کشف محموله قاچاق مشروبات الکلی و داروهای هورمونی توسط ماموران یگان حفاظت بندر خرمشهر روند مثبت توان عملیاتی بنادر ایران/ عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بنادر ایران؛ 4 درصد افزایش یافته است/ ابتکار صلح هرمز بر روی ظرفیت و توانایی کشورهای منطقه برای تأمین و ارتقای امنیت دریانوردی تأکید دارد/ نیازی به حضور نیروهای دریایی بیگانه و کشورهای خارج از منطقه نیست/ سازمان بنادر در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است/ تغییر نام گریس 1حق مالک کشتی است قرارگیری ایران در تراز کشورهای دارای بنادر پیشرفته با توسعه بندر چابهار/ راه اندازی خط مسافری دریایی چابهار – مسقط از پایان آذر ماه/ وجود مدرن ترین ترمینال مسافری دریایی کشور در بندر چابهار/ تأکید بر تسهیل و تسریع مسافرت های دریایی ایران و روسیه زمینه های متعددی برای همکاری های تجارى دارند/ رشد ٣٠ درصدى تجارت خارجی منطقه آستراخان با ایران/ حل مشکلات تجار بنادر شمالى ایران و بنادر آستراخان امدادرسانی به یک شناور مسافری در آب های بندرعباس/ مسافران شناور مسافری "ذوالفقار" در ایمنی و سلامت کامل هستند تعیین تکلیف قایق های فاقد هویت در بندر خرمشهر/ گواهینامه های قدیمی مالکان شناورها تعویض می شود احداث سیلو توسط بخش خصوصی به ظرفیت ۲۵۰هزار تن در بندرامیرآباد/ بندر امیرآباد؛ هاب غلات شمال کشور است صدور مجوز ساخت برای شناورهای تولید داخل درسیستان و بلوچستان/ حل مشکلات کارگاه های شناورسازی پنج خدمه موتور لنج باری از خطر غرق نجات یافتند علاقه قرقیزستانی ها برای سرمایه گذاری در بنادر ایران/ امکان ارتباط لجستیک بین دو کشور ایران و قرقیزستان برای هاب توزیع کالا/ پیشنهاد ایجاد محل هایی در بنادر ایران برای فعالیت سرمایه گذاران قرقیزستان
اعلام آمادگی سازمان بنادر برای ایجاد دسترسی چابهار از پسکرانه ها به‌جاده
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در سفر به چابهار جلسه‌ای با مقامات استانی صورت گرفت تا روند فعالیت‌های این بندر از نظر ورود و خروج کالا و اقداماتی که می‌تواند منجر به بهبود جذب کالا در این بندر شود، موردبررسی قرار گیرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در خصوص سفر دو روزه خود به چابهار و بازدید از این بندر اظهار داشت: در این سفر جلسه‌ای با حضور استاندار سیستان و بلوچستان، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی و سایر دستگاه‌های استانی برگزار شد تا روند فعالیت‌های بندر ازنظر ورود و خروج کالا و اقداماتی که منجر به بهبود جذب کالا می‌شود، موردبررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: یکی از تصمیمات مهم در جلسه ‌این بود تا تلاش شود تمام انبارها در پسکرانه بندر چابهار که متعلق به شرکت بازرگانی دولتی و منطقه آزاد چابهار است به ظرفیت‌های این بندر در خصوص کالاهای اساسی اضافه شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در کنار این جلسات جدا از بازدید از زیرساخت‌ها، روبناهای بندری و تجهیزات، هماهنگی‌هایی بین بندر و گمرک صورت گرفت تا به‌عنوان یک عامل ضروری منجر به‌سرعت بخشی به روند ترخیص کالا شود، البته اقدامات برای بازاریابی در بندر چابهار توسط سازمان بنادر، منطقه آزاد و بقیه دستگاه‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت تا بحث انتقال کالای بیش‌تر به سمت بندر چابهار باقدرت دنبال شود.

وی افزود: یکی دیگر از موارد در این سفر موضوع مهم اعلام آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای آغاز مسیر دسترسی بندر چابهار از پسکرانه‌ها به جاده بود تا هرچه زودتر شاهد شروع عملیات توسعه‌ای باشیم. در این بین بازدیدی نیز از پروژه‌هایی که توسط سازمان یا بخش خصوصی در بندر سرمایه‌گذاری شده، صورت گرفت تا روند و شرایط آن‌ها نیز مورد نظارت و پیگیری قرارگرفته شود. 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص ارزیابی میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر چابهار بیان داشت: خوشبختانه اقبال بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار بسیار خوب بوده و برای پروژه‌های متعددی در این بندر توانستیم شاهد مشارکت بخش خصوصی باشیم. این سرمایه‌گذاری‌ها شامل انبارهای سرپوشیده و مخازن است که یا کار آن‌ها در حال انجام و بخش دیگر مطالعات اجرایی‌شان در دست اقدام است.

وی افزود: در این خصوص یکی از مباحثی که دنبال می‌شود تسری قانون منطقه آزاد به بندر شهید بهشتی و کلانتری است که این طرح در شورای هماهنگی اقتصادی دولت مراحل اولیه‌اش طی شده تا امید به خدا با تسری این قانون به بندر چابهار یک مزیت دیگر به مزایای این بندر افزوده شود.

راستاد در خصوص بحث اتصال مسیر ترانزیتی چابهار به کشورهای حوزه CIS به‌عنوان یک موضوع مهم برای این کشورها و اقدامات صورت گرفته در این زمینه تصریح کرد: در قالب توافقنامه ترانزیت چابهار که بین جمهوری اسلامی ایران، افغانستان و هندوستان به امضا رسید، همکاری و هماهنگی‌های جدی دنبال می‌شود. این همکاری‌ها در راستای این است که از مسیر بندر چابهار برای ترانزیت کالاهای صادراتی هندوستان و شبه‌قاره هند و کشورهای ساحلی اقیانوس هند به سمت CIS بیشتر استفاده شود.

 وی افزود: توافقات خوبی صورت گرفته و شرکت IPGL هندوستان که اپراتوری بندر چابهار را در اختیار دارد اقداماتی را برای توسعه ترانزیت از طریق این بندر دنبال می‌کند. اخیراً هم وزارت کشتیرانی هند یک تخفیف ۴۰ درصدی به حقوق و عوارض بندری کالاهایی داده است که مقصد آن‌ها از طریق بندر چابهار باشد. تمام این موارد مجموعه اقداماتی است که به رشد، توسعه و تسهیل ترانزیت از طریق بندر چابهار به مقصد کشورهای آسیای میانه و افغانستان کمک خواهد کرد.

 

۲۶ تیر ۱۳۹۸ ۱۵:۰۲
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی |
کد خبر : ۴۷,۳۴۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید