ستاد مدیریت راهبردی جهش تولید در سازمان بنادر تشکیل شد/ سیدعلایی؛ جانشین مدیرعامل در ستاد شد تخلیه و بارگیری مستمر کالاها در بنادر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی/ کرونا؛ تاثیری بر واردات کالاهای اساسی نداشته است رشد 29 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور/ رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ تهیه مدل واگذاری بنادر کوچک/ ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام(ره)، چابهار، بوشهر و امیرآباد/ تدوین مدل ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های راهبری پایانه‌های بندری اطفای حریق موتور لنج باری در بندر دیلم بوشهر استمرار فعالیت شرکت های خدمات دریایی و بندری در بندر شهید رجایی منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی رشد ۱۴۰درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ عملیات تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر بدون‌ وقفه ادامه دارد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر به 246 میلیون تن/ رشد ظرفیت کانتینری بنادر به 7.7 میلیون TEU/ اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و بندر شهیدبهشتی چابهار/ بهره برداری از ۱8 دستگاه ترانستینر ساخت ایران به ارزش 21 میلیون یورو/ عقد 10 قرارداد سرمایه گذاری غیردولتی به میزان 5503 میلیارد تومان ارتقاء فناوری های ارتباطی برای تسهیل مراجعان غیر حضوری در بندر شهید باهنر تخلیه ١٩٧ هزار تن گندم در بندر امام (ره) در ١۶ روز نخست سال جاری/ 116هزار تن محموله گندم با ناوگان ریلی و جاده‌ای حمل شده است/ رشد 13 درصدی حمل و نقل ریلی کالا در بند امام(ره)
فرمانده نیروی دریایی ارتش: ایران به عنوان قدرت اثرگذار در منطقه و جهان است/ قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند/ تأثیر کنشگران جدید در بخش دریایی/ ایران؛ به راحتی به همه چهارگوشه جهان از راه دریا دست
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: بیداری کشورهای منطقه و سهم آنها از دریا قطعاً فرصت دست‌درازی به منافع دریایی از سوی قدرت‌های بزرگ را می‌گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، امیر دریادار حسین خانزادی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی دریایی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی منطقه غرب آسیا خاص است و ایران در موقعیتی است که ظرفیت بزرگ هاب دریایی، هوایی و ریلی و زمینی دارد.
وی ادامه داد: پیرامون منطقه غرب آسیا دریاهای بزرگی شکل گرفته است و در سطح جهان مهمترین دریاهایی هستند که قابلیت جهانی دارند.
5 گذرگاه جهانی در منطقه غرب آسیاست
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: در دنیا 8 تا 9 گذرگاه جهانی داریم که 5 گذرگاه مهم آن در منطقه غرب آسیاست. این منطقه ظرفیت اتصال و پیوستگی قاره‌های آسیا، اروپا و آفریقا را حفظ می‌کند و انبار انرژی جهان در همین منطقه غرب آسیا است.
دریادار خانزادی با تأکید بر اینکه یک سوم تجارت دریایی جهان از این گذرگاه‌ها و شمال هند عبور می‌کند در تشریح ظرفیت تأثیرگذاری جهانی ایران، گفت: ما مرکز بیضی راهبردی انرژی هستیم و مرزهای دریایی قلمرو وسیع و موقعیت گذرگاهی متنوع و سواحل اقیانوسی داریم.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در این حوزه اشاره کرد و افزود:‌ ایشان می‌فرمایند ما لب اقیانوس قرار داریم دریای عمان در واقع لب اقیانوس هند است. ما به راحتی به همه چهارگوشه جهان از راه دریا دسترسی داریم، این چیز کمی است؟
ژئوپلیتیک حکم می‌کند کشورهایی که قبلاً قدرت دریا بودند کوچک شوند
فرمانده نیروی دریایی ارتش به عوامل مؤثر در آینده امنیت دریایی پرداخت و گفت: افول قدرت‌های دریایی جهانی توسعه فناوری، گرم شدن کره زمین، ظهور قدرت‌های دریایی منطقه و ضعف کارکردهای نهادهای بین‌المللی از این عوامل است.
وی افزود: ‌اگر چه پیش از این بازیگران حرفه‌ای با ظرفیت خاص در منطقه وجود داشتند و تهدیدات امنیتی داشتند امروز این تهدیدهای امنیتی تحت تأثیر کنشگران جدید قرار می‌گیرد قدرت‌های بزرگ جهان در حال افول هستند و بیداری کشورهای منطقه و سهم آنها از منافع دریا قطعاً در آینده فرصت دست‌درازی آنها به منافع دریایی خودشان را نخواهد داد.
دریادار خانزادی افزود: ژئوپلیتیک حکم می‌کند کشورهایی که قبلاً قدرت دریا بودند کوچک شوند که در این باره می‌توان به اسپانیا و هلند اشاره کرد و قدرت‌های دیگر هم بدانند که این اتفاق رخ می‌دهد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش به آینده امنیت دریایی اشاره کرد و گفت: تغییر در کنشگران، تغییر در قواعد کنش و ترتیبات امنیتی جدید در این حوزه قابل ذکر است.
وی به نیاز منطقه به قدرت دریایی هدایت‌گر و متحدکننده اشاره کرد و افزود: قطعاً افزایش ارزش در دریا خواهیم داشت.
 
فعال‌سازی ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی نظیر سواحل مکران مثمر ثمر است
دریادار خانزادی به ترتیبات امنیتی مطلوب اشاره کرد و افزود: فعال‌سازی ظرفیت‌های ژئوپلیتیکی نظیر سواحل مکران و کریدور شمال ـ جنوب و احیاء تمدن دریایی را در این حوزه مثمرثمر دانست.
وی بیان کرد: اگر به دنبال قدرت دریایی هستیم باید به دنبال احیاء تمدن‌ دریایی باشیم ایران همان ظرفیتی را دارد که منطقه نیاز به قدرت هدایت‌کننده و متحدکننده برای تهدیدات امنیتی مطلوب نیاز دارد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: ایران به عنوان قدرت اثرگذار در منطقه و جهان است 36 کشور در منطقه داریم آیا کدام یک ظرفیت بیشتری نسبت به ایران برای تولید روندهای فناورانه ، روندهای امنیتی ـ‌ دفاعی و روندهای اقتصادی دارد؟ همه این‌ها باید به همگرایی منطقه‌ای منجر شود.
۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۴:۱۳
کد خبر : ۴۴,۷۱۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید