توسعه‌ بندر چابهار با رونق اقتصاد ملی و حمایت از تولید داخلی همراه خواهد بود / چابهار برای پذیرش از شناورهای بزرگ کانتینری ۲۲ هزار TEU آماده می‌شود پنجمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی و صنایع فراساحل بستری برای رفع موانع بین دولت و بخش خصوصی تخریب یک سازه غیر مجاز دریایی در سواحل مازندران اصلاح ساختار ونظام اداری سازمان بنادر در دستور کار قرار دارد/ تهیه بانک اطلاعاتی نسل آینده مدیران بر اساس طرح شناسایی و ارتقاء شایستگی نیروی انسانی/ توجه به سلامت اداری؛ اولویت مهم سازمان بنادر / تشکیل کارگروه های تخصصی برای رفع چالش ها و تحقق اهداف برنامه ضرورت تعامل بیشتر هند برای عبور از چالش های همکاری در بندر چابهار/ افزایش ترافیک کالا در بندر چابهار/ پیگیری تامین خط اعتباری به منظور عملیاتی شدن قرارداد اصلی چابهار سازمان بنادر؛ با حداکثر توان تخلیه و بارگیری کالاها را انجام می دهد/ کاهش سن مدیریتی در سازمان بنادر؛ مستلزم ارزیابی نظام مند نیروی انسانی است/ رعایت انضباط مالی با کنترل دقیق بودجه و جلوگیری از انحرافات بودجه ای/ نسل مدیریتی سازمان بنادر به جوانگرایی و به کارگیری مدیران خلاق نیاز دارد/ رقابت پذیری محصولات صادراتی با حداقل شدن هزینه ها در بنادر تسری قوانین منطقه آزاد به ۴۰ هکتار دیگر از پسکرانه مجتمع بندری انزلی 4 راهبرد سازمان بنادر برای حمایت از صادرات غیر نفتی و صادرکنندگان/ اعطای 25 درصد تخفیف برای رقابت پذیرکردن محصولات صادراتی کشور/ ارتقاء ظرفیت بنادر شمال و جنوب / تأمین تجهیزات مورد نیاز برای صادرات غیر نفتی دردستور کار سازمان بنادر/ افزایش بهره وری در عملیات کالاهای صادراتی/ بخش عمده ای از ظرفیت بنادر تجاری کشور به صادرات غیر نفتی اختصاص داده شده است کنفرانس تورمولینوس؛ ایمنی کشتی های ماهیگیری آغاز به کار کرد ارائه آخرین تغییرات و اصول کلیدی استانداردهای بین المللی/ ارزیابی عملکرد ممیزان سازمان بنادر در محیط های عملیاتی
ایران چه سهمی در تولید آبزیان به‌عنوان محصولی با تقاضای روزافزون دارد؟ ماهی؛ قوت غالب آیندگان
ماهی؛ قوت غالب آیندگان
هرچند ایرانیان نصف میانگین جهانی، یک‌سوم ساکنان کشور‌های توسعه‌یافته، و یک‌هفتم ژاپنی‌ها از آبزیان تغذیه می‌کنند، اما میانگین مصرف غذا‌های دریایی نسبت به 40 سال پیش در ایران 10برابر شده است. با‌توجه‌به این‌که کمتر از یک‌پنجم تولیدات شیلاتی ایران به خارج از کشور صادر می‌شود، رشد صید ماهی و دیگر موجودات دریایی و هم‌چنین آبزی‌پروری، برنامه‌ای هم‌راستا با ترویج فرهنگ استفاده از غذا‌های سالم دریایی است. باوجوداین نباید چنین تمایلی منجر به بروز مشکلات دیگر در حوزه‌ی دریایی کشور شود. افزایش تولید شیلات، هم‌راستا با حفظ اکوسیستم دریا‌ها، می‌تواند از طرفی مصرف غذاهای دریایی در ایران را افزایش دهد، و از طرف دیگر به ارز‌آوری بیشتر این حوزه منجر شود. ایران با رشد قابل‌توجه در حوزه‌ی شیلات، در جمع 30 کشور برتر در زمینه‌ی صید، و 20 کشور برتر در زمینه‌ی آبزی‌پروری قرار دارد. باتوجه‌به مساحت سواحل کشور، ایران می‌تواند رتبه‌های بهتری در این زمینه‌ها کسب کند. علاوه‌براین، خاویارِ منحصربه‌فرد ایرانی و تلاش در راستای پرورش آبزیان، از ماهی گرفته تا میگو، امکانات مناسبی در اختیار ما قرار داده است.
صید انتظاری، بهترین روش صید است، و زمانی که قرار باشد از شناور‌ها برای صید آبزیان استفاده شود، رعایت فصل صید اتفاقی است که می‌تواند استفاده از ذخایر دریایی را بی‌زیان کند. تقاضای روزافزون غذا‌های دریایی باعث شده نه‌تنها صید انتظاری در بسیاری از سواحل به فراموشی سپرده شود، که دو عامل صید غیرمجاز و استفاده از ابرکشتی‌هایی که روش‌های تازه‌ای برای صید دارند، به عنوان مخاطرات ذخایر دریایی کشور محسوب شوند. در این شرایط تمرکز هرچه‌بیشتر بر آبزی‌پروری اهمیت می‌یابد، حال‌آن‌که در کشور ما هم‌چنان میزان صید بیشتر از آبزی‌پروری است. براساس گزارش‌های رسمی در سال 2016، 695هزار تن ماهی از آب‌های ایران صید شده است، درحالی‌که میزان آبزیان پرورشی 398 تن بوده است.
 
ماجرای جنجالی کشتی‌های چینی
در یک سال گذشته بیش از همیشه حضور کشتی‌های چینی در آب‌های ایران خبرساز و جنجالی شد. این حضور و تاثیر آن که با تایید و تکذیب‌های زیادی همراه بود، سرانجام پذیرفته شد، هرچند به‌نظر می‌رسد درمورد میزان و تاثیر آن در مواقعی شاهد اغراق‌هایی هم بودیم. ماجرا زمانی جنجالی شد که برخی از صیادان محلی ادعا کردند، به‌دلیل صید بی‌رویه‌ی آبزیان توسط کشتی‌های چینی، متضرر شده‌اند. بااین‌حال ‌صید ترال و حضور ترالرها در خلیج فارس و دریای عمان موضوع تازه‌ای نیست و حداقل سه دهه است که این نوع بهره‌برداری بعضا خطرناک جریان داشته است. تناقض بزرگی که در گفته‌های افراد مختلف درمورد حضور شناور‌های چینی و تاثیر آن وجود داشت، زمانی خود را بیشتر نشان داد که برخی عنوان می‌کردند صید صیادان محلی که از روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، کاهش چشم‌گیری داشته است، اما از طرفی برخی مسئولان از کاهش تعداد شناور‌های چینی از 70 شناور به 10 شناور در دریای عمان خبر می‌دادند. به‌نظر می‌رسد باوجود کاهش تعداد شناور‌های چینی، آن‌چه ایجاد مشکل کرده تخلف در سال‌های گذشته بوده است؛ تخلفی که منجر به کاهش تعداد ماهی‌ها، به‌دلیل صید در فصل غیرمجاز یا صید بی‌رویه، شده است. در یک سال گذشته محور بسیاری از گزارش‌های انتقادی درباره‌ی حضور شناور‌های چینی در آب‌های دریایی ما این بود که چرا ما از این امکان استفاده نکرده‌ایم؟ واقعیت اما این است که به‌جای چنین افسوسی، باید به فکر روش‌های جایگزین، ازجمله آبزی‌پروری باشیم.
 
یک قدم تا رتبه‌ی نخست
ایران بیشترین میزان صید را در میان کشور‌های خاورمیانه دارد، و باتوجه‌به آب‌های مشترک با کشور‌هایی که علاقه‌ای وافر به زیاده‌ستانی دارند، می‌توان عنوان کرد در این زمینه برنامه‌ریزی‌ها جواب داده است. چند ماه پیش حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران، اعلام کرد: «تولید ایران در زمینه‌ی صنعت شیلات در سال گذشته با ۱0درصد رشد به یک‌میلیون و 150هزار تن رسید.» باوجوداین، ما در آبزی‌پروری رتبه‌ی نخست را به مصر واگذار کرده‌ایم و فعلا در رده‌ی دوم خاورمیانه قرار داریم. سال گذشته، در زمینه‌ی آبزی‌پروری، پرورش ماهیان گرمابی رتبه‌ی نخست را از آن خود کرد. به‌جز این، ماهیان سردابی، میگوی آب شور و آب شیرین و خاویار از مهم‌ترین تولیدات در حوزه‌ی آبزی‌پروری هستند. سرعت رشد آبزی‌پروری در ایران در سه سال گذشته بالا بوده است و باتوجه‌به فواید این نوع تولید، سرمایه‌گذاری در این زمینه سودآور خواهد بود. علاوه‌بر فواید زیست‌محیطی و تاثیر آبزی‌پروری در حفظ ذخایر دریایی، این نوع فعالیت زمینه‌ی اشتغال را برای شهروندان فراهم می‌کند. بیش از 200هزار ایرانی در زمینه‌ی صیادی و پرورش آبزیان فعالیت دارند و آبزی‌پروری به‌عنوان شغلی مولد می‌تواند به اشتغال‌زایی کمک کند.
 
برگ برنده‌ی ایران
ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین کشور دارای ماهیان خاویاری، سال‌هاست که این محصول خود را به خارج از کشور صادر می‌کند. خاویار قیمتی بسیار بالا دارد و اکنون یک کیلوی آن بیش از 10میلیون تومان به فروش می‌رسد. سال‌های سال کشور ما رتبه‌ی نخست در زمینه‌ی صادرات این محصول را داشت، اما در سال‌های اخیر رقبای جدیدی مانند امارات متحده‌ی عربی و ویتنام به رقابت با ایران پرداخته‌اند. بر این اساس بیش از هر چیز پرورش ماهی خاویاری در کشور اهمیت پیدا کرده است. ایران سالانه پنج تن خاویار تولید می‌کند و برنامه‌ریزی‌ها برای رساندن این میزان تولید به 100 تن در سال متمرکز شده است. رئیس سازمان شیلات هم‌چنین از برنامه‌ریزی‎ها برای رساندن میزان تولید گوشت خاویاری به 10هزار تن خبر داده است. یکی از نکاتی که مسئولان در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به آن نشان داده‌اند کم‌حجم‌تر کردن بسته‌بندی خاویار بوده است. بسته‌های یک‌کیلوگرمی خاویار هم تاحدودی عمده به‌حساب می‌آیند، چرا که در بازار مصرفی معمولا از بسته‌های 100 و حتی 50گرمی استقبال می‌شود. سپردن این بسته‌بندی به خارجی‌ها به‌گونه‌ای، عمده‌فروشی محصولی است که برند ایرانی دارد، اما اگر غافل شویم، مانند زعفران که در آن دست زیاد شده است، ممکن است رقابت را به دیگران واگذار کنیم.|
۲۹ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۵۵
کد خبر : ۴۵,۶۲۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید