ستاد مدیریت راهبردی جهش تولید در سازمان بنادر تشکیل شد/ سیدعلایی؛ جانشین مدیرعامل در ستاد شد تخلیه و بارگیری مستمر کالاها در بنادر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی/ کرونا؛ تاثیری بر واردات کالاهای اساسی نداشته است رشد 29 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور/ رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ تهیه مدل واگذاری بنادر کوچک/ ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام(ره)، چابهار، بوشهر و امیرآباد/ تدوین مدل ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های راهبری پایانه‌های بندری اطفای حریق موتور لنج باری در بندر دیلم بوشهر استمرار فعالیت شرکت های خدمات دریایی و بندری در بندر شهید رجایی منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی رشد ۱۴۰درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ عملیات تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر بدون‌ وقفه ادامه دارد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر به 246 میلیون تن/ رشد ظرفیت کانتینری بنادر به 7.7 میلیون TEU/ اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و بندر شهیدبهشتی چابهار/ بهره برداری از ۱8 دستگاه ترانستینر ساخت ایران به ارزش 21 میلیون یورو/ عقد 10 قرارداد سرمایه گذاری غیردولتی به میزان 5503 میلیارد تومان ارتقاء فناوری های ارتباطی برای تسهیل مراجعان غیر حضوری در بندر شهید باهنر تخلیه ١٩٧ هزار تن گندم در بندر امام (ره) در ١۶ روز نخست سال جاری/ 116هزار تن محموله گندم با ناوگان ریلی و جاده‌ای حمل شده است/ رشد 13 درصدی حمل و نقل ریلی کالا در بند امام(ره)
اعضای شورای شهر کیش از یک سال و اندی فعالیت خود می‌گویند
اداره یک جزیره
بخش عمده‌ای از درآمدهای شهری هر شهرداری در کشور از طریق خرید و فروش زمین تامین می‌‌شود. در کیش، ما باز با یک استثنای دیگر مواجهیم. شش‌دانگ این جزیره، بر اساس یک سند رسمی و منگوله‌دار به شماره پلاک 5621 پیش از انقلاب در اختیار شرکت عمران کیش قرار گرفته و هنوز هم به اعتراف اعضای شورای شهر این جزیره، 91 کیلومتر مساحت کیش، در لوای همین سند، در اختیار سازمان منطقه آزاد کیش قرار دارد و عملا مدیران شهری نمی‌توانند به صورت مستقیم و از طریق خرید و فروش زمین، کسب درآمد داشته باشند. اما در شرایطی که بخش عمده‌ای از هزینه‌ اداره شهرها از طریق فروش زمین و مستغلات و البته تراکم انجام می‌شود، مسئولان شهری کیش، این جزیره را چطور اداره می‌کنند؟ اعضای شورای شهر کیش، جمع کوچکِ پنج نفره‌ای هستند که حضورشان در پنجمین دوره شورای شهر، ثمرات مختلفی به همراه داشته تا جایی که می‌گویند تعامل میان آن‌ها و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، توانسته درهای بسیاری را برای اداره بهتر و آرام‌تر این جزیره، به روی کیش‌وندان بگشاید.
ایرج شرف‌زاده، عضو شورای شهر کیش 
 
به عنوان کسی که توسط کیش‌وندان عزیز در انتخابات شوراها انتخاب شده‌ام، می‌توانم به شما اطمینان بدهم که امروز شورای شهر کیش مورد وثوق مردم کیش است. ما در طول این یک سال و خرده‌ای، مشورت‌های بی‌نظیری از مردم گرفته‌ایم و سعی کرده‌ایم محملی باشیم برای انتقال این تجربیات زیست‌شده به مدیران سازمان منطقه آزاد کیش. این همراهی و این حس مشارکتی که در کیش‌وندان نسبت به شورای شهر به وجود آمده، نسبت به دوره‌های قبل اگر بی‌نظیر نباشد، حتما کم‌نظیر است. به عبارت ساده‌تر، ما جزء معدود منتخبان مردم کیش هستیم که در اداره این جزیره نقش ایفا می‌کنیم و طبعا به خاطر مزایای جغرافیایی و سرزمینی کیش، سعی کرده‌ایم، بهترین کارنامه را از خود به‌جا بگذاریم. امروز در کیش خودروی برقی رونمایی شده و قدم بعدی ما ابلاغ مصوبه «شهر بدون پلاستیک» است. کیش را به عنوان بخشی از ایران می‌شناسند که چنین طرح‌هایی می‌تواند به صورت پایلوت در آن اجرا شده و با رفع نواقص احتمالی، در کل کشور فراگیر شود. 

**

بدریه بحرینی، عضو شورای شهر کیش 

 

همان‌طور که می‌دانید، کیش در طول چند دهه اخیر، میزبان مدیران مختلفی از سراسر ایران بوده که عموم این افراد، پیش از حضور در پست‌های مدیریتی منطقه آزاد، چندان شناختی از کیش، کیش‌وندان و معضلات و مشکلات این جزیره نداشته‌اند. شورای شهر در دوره جدید سعی کرده که در این زمینه یک بازوی مشورتی و مشاوره‌ای برای گروه مدیریتی سازمان منطقه آزاد کیش و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی‌ای باشد که در این جزیره مامور به خدمت می‌شوند. اصلی‌ترین برگ برنده‌ی شورای شهر کیش، ارتباط میان مردم و شورای این جزیره است. حضور آقای دکتر انصاری لاری و معاونان ایشان که نگاه ویژه‌ای به نهادهای مردمی داشتند، باعث شد که جایگاه شورای شهر در دوره فعلی نسبت به دوره‌های قبل، ارتقای قابل توجهی پیدا کند. در واقع ما در شورای شهر پنجم، به دنبال کارهای ضربتی نبوده و نیستیم، بلکه می‌خواهیم بعد از مرحله پذیرش شورا توسط سازمان منطقه آزاد کیش، با شیب ملایمی به سمت پرداختن به مطالبات حداکثری جامعه کیش و به‌خصوص جامعه بومیان این جزیره حرکت کنیم.

**

عبدالنبی شرفی هنگامی

 رئیس شورای شهر کیش 

 

شورای شهر کیش هم‌زمان با آغاز به کار شوراهای شهر در سراسر کشور، فعالیت خود را در این جزیره آغاز کرده است. نگاهی به روند حضور شورای شهر کیش و جایگاه آن در این جزیره، نشان می‌دهد که در دوره‌های نخستین، بعضا قوانین مناطق آزاد به قوانینِ شهری مصوب این شورا ترجیح داده می‌شده و آن هم دلیل روشنی داشته؛ قوانین مناطق آزاد، مصوب سال 1372 هستند و قانون شوراهای شهر، سه سال بعد به تصویب مجلس می‌رسند. اعضای شورای شهر کیش در چهار دوره گذشته، زحماتی کشیده‌اند که قابل انکار نیست اما به طور کلی، در دوره پنجم، تلاش بر این بوده که ضمن رعایت قوانین شوراها، قوانین منطقه آزاد کیش هم مورد توجه قرار بگیرند. به عنوان مثال، یکی از اولین اقدامات هر شورای شهری در کشور، انتخاب فردی به عنوان شهردار است. در کیش این اقدام با تفاوت‌هایی همراه است. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، مسئول انتخابِ مدیرعامل شرکت عمران، آب و خدمات این سازمان است. این شرکت عملا در طول این سال‌ها، مامور انجام اموری بوده که در سرزمین اصلی توسط شهرداری‌ها انجام می‌شود و مدیرعامل شرکت مذکور، عملا نقش شهردار را در کیش ایفا می‌کند. ما در جهت تعامل با سازمان منطقه آزاد کیش، بدون ورود به این موضوع، ضمن حمایت از شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش و همراهی با انتخاب ایشان، سعی کرده‌ایم بستری مناسب برای ارتباط کیش‌وندان و این شرکت فراهم آوریم که نتیجه این رویکرد در سراسر کیش قابل مشاهده است. امروز می‌توان گفت که شورای شهر کیش، در همین یک سال و اندی، نسبت به دوره‌های پیشین و حتی شوراهای دیگر مناطق آزاد کشور، موفق‌تر عمل کرده است.

**

محمد طاهری

عضو شورای شهر کیش 

 

نگاهی به مباحث حقوقی حول دو محور تاریخچه حقوقی اداره کیش و ظرفیت‌های قانونی قانونِ شوراهای اسلامی شهر و روستا به مخاطب کمک می‌کند تا ابعاد اداره این جزیره را از نقطه‌نظر متفاوتی مشاهده کند. قانون چگونگی اداره مناطق آزاد کشور، مصوب سال 1372، یک قانون «خاص» است. در تعریف حقوقی، قوانین خاص هیچ‌گاه نمی‌توانند توسط قوانین «عمومی» محدود شوند. به عبارت دیگر، قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا، نمی‌تواند به عنوان یک قانون عمومی در حوزه اداره جزیره کیش، برای سازمان منطقه آزاد کیش محدودیتی ایجاد کند. تاریخچه اداره این جزیره نشان می‌دهد که پیش از انقلاب نیز کیش توسط سازمانی به نام سازمان عمران کیش اداره می‌شده و فعالیت‌های عمرانی و خدماتی این جزیره بر عهده همین سازمان بوده است. به عبارت دیگر، در بخش‌هایی از این سازمان، وظایف شهرداری انجام می‌شده است. با مصوب‌شدن قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، سازمان منطقه آزاد کیش جای سازمان عمران کیش را می‌گیرد و عملا انجام امور شهری این جزیره را به شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش می‌سپارد و در طول این سال‌ها نیز این رویه ادامه داشته است. منافع مردم حکم می‌کرد که به این تشکیلات و خدماتی که در طول این سال‌ها داشته، احترام بگذاریم و در مدیریت جزیره همراهی‌شان کنیم. خلاصه کنم، درنهایت طبق مصوبه شورای شهر، مدیرعامل سازمان شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش، در حکم شهردار در نظر گرفته شده و با توجه به ثمرات این حضور، به روشنی معلوم است که بالا بودن سرانه‌ی خدمات کیش نسبت به معدلِ سرزمین اصلی، نشانه‌ای از ورودِ تعاملی شورا به این موضوع دارد.

 

**

محمد جاسم‌پور

نماینده بومیان و عضو شورای شهر کیش 

 

تا پیش از آن‌که کیش، به کیش امروزی بدل شود و یکی از پایتخت‌های گردشگری ایران به حساب بیاید، این جزیره، مجموعه‌ای بود از پنج، شش روستای کوچک با بومیانی که در آن زندگی می‌کردند. با مطرح‌شدن طرح گردشگری که توسط آمریکایی‌ها به اجرا درآمد، بومیان مجبور به ترکِ ساحلی شدند که امروز به عنوان محدوده هتل شایان شناخته می‌شود. انتقال به سمت «صفینِ» جدید در سمت غربیِ جزیره آغاز شد و روستاها یکی پس از دیگری خالی از سکنه شدند. امروز، نزدیک به سه هزار بومی در مناطقی چون صفینِ جدید و قدیم، دهوک و باغو زندگی می‌کنند و من به عنوان نماینده آن‌ها در این شورا حضور دارم. اصلی‌ترین محور تلاش من در این یک سال و اندی، افزایش میزان مشارکت آن‌ها در حال و آینده‌ی کیش بوده است. به نظرم در طول این سال‌ها، بومیان در مقاطعی به حاشیه رفته‌اند و قابلیت‌های زیستی و فرهنگی آن‌ها نادیده گرفته شده است. ما تلاش می‌کنیم که این سابقه فرهنگی و تاریخی، در آینده کیش نادیده گرفته نشود و هم‌زمان با ایجاد مشارکت در بومیان، زمینه‌ی اشتغال‌زایی را برای آن‌ها فراهم کنیم و به گردشگران جزیره، جاذبه‌ای تازه از زندگی بومیان را هدیه دهیم. پیشنهادهای متنوعی هم در دستور کار قرار گرفته است؛ از احیای روستای باغو به عنوان یک روستای گردشگری در دل کیش گرفته تا قوام‌بخشیدن به برنامه‌های بومیان در خانه‌ی بومیان. نباید مشاغل و مسائل فرهنگی بومیان کیش را نادیده بگیریم. در کیش امروز که محور توسعه آن بر پایه گردشگری است، حتی جزئیات زندگی آبا و اجدادی بومیان می‌تواند زمینه‌ساز گردشگری کیش باشد و به منبعی پایدار برای درآمد بومیان بدل شود.| 

۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۲۰
کد خبر : ۴۴,۷۰۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید