طرح مطالعاتی احداث کریدور خطوط جامع بندر خلیج فارس درحال انجام است/ ایجاد بستر مناسب برای ارائه خدمات بهتر به بخش خصوصی در فرآورده های نفتى/ پذیرش شناورهای سایز بزرگ و اتصال آن به مخازن بندر خلیج فارس محموله قیر صادراتی در بندرامام(ره) بارگیری شد بهبود ترافیک کشتیرانی و کاهش تاخیر در مسیرهای بین المللی/ از هر ۱۰ کشتی حمل و نقل کانتینری فقط ۴ کشتی طبق برنامه وارد بنادر می شوند نشست مشترک ایران و ترکمنستان با هدف توسعه همکاری‌های بندری و دریایی دو کشور/ ابراز علاقه‌مندی طرفین به توسعه روابط دریایی و بندری/ چراغ سبز بندر ترکمن باشی به صادرکنندگان ایرانی با تخصیص مشوق‌ها فنلاند در پی توسعه فناوری پیشران های پاک دریایی بنادر سبز استراتژی جدید اروپا ارزیابی وضعیت پیشرفت تکالیف و برنامه‌های کلان حوزه معاونت برنامه‌ریزی و توسعه مدیریت و منابع سازمان بنادر در سال۱۴۰۰/ هدف، نهایی رسیدن به وحدت رویه و روند اجرایی یکسان در کل کشور است تشریح برنامه هاى سازمان بنادر در حوزه بندرى و اقتصادى به منظور تحقق شعار سال ١٤٠٠/ جزییات طرح هاى سرمایه گذارى بندرى، صنایع تولیدى و تبدیلی/ اقدامات سازمان بنادر برای مانع زدایى از فعالیت هاى صنعتى و تولیدى در پسکرانه بنادر سازمان بنادر و دریانوردی در پشتیبانی از شرکت‌های سازنده داخلی پیشرو و الگو است/ بستر فرهنگ خرید از داخل را نهادینه کنیم حمایت جدی سازمان بنادر از تولید بار اول تجهیزات فناورانه بندری و دریایی/ برنامه‌ریزی برای تامین تجهیزات ایمنی دریانوردی توسط شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی/ آغاز ساخت ۴۲ فروند انواع شناور مورد نیاز عملیات بندری در سال جاری
نگاهی به تاریخچه شکل‌گیری کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی سازه‌های ساحلی و دریایی کشور
دستاوردها و پیامدهای آیکوپمس
   طراحی سازه‌های دریایی و ساحلی در طول قرن‌ها به شیوه‌ای علمی و فنی با استانداردهای دقیق بدل شده و کمتر کشوری را در دنیا می‌توان سراغ گرفت که همجوار دریا باشد و برای تجهیزات فنی خود به این استانداردها توجه نکند. در بسیاری از کشورها، تهیه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های این مهم به عهده کارشناسان خبره‌ای است که اولا در این زمینه تحصیلات و تجربه کافی دارند و دوما حضورشان به واسطه بودن در تشکیلات سازمانی و دولتی، معنادار است. در ایران تهیه و تدوین دستورالعمل‌های طراحی سازه‌های ساحلی و دریایی با همکاری معاونت آموزش، تحقیقات و فناوری وزارت راه و ترابری وقت و دفتر امور فنی و اجرایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور از اواخر دهه هفتاد آغاز شد. در سال ۱۳۸۳ نیز راهنمایی در قالب «نشریه ۳۰۰» ، به دستگاه‌های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکارانی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند، ابلاغ شد. این اما تمام راه نبود، چرا که با تشکیل سازمان بنادر و دریانوردی، این سازمان که نماینده دولت در حوزه‌ی دریایی و بندری کشور بود، باید در فرآیند تهیه این دستورالعمل‌ها جایگاه ویژه‌ای می‌داشت تا بعدها بتواند موارد مصوب را به تایید سازمان‌های جهانی دریایی برساند.
از شورا به کارگروه
با تاکید کارشناسان و فعالان عرصه دریایی کشور، تدوین دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی از سال ۱۳۸۷، توسط سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان نماینده‌ی قانونی ایران در مراجع بین‌المللی از جمله انجمن جهانی زیرساخت‌های حمل‌ونقل آبی (PIANC) و با مشارکت دانشگاه تهران شروع شد و با بهره‌گیری از دانش روز متخصصان برجسته، استادان دانشگاه، شرکت‌های مهندسان مشاور و پیمانکار و کارشناسان سازمان متبوع، پس از طی مراحل گوناگون ترجمه، تالیف و گردآوری در سال ۱۳۹۲ توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منتشر شد.
با توجه به مسئولیت قانونی سازمان بنادر و دریانوردی مبنی بر اعطای مجوز هرگونه ساخت‌وساز ساحلی و دریایی، این سازمان عهده‌دار گسترش و به‌روزرسانی دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی است و در این راستا، تشکیل و راهبری کارگروه‌های تخصصی برای پایش و به‌روزرسانی دستورالعمل مذکور، در برنامه کاری این سازمان گنجانده شده است. سازمان بنادر و دریانوردی با مشارکت ارگان‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌های مهندسان مشاور و پیمانکار، اولین جلسه شورای سیاست‌گذاری بازنگری و تدقیق دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی را با حضور نمایندگان پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی، انجمن مهندسی دریایی ایران، جامعه مهندسان مشاور ایران، امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور و تعدادی از متخصصان و استادان دانشگاه و کارشناسان سازمان در دی‌ماه 1396 برگزار کرد. در ادامه، عنوان این شورا به «کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی سازه‌های ساحلی و دریایی کشور»، با مسئولیت سازمان بنادر و دریانوردی تغییر کرد و طبق ابلاغیه‌ی سازمان برنامه و بودجه، سازمان بنادر و دریانوردی به‌عنوان اولین دستگاه اجرایی کشور، مسئول و مرجع تصویب تمامی ضوابط فنی و دستورالعمل‌های مرتبط با سواحل و دریا شد.
جایگاه سازمان برنامه و بودجه
عمده فعالیت‌های این کارگروه، حاصل رابطه منسجم و سیستماتیک سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان برنامه و بودجه کشور است. بنا بر مفاد ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه، سازمان برنامه و بودجه موظف به تهیه و ابلاغ ضوابط، مشخصات فنی، آیین‌نامه‌های فنی و معیارهای مورد نیاز طرح‌های عمرانی کشور است که با توجه به تنوع و گستردگی طرح‌های عمرانی و افزایش ظرفیت تخصصی دستگاه‌های اجرایی طی سالیان اخیر، در تهیه و تدوین این‌گونه مدارک فنی از توانمندی دستگاه‌های اجرایی نیز استفاده شده است. بر این اساس، کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی طرح‌های ساحلی و دریایی کشور به ریاست سازمان بنادر و دریانوردی تشکیل شده و این سازمان می‌کوشد بر اساس دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشگاه‌های داخل، ارتباط با مجامع جهانی و برگزاری همایش‌های تخصصی نظیر آیکوپمس، نقش خود را در این زمینه ایفا کند.
دامنه فعالیت کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی سازه‌های ساحلی و دریایی کشور، تهیه و تدوین تمامی ضوابط مورد نیاز سازمان‌ها، دستگاه‌های اجرایی و مجموعه‌های مرتبط و دارای تعامل با آن‌ها در زمینه طرح‌ها و پروژه‌های ساحلی و دریایی است. این کارگروه تخصصی، از دو کمیته فنی و اجرایی تشکیل شده است و بهزاد الوند، از سال 1395 دبیری این کارگروه را بر عهده دارد. نظام فنی و اجرایی طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای کشور، موضوع تصویب‌نامه شماره 42339/ت 33497 هـ ـ مورخ 20/4/1385 هیئت وزیران و آیین‌نامه استانداردهای اجرایی موضوع ماده ۲۳ قانون برنامه و بودجه ناظر بر به‌کارگیری معیارها، استانداردها و ضوابط فنی در مراحل مختلف طرح‌ها هستند.
 
اهداف و اولویت‌های یک کارگروه تخصصی
به گفته‌ی بهزاد الوند، عمده اهداف این کارگروه را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:
 تهیه و تدوین ضوابط برای استفاده مشاوران، پیمانکاران، مجریان، جامعه فنی و مهندسی و تمامی ذی‌نفعان دست‌اندرکار در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های ساحلی و دریایی کشور
 سیاست‌گذاری برای تهیه متناسب ضوابط برای تمامی مراحل چرخه عمر یک طرح و پروژه که شامل پیدایش، مطالعه، برنامه‌ریزی، طراحی، اجرا، نظارت، بهره‌برداری و نگهداری است.
 تکمیل و بازنگری ضوابط بر اساس نظرات و پیشنهادات جامعه فنی و اجرایی کشور
 ضابطه‌مند کردن و ایجاد وحدت رویه در اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها
 توجه به ضوابط ایمنی و کاهش خطرپذیری بلایای طبیعی در طرح‌ها و پروژه‌ها
 رعایت مسائل زیست‌محیطی در ضوابط
 بسترسازی برای صدور خدمات فنی و مهندسی
 ارتقای سطح مهارت و اطلاعات کارشناسان و متخصصان و زمینه‌سازی برای بهره‌گیری از دانش روز در فرایند اجرای پروژه‌ها
 ترویج، اطلاع‌رسانی و آموزش ضوابط
 
اقدامات و مصوبات
بخش عمده‌ای از اقدامات و مصوبات این کارگروه حول محور تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی خود کارگروه می‌چرخد. از زمان تشکیل تا کنون، این کارگروه پنج جلسه برگزار کرده و بنا بر پیشنهاد معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی، جلسات این کارگروه به‌صورت فصلی و چهار مرتبه در سال برگزار خواهد شد. اهم اقدامات و مصوبات آن در این مدت، به این شرح بوده است:
 تهیه و تدوین آیین‌نامه اجرایی کارگروه و تصویب آن
 تشکیل دو کمیته تخصصی با عناوین کمیته فنی و کمیته اجرایی به‌عنوان بازوی کارشناسی
 فرآیند اولویت‌بندی تدقیق ۱۱ جلد دستورالعمل طراحی سازه‌های ساحلی
 فرایند تهیه و تدوین شرح خدمات تیپ موج‌شکن‌ها به‌عنوان اولین مجموعه شرح خدمات همسان سازه‌های ساحلی
 تهیه و تدوین دستورالعمل اندازه‌گیری مشخصه‌های دریایی
 
فرآیند تهیه و تنظیم فهرست‌بهای کارهای دریایی
محمدرضا الهیار، معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر و دریانوردی در پنجمین نشست این کارگروه، هدف محوری چنین نشست‌هایی را ارتقای امور دریایی عنوان کرده است. او گفته است که بر اساس تجربه‌های داخلی و جهانی، هرچه مشارکت متخصصان دریایی در فعالیت‌های بندری بیشتر شود، اجرای پروژه‌ها با کمترین مشکل مواجه خواهد شد و افزون بر آن، استفاده از دستورالعمل‌ها افزایش پیدا می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، می‌توان کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی کشور را یک «کارگروه ملی» و با اهداف توسعه‌ای در سطح کشور دانست. در این کارگروه نگاه علمی و سنجش‌های فنی و اجرایی که به مسائل دریایی می‌شود، می‌تواند مبنای کار در سطوح مختلف تصمیم‌گیری و اجرا قرار گیرد و علاوه بر هم‌افزایی در کشور، سبب افزایش روند توسعه دریامحور باشد.
بر اساس قانون، تهیه دستورالعمل‌های طرح‌های عمرانی، بر عهده‌ی سازمان برنامه و بودجه است و بنابراین نتایج بررسی‌های کارگروه تخصصی ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی سازه‌های ساحلی و دریایی کشور، در نشریه سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌شود و متخصصان از طریق این نشریه علمی و تخصصی در جریان مهم‌ترین قوانین و دستورالعمل‌هایی قرار می‌گیرند که با تصویب این کارگ
۱۱ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۵
کد خبر : ۴۴,۵۳۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید