ستاد مدیریت راهبردی جهش تولید در سازمان بنادر تشکیل شد/ سیدعلایی؛ جانشین مدیرعامل در ستاد شد تخلیه و بارگیری مستمر کالاها در بنادر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی/ کرونا؛ تاثیری بر واردات کالاهای اساسی نداشته است رشد 29 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور/ رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ تهیه مدل واگذاری بنادر کوچک/ ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام(ره)، چابهار، بوشهر و امیرآباد/ تدوین مدل ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های راهبری پایانه‌های بندری اطفای حریق موتور لنج باری در بندر دیلم بوشهر استمرار فعالیت شرکت های خدمات دریایی و بندری در بندر شهید رجایی منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی رشد ۱۴۰درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ عملیات تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر بدون‌ وقفه ادامه دارد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر به 246 میلیون تن/ رشد ظرفیت کانتینری بنادر به 7.7 میلیون TEU/ اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و بندر شهیدبهشتی چابهار/ بهره برداری از ۱8 دستگاه ترانستینر ساخت ایران به ارزش 21 میلیون یورو/ عقد 10 قرارداد سرمایه گذاری غیردولتی به میزان 5503 میلیارد تومان ارتقاء فناوری های ارتباطی برای تسهیل مراجعان غیر حضوری در بندر شهید باهنر تخلیه ١٩٧ هزار تن گندم در بندر امام (ره) در ١۶ روز نخست سال جاری/ 116هزار تن محموله گندم با ناوگان ریلی و جاده‌ای حمل شده است/ رشد 13 درصدی حمل و نقل ریلی کالا در بند امام(ره)
در آستانه مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی:
یادداشت/ ایران از کشورهای تأثیرگذار در حوزه دریایی دنیا است
ناوگان ایرانی، دریانورد ایرانی؛ شعار روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی در سال 98
محمد راستاد
 مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردى
 
 
جمهوری اسلامی ایران دارای سواحل طولانی و ناوگان بزرگ کشتیرانی است و همواره به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در حوزه دریایی به شمار می‌رود.
 
استفاده از مزیت‌های دریانوردی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های دریا به صورت طبیعی و ذاتی و در طول تاریخ برای کشور ما وجود داشته است. همچنین با رجوع به سوابق تاریخی متوجه می‌شویم ایرانیان از گذشته تاکنون از دریا در موضوعات مختلف از جمله فعالیت‌های بازرگانی بهره برده اند.
 
با توسعه روند تجارت بین المللی و مزیت های مهمی که کشورمان در برقراری روابط تجاری با کشورهای مختلف منطقه و جهان دارد، طبیعتا ضرورت بهره‌گیری از مزیت‌های حوزه دریایی افزایش یافته و جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن سواحل طولانی و ناوگان بزرگ کشتیرانی همواره به عنوان یکی از کشورهای بزرگ و تاثیرگذار در حوزه دریایی مطرح است.
 
بخش زیادی از بار فعالیت‌ها در حوزه دریایی بر دوش دریانوردان است. بر اساس آمار گواهینامه‌های شایستگی صادر شده از سوی سازمان بنادر و دریانوردی، تعداد دریانوردان ایرانی بالغ بر 120 هزار نفر است که عمده آن‌ها روی ناوگان منطقه‌ای و اقیانوس‌پیما فعالیت می‌کنند.
 
از سوی دیگر، بر اساس مصوبه سازمان بین المللی دریانوردی همه ساله در یکی از روزهای پایانی ماه سپتامبر، کشورهای مختلف روزی را تحت عنوان روز جهانی دریانوردی تعیین می‌کنند و با انتخاب یک شعار از سوی سازمان بین المللی دریانوردی این مراسم گرامی داشته می‌شود که  در ایران نیز همه ساله به عنوان هفته ملی دریانوردی چنین مسئله‌ای مدنظر قرار می‌گیرد و در سال جاری به صورت همزمان و تجمیع شده شاهد برگزاری دو مناسبت روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی هستیم که شامل تقدیر از دریانوردان و دریاییان نمونه در حوزه تجاری و غیرتجاری خواهد بود.
 
با توجه به شرایط طبیعی و ممتاز کشور، خوشبین هستیم روز به روز به سمت ارتقای نقش آفرینی در زمینه تجارت دریایی و فعالیت‌‌های دریایی گام برداریم. سازمان بنادر و دریانوردی نیز به عنوان مرجع حاکمیتی دریایی تمام همت خود را در این مسیر معطوف کرده و در زمینه فعالیت سهل، روان و بدون مانع برای تمامی ارکان دریایی حرکت می کند.
 
علاوه بر این، دو رسالت مهم سازمان بنادر و دریانوردی شامل تامین ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست دریایی که جز وظایف ذاتی این سازمان است همواره مدنظر قرار دارد و لازم است از سوی تمامی دریاییان کشور مورد توجه ویژه قرار گیرد.
 
امسال شعار "ناوگان ایرانی، دریانورد ایرانی" از سوی سازمان بنادر و دریانوردی برای مراسم روز دریانورد و روز جهانی دریانوردی انتخاب شده است. شعار مذکور حاکی از تاکید این سازمان بر استفاده حداکثری از توان داخلی است. ما باید افتخار کنیم به اینکه، ناوگانمان توسط صنعتگران دریایی داخلی تولید شده و توسط دریانوردان ایرانی نیز راهبری ‌می شود.
 
خوشبختانه کمبود و نقیصه ای در این زمینه وجود ندارد و از زیرساخت های لازم و نیروی انسانی متخصص برخورداریم و امیدوار هستیم در راستای تحقق این شعار با حمایت همه جانبه تمامی دست اندرکاران و نقش آفرینان حوزه دریایی به دستاوردهای مطلوبی دست یابیم.
۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۴۱
کد خبر : ۴۷,۶۶۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید