اولین سالگرد تدفین شهیدان گمنام در بندر شهید رجایی برگزار شد کاهش ۲ میلیون تنی کالای اساسی انباشته در بندر امام خمینی(ره)/ خروج کالا از بندر امام با سرعت در حال انجام است برنامه سازمان بنادر برای مقابله با کرونا و بیماری‌های عفونی در بنادر و روی کشتی در سال ۱۴۰۱/ تداوم نظارت و کنترل شیوع بیماری‌های عفونی در بنادر بازرگانی و مسافری امضای ۱۲ سند همکاری در حوزه های مختلف بین ایران و عمان پیام مدیرعامل سازمان بنادر به مناسبت سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر امداد رسانی آتش نشانان بنادر آبادان به حادثه دیدگان زیر آوار ساختمان متروپل لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد همایش آموزشی "رانندگی تدافعی" در بندرشهید رجایی برگزار شد / افزایش دوره‌های آموزشی برای رانندگان الزامی است اولین سالگرد تدفین شهدای گمنام در بندر شهید رجایی فردا برگزار می شود بازدید معاون اقتصادی رئیس جمهور از روند تخلیه کالا در بندر امام خمینی/ برنامه‌ریزی ۲ ساله دولت برای ذخیره کالاهای اساسی در کشور
برنامه ریزی برای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
نشست احیای هویت بندری و دریایی انزلی امروز با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مدیرکل مرکز بررسی‌ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر، مدیر گروه معماری دانشگاه تهران، معاون میراث فرهنگی و گردشگری گیلان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این نشست گفت: مجتمع بندری انزلی این قابلیت را دارد که بتوانیم با استفاده از نمادهای تاریخی موجود در آن به احیای فرهنگ دریانوردی، دریایی و بندری خطه ی شمال بپردازیم.
آبایی با اشاره به این موضوع که بندر انزلی قدمتی بیش از یک قرن دارد، گفت که این اداره کل به دنبال ایجاد موزه ی دریایی و خدمات بندری و دریایی در این شهرستان است.

 وی از بازسازی منبع آب قدیمی انزلی با کمک میراث فرهنگی و خارج سازی چند کشتی مغروقه در سواحل گیلان، جهت بازدید عمومی خبر داد.

 ساخت باشگاه دریانوردان در بندر انزلی با هدف نمایش فرهنگ ایرانی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی خبرداد و گفت: استفاده ملوانان خارجی از این ساختمان، بستر مناسبی  برای نمایش فرهنگ ایرانی را فراهم می سازد.
وی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان آن منطقه می شود که با توجه به تجربیات بدست آمده، تصمیم به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در بنادر گیلان گرفته شد و در همین راستا ساخت بزرگ‌ترین بندر مسافری دریایی شمال کشور در چمخاله شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سرمایه‌گذاری درطرح‌های گردشگری دریایی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم گام مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت استان در کشور و منطقه برداریم.
بنادر قدیمی؛ میراث فرهنگی دریایی و  بخش مهمی از تاریخ کشور هستند
آبایی پیشینه دریانوردی یادآور شد: در کرانه های دریایی خزر سنگ نگاره هایی با قدمتی هشت تا نه هزار ساله پیدا شده بود که از جمله قدیمی ترین آثار دریانوردی در جهان است؛ از این رو هویت ملی ایرانیان، هویتی نشأت گرفته از دریا و دریانوردی است و دور شدن ما از سرآغاز پیدایش این تمدن، نادیده گرفتن بخشی از هویت ملی ما است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر با علم به اهمیت میراث فرهنگ دریایی کشور و براساس مسئولیت های اجتماعی خود، مطالعات گسترده ای را در رابطه با شناخت تاریخ دریانوردی ایرانیان آغاز کرده بود، گفت: ماحصل این اقدامات منجر به انتشار مجلدها  نفیس تاریخ بنادر و فنون دریانوردی ایرانیان شد که با استقبال بالا  متخصصین و اهالی فرهنگ و تاریخ ایران مواجه شد.
آبایی همچنین از طرح خارج سازی کشتی تاریخی مغروقه واقع در روستا «قروق تالش» برای بررسی و مطالعه  خبر داد.
همکاری میراث فرهنگی با سزمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
ولی جهانی؛ معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به قدمت تاریخی بندر انزلی در بین بنادر شمال کشور، گفت: با بررسی سواحل گیلان از شهرستان آستارا تا شهرستان رودسر دو کشتی مغروقه بسیار قدیمی در شهرستان تالش و رودسر  کشف شده است.
جهانی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان برای همکاری با سازمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی خبر داد.
در پایان این نشست دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی به ترتیب با پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و همچنین پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۴۹
کد خبر : ۴۶,۳۸۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید