فرآیند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بنادر شرایط مطلوبی دارد/ شیوع ویروس کرونا تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است/ تشریح مشکلات اصلی واردکنندگان کالا به کشور نجات ۵ ماهیگیر توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر مکاتبات اعتراض آمیز با IMO و ITF در پی تهدید پنج نفتکش ایرانی از سوی آمریکا/ درخواست اجماع عمومی و برخورد پیشگیرانه در قبال مواضع خصمانه آمریکایی ها/ نباید ایمنی دریانوردان از سوی هیچ کشوری تهدید شود/ اقدام آمریکایی ها از نظر تجاری، حقوق بین الملل و حقوق صنفی قانونی نیست عملکرد بسیار خوب بنادر در واردات کالاهای اساسی/ اعلام کالاهایی که نباید رسوب شده اتلاق شوند/ تشریح چالش های ترخیص کالا/ فعالیت ۲۴ ساعته دستگاه‌های متولی در حوزه واردات کالاهای اساسی در بنادر ثبت ساختمان قدیم اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در فهرست آثار ملی/ موزه دریا و تاریخ دریانوردی ایجاد می شود رشد ۵۴ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار/ خروج روزانه ۸۰۰ کامیون به صورت حمل یکسره از بندر چابهار/ واردات کالای اساسی از طریق بندر چابهار ۹ برابر شد نامه ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی درباره تهدید اخیر آمریکا راه‌اندازی سامانه شبیه ساز دینامیکی ترانزیت در بندر امیرآباد عملکرد مطلوب بنادر در گرو زنجیره لجستیکی متناسب با ظرفیت تخلیه و بارگیری است آغاز تعمیرات اساسی شبکه برق رسانی به مکنده های غلات بندر شهید رجایی/ افزایش راندمان بهره وری تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی
برنامه ریزی برای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
نشست احیای هویت بندری و دریایی انزلی امروز با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مدیرکل مرکز بررسی‌ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر، مدیر گروه معماری دانشگاه تهران، معاون میراث فرهنگی و گردشگری گیلان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این نشست گفت: مجتمع بندری انزلی این قابلیت را دارد که بتوانیم با استفاده از نمادهای تاریخی موجود در آن به احیای فرهنگ دریانوردی، دریایی و بندری خطه ی شمال بپردازیم.
آبایی با اشاره به این موضوع که بندر انزلی قدمتی بیش از یک قرن دارد، گفت که این اداره کل به دنبال ایجاد موزه ی دریایی و خدمات بندری و دریایی در این شهرستان است.

 وی از بازسازی منبع آب قدیمی انزلی با کمک میراث فرهنگی و خارج سازی چند کشتی مغروقه در سواحل گیلان، جهت بازدید عمومی خبر داد.

 ساخت باشگاه دریانوردان در بندر انزلی با هدف نمایش فرهنگ ایرانی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی خبرداد و گفت: استفاده ملوانان خارجی از این ساختمان، بستر مناسبی  برای نمایش فرهنگ ایرانی را فراهم می سازد.
وی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان آن منطقه می شود که با توجه به تجربیات بدست آمده، تصمیم به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در بنادر گیلان گرفته شد و در همین راستا ساخت بزرگ‌ترین بندر مسافری دریایی شمال کشور در چمخاله شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سرمایه‌گذاری درطرح‌های گردشگری دریایی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم گام مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت استان در کشور و منطقه برداریم.
بنادر قدیمی؛ میراث فرهنگی دریایی و  بخش مهمی از تاریخ کشور هستند
آبایی پیشینه دریانوردی یادآور شد: در کرانه های دریایی خزر سنگ نگاره هایی با قدمتی هشت تا نه هزار ساله پیدا شده بود که از جمله قدیمی ترین آثار دریانوردی در جهان است؛ از این رو هویت ملی ایرانیان، هویتی نشأت گرفته از دریا و دریانوردی است و دور شدن ما از سرآغاز پیدایش این تمدن، نادیده گرفتن بخشی از هویت ملی ما است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر با علم به اهمیت میراث فرهنگ دریایی کشور و براساس مسئولیت های اجتماعی خود، مطالعات گسترده ای را در رابطه با شناخت تاریخ دریانوردی ایرانیان آغاز کرده بود، گفت: ماحصل این اقدامات منجر به انتشار مجلدها  نفیس تاریخ بنادر و فنون دریانوردی ایرانیان شد که با استقبال بالا  متخصصین و اهالی فرهنگ و تاریخ ایران مواجه شد.
آبایی همچنین از طرح خارج سازی کشتی تاریخی مغروقه واقع در روستا «قروق تالش» برای بررسی و مطالعه  خبر داد.
همکاری میراث فرهنگی با سزمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
ولی جهانی؛ معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به قدمت تاریخی بندر انزلی در بین بنادر شمال کشور، گفت: با بررسی سواحل گیلان از شهرستان آستارا تا شهرستان رودسر دو کشتی مغروقه بسیار قدیمی در شهرستان تالش و رودسر  کشف شده است.
جهانی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان برای همکاری با سازمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی خبر داد.
در پایان این نشست دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی به ترتیب با پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و همچنین پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۲۰:۴۹
کد خبر : ۴۶,۳۸۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید