افزایش جریان کالایی و‌ کاهش رسوب کالا با حمل کالاهای اساسی از طریق بندر چابهار/ مشوق های جذب سرمایه گذار و احداث انبار و سیلو آخرین وضعیت تخلیه و بارگیری در بندر شهیدرجایی/ اولویت پهلودهی با کالاهای اساسی است/ درخواست از صاحبان کالا برای تسریع در ترخیص کالاها از بندر شهید رجایی/ فعالیت ۲۴ ساعته سازمان بنادر و گمرک برای خروج کالا از بندر تأکید بر نقش مکمل بنادر چابهار و گوادر/ همسایه ها در اولویت همکاری با بندر چابهار مسیر دریایی هندوستان- قشم افتتاح شد/ آغاز فصلی نوین در تجارت دریایی ضرورت ایجاد بانک های افغان، هندی و پاکستانی در بندر چابهار/ دریافت 403 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه بندر چابهار/ امن‌ترین و ارزان‌ترین مسیر تجارت هند؛ بندر چابهار است/ 30 دستگاه استراتژیک در بندر چابهار نصب شد تبدیل چابهار به شهر صلح منطقه/ چابهار؛ تنها مسیر توسعه افغانستان است/ علاقه‌مندی ایران به نقش آفرینی چین و پاکستان در چابهار/ بنادر چابهار و گوادر مکمل هم هستند/ ایجاد منطقه مشترک صنعتی در مرز مشترک ایران و پاکستان آغاز ممیزی تمدید گواهی نامه سیستم مدیریت کیفیت در سازمان بنادر/ شناسایی عدم انطباق های احتمالی و بهبود خدمات رسانی ؛ هدف محوری ممیزی کیفیت انتقال گندم مازاد مصرف غرب کشور به استان‌های شرقی از طریق مسیر دریایی به چابهار/ تجهیز بندر چابهار با استفاده از تولیدات داخلی/ توسعه بندر شهید بهشتی با همکاری سرمایه گذاران هندی ادامه دارد شروع فعالیت شناور ایرانی در مسیر چابهار-مسقط/ آغاز مذاکراه برای راه اندازی خط دریایی مسافری چابهار-کراچی بندر چابهار از مهمترین امکانات کشور برای ترانزیت است/ ایجاد شبکه حمل و نقل بین المللی از چابهار/ تلاش وزارت امور خارجه برای بهره گیری از فرصت های بندر چابهار
برنامه ریزی برای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
نشست احیای هویت بندری و دریایی انزلی امروز با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان، مدیرکل مرکز بررسی‌ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر، مدیر گروه معماری دانشگاه تهران، معاون میراث فرهنگی و گردشگری گیلان و جمعی از مدیران استانی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی؛ مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این نشست گفت: مجتمع بندری انزلی این قابلیت را دارد که بتوانیم با استفاده از نمادهای تاریخی موجود در آن به احیای فرهنگ دریانوردی، دریایی و بندری خطه ی شمال بپردازیم.
آبایی با اشاره به این موضوع که بندر انزلی قدمتی بیش از یک قرن دارد، گفت که این اداره کل به دنبال ایجاد موزه ی دریایی و خدمات بندری و دریایی در این شهرستان است.

 وی از بازسازی منبع آب قدیمی انزلی با کمک میراث فرهنگی و خارج سازی چند کشتی مغروقه در سواحل گیلان، جهت بازدید عمومی خبر داد.

 ساخت باشگاه دریانوردان در بندر انزلی با هدف نمایش فرهنگ ایرانی

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان از ساخت ساختمان باشگاه دریانوردان در بندر انزلی خبرداد و گفت: استفاده ملوانان خارجی از این ساختمان، بستر مناسبی  برای نمایش فرهنگ ایرانی را فراهم می سازد.
وی خاطرنشان کرد: توسعه زیرساخت های گردشگری دریایی در بنادر موجب رونق اقتصادی و اشتغال زایی برای جوانان آن منطقه می شود که با توجه به تجربیات بدست آمده، تصمیم به توسعه زیرساخت‌های گردشگری در بنادر گیلان گرفته شد و در همین راستا ساخت بزرگ‌ترین بندر مسافری دریایی شمال کشور در چمخاله شروع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از سرمایه‌گذاری درطرح‌های گردشگری دریایی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم گام مهم و اساسی در توسعه و پیشرفت استان در کشور و منطقه برداریم.
بنادر قدیمی؛ میراث فرهنگی دریایی و  بخش مهمی از تاریخ کشور هستند
آبایی پیشینه دریانوردی یادآور شد: در کرانه های دریایی خزر سنگ نگاره هایی با قدمتی هشت تا نه هزار ساله پیدا شده بود که از جمله قدیمی ترین آثار دریانوردی در جهان است؛ از این رو هویت ملی ایرانیان، هویتی نشأت گرفته از دریا و دریانوردی است و دور شدن ما از سرآغاز پیدایش این تمدن، نادیده گرفتن بخشی از هویت ملی ما است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گیلان با بیان اینکه در گذشته مرکز بررسی ها و مطالعات راهبردی سازمان بنادر با علم به اهمیت میراث فرهنگ دریایی کشور و براساس مسئولیت های اجتماعی خود، مطالعات گسترده ای را در رابطه با شناخت تاریخ دریانوردی ایرانیان آغاز کرده بود، گفت: ماحصل این اقدامات منجر به انتشار مجلدها  نفیس تاریخ بنادر و فنون دریانوردی ایرانیان شد که با استقبال بالا  متخصصین و اهالی فرهنگ و تاریخ ایران مواجه شد.
آبایی همچنین از طرح خارج سازی کشتی تاریخی مغروقه واقع در روستا «قروق تالش» برای بررسی و مطالعه  خبر داد.
همکاری میراث فرهنگی با سزمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی
ولی جهانی؛ معاون اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این نشست ضمن اشاره به قدمت تاریخی بندر انزلی در بین بنادر شمال کشور، گفت: با بررسی سواحل گیلان از شهرستان آستارا تا شهرستان رودسر دو کشتی مغروقه بسیار قدیمی در شهرستان تالش و رودسر  کشف شده است.
جهانی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان برای همکاری با سازمان بنادر در راستای ایجاد موزه دریایی در بندر انزلی خبر داد.
در پایان این نشست دو قرارداد مطالعاتی "کشتی مغروقه تالش" و طراحی و معماری داخلی و بیرونی باشگاه ملوانان بندرانزلی به ترتیب با پژوهشکده موسسه ملی اقیانوس شناسی و همچنین پژوهشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه تهران با اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان به امضا رسید.
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر : ۴۶,۳۸۰

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید