موافقتنامه اوراسیا؛ بنادر شمالی کشور را توسعه می دهد/ سرمایه گذاران به بنادر شمالی کشور توجه بیشتری داشته باشند/ تقویت پسکرانه بنادر شمالی ضرورت دارد تمدید مجوز تطویل موج شکن غربی بندر صیادی رمین نشست کمیته مشترک همکاری های بندری و دریایی ایران و سوریه برگزار شد/ عزم تهران و دمشق برای گسترش همکاری های فنی و آموزش های دریایی نایب قهرمانی تیم بندرامیرآباد در مسابقات سراسری یگان حفاظت بنادر کشور رشد ۵۴ درصدی جذب سرمایه گذاری بخش غیر دولتی در بنادر کشور/ اعطای تسهیلات در نظام بانکی بر مبنای مشارکت و بهره برداری در پروژه‌های دریایی/ به روزرسانی بسته‌های جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی در بخش زیرساخت ها و حوزه‌ دریایی پایان عملیات مهار آتش سوزی لنج های صیادی در بندر جاسک/ آغاز بررسی علت آتش سوزی لنج صیادی 16 پروژه در راستای تعامل بنادر و شهرهای خوزستان تعریف شده است آتش سوزی 4 فروند لنج صیادی در بندر جاسک/ هیچ گونه تلفات انسانی گزارش نشده است/ اعلام علت دقیق حادثه پس از اطفای کامل حریق ضرورت استقرار شبانه روزی قرنطینه در بنادر برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا/ چالش های عملیاتی بنادر، با امکانات و ابزارهای موجود برطرف شود/ ساخت 43 فروند انواع تجهیزات دریایی در دستور کار سازمان بنادر/ تخلیه 4 میلیون و 297هزار تن کالای اساسی در بنادر تا پایان دی بیست وهفتمین همایش هماهنگی ارگان های دریایی کشور 28بهمن ماه در تهران برگزار می شود/ دعوت از اعضای خانواده دریایی و بندری و علاقمندان برای ثبت نام در سایت همایش
افزایش 30 درصدی تجارت ایران و هندوستان/ بندر چابهار؛ شاهراه دستیابی هندوستان به کشورهای CIS/ چابهار؛ بندری بدون محدودیت در پذیرش انواع کشتی و کالا/ 17 قرارداد سرمایه گذاری در بندر چابهار منعقد شده است
سفیر هندوستان گفت: با توجه به رشد 30 درصدی تجارت بین ایران و هند و افزایش فعالیت ها آنچه را که در قراردادهای مشترک تعهد کرده ایم با اولویت انجام می دهیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، گدام دارمندرا در جلسه بررسی پتانسیل ها و قابلیت های سرمایه گذاری و حمل و نقل کالاهای ترانزیتی و صادرات از طریق بندر چابهار، افزود: کشورهای نظیر تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان و سایر کشورهای حوزه CIS می توانند در بندر چابهار جایگاه داشته باشند و کالاهای مورد نیاز خود را به بهترین شیوه جابه جا کنند.

17 میلیارد دلار تجارت

وی با بیان اینکه کشورهای هندوستان و افغانستان پیگیری های مکرری برای مستثنی کردن بندر چابهار از تحریم ها کردند، مطرح کرد: در طول یکسال گذشته تجارت ایران و هند 30 درصد رشد داشته است و به رقمی حدود 17 میلیارد دلار در سال رسیده است .

با اولویت تعهدات را پیگیری می کنیم

وی تأکید کرد: با توجه به رشدی که در تجارت بین ایران و هند وجود دارد و افزایش فعالیت ها همچنان بنادر هند و چابهار بنادر مهمی هستند و آنچه را که در قراردادهای مشترک تعهد کرده ایم با اولویت، انجام می دهیم.

وی اظهار داشت: چابهار بیشتر از یک نشانه برای دولت هند در رابطه با مسائلی که دنبال می کند اهمیت دارد.

خط اعتباری در قالب یک بسته

سفیر هندوستان در ایران با اشاره به اینکه ما باید خط اعتباری قرارداد کوتاه مدت و قرارداد بلندمدت را در یک بسته واحد در نظر بگیریم، گفت: باید به صورت شفاف در مورد تعهداتی که در رابطه با چابهار وجود دارد، صحبت شود.

سفیر هندوستان در سفر دو روزه خود به  چابهار ضمن بازدید از زیرساخت ها، تجهیزات و اسکله های طرح توسعه بندر شهید بهشتی، گفت: این بندر در موقعیت ترانزیتی بسیار خوبی قرار دارد.

نقش پر رنگ بندر چابهار در توسعه تجارت هندوستان

سفیر هندوستان همچنین در جمع خبرنگاران گفت: بندر چابهار می تواند نقش بسیار مهمی برای توسعه تجارت هندوستان داشته باشد.وی اظهار کرد: می توانیم بندر چابهار را به عنوانی سنبلی در نظر بگیریم که دو کشور با توجه به آن برای حال و آینده خود فکر می کنند و تصمیم می گیرند. 
گدام دارمندرا ادامه داد: ایران و هند در تلاش هستند که با هم فعالیت کنند و در عین حال هند خود را متعهد می داند که به افغانستان هم در زمینه عبور و مرور کالاها و هم بسته های انسان دوستانه کمک کند. 

تخفیف ها و تسهیلات ویژه به سه گروه

بهروز آقایی؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز گفت: بندر چابهار محدودیتی برای پذیرش سایز کشتی ها و تخلیه و بارگیری انواع کالاها ندارد (با نصب 30 دستگاه تجهیزات استراتژیک) علاوه بر این بعد از توسعه عمرانی و تجهیزاتی بندر چابهار تخفیف ها و تسهیلات ویژه ای برای این بندر مصوب شده است.

وی درباره تخفیف های ارایه شده، اظهارداشت: این تخفیف ها به سه گروه از مشتریان شامل خطوط کشتیرانی، صاحبان کالا و سرمایه گذارانی که در بندر چابهار سرمایه گذاری کردند، اختصاص پیدا می کند.

1000 میلیارد تومان قرارداد سرمایه گذاری

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان با بیان این که هیچ محدودیتی در پذیرش سرمایه گذاران خارجی در بندر چابهار وجود ندارد، خاطرنشان کرد: طی 18 ماه گذشته 17 قرارداد سرمایه گذاری در بندر چابهار منعقد شده که حجم این قراردادها بیش از 1000 میلیارد تومان است.

توافقنامه 180 روزه اجرایی شد

وی افزود: چابهار به عنوان دروازه هندوستان و آسیای میانه می تواند ایفای نقش کند و هند می تواند با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان به کالاهای مختلف کشورهای اطراف از جمله مواد معدنی افغانستان دسترسی پیدا کند.

آقایی گفت: توافق نامه ایران، هند و افغانستان طی مدت مدت 180 روز اجرایی شد و شرکت اپراتور هندی در یک اسکله این بندر اقیانوسی در حال فعالیت است.

فرصتی بی نظیر برای همسایگان

وی اذعان داشت: بندر چابهار به واسطه برخورداری از موقعیت ترانزیتی، واردات و صادرات کالا فرصتی بی نظیر برای کشورهای همسایه است.

امتیازات ویژه

آقایی بندر چابهار را بندری با موقعیت ممتاز جغرافیایی و منطقه ای معرفی و اظهار کرد: واقع شدن در مسیر کریدور شمال – جنوب و برخورداری از زیرساخت مناسب برای حمل و نقل دریایی و مبادلات گسترده تجاری کشورهای هندوستان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه و CIS، از امتیازات ویژه بندر چابهار است که سرمایه گذاری و حضور صاحبان کالا را در این بندر اقیانوسی توجیه پذیر می کند.

تامین نیازهای هند

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، بندر چابهار می تواند بدون هیچ محدودیتی تمامی نیازهای کشور هندوستان در خصوص انتقال فرآورده های نفتی و گازی نظیر CNG و LNG و همچنین کشورهای جنوب شرق آسیا را تامین کند.

تداوم قرارداد شرکت  IPGLهند با بندر چابهار

بهروز آقایی؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان نیز در جمع خبرنگاران گفت: سفر سفیر هندوستان به بندر چابهار در خصوص توافقنامه ایران، هند و افغانستان انجام شد، موضوع های اصلی این توافق نامه در خصوص تجاری سازی و تداوم قرارداد شرکت  IPGLهند با بندر چابهار است. 

وی افزود: در این سفر دو روزه موضوع های مربوط به توافق نامه چابهار به صورت کارشناسی بررسی شد و هر دو کشور تلاش می کنند که قرارداد به بهترین نحو تداوم و اجرایی شود.

بندر چابهار به عنوان منطقه کانونی برای افزایش تجارت

به گفته سفیر هندوستان در ایران، چابهار می تواند نقش بسیار مهمی برای توسعه تجارت هندوستان داشته باشد و البته نه تنها این مزیت برای هندوستان، بلکه برای افغانستان هم مثمر است. گدام دارمندرا تصریح کرد: ایران و هند در تلاش هستند در بندر چابهار به عنوان منطقه کانونی برای افزایش تجارت با کشورهای آسیای میانه فعالیت داشته باشند.

۱۶ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۰
کد خبر : ۴۷,۱۸۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید