"شناور مجاز" شناوری است که از مبادی مجاز تردد کند و تحت نظارت بازرسان اداره حفاظت و ایمنی دریانوردی باشد در شرایط نامساعد جوی، از سفر دریایی خودداری نمایید شوخی های خطرناک در شناور یکی از مهمترین عوامل ایجاد حادثه است شناخت و رعایت نکات ایمنی ارائه شده توسط ناظرین و بازرسان ایمنی، مهم‌ترین اصل در سفرهای دریایی است و رعایت آن ضامن سلامت شما است آلودگی دریا، محیط زیست و زندگی میلیون ها انسان را تهدید می کند ساعات ازدحام مسافران در بنادر 8:30 تا 11 صبح است، لذا بهتر است جهت رفاه خود و خانواده محترمتان، ساعات دیگری جهت حضور در بنادر مسافری انتخاب نمایید با رعایت نکات ایمنی، جان خود و فرزندان دلبندتان را بیمه کنید پس از سوار شدن به شناور، بلافاصله با وسایل ایمنی و راه های خروج اضطراری آن آشنا شوید سوار شدن به شناورهای غیرمجاز مخاطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت و کسی (حتی بیمه) مسئولیت آن را قبول نمی کند عجله در هنگام سوار و پیاده شدن به شناور (قبل از پهلوگیری کامل)، از عوامل بروز حادثه است
تجهیز ناوگان صیادی فلزی به سیستم ردیاب شناور/نصب اسکله های شناور در رود کارون/ تشکیل کمیته حفاظت محیط زیست دریایی
سی و یکمین نشست کارگروه تخصصی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر « کارویژه مرز شورای امنیت کشور» ، با حضور محمد راستاد ؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی برگزار شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی  محمد رضا الهیار ؛ معاون مهندسی و توسعه امور زبنایی سازمان بنادر و  دریانوردی در  سی و یکمین نشست کارگروه بندری کارویژه مرز شورای امنیت کشور با موضوع محوری «خروج خاک از کشور»، گفت: سه موضوع " تشکیل کارگروه ویژه در خصوص برنامه اقدام ملی حفاظت از محیط زیست دریا و سواحل کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست" ؛ " مجوزهای صادر شده برای 91 فروند شناور صید ماهیان فانوس دریایی " و  " درخواست عضویت شورای عالی صنایع دریایی کشور" در دستور کار قرار گرفت.
وی پیش از بحث و تبادل نظر اعضای این کارگروه در خصوص دستور کار ها ، از رونق کسب و کار و اشتغال زایی ناشی از نصب اسکله های شناور در 10 نقطه از سواحل استان هرمزگان طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: برای 5 نقطه دیگر از این استان نیز طرح هایی در حوزه مسافری در دست انجام داریم که عمدتا در بخش پسکرانه ای خواهد بود.
الهیار همچنین از پیش بینی نصب اسکله های شناور در رود کارون در استان خوزستان و برنامه های توسعه گردشگری سازمان بنادر و دریانوردی در بندر ترکمن استان گلستان و بندر چمخاله استان گیلان خبر داد.
بنابر اعلام  معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر، مصوب شد کمیته حفاظت دریایی با محوریت سازمان محیط زیست و با عضویت سایر دستگاه های ذیربط تشکیل شود.
مطابق مصوبه این کارگروه ، مقرر شد در خصوص مجوز صید ماهیان فانوس دریایی ، کمیته ویژه ای با حضور همه دستگاه های ذیربط تشکیل شود . همچنین در این خصوص مقرر شد « تجهیز ناوگان صیادی فلزی به سیستم ردیاب شناور (َAIS) » پس از پیشنهاد معاونت دریایی و تصویب در هیات عامل سازمان بنادر ، به این کارگروه ابلاغ شود.
برپایه این گزارش، مقرر شد با هماهنگی ستاد کل و با هدایت وزارت امورخارجه ، پخش برنامه نوروزی در جزیره ابوموسی توسط صدا و سیما تدارک دیده شود. افزون بر این تاکید شد با توجه به اهمیت استراتژیک جزیره ابوموسی برای کشور، همه ارگان ها و دستگاه های ذیربط برای توسعه این جزیره اهتمام بیش از پیش داشته باشند
همچنین در این نشست با عضویت شورای عالی صنایع دریایی در کارگروه تخصصی ساماندهی سواحل، بنادر و جزایر مخالفت شد و مقرر شد حسب مورد چنانچه موضوع مرتبطی با این شورا در کارگروه مطرح شد، از نماینده این شورا برای حضور در جلسه دعوت به عمل آید.
به گفته الهیار ، در خصوص " خروج خاک از کشور " مقرر شد سازمان حفاظت از محیط زیست ، گزارش و مستندات خود درباره خروج خاک از کشور را به دادستان و شورای حقوق بیت المال استان هرمزگان ارائه کند.

۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ۱۵:۵۸
کد خبر : ۴۵,۸۷۲

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید