آغاز طرح هوشمندسازی بندر چابهار از مردادماه/ یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی بندری و دریایی سازمان بنادر الگوی تجارت در بندر چابهار به کاهش ریسک سرمایه گذاری نیاز دارد/ هیچ عاملی نباید مانع توسعه بندر اقیانوسی چابهار شود/ انتخاب بندر چابهار به عنوان پایلوت هوشمند سازی بنادر کشور/ توسعه فناوری اطلاعات در بنادر اجتناب ناپذیر است حمایت ویژه سازمان بنادر از سرمایه گذاران بخش خصوصی بندر چابهار/ ارائه تسهیلات خاص به سرمایه گذاران در حوزه گردشگری دریایی چابهار اعطای تخفیف ۴۰ درصدی هند به خدمات بندری کالاهایی که مقصد آنها از بندر چابهار باشد/ ارائه مجموعه اقدامات حمایتی برای توسعه و تسهیل ترانزیت از چابهار به مقصد کشورهای آسیای میانه و افغانستان/ اعلام آمادگی سازمان بنادر برای ایجاد دسترسی چابهار از پسکرانه ها به‌جاده ساخت انبار های جدید توسط بخش خصوصی در بندر چابهار/ احداث سیلو برای بندر چابهار از اولویت های خدمات تجاری است/ سازمان بنادر در بندر چابهار از درآمد های متعارف بندری، صرف نظر کرده است/ برقرار کردن تناسب بین ظرفیت های زیربنایی و رو بنایی بندر چابهار/ سیاست های تشویقی ویژه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار اعلام رضایت از اقدامات انجام شده در بندر امیرآباد/ آمادگی همکاری همه جانبه سازمان بنادرجهت تسهیل روند سرمایه گذاری در بنادر موانع تأمین لجستیک در بندر چابهار را برطرف خواهیم کرد/ رقابت پذیری و کاهش هزینه ها؛ پیش نیاز تأمین بار و افزایش ترافیک بندری است بزرگترین لنج فایبرگلاس صادراتی در قشم به آب اندازی شد تجهیز و بهره برداری از انبارهای طریق القدس بندر چابهار تا پایان امسال/ ضرورت تقویت زیرساخت ها و توسعه انبار های پسکرانه در بندر چابهار/ ایجاد مخازن روغن در بندر شهید بهشتی؛ ضرورتی اجتناب ناپذیر برای شرق کشور/ تکمیل سریع انبارهای حومه و داخل شهر چابهار با ترک تشریفات بهره برداری از اولین رصدخانه تخصصی-آموزشی سیستان و بلوچستان با حضور مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی
فرآیند خروج کالاهای اساسی در بندر امام (ره) روان است/ در تأمین کالاهای اساسی جای هیچ نگرانی نیست/ کنترل کیفیت کالاهای اساسی، یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر است/ مجتمع بندری امام خمینی(ره) بر اساس سیس
وزیر اقتصاد گفت: با اقداماتی که در بندر امام خمینی(ره) صورت گرفته است کالاها در این بندر نسل سوم رسوب نمی شود و جای هیچ نگرانی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد دژپسند در سفر یک روزه خود به استان خوزستان با هدف بررسی روند خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) ضمن بازدید از این بندر استراتژیک درباره فرآیند ترخیص کالا، افزود: بندر امام خمینی(ره) یکی از بنادر نسل سوم و پیشرفته کشور است چرا که در کنار کارهایی که برای تخلیه  و بارگیری کالا صورت می گیرد، واحدهای صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی  نیز احداث شده اند که بخشی عمده ای از آن به تأمین کالاهای اساسی برمی گردد.

وی با تأکید بر اینکه فرآیندهای جاری در مجتمع بندری امام خمینی(ره) بر اساس سیستم های مدرن انجام می شود، گفت: در این راستا می توان امیدوار بود که روند موجود یک روند رو به رشد است.

وزیر اقتصاد با اشاره به مجموعه تلاش های صورت گرفته برای ترخیص کالا از بندر امام خمینی(ره)، اظهار داشت: با اقداماتی که صورت گرفته می توان گفت کالاها در این حوزه گرفتار رسوب نمی شوند و جای نگرانی نیست.

وی تصریح کرد: گاهی اوقات هر نوع کالای موجودی در بنادر را نمی توان رسوب تلقی کرد به این خاطر که رسوب بعد از اظهار صورت می گیرد و اگر ماندگاری بعد از اظهار در بندر صورت بگیرد، درواقع از نظر تشریفات گمرکی به عنوان یک پدیده منفی تلقی می شود.

دژپسند موضوع کنترل کیفیت را یکی از دلایل رسوب کالا در بنادر عنوان کرد و گفت: این موضوع یک امر طبیعی است به این دلیل که کالاهای اساسی با جان مردم سر و کار دارد و نمی توان در خصوص این نوع  کالاها، از نظر کنترل کیفیت بی توجه باشیم و لازم است تا ارزیابی های استاندارد و بهداشتی صورت بگیرد.

وی افزود: اگر بررسی کیفیت کالاهای اساسی سرعت پیدا کند می توان گفت که فعالیت های بندری و گمرکی در بندرامام خمینی(ره) خیلی خوب در حال انجام است و این روند را می توان در دیگر بنادر تعمیم داد تا کارها تسریع پیدا کند.

وی تاکید کرد: طی بازدیدی که از مجتمع بندری امام خمینی (ره) داشتم خوشبختانه شاهد روان بودن فرآیند ها و عملکرد مطلوب این بندر بودم.

وزیر اقتصادی همچنین از رشد واردات کالاهای اساسی در سه ماه اول سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: واردات برخی کالاها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد دو برابر داشته است و در بندر امام خمینی(ره)، شاهد رشد 78 درصدی هستیم.

دژپسند یادآور شد: این شرایط برای ما امید بخش است و به مردم کشور این اطمینان داده می شود که در تامین کالاهای اساسی جای نگرانی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه واردات کالا در برخی مواقع ممکن است به تولید آسیب بزند، گفت: در ساختار اقتصادی که تجارت فرامرزی اهمیت دارد؛ این موضوع آسیبی به اقتصاد وارد نمی کند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه کشور در شرایط تحریم ظالمانه و یک سویه قرار دارد، گفت: تأمین کالاهای اساسی از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است.

شایان ذکر است که وزیر اقتصاد از اداره کل گمرک بندر امام خمینی(ره) فکارخانه های روغن کشی ، پایانه مکانیزه  تخلیه و بارگیری غلات ، پایانه تخلیه و بارگیری فرآورده های نفتی و همچنین اسکله های این مجتمع بندری بازدید و روند فعالیت های جاری  را بررسی کرد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۲:۴۹
کد خبر : ۴۶,۹۱۸

ارسال نظرات


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید