سازمان بنادر؛ آمادگی عملیاتی بالای برای مواجهه با هر نوع بحرانی را دارد/ مصون ماندن انسان و کالا از تهدید ویروس کرونا در بنادر کشور/ هیچ نوع اشاعه ویروس کرونا از طریق بنادر کشور نداشتیم پایان عملیات اطفای حریق لنج تجاری در اسکله بهمن قشم یک فروند لنج تجاری در اسکله بهمن جزیره قشم طعمه حریق شد/ عملیات اطفاء با حضور تیم های امدادی از خشکی و دریا درحال انجام است افزایش۱۶۲ درصدی صادرات کالاهای نفتی از بنادر مرکز و شرق هرمزگان/ رشد ۹۸ درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر یخچالی افزایش ظرفیت پهلوگیری کشتی‌های ۵۰ هزار تنی در بندر بوشهر بنادر؛ امن ترین مناطق استان های ساحلی هستند/ رعایت پروتکل های بهداشتی داخلی و بین المللی از سوی سازمان بنادر/ قرنطینه کالا در زمان ورود به کشور انجام می شود ارتقاء جایگاه بندر شهید رجایی با اتمام فاز سوم طرح توسعه/ احداث سه پست اسکله به طول یک هزار و ۴۰۰ متر رشد ۱۹۶ درصدی بارگیری کانتینر و افزایش ۳۸ درصدی عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بندر خرمشهر نجات خدمه قایق صیادی در دهانه اروند رود/ انجام سه عملیات امداد و نجات موفق در یک روز توسط نیروی امداد و نجات بندر اروندکنار رشد 428 درصدی عملیات کانتینری در بنادر غرب هرمزگان/ افزایش 39 درصدی صادرات غیرنفتی
تقدیر استانداری و محیط زیست از بنادر و دریانوردی هرمزگان /ترانسفورماتورهای حاوی پسماندهای ویژه به خارج از کشور منتقل شد
در راستای انجام طرح های مدیریت اصولی پسماندهای ویژه و انتقال ترانسفورماتورهای آلاینده صنعتی به خارج از ایران، اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از سوی معاون عمرانی استانداری و مدیرکل حفاظت محیط زیست این استان با دریافت دو لوح جداگانه مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان، این تقدیر به پاس اقدامات صورت گرفته از سوی مجموعه بنادر و دریانوردی استان هرمزگان برای انتقال ترانسفرماتورهای( دستگاه مبدل برق) حاوی روغن بسیار سمی آسکارل (روغن نسوز و خنک کننده) به خارج از ایران و یکی از کشورهای اروپایی انجام گرفت که پس از طی شدن یک فرآیند زمانبر توسط یک شرکت صلاحیت دار عملیاتی شد.

به دلیل نبود مراکز مناسب خدمات دهنده در داخل ایران، تحویل و نابود کردن این ماده آلاینده یکی از چالش های مهم سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می شود که برای نخستین بار در استان، انجام طرح های مدیریت اصولی پسماندهای ویژه توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به همین منظور انجام شده است.

شایان ذکر است، روغن آسکارل مورد استفاده در ترانسفورماتورها از سال ۱۹۷۸ در جهان ممنوع شد و تمامی کشورهای دنیا ملزم به نابود کردن این پسماندهای صنعتی هستند.

«پلی کلرینه بی فنیل (PCBs) » ترکیب های شیمیائی هستند که در گذشته به عنوان یک ماده افزودنی به روغن‌های صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت تا خواص و عملکرد روان کننده ها بهبود یابد. اما این دسته از مواد، ترکیبات مقاوم و زیست تخریب ناپذیری هستند که می توانند آثار زیان باری بر سلامت انسان و محیط زیست داشته باشند.

این ترکیبات به راحتی در چربی حل شده و در بدن موجودات تجمع می یابند و در دوره های کوتاه مدت سبب آسیب به کبد و در بلند مدت باعث ایجاد تغییرات در خون و ابتلا به انواع سرطان می شوند.

لازم به ذکر است؛ در متن لوح های تقدیر به امضای "رضا مدرس" معاون عمرانی استانداری هرمزگان و "حبیب مسیحی تازیانی" مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خطاب به "اله مراد عفیفی پور" مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان چنین آمده است: « عرصه توسعه بالندگی و سعادت نسل های آینده، مرهون تلاش و زحمات بی دریغ و مجدانه افرادی است که خود را امانت دار سرمایه های مادی، طبیعی و معنوی این سرزمین می دانند و با گام های ارزنده ای که در راستای حفاظت محیط زیست برداشته اند، این ودیعه را سالم و پاک به نسل های بعدی تحویل می دهند.

به پاس انجام فعالیت های قابل توجه در خصوص انتقال پسماندهای حاوی و آلوده به بی فنیل های پلی کلره جهت امحاء به خارج از کشور و به نشانه ارج نهادن به تلاش ارزشمندتان، این تقدیر نامه به شما تقدیم می گردد. امید است در صیانت و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست کشور همواره موفق باشید.»

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۱:۱۵
کد خبر : ۴۶,۵۶۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید