسر جهان را به هم مرتبط می‌کند و با این کار به آن‌ها فرصت می‌دهد تا به مبادله و مقایسه تجربیات بپردازند و دستاوردهای خود را ارائه کنند. انجمن بین‌المللی چراغ‌های دریایی به کاهش حوادث دریایی، افزایش ایمنی زندگی و هم‌چنین حفاظت از محیط‌زیست دریایی کمک می‌کند. مجمع عمومی آن هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود. دبیرکل فعلی این مجموعه فرانسیس زاخری (Francis Zachariae) و مقر آن سن ژرمن آن له در فرانسه است.  

  انجمن بین‌المللی زیرساخت‌های حمل‌ونقل دریایی (PIANC)

پیانک که در سال 1885 تاسیس شده، درگذر از سال‌ها بسیار تغییر کرده است. درواقع از انجمنی که هر چهار سال یک‌بار همایشی را ترتیب می‌داد، به سازمانی ارتقا یافته است که استانداردهای فنی را تنظیم و انتشار گزارش‌های با رنکینگ بالا را چاپ می‌کند. این انجمن بین‌المللی یک سازمان غیرسیاسی و غیرانتفاعی است که بهترین کارشناسان بین‌المللی را برای حل کردن مسائل فنی، اقتصادی و محیط‌زیست مربوط به زیرساخت‌های حمل‌ونقل آبی دورهم جمع کرده است.

جفری کاد (Geoffroy Caude) رئیس این انجمن و لوئیس ون‌شل (Louis Van Schel) دبیرکلی آن را به عهده دارد.

پایگاه این انجمن در بروکسل بلژیک قرار دارد.

 سازمان هواشناسی جهانی (WMO)

 سازمان هواشناسی جهانی، سازمانی بین‌المللی است که در سال 1950 ایجاد شد؛ هر چند سند تاسیس آن در سال 1947 امضا شده بود. این مجموعه در واقع جانشین سازمان هواشناسی بین‌المللی شد. از جمله اهداف آن استفاده بیشتر از هواشناسی در امر هوانوردی، دریانوردی، مسائل آبی، کشاورزی و سایر فعالیت‌های بشری و ترویج فعالیت‌هایی نظیر هیدرولوژی کاربردی و ایجاد امکانات برای همکاری نزدیک میان بخش‌های هواشناسی و هیدرولوژیکی است. این سازمان، استراتژی کاهش خطر فاجعه را نیز در نظر دارد.

پتری تالاس (Petteri Taalas) دبیرکل سازمان هواشناسی جهانی است.

  انجمن ایرانی ژئومورفولوژی

از جمله حامیان ایرانی آیکوپمس، انجمنی علمی به نام ژئومورفولوژی است که از سال ۱۳۸۸ با نظارت دفتر انجمن‌های علمی ایران وابسته به معاونت پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند. هدف اصلی این انجمن گسترش، پیشبرد و ارتقای علمی دانش ژئومورفولوژی، توسعه کیفی نیروهای متخصص و بهبود امور آموزشی و پژوهشی در زمینه‌های مرتبط است.  این موسسه با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری همکاری دارد. برگزاری گردهمایی‌های علمی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر اقدامات این انجمن به شمار می‌رود.

در حال حاضر مجتبی یمانی ریاست هیئت‌مدیره انجمن ایرانی ژئومورفولوژی را بر عهده دارد.

 انجمن هیدرولیک ایران

انجمن هیدرولیک ایران یکی از پرسابقه‌ترین گروه‌های مهندسی در ایران است که از سال ۱۳۷۳ آغاز به کار کرده است. این انجمن در پی شناساندن جایگاه علم هیدرولیک، از کارشناسان و متخصصان در رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی مکانیک و سایر رشته‌های مرتبط، کمک گرفته است. این حامی تاکنون گام‌های موثری در زمینه‌ی هماهنگی فعالیت‌های حرفه‌ای، تدوین ضوابط کاری، تهیه آیین‌نامه‌ها، برپایی همایش‌های علمی و فنی، انتشار نشریه‌های خبری و علمی و نیز برقراری ارتباط با نهادهای داخلی و بین‌المللی فعال در زمینه‌ی هیدرولیک برداشته است. از اهداف اصلی انجمن می‌توان به ایجاد و تحکیم روابط علمی و تحقیقاتی در سطح ملی و بین‌المللی مرتبط با هیدرولیک و همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی اشاره کرد.

  انجمن مهندسی سازه ایران

انجمن مهندسی سازه ایران به‌منظور گسترش و پیشبرد و ارتقای علمی مهندسی سازه، در سال 1390 موفق به کسب مجوز تاسیس از کمیسیون انجمن‌های علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. تولید، ترویج و ارتقاء سطح علوم و فنون مهندسی عمران و رشته‌های وابسته با توجه به نیازها و هم‌چنین تقویت بنیه علمی از طریق ارتباط با اساتید، پژوهشگران و مراکز علمی خارج از کشور از اهداف این انجمن مهندسی است. این حامی معنوی مشارکت و حمایت مادی و معنوی نهادها و سازمان‌های حاکمیتی را نیز دنبال می‌کند. 

  انجمن بین‌المللی مهندسی و تحقیقات محیط‌زیست آبی (IAHR)

انجمن بین‌المللی مهندسی و تحقیقات محیط‌زیست آبی (IAHR)، در سال 1935 تاسیس شد؛ سازمانی مستقل که مهندسان و متخصصان در زمینه‌ی آب را از سرتاسر جهان دورهم جمع کرده تا در زمینه محیط‌زیست آبی و کاربردهای عملی‌اش فعالیت کنند. آموزش مداوم یکی از اصولی است که این انجمن سرلوحه‌ی کار خود قرار داده است. انجمن بین‌المللی مهندسی و تحقیقات محیط‌زیست آبی با انجام تحقیق و استفاده‌ از آن تلاش می‌کند تا به توسعه پایدار، بهینه‌سازی مدیریت منابع آب‌های جهانی و فرایند جریان‌های صنعتی کمک کند. دفاتر مرکزی این انجمن در شهر مادریدِ اسپانیا و پکنِ چین قرار دارد و دبیرکلی آن مشترکا بر عهده‌ی (پنگ جینگ) Peng Jing و (رامون گوچیراز سری) Ramon Gutierrez-Serret است. 

انجمن مهندسی دریایی ایران در سال 1377 مجوزش را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرد و پس از آن تاریخ افراد زیادی به عضویت این انجمن درآمدند. این حامی معنوی، تحقیقاتی علمی و فرهنگی را توسط محققان سطح ملی و بین‌المللی به ثبت رسانده است. هم‌چنین همکاری با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری طرح‌ها از جمله اهداف این انجمن دریایی است. فعالیت‌های انجمن به‌طور عمده مسائل و امور مرتبط با صنایع دریایی در دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذاری را پیگیری می‌کنند. برگزاری همایش‌ها و سمینارهای علمی و تخصصی نیز در حیطه کاری این انجمن قرار دارد. 

 انجمن مهندسی سواحل و سازه‌های دریایی ایران (ICOMSEA)

 انجمن مهندسی سواحل و سازه‌های دریایی ایران موسسه‌ای غیرانتفاعی و مردم‌نهاد است که در سال 1392 کار خودش را شروع کرد. اعضای آن را متخصصان در زمینه سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی تشکیل می‌دهند. هدف از ایجاد انجمن، ایجاد حلقه ارتباطی بین سازمان‌ها، شرکت‌های مهندسین مشاور، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در عرصه داخلی و بین‌المللی است.  این انجمن هم‌چنین انجام تحقیقات علمی و فرهنگی در سطح ملی و بین‌المللی را نیز بر عهده دارد و با نهادهای اجرایی، علمی و پژوهشی در زمینه ارزیابی و بازنگری و اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مربوط به امور آموزش و پژوهش همکاری می‌کند.

 

  انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته

انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته سابقه‌‌ای نزدیک به 65 سال را در کارنامه‌ی خود دارد. در سال 1332 مشکلاتی در بندر خرمشهر برای نوبت‌دهی پهلوگیری کشتی‌ها پدید آمده بود که نمایندگان خطوط کشتیرانی برای رفع مشکل تراکم کشتی‌ها در لنگرگاه بندر خرمشهر، دورهم جمع شدند و این انجمن با نام دیگری در مهرماه همان سال تشکیل شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نام سندیکای صاحبان و نمایندگان کشتیرانی به انجمن صاحبان و نمایندگان کشتیرانی و خدمات جنبی تغییر پیدا کرد. این انجمن  فعالیت خود را به سایر بنادر گسترش داد و از سال 1373 با نام انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته به فعالیت خود برای ارتقاء سطح کمی و کیفی حمل‌ونقل دریایی، خدمات بندری و لجستیکی در جمهوری اسلامی ایران  ادامه داد.

 پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی

مرکز ملی اقیانوس‌شناسی بر اساس توافق صورت گرفته بین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در اواخر سال ١٣٧٠ تاسیس شد. پس ‌از آن در سال 1388 شورای گسترش آموزش عالی کشور، موافقت قطعی خود را برای تبدیل آن به «موسسه ملی اقیانوس‌شناسی» و در ادامه ارتقا به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی اعلام کرد. این پژوهشگاه اهدافی چون دستیابی به جایگاه نخست منطقه‌‏ای در اقیانوس‌شناسی و علوم جوی و محوریت ملی در پژوهش‏های اقیانوس‎‏شناسی و علوم جوی را دنبال می‌کند. انجام پژوهش‌های بنیادی علمی و کاربردی در همه زمینه‌های اقیانوس‌شناسی و هم‌چنین ایجاد و تجهیز آزمایشگاه‌های پژوهشی دریایی در ستاد و ایستگاه‌های پژوهشگاه در سواحل خلیج‌فارس، دریای عمان و دریای خزر از جمله وظایف این پژوهشگاه به‌حساب می‌آیند. 

   انجمن ملی - یونسکو ایران

کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران پس از پذیرش عضویت ایران در یونسکو و با تصویب مجلس شورای ملی وقت، در سال 1327 آغاز به کار کرد. این کمیسیون برای تعیین اهداف، شرح وظایف و ارکان خود، اساسنامه‌ای را در 13 ماده تنظیم کرد. این اساسنامه پس از پیروزی انقلاب اسلامی مورد تجدیدنظر قرار گرفت و سرانجام در شهریورماه 1366 به تصویب رسید. کمیسیون ملی یونسکو، رابط جمهوری اسلامی ایران با مقر یونسکو در پاریس و دفاتر منطقه‌ای مربوط به آن است. از جمله اهداف آن، مشارکت در فعالیت‌های یونسکو به‌منظور استقرار صلح و ایجاد تفاهم متقابل میان ملت‌هاست. رسالت اصلی کمیسیون ملی در کشور، تعیین خلاءهای موجود، تمرکز نیروها بر حوزه‌های اولویت‌دار و بحران‌زایی ملی و جهانی و اجتناب از تلاش‌های حاشیه‌ای است. کانون اصلی فعالیت‌های این مجموعه، مطالعه و بررسی اندیشه‌ها و تبادل اطلاعات و توسعه توان و ظرفیت کشور در زمینه آموزش، علوم، فرهنگ و ارتباطات با توجه به معیارهای بین‌المللی است.

        

  

۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۲
کد خبر : ۴۴,۵۳۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید