جزییات نشست 108 کمیته حقوقی سازمان بین‌المللی دریانوردی/ ارزیابی قلمرو اعمال کنوانسیون های دریایی در خصوص کشتی های اتوماتیک تعمیر دومین شناور جستجو و نجات توسط متخصصان داخلی در هرمزگان / الحاق شناور ناجی ۱۱ به ناوگان دریایی افزایش زمان انتظار کشتی های کانتینری در لنگرگاه های دنیا/ کاهش عملکرد خطوط کشتیرانی به دلیل شیوع ویروس کرونا 4 مزیت پسکرانه بنادر و سواحل برای ایجاد و انتقال صنایع آب‌بر/ دولت آینده انتقال صنایع آب‌بر به پسکرانه بنادر را در دستور کار قرار دهد ارسال اسامی 95 هزار دریانورد واجد شرایط تزریق واکسن کرونا به وزارت بهداشت/ تدوین شیوه نامه اجرایی نحوه تزریق واکسن در دست پیگیری/ دریانوردان؛ منتظر اعلام جزییات باشند بندر چابهار؛ قطب اصلی تزانزیت منطقه‌‌ای می‌شود پهلوگیری ۲ کشتی کالای اساسی در بندر چابهار پیشرفت 44 درصدی پروژه تعمیرات اساسی علائم دریایی آبراه خورموسی ارتقاء توان عملیاتی تیم جستجو و نجات دریایی بندرامیرآباد با بزرگترین کشتی های کانتینری دنیا آشنا شوید
توسعه بنادر کوچک و رونق معیشت ساحل نشینان از اولویت های سازمان بنادر است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با استفاده از ظرفیت بنادر کوچک، می توان صادرات به کشورهای منطقه را افزایش داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در سفر به بندر لنگه  به منظور افتتاح پروژه های توسعه ای این بندر و بازدید از بنادر منطقه ساحلی غرب استان هرمزگان، گفت: توسعه زیرساخت های اقتصاد دریامحور و رونق بنادر کوچک استان هرمزگان از راهبردهای سازمان بنادر است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مراودات منطقه ای کشور اعم از صادرات و واردات از طریق بنادر کوچک انجام می شود، اظهار کرد: بنادر کوچک نقش قابل توجهی در اشتغالزایی و رونق اقتصادی دارند.

راستاد همچنین در دیدار با آیت الله سید محمد جواد رکنی؛ امام جمعه شهرستان لنگه، تصریح کرد: سازمان بنادر و دریانوردی در  تلاش است تا  با برنامه ریزی دقیق،  زمینه ای را فراهم کند تا ناوگان سنتی و تجاری با شرایط مناسبی( ارایه تسهیلات و امکانات) تردد کند.

بهره برداران بندر باید بدون دغدغه فعالیت کنند

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از ناوگان سنتی و سبک در سواحل جنوبی کشور به فعالیت های تجاری و حمل و نقل دریایی مشغول هستند، بیان کرد: بهره برداران بندر باید بدون دغدغه فعالیت کنند و صاحبان کالا نیز از روان بودن عملیات رضایت داشته باشند.

 راستاد با اشاره به فاصله اندک بندر لنگه با کشورهای جنوبی خلیج فارس و برخورداری از ناوگان دریایی مناسب، تاکید کرد: با استفاده از ظرفیت بنادر کوچک، جابجایی کالا در کرانه و به صورت ترانشیپمنت افزایش پیدا می کند.

توسعه بنادر کوچک؛ اولویت سازمان

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی توسعه بنادر کوچک را به عنوان یک اولویت در سال "رونق تولید" تعریف کرده است، خاطرنشان کرد: توجه هرچه بیشتر به بنادر کوچک موجب می شود تا این بنادر بتوانند با کیفیت خوبی در بخش حمل و نقل دریایی نقش آفرینی کنند از طرفی رونق معیشت ساحل نشینان نیز از اولویت های سازمان بنادر است.

وی با بیان اینکه بندر لنگه در محدوده شهر واقع شده است، اظهار داشت: مشکل دسترسی به پسکرانه بنادر نباید چالشی به جهت ترافیک برای شهر ایجاد کند.

ایجاد زیرساخت اسکله برای سفر دریایی

وی با اشاره به افتتاح رسمی مرحله نخست پایانه مواد معدنی بندر لنگه تصریح کرد: این بندر در سال گذشته به صورت آزمایشی،  700هزار تن عملکرد داشته است، همچنین ایجاد زیرساخت اسکله برای سفر دریایی به جزیره لاوان، تامین یک کشتی مسافری استاندارد با استفاده از تسهیلات وجوه اداره شده و توسعه بندر چارک  در دستور کار سازمان بنادر قرار دارد.

افزایش تعاملات ارگان های مرتبط با تجارت بین المللی کالا

آیت الله رکنی؛ امام جمعه شهرستان بندر لنگه طی سخنانی ضمن تقدیر و تشکر از توجه ویژه سازمان بنادر به این شهرستان ساحلی، بر افزایش تعاملات ارگان های مرتبط با تجارت بین المللی کالا در خلیج فارس، ارتقاء خدمات و نظارت بر امور دریانوردان و لزوم حفظ کرامت و عزت نفس ساحل نشینان و فعالان صنعت حمل و نقل دریایی تاکید کرد.

وی با اشاره به خدمت رسانی هرچه بیشتر به ساحل نشینان افزود: توسعه اراضی و زیر ساخت های بندر لنگه و رفع مشکلات مربوط به تامین پسکرانه بندر ضرورت دارد.

آیت الله رکنی از توجه ویژه سازمان بنادر به توسعه بنادر کوچک و تلاش برای اشتغالزایی ساحل نشینان منطقه غرب هرمزگان قدردانی کرد.

امام جمعه شهرستان بندر لنگه خواستار تلاش و توجه بیشتر مسئولین به گره گشایی امور مردم و هموار شدن فرآیند تجارت دریایی برای فعالان اقتصادی این منطقه شد.

اهمیت اقتصاد دریامحور

ناصر شریفی؛ نماینده مردم غرب هرمزگان در مجلس با اشاره به اهمیت اقتصاد دریامحور گفت: طی دو سه سال اخیر توجه خوبی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی به بنادر کوچک منطقه خلیج فارس از جمله بندر لنگه صورت گرفته است.

 اشتغالزایی برای ساحل نشینان

علی نیکویی؛ فرماندار بندر لنگه نیز از توجه دولت به مناطق کمتربرخوردار و اشتغالزایی برای ساحل نشینان سخن گفت و اقدامات سازمان بنادر را در همین رابطه قابل ستایش دانست.

 

۱۱ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۳
کد خبر : ۴۷,۱۳۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید