افزایش ظرفیت‌های بندری ایران به235 میلیون تن/ تبدیل بنادر دولتی ایران به بنادر خصوصی/ ایران از نظر بندری هیچ چیزی کمتر از کشورهای همجوار ندارد ضرورت ارایه تسهیلات ویژه به سرمایه گذاران بندر چابهار/ استقبال سرمایه گذاران کشورهای هند و افغانستان از بندر شهید بهشتی/ معرفی بندر چابهار در سطح بین الملل/ بندر شهید بهشتی چابهار؛ آینده اقتصادی ایران را تغییر خواهد داد/ تلاش ارگان های دریایی برای توسعه بندر شهید بهشتی معرفی ظرفیت های منطقه با برگزاری همایش بین المللی توسعه بندرچابهار/ ضرورت رونق تولید و صادرات در چابهار/ دولت نگاه ویژه تری به توسعه راه آهن چابهار-سرخس داشته باشد رشد 600 درصدی در توسعه و افزایش 90 هزار برابری سرمایه گذاری در بنادر کشور/ ضرورت جذب سرمایه‌گذار در بندر امام خمینی، بوشهر و بندر شهید رجایی/ ارتقای سطح بنادر کشور/ ایجاد بندر دوم در کنار بندر شهیدرجایی ایرانی های مقیم آلمان خواستار سرمایه گذاری در بندرامیرآباد شدند/ توسعه گردشگری دریایی در بندرامیرآباد جابجایی 61 میلیون تن کالا در بندر شهید رجایی/صادرات 28 میلیون تن کالای غی رنفتی/ رشد 45 درصدی کابوتاژ غیرنفتی/ پهلوگیری 3000 فروند کشتی در بندر شهید رجایی ایجاد نخستین بایگانی الکترونیکی اداره بازرسی و ثبت شناورها در بندر بوشهر لزوم آشنایی کشورها با ظرفیت های سرمایه گذاری سواحل مکران و بندرچابهار/ هرچه سریعتر زیرساخت های ریلی و جاده ای محور شرق ایجاد شود/ چابهار می تواند کانون مراودات اقتصادی منطقه باشد افزایش سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی/ افزایش 50درصدی ظرفیت بندر شهید رجایی با بهره برداری از تجهیزات جدید/ فعالان حوزه دریایی در شرایط تحریم قوی تر و منسجم تر عمل کنند/ بهره برداری از 12 دستگاه گنتری کرین در بندر شهید رجایی رفتار عادلانه در توزیع فرصت های دریایی و بندری/ حل خلاءهای آموزشی و اشتغال با کمک سازمان بنادر/ توسعه دریایی رویکرد غالب در توسعه اقتصادی کشور است
یادداشت | رضا سفاری؛ مدیر بنادر و دریانوردی آبادان
پتانسیل های بندر آبادان پس از انقلاب اسلامی شکوفا شد
درآموزه های اسلامی چهل عدد مقدسی است و در معارف دینی کسی که چهل سال از عمرش گذشته باشد را دارای «کمال عقل» می‌دانند. اکنون که چهل سال ازعمربابرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می گذرد شاهد تبلور خورشید انقلاب در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی نیز می باشیم . استحکام و نشاط انقلاب در چهل سالگی نیز بیانگر رشد و شادابی نظام جمهوری اسلامی و شکست توطئه های دشمنان است.
در طول  این چهل سال  گذشته که با فراز وفرودها، خطاها و بحران‌هایی که از سوی دشمنان قسم خورده داخلی و خارجی  جمهوری اسلامی طراحی و اجرا شد این انقلاب با فداکاری،  رشادت و شهادت طلبی مردان و زنان از هر قوم و طایفه ای به بار نشسته و اینک چهل سالگی خود را شاهد است. باید به خود بالید که با داشتن تجربه‌های ارزشمندی که در طول هشت سال دفاع مقدس نصیب ملت و نظام مردمی جمهوری اسلامی  شده است سبب رشد و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی چشم گیری شده که دیده ی هر  دل آزاده ای را بینا کرده است. این تجربه‌ها حتما باید در چهل سال بعدی حکومت مورد توجه قرار گیرد. انقلاب اسلامی این ظرفیت را دارد که نظام سیاسی را عقلانی و هوشمند سازد. زیرا در اصل انقلاب اسلامی یک اندیشه و معرفت است که البته در آن شور و احساسات هم وجود دارد. رهبر فرزانه انقلاب در تمامی فرمایشات خود چند نکته را همواره تاکید فرموده اند: بصیرت، مطالعه و بهره مندی از امکانات و ظرفیت های داخلی در جهت مواجهه با تهدیدات و تحریم های دشمنان قسم خورده  مردم شهید پرور ایران اسلامی محکم ترین سد می باشد .
بنادر و دریانوردی آبادان در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص خودباوری و تولید اشتغال بومی  توانست با بهره گیری از توان و ظرفیت های سازمان بنادر و دریانوردی سهم قابل توجهی در ایجاد امنیت اشتغال و اقتصاد دریا محور و تبادل کالا با کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس داشته باشد .
بندر آبادان در سال 1347 ساخته شد و فعالیت دوباره خود را رسما پس از پایان جنگ تحمیلی و بازسازی در سال 1371 آغاز کرد . از ویژگی های مهم این بندر می توان به نزدیکترین مرز آبی به کشورهای عراق و کویت اشاره کرد  که این امر مبادلات تجاری و بازرگانی را تسهیل می کند. علاوه براین واقع شدن در منطقه آزاد اروند و برخورداری از معافیت و عوارض گمرک  را برای تجار و سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت. از دیگر مزیت های بندر آبادان همجواری با پالایشگاه آبادان بمنظور صادرات کالاهای نفتی می باشد .
این بندر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارای یک پست اسکله بوده است و پس از پایان جنگ تحمیلی و فعالیت دوباره خود با توجه به جهش اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دریایی به ده پست اسکله با کاربری عمومی ،خدماتی ،جستجوو نجات دریایی و مسافری  ارتقاء یافت. مساحت کل بنادر آبادان، چوئبده و اروندکنار 8/38 هکتار و بیش از 8 هکتار انبار آماده تخلیه و بارگیری کالا است. مهمترین کالاهای وارداتی به بنادر آبادان شامل لوازم خانگی، خودرو و لوازم جانبی خودرو نیز است و همچنین مهمترین کالای صادراتی از بنادر آبادان شامل احشام، آبزیان ،خشکبار و تره بار و سفال است.
ظرفیت اسمی بنادر آبادان 680/101/2 تن کالا است که با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده این ظرفیت قابل رشد است.  این بندر با در اختیار داشتن دوفروند یدک کش ملکی و استیجاری و بهره مندی از  یک فروندشناور ناجی در امر برقراری  امنیت  دریایی در آبراه بین المللی اروندرود توانسته در مواقع بروز حادثه در شناورهای متردد در اروندرود واکنش سریع و به موقع انجام داده و دراین خصوص پیشرو باشد .یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در حوزه بنادر ایجاد اشتغال پایدار با  محوریت  دریا  است که  این امر خود سبب ایجاد امنیت اجتماعی در شهرهای بندری است.  بنادر آبادان با جذب بیش از چهارصد نفر  نیرو به طور مستقیم و هزار نفر به شکل  غیر مستقیم  توانسته در اقتصاد منطقه و اشتغال نقش مهمی را ایفا کند. 
بنادر و دریانوردی آبادان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران بازسازی و شروع مجدد فعالیت خود  با توجه به گستره جغرافیایی در حوزه اقتصاد دریایی در منطقه با بهره مندی از دوبندر تابعه چوئبده و اروندکنار افق روشنی را در سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح ها و پروژه های عمرانی در حوزه بندری ساخت اسکله، انبارها و باراندازها است و در ابتدا با  ایجاد زیر ساخت های عمرانی، لجستیکی و فراهم سازی بستری مناسب جهت استقبال تجار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی که منتهی به رشد اقتصاد شهرستان و منطقه نیز میگردد از برکات چهل ساله انقلاب به خصوص در شرایط کنونی کشور که با تحریم های ظالمانه نیز روبرو است  می باشد. با سرمایه گذاری در بنادر آبادان  می توانیم پا به پای کشورهای همسایه از پتانسیل بنادر نسل سوم  کشورمان به بهترین شکل بهره ببریم. خوشبختانه این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز به صراحت گنجانده شده است. از دولت و دستگاه های ذیربط خواسته شده نسبت به توسعه بنادر و سواحل اقدام جدی تری صورت پذیرد و برنامه های جامعی را تدوین و اجرایی کنند، ضمن اینکه طبق قانون احکام دائمی و بودجه سنواتی از سرمایه گذاری در بنادر حمایت خاصی شده است.
۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۱۱
کد خبر : ۴۵,۴۳۵

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید