29 شرکت جدید متقاضی سرمایه گذاری در بندر چابهار/ نگاه ویژه مقام ها، سرمایه گذاران ملی و فراملی به بندر چابهار امضای بزرگترین قرارداد سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی به مبلغ 50هزار میلیارد ریال/ احداث وسیع ترین ترمینال مکانیزه مواد معدنی در محدوده خلیج فارس و دریای عمان/ ایجاد شهر لجستیک صنایع و صادرات مستقیم مواد معدنی از بندر شهید رجایی آزادی قریب الوقوع نفتکش انگلیسی توقیف شده/ پرونده حقوقی نفتکش باز است آلودگی نفتی محدوده جنوبی جزیره خارگ پاکسازی شد سازمان بنادر در مدیریت ترافیک کالاهای اساسی موفق عمل کرده است/ طرح های توسعه ای و تجهیز بنادر به رغم محدودیت های ناشی از تحریم ادامه می یابد/ ضرورت تکمیل مرحله اول فاز سوم توسعه بندر شهید رجایی تخلیه محمولۀ ۴۳۱تنی با بهره گیری از تجهیزات مدرن در بندر امام (ره) رشد ۳۷ درصد تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بندر چابهار/ اولین کشتی حامل جو در بندر چابهار پهلوگیری کرد 134 اسکله تفریحی و گردشگری در مازندران ساخته می‌شود اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان دستگاه برتر جشنواره شهید رجایی "تعطیلی موقت" بنادر مسافری مرکز هرمزگان به مناسبت رزمایش نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس/ امکان تردد دریایی مسافران از مسیر پل با لافت
یادداشت/ جایگاه بی بدیل صنعت دریانوردی  بر پیکره اقتصاد

سیاوش ارجمند زاده

مدیرکل بنادر و دریانوردی بوشهر

نقش  بی بدیل صنعت دریانوردی  بر پیکره اقتصادی دنیای امروز، کشورهای بهره مند از آبراه های قابل کشتیرانی را ترغیب کرده تا توسعه این صنعت را سرلوحه خود قرار دهند.

از آنجا که راه های آبی با صرفه ترین راه انتقال کالا شناخته شده امروزه صنعت کشتی سازی را متحول کرده است. در کشور عزیزمان نیز ایمنی خطوط دریایی و ایمنی حمل و نقل کالا همچنین سهم عظیم ایران اسلامی از همجواری با ابراههای قابل کشتیرانی از پتانسیل های مهم اقتصاد دریایی است.

 سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع اصلی حوزه دریا و دریانوردی با فراهم کردن تسهیلات لازم در جهت گسترش امور تجارت دریایى و ارتباطات ساحلى نقش پر رنگ و قابل توجه خود را در اقتصاد دریا محور ایفا کرده و در این راستا با اهتمام ویژه در بروز رسانی و تجهیز بنادر و همچنین تعمیق کانال های دسترسی گام موثری را زمینه رشد اقتصادی و توسعه صنعت حمل و نقل دریایی برداشته است.

بندر بوشهر نیز به عنوان یکی از بنادر فعال در جنوب کشور با دارا  بودن بیشترین مرز آبی و کوتاهترین فاصله با برخی از کشورهای منطقه خلیج فارس، سهم ارزشمندی در تجارت دریایی دارد که در این راستا و به منظور جذب حداکثری حمل و نقل دریایی شاهد رشدی متوازن نیز بوده و با ایجاد زیرساخت های مناسب بعنوان دومین بندری کانتینری کشور شناخته شده است.

توجه به ایجاد ظرفیت های مضاعف در این بندر به منظور رقابت پذیری هرچه بیشتر و بهتر سبب شدتا با ایجاد طرح توسعه دوم در مجتمع بندری نگین افقی دیگری را در آینده ای نچندان دور برای بندر بوشهر متصور باشیم. امید است با فعال شدن این مجتمع چند منظوره در استان بوشهر، صنعت دریایی هم راستا با صنعت نفت ضمن پویایی و رونق اقتصادی استان، بیش از هر زمان نقش خود را در اقتصاد کشور اثبات کند.

 از اینرو بنده ضمن گرامیداشت روز جهانی دریانوردی این روز ارزشمند را خدمت تمامی فعالین در این حوزه تبریک عرض کرده و دوام و توفیقات تمامی عزیزان را از خداوند متعال خواستارم.

۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۲۸
کد خبر : ۴۷,۶۴۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید