جذب 10 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی در بنادر کشور/ سازمان بنادر از تمامی ظرفیت‌های بخش خصوصی برای توسعه بنادر و سواحل استفاده می کند/ مهم ترین برنامه سازمان بنادر توسعه پسکرانه‌ها برای فعالیت‌های تولیدی و لجستیکی است/ بسته گردشگری دریایی برای بندر فریدون کنار از سوی سرمایه گذاران آماده شده است تسریع در امور بازرگانی مشتریان و صاحبان کالا بندرامیرآباد آغاز طرح هوشمندسازی بندر چابهار از مردادماه/ یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی بندری و دریایی سازمان بنادر الگوی تجارت در بندر چابهار به کاهش ریسک سرمایه گذاری نیاز دارد/ هیچ عاملی نباید مانع توسعه بندر اقیانوسی چابهار شود/ انتخاب بندر چابهار به عنوان پایلوت هوشمند سازی بنادر کشور/ توسعه فناوری اطلاعات در بنادر اجتناب ناپذیر است حمایت ویژه سازمان بنادر از سرمایه گذاران بخش خصوصی بندر چابهار/ ارائه تسهیلات خاص به سرمایه گذاران در حوزه گردشگری دریایی چابهار اعطای تخفیف ۴۰ درصدی هند به خدمات بندری کالاهایی که مقصد آنها از بندر چابهار باشد/ ارائه مجموعه اقدامات حمایتی برای توسعه و تسهیل ترانزیت از چابهار به مقصد کشورهای آسیای میانه و افغانستان/ اعلام آمادگی سازمان بنادر برای ایجاد دسترسی چابهار از پسکرانه ها به‌جاده ساخت انبار های جدید توسط بخش خصوصی در بندر چابهار/ احداث سیلو برای بندر چابهار از اولویت های خدمات تجاری است/ سازمان بنادر در بندر چابهار از درآمد های متعارف بندری، صرف نظر کرده است/ برقرار کردن تناسب بین ظرفیت های زیربنایی و رو بنایی بندر چابهار/ سیاست های تشویقی ویژه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار اعلام رضایت از اقدامات انجام شده در بندر امیرآباد/ آمادگی همکاری همه جانبه سازمان بنادرجهت تسهیل روند سرمایه گذاری در بنادر موانع تأمین لجستیک در بندر چابهار را برطرف خواهیم کرد/ رقابت پذیری و کاهش هزینه ها؛ پیش نیاز تأمین بار و افزایش ترافیک بندری است بزرگترین لنج فایبرگلاس صادراتی در قشم به آب اندازی شد
یادداشت | رضا سفاری؛ مدیر بنادر و دریانوردی آبادان
پتانسیل های بندر آبادان پس از انقلاب اسلامی شکوفا شد
درآموزه های اسلامی چهل عدد مقدسی است و در معارف دینی کسی که چهل سال از عمرش گذشته باشد را دارای «کمال عقل» می‌دانند. اکنون که چهل سال ازعمربابرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می گذرد شاهد تبلور خورشید انقلاب در خارج از مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی نیز می باشیم . استحکام و نشاط انقلاب در چهل سالگی نیز بیانگر رشد و شادابی نظام جمهوری اسلامی و شکست توطئه های دشمنان است.
در طول  این چهل سال  گذشته که با فراز وفرودها، خطاها و بحران‌هایی که از سوی دشمنان قسم خورده داخلی و خارجی  جمهوری اسلامی طراحی و اجرا شد این انقلاب با فداکاری،  رشادت و شهادت طلبی مردان و زنان از هر قوم و طایفه ای به بار نشسته و اینک چهل سالگی خود را شاهد است. باید به خود بالید که با داشتن تجربه‌های ارزشمندی که در طول هشت سال دفاع مقدس نصیب ملت و نظام مردمی جمهوری اسلامی  شده است سبب رشد و شکوفایی اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی چشم گیری شده که دیده ی هر  دل آزاده ای را بینا کرده است. این تجربه‌ها حتما باید در چهل سال بعدی حکومت مورد توجه قرار گیرد. انقلاب اسلامی این ظرفیت را دارد که نظام سیاسی را عقلانی و هوشمند سازد. زیرا در اصل انقلاب اسلامی یک اندیشه و معرفت است که البته در آن شور و احساسات هم وجود دارد. رهبر فرزانه انقلاب در تمامی فرمایشات خود چند نکته را همواره تاکید فرموده اند: بصیرت، مطالعه و بهره مندی از امکانات و ظرفیت های داخلی در جهت مواجهه با تهدیدات و تحریم های دشمنان قسم خورده  مردم شهید پرور ایران اسلامی محکم ترین سد می باشد .
بنادر و دریانوردی آبادان در راستای منویات مقام معظم رهبری در خصوص خودباوری و تولید اشتغال بومی  توانست با بهره گیری از توان و ظرفیت های سازمان بنادر و دریانوردی سهم قابل توجهی در ایجاد امنیت اشتغال و اقتصاد دریا محور و تبادل کالا با کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس داشته باشد .
بندر آبادان در سال 1347 ساخته شد و فعالیت دوباره خود را رسما پس از پایان جنگ تحمیلی و بازسازی در سال 1371 آغاز کرد . از ویژگی های مهم این بندر می توان به نزدیکترین مرز آبی به کشورهای عراق و کویت اشاره کرد  که این امر مبادلات تجاری و بازرگانی را تسهیل می کند. علاوه براین واقع شدن در منطقه آزاد اروند و برخورداری از معافیت و عوارض گمرک  را برای تجار و سرمایه گذاران به همراه خواهد داشت. از دیگر مزیت های بندر آبادان همجواری با پالایشگاه آبادان بمنظور صادرات کالاهای نفتی می باشد .
این بندر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دارای یک پست اسکله بوده است و پس از پایان جنگ تحمیلی و فعالیت دوباره خود با توجه به جهش اقتصادی کشور در حوزه اقتصاد دریایی به ده پست اسکله با کاربری عمومی ،خدماتی ،جستجوو نجات دریایی و مسافری  ارتقاء یافت. مساحت کل بنادر آبادان، چوئبده و اروندکنار 8/38 هکتار و بیش از 8 هکتار انبار آماده تخلیه و بارگیری کالا است. مهمترین کالاهای وارداتی به بنادر آبادان شامل لوازم خانگی، خودرو و لوازم جانبی خودرو نیز است و همچنین مهمترین کالای صادراتی از بنادر آبادان شامل احشام، آبزیان ،خشکبار و تره بار و سفال است.
ظرفیت اسمی بنادر آبادان 680/101/2 تن کالا است که با توجه به سرمایه گذاری های انجام شده این ظرفیت قابل رشد است.  این بندر با در اختیار داشتن دوفروند یدک کش ملکی و استیجاری و بهره مندی از  یک فروندشناور ناجی در امر برقراری  امنیت  دریایی در آبراه بین المللی اروندرود توانسته در مواقع بروز حادثه در شناورهای متردد در اروندرود واکنش سریع و به موقع انجام داده و دراین خصوص پیشرو باشد .یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در حوزه بنادر ایجاد اشتغال پایدار با  محوریت  دریا  است که  این امر خود سبب ایجاد امنیت اجتماعی در شهرهای بندری است.  بنادر آبادان با جذب بیش از چهارصد نفر  نیرو به طور مستقیم و هزار نفر به شکل  غیر مستقیم  توانسته در اقتصاد منطقه و اشتغال نقش مهمی را ایفا کند. 
بنادر و دریانوردی آبادان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران بازسازی و شروع مجدد فعالیت خود  با توجه به گستره جغرافیایی در حوزه اقتصاد دریایی در منطقه با بهره مندی از دوبندر تابعه چوئبده و اروندکنار افق روشنی را در سرمایه گذاری بخش خصوصی در طرح ها و پروژه های عمرانی در حوزه بندری ساخت اسکله، انبارها و باراندازها است و در ابتدا با  ایجاد زیر ساخت های عمرانی، لجستیکی و فراهم سازی بستری مناسب جهت استقبال تجار و سرمایه گذاران داخلی و خارجی که منتهی به رشد اقتصاد شهرستان و منطقه نیز میگردد از برکات چهل ساله انقلاب به خصوص در شرایط کنونی کشور که با تحریم های ظالمانه نیز روبرو است  می باشد. با سرمایه گذاری در بنادر آبادان  می توانیم پا به پای کشورهای همسایه از پتانسیل بنادر نسل سوم  کشورمان به بهترین شکل بهره ببریم. خوشبختانه این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز به صراحت گنجانده شده است. از دولت و دستگاه های ذیربط خواسته شده نسبت به توسعه بنادر و سواحل اقدام جدی تری صورت پذیرد و برنامه های جامعی را تدوین و اجرایی کنند، ضمن اینکه طبق قانون احکام دائمی و بودجه سنواتی از سرمایه گذاری در بنادر حمایت خاصی شده است.
۱۹ بهمن ۱۳۹۷ ۰۹:۱۱
کد خبر : ۴۵,۴۳۵

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید