بنادر گوادر و چابهار مکمل یکدیگر هستند/ جایگاه ویژه بندر چابهار در اقتصاد بین الملل و سیاست خارجی هند / ضرورت افزایش اشتیاق به توسعه بندر چابهار بین مردم بومی و محلی/ لزوم ایجاد زیرساخت های فرودگاهی، ریلی و شهری در چابهار بندر چابهار؛ قابلیت پذیرش کشتی های سایز بزرگ را دارد/ بندر چابهار؛ اولین بندری است ‌که در قالب قرارداد BOT؛ اپراتور بین المللی برای آن جذب شد/ اپراتور بین المللی فعال در بندر چابهار؛ متعهد به سرمایه گذاری در روبناها و خرید تجهیزات است/ بندر چابهار با برخورداری از تجهیزات مدرن و پیشرفته، پاسخگوی خطوط لاینری است‌ توسعه همه جانبه بندر چابهار نیازمند همگرایی مقامات بومی و ملی است/ نیاز جدی بندر چابهار اتصال به شبکه سراسری راه آهن/ ساخت سیلوی ۱۰۰ هزار تنی تمام مکانیزه در بندر چابهار در دستور کار برگزاری دوره آموزشی اصول حمل و نقل و نگهداری کالاهای خطرناک در بنادر/ ارتقاء دانش تخصصی کارشناسان HSE و آتش نشانی بنادر کشور ضرورت تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر نوشهر/ لزوم اجرایی شدن پروژه راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی/ تسریع در عملیاتی شدن لایروبی حوضچه و کانال دسترسی بندر فریدونکنار نفتکش سابیتی تا ۹ روز آینده وارد بندرعباس می شود/ سابیتی؛ اکنون وارد تنگه باب المندب شده است/ نشت نفت از نفتکش سابیتی مهار شد هیچ مرجع دریایی منطقه ای به درخواست کمک نفتکش Sabiti در زمان حادثه پاسخ نداد ‌اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در صنایع فراساحل‌، مهمترین محورهای پنجمین نمایشگاه دریایی‌ تداوم توسعه بنادر در سخت‌ترین شرایط تحریم/ از بسیاری از کشورهای همسایه جلوتریم پیشنهاد سفیر بنگلادش برای احداث کارخانه تولید پارچه در بندر امیر آباد/ روابط تجاری و بندری ایران و بنگلادش توسعه پیدا می کند
فرآیند خروج کالاهای اساسی در بندر امام (ره) روان است/ در تأمین کالاهای اساسی جای هیچ نگرانی نیست/ کنترل کیفیت کالاهای اساسی، یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر است/ مجتمع بندری امام خمینی(ره) بر اساس سیس
وزیر اقتصاد گفت: با اقداماتی که در بندر امام خمینی(ره) صورت گرفته است کالاها در این بندر نسل سوم رسوب نمی شود و جای هیچ نگرانی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد دژپسند در سفر یک روزه خود به استان خوزستان با هدف بررسی روند خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) ضمن بازدید از این بندر استراتژیک درباره فرآیند ترخیص کالا، افزود: بندر امام خمینی(ره) یکی از بنادر نسل سوم و پیشرفته کشور است چرا که در کنار کارهایی که برای تخلیه  و بارگیری کالا صورت می گیرد، واحدهای صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی  نیز احداث شده اند که بخشی عمده ای از آن به تأمین کالاهای اساسی برمی گردد.

وی با تأکید بر اینکه فرآیندهای جاری در مجتمع بندری امام خمینی(ره) بر اساس سیستم های مدرن انجام می شود، گفت: در این راستا می توان امیدوار بود که روند موجود یک روند رو به رشد است.

وزیر اقتصاد با اشاره به مجموعه تلاش های صورت گرفته برای ترخیص کالا از بندر امام خمینی(ره)، اظهار داشت: با اقداماتی که صورت گرفته می توان گفت کالاها در این حوزه گرفتار رسوب نمی شوند و جای نگرانی نیست.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات هر نوع کالای موجودی در بنادر را نمی توان رسوب تلقی کرد به این خاطر که رسوب بعد از اظهار صورت می گیرد و اگر ماندگاری بعد از اظهار در بندر صورت بگیرد، درواقع از نظر تشریفات گمرکی به عنوان یک پدیده منفی تلقی می شود.

دژپسند موضوع کنترل کیفیت را یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر عنوان کرد و گفت: این موضوع یک امر طبیعی است به این دلیل که کالاهای اساسی با جان مردم سر و کار دارد و نمی توان در خصوص این نوع  کالاها، از نظر کنترل کیفیت بی توجه باشیم و لازم است تا ارزیابی های استاندارد و بهداشتی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر بررسی کیفیت کالاهای اساسی سرعت پیدا کند می توان گفت که فعالیت های بندری و گمرکی در بندرامام خمینی(ره) خیلی خوب در حال انجام است و این روند را می توان در دیگر بنادر تعمیم داد تا کارها تسریع پیدا کند.

وی تاکید کرد: طی بازدیدی که از مجتمع بندری امام خمینی (ره) داشتم خوشبختانه شاهد روان بودن فرآیند ها و عملکرد مطلوب این بندر بودم.

وزیر اقتصادی همچنین از رشد واردات کالاهای اساسی در سه ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: واردات برخی کالاها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابر داشته است و در بندر امام خمینی(ره)، شاهد رشد 78 درصدی هستیم.

دژپسند یادآور شد: این شرایط برای ما امید بخش است و به مردم کشور این اطمینان داده می شود که در تامین کالاهای اساسی جای نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه واردات کالا در برخی مواقع ممکن است به تولید آسیب بزند، گفت: در ساختار اقتصادی که تجارت فرامرزی اهمیت دارد؛ این موضوع آسیبی به اقتصاد وارد نمی کند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم ظالمانه و یک سویه قرار دارد، گفت: تأمین کالاهای اساسی از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است.

شایان ذکر است که وزیر اقتصاد از اداره کل گمرک بندر امام خمینی(ره) فکارخانه های روغن کشی ، پایانه مکانیزه  تخلیه و بارگیری غلات ، پایانه تخلیه و بارگیری فرآورده های نفتی و همچنین اسکله های این مجتمع بندری بازدید و روند فعالیت های جاری  را بررسی کرد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹
کد خبر : ۴۶,۹۱۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید