نجات جان 6 خدمه لنج باری در شمال غربی جزیره کیش عمان به موافقتنامه چابهار افزوده می‌شود لایروبی نگهداری کانال دسترسی بندر بوشهر با سرعت بیشتر ادامه می یابد مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر معارفه شد رونق بنادر کشور با توسعه دریامحور محقق می شود/ تربیت جوانان متخصص در اولویت سازمان بنادر و دریانوردی پیشرفت۹۰ درصدی عملیات لایروبی اسکله های بندر آبادان برگزاری موفق مانور همزمان مهار نشتی گاز آمونیاک و اطفائ حریق در بندر بوشهر کاربرد بویه ساخت داخل در حوضچه بندر شهید رجایی با موفقیت آزمایش شد/ طراحی و ساخت 101 فروند علائم کمک ناوبری بااتکا به توان داخلی قزاقستان خواستار افزایش همکاری ‌های بندری با ایران شد/ ایران می‌تواند هاب بزرگ ترانزیتی منطقه باشد/ امکان ترانزیت ۶ میلیون تن کالا به صورت ریلی به ایران دیدار مقامات بندری و ریلی قزاقستان با معاون بندری سازمان بنادر/ ایران هیچ محدودیتی در حوزه کانتینری ندارد/ ۲پیشنهاد ایران به هیات قزاق برای افزایش همکاری‌های بندری/ کاهش قابل توجه قیمت تمام شده ترانزیت از ایران برای قزاقستان
معاون اول رییس جمهور در دیدار مدیران ارشد ارگان های دریایی کشور:
معاون اول رییس جمهور در دیدار مدیران ارشد ارگانهای دریایی کشور به مناسبت روز جهانی دریانوردی، از خدمات و تلاش های آنان به خصوص در شرایط سخت تحریم قدردانی کرد و گفت: اقداماتی که ارگان های دریایی در این شرایط سخت انجام داده اند به معنای واقعی مدیریت جهادی و ایستادگی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، جلسه دیدار اعضای شورای مدیران ارشد ارگان‌های دریایی عصر روز چهارشنبه سوم مهرماه به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به فشارهای حداکثری آمریکا علیه ملت ایران و اذعان این کشور مبنی بر تلاش در جهت فروپاشی اقتصاد ایران گفت: حالا که آمریکایی ها از فروپاشی ایران، نظام و اقتصاد کشور ناامید و مأیوس شده اند، امروز به دنبال مذاکره و گفتگو هستند و کسانی که خود گفتگو و مذاکره را بر هم زدند امروز مدافع گفتگو شده اند.

معاون اول رییس جمهور افزود: مقام معظم رهبری در برابر فشار حداکثری به آمریکا یک راهبرد مهم را برای مدیران کشور و ملت ایران ترسیم کرده اند که این راهبرد مقاومت فعال در برابر فشارها است که باید همه مدیران کشور در این راستا حرکت کنند.

دکتر جهانگیری با تبریک روز جهانی دریانوردی به مدیران ارشد ارگانهای دریایی کشور، از خدمات و تلاش های آنان به خصوص در شرایط سخت تحریم قدردانی کرد و گفت: اقداماتی که ارگان های دریایی در این شرایط سخت انجام داده اند به معنای واقعی مدیریت جهادی و ایستادگی است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تبریک هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد شهدا، ایثارگران، آزادگان و همه نیروهای مسلح و بسیج مردمی فعال در دفاع مقدس، تصریح کرد: دوران دفاع مقدس دوران سختی و مظلومیت و در عین حال ایثارگری، همبستگی، همدلی و فداکاری بود که با اتکا بر این مولفه ها توانستیم جنگی که می خواستند ظرف چند روز به نفع خود و با اشغال کشور پایان دهند را پس از هشت سال دفاع، با سربلندی به پایان برسانیم.

دکتر جهانگیری افزود: درس های زیادی از دوران دفاع مقدس آموخته ایم که نیاز است هر روز و به ویژه در این ایام که آمریکایی ها جنگ اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته اند آنها را مرور کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که آمریکایی ها در جریان تحریم ملت ایران، بخش نفت که مهمترین بخش درآمدی کشور است را هدفگذاری نمودند وتلاش کردند که صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، ادامه داد: ‌آمریکایی ها علاوه بر بخش نفت نظام بانکی و حمل و نقل دریایی کشور را نیز مورد تحریم قرار دادند و تصور می کردند که کشور بزرگی مانند ایران که 85 درصد حمل و نقل آن از طریق حمل و نقل دریایی انجام می شود، برای سرپا نگه داشتن اقتصاد و تأمین نیازهای مردم به شدت دچار چالش و تنگنا می شود.

معاون اول رییس جمهور با بیان این که با همت مدیران بخش نفت کشور آمریکا نتوانست به اهداف خود مبنی بر به صفر رساندن فروش نفت دست پیدا کند، گفت: در بخش حمل و نقل دریایی نیز با تلاش ها و اقدامات شایسته ای که با همت مدیران این بخش صورت گرفت، دستاوردهایی حاصل شد که افتخار آفرین است.

جهانگیری با اشاره به خروج شرکت های کشتیرانی خارجی از ایران همزمان با تحریم آمریکایی ها، خاطرنشان کرد: این شرکت ها زمانی که ایران را ترک می کردند 85 هزار کانتینر را نیز از کشور خارج کردند و این باعث شد که صادرکنندگان کشور با کمبود کانتینر مواجه شوند که خوشبختانه با تلاش تولیدکنندگان داخلی امروز این مشکل برطرف شده که جای قدردانی دارد.

معاون اول رییس جمهور یکی دیگر از محدودیت های شرکت های کشتیرانی و حمل و نقل دریایی را محدودیت های بیمه ای برشمرد و افزود: خوشبختانه با وجود همه این فشارها و تنگناها، امروز شاهد آن هستیم که میزان واردات و صادرات در بخش حمل و نقل دریایی با رشد وزنی همراه بوده که این مرهون تلاش های ارگان های دریایی کشور به عنوان نماد مقاومت در دوره جنگ اقتصادی است.

دکتر جهانگیری ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات شایسته ای که در بخش دریا انجام شد، خرید تجهیزات ناوگان های حمل و نقل دریایی از جمله کشتی در دوران تحریم بود که با تصمیم گیری به موقع و پیش از آن که تحریم کنندگان ایران بخواهند اقدامی انجام دهند، ارز مورد نیاز آن تأمین شد و این کشتی ها به ناوگان حمل و نقل دریایی کشور پیوستند.

معاون اول رییس جمهور برقراری امنیت در آبراه های کشور را از دیگر دستاوردهای خوب ارگان های دریایی دانست و گفت: بخاطر این همه اقتدار و تلاش به شما خسته نباشید و خداقوت می گویم و ملت ایران هرگز خدمات شما را فراموش نخواهد کرد چرا با دلسوزی و همت در برابر این مشکلات ایستادگی کردید و تحریم ها را دور زدید.

دکتر جهانگیری با بیان این که اقتصاد دریامحور باید یکی از جهت گیری های اصلی کشور باشد، بر لزوم شکل گیری اراده جدی در مدیران ارگان های دریایی برای تحقق اقتصاد دریامحور تأکید کرد و گفت: همه پنج رویکرد اقتصاد مقاومتی یعنی دانش بنیانی، درونزایی، برونگرایی، عدالت محوری و مردم بنیانی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است در اقتصاد دریامحور متبلور است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به وجود پنج هزار و 800 کیلومتر خط ساحلی در کشور، این ظرفیت را یکی از موهبت های بزرگ الهی برشمرد و گفت: بسیاری از کشورها آرزوی برخورداری از یک کیلومتر ساحل را دارند و این در حالی است که ایران علاوه بر مسیر طولانی ساحلی دارای منابع و ذخایر عظیم نفت و گاز در دریاست، تنگه هرمز نیز به عنوان یکی از مهمترین گلوگاه های عبور و مرور دریایی، تحت تسلط کامل ایران است.

جهانگیری با بیان این که متأسفانه با وجود این همه ظرفیت در بخش ساحل و دریا نتوانسته ایم استفاده و بهره برداری مطلوبی از این ظرفیت ها داشته باشیم، تصریح کرد: البته در سواحل خلیج فارس به دلیل وجود استان های توسعه یافته نظیر بوشهر و خوزستان، زیرساخت ها به شکل مناسبی ایجاد شده اما در سواحل دریای عمان هنوز اقدامات لازم صورت نگرفته است.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه سواحل مکران گفت: سواحل مکران باید و می تواند به یکی از مهمترین محورهای توسعه ایران تبدیل شود و اگر برنامه هایی که برای توسعه این سواحل تدوین شده به خوبی اجرا شود، می تواند سهم بزرگی از توسعه ایران را بر عهده بگیرد.

جهانگیری از مدیران ارگان های دریایی خواست پرچم اقتصاد دریامحور را برافراشته نگه دارند و گفت: امروز که در شرایط تحریم به تولیدکنندگان داخلی توجه می کنیم باید این را در نظر داشته باشیم که تولیدکنندگان داخلی برای تأمین نیاز صنایع کشور سرمایه گذاری های گسترده ای انجام می دهند و نباید زمانی که شرایط عوض شد این تولیدکنندگان را فراموش کنیم.

معاون اول رییس جمهور افزود: باید بپذیریم که کشوری در حال توسعه هستیم و ممکن است محصولات تولیدکنندگان داخلی از نظر کیفیت و قیمت قدری ضعیف تر از محصولات مشابه خارجی باشند اما با این وجود این تولید کنندگان برای ارتقاء و رقابت با محصولات مشابه خارجی نیازمند حمایت ما هستند.

وی با تأکید بر این که عملکرد بخش دریایی در شرایط تحریم درخشان بوده است، گفت: اگر موانع اداری بر سر اقدامات مهم و بزرگ این بخش وجود داشته باشد باید حتماً برطرف شود و باید توجه داشته باشیم که مانع تراشی بر سر راه کارهای بزرگ در شرایط تحریم خیانت به کشور است.

 

۳ مهر ۱۳۹۸ ۲۰:۵۰
کد خبر : ۴۸,۰۶۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید