آلودگی نفتی محدوده جنوبی جزیره خارگ پاکسازی شد سازمان بنادر در مدیریت ترافیک کالاهای اساسی موفق عمل کرد/ طرح های توسعه ای و تجهیز بنادر به رغم محدودیت های ناشی از تحریم ادامه می یابد/ ضرورت تکمیل مرحله اول فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی تخلیه محمولۀ ۴۳۱تنی با بهره گیری از تجهیزات مدرن در بندر امام (ره) رشد ۳۷ درصد تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/ اولین کشتی حامل جو در بندر چابهار پهلوگیری کرد 134 اسکله تفریحی و گردشگری در مازندران ساخته می‌شود اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان دستگاه برتر جشنواره شهید رجایی "تعطیلی موقت" بنادر مسافری مرکز هرمزگان به مناسبت رزمایش نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس/ امکان تردد دریایی مسافران از مسیر پل با لافت پلیس امنیت اقتصادی در فرآیند صادرات و واردات ورود نمی کند/ با استقرار ناجا در مبادی مجاز، قاچاق کالا کاهش می یابد/ عدم دخالت ناجا در وظایف یگان حفاظت بنادر و گمرک/ کنترل های موازی برداشته می شود فرصت خوبی برای سرمایه گذاری در بنادر کشور فراهم شده است/ریسک سرمایه گذاری در بنادر کشور بسیار کم است/ فعالیت توسعه ای بنادر هیچ زمانی متوقف نشده است تسهیل روند صادرات محصولات از طریق بندر چابهار/ شرایط صادرات کالا از بندر چابهار به کشورهای همسایه فراهم است
برنامه ریزی برای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
نشست احیای هویت بندری و دریایی انزلی امروز با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مدیرکل مرکز بررسی‌ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر، مدیر گروه معماری دانشگاه تهران، معاون میراث فرهنگی و گردشگری گیلان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این نشست گفت: مجتمع بندری انزلی این قابلیت را دارد که بتوانیم با استفاده از نمادهای تاریخی موجود در آن به احیای فرهنگ دریانوردی، دریایی و بندری خطه ی شمال بپردازیم.
آبایی با اشاره به این موضوع که بندر انزلی قدمتی بیش از یک قرن دارد، گفت که این اداره کل به دنبال ایجاد موزه ی دریایی و خدمات بندری و دریایی در این شهرستان است.

 وی از بازسازی منبع آب قدیمی انزلی با کمک میراث فرهنگی و خارج سازی چند کشتی مغروقه در سواحل گیلان، جهت بازدید عمومی خبر داد.

 ساخت باشگاه دریانوردان در بندر انزلی با هدف نمایش فرهنگ ایرانی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی خبرداد و گفت: استفاده ملوانان خارجی از این ساختمان، بستر مناسبی  برای نمایش فرهنگ ایرانی را فراهم می سازد.
وی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان آن منطقه می شود که با توجه به تجربیات بدست آمده، تصمیم به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در بنادر گیلان گرفته شد و در همین راستا ساخت بزرگ‌ترین بندر مسافری دریایی شمال کشور در چمخاله شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سرمایه‌گذاری درطرح‌های گردشگری دریایی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم گام مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت استان در کشور و منطقه برداریم.
بنادر قدیمی؛ میراث فرهنگی دریایی و  بخش مهمی از تاریخ کشور هستند
آبایی پیشینه دریانوردی یادآور شد: در کرانه های دریایی خزر سنگ نگاره هایی با قدمتی هشت تا نه هزار ساله پیدا شده بود که از جمله قدیمی ترین آثار دریانوردی در جهان است؛ از این رو هویت ملی ایرانیان، هویتی نشأت گرفته از دریا و دریانوردی است و دور شدن ما از سرآغاز پیدایش این تمدن، نادیده گرفتن بخشی از هویت ملی ما است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر با علم به اهمیت میراث فرهنگ دریایی کشور و براساس مسئولیت های اجتماعی خود، مطالعات گسترده ای را در رابطه با شناخت تاریخ دریانوردی ایرانیان آغاز کرده بود، گفت: ماحصل این اقدامات منجر به انتشار مجلدها  نفیس تاریخ بنادر و فنون دریانوردی ایرانیان شد که با استقبال بالا  متخصصین و اهالی فرهنگ و تاریخ ایران مواجه شد.
آبایی همچنین از طرح خارج سازی کشتی تاریخی مغروقه واقع در روستا «قروق تالش» برای بررسی و مطالعه  خبر داد.
همکاری میراث فرهنگی با سزمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
ولی جهانی؛ معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به قدمت تاریخی بندر انزلی در بین بنادر شمال کشور، گفت: با بررسی سواحل گیلان از شهرستان آستارا تا شهرستان رودسر دو کشتی مغروقه بسیار قدیمی در شهرستان تالش و رودسر  کشف شده است.
جهانی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان برای همکاری با سازمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی خبر داد.
در پایان این نشست دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی به ترتیب با پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و همچنین پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۴۹
کد خبر : ۴۶,۳۸۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید