پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به فعالان عرصه گردشگری دریایی بوشهر/ اعلام شرایط دریافت تسهیلات وجوه اداره شده سازمان بنادر برقراری سفرهای بین‌المللی از مازندران به روسیه و آذربایجان از ۱۴۰۰ / پیشرفت سه فاز توسعه سفرهای دریایی و گردشگری استان برنامه افزایش آب شیرین کن بندر چابهار به 5 هزار مترمکعب در روز/افزایش ظرفیت ایمنی اسکله ها و محوطه های بندری/راه اندازی شبکه جدید اطفای حریق بندر شهید کلانتری تصمیم سازمان بنادر برای ارائه خدمات ناوگان ها و صاحبان کالا با بالاترین بهره وری و کمترین هزینه/ ایجاد مکانیزم‌های مناسب برای بهره گیری از ظرفیت‌های بندر انزلی/ پروژه‌های توسعه‌ای بندر انزلی در مراحل نهایی است/سرمایه گذاری ۲۱۵ میلیارد تومانی بخش خصوصی در تأسیسات روبنایی و نگهداری کالا در بندر انزلی سازمان بنادر از سرمایه گذاران گردشگری در بندر چمخاله حمایت می کند/سازمان بنادر به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه های گردشگری دریایی تسهیلات ویژه می دهد/ برنامه های توسعه ای سازمان بنادر برای ارتقای ظرفیت های گردشگری گیلان/ اختصاص ۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی بندر انزلی/ آغاز مطالعات برای ریشه یابی رسوب گذاری در تالاب انزلی با همکاری مرکز تحقیقات وزارت راه/ الحاق ایران به اوراسیا؛ چشم اندازی مثبت برای توسعه فعالیت های بندری گیلان است بازدید معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر از پروژه های سرمایه گذاری بندرانزلی/ تسریع در ارائه تسهیلات به فعالین اقتصادی گیلان پیشرفت ۷۰ درصدی پروژه لایروبی کانال دسترسی بندر بوشهر/ تردد کشتی‎ها تا ظرفیت ۳۰ هزار تن در بندر بوشهر تمدید مجوز ساخت دستک رسوب گیر بندر صیادی بریس تخریب یک سازه غیر مجاز دریایی در سواحل مازندران توسعه همکاری آموزشی سازمان بنادر و آموزش فنی حرفه ای برای ارتقای مهارت های دریایی و بندری/ ضرورت مهارت افزایی اپراتوری و تعمیر تجهیزات بندری و آتش نشانی در بنادر
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در مراسم بزرگداشت دریانوردی استان گیلان؛
توانمندسازی بانوان در فعالیت های دریانوردی در دستور کار قرار دارد
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به اینکه بانوان شش درصد فعالیت های دریانوردی در جهان را انجام می دهند، گفت: توانمندسازی بانوان در اولویت برنامه های سازمان بنادر قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان، دکتر حمیدرضا آبایی ظهر یکشنبه 19 آبان ماه در همایش روز دریانوردی در انزلی با اشاره به ایجاد سازمان بین المللی دریایی در سال ۱۹۴۸، اظهار کرد: یکی از مهم ترین مباحث مد نظر این سازمان یکپارچگی و ایجاد همبستگی در میان کشورهای عضو بود.

وی با بیان اینکه حدود ۱۰ سال طول کشید تا این سازمان مستقل زیر نظر سازمان ملل تشکیل شود، افزود: ایمنی و توجه به امنیت بین المللی دریایی به ویژه با منشأ آلودگی های نفتی از مهم ترین مسائلی بود که این سازمان بدان توجه داشت.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه با اشاره به ایجاد کنوانسیون‌های مختلف، قوانین و مباحث مختلف ایجاد شده در این خصوص، گفت: بر همین اساس استانداردهایی برای ارزیابی عملکرد کشتیرانی ها مد نظر قرار گرفت و خطاهای انسانی  از مهم ترین موارد مود توجه سوانح دریایی بود زیرا در گذشته بیش از ۸۰ درصد این حوادث براساس همین عامل رخ می داد لذا طرح‌های مشخص و بررسی‌های دقیق انجام شد و کنوانسیون‌هایی به وجود آمد که بر فعالیت دریانوردان در صنعت کشتیرانی توجه کرده و بر اساس آن سازمان دریانوردی استانداردهای آموزشی در کشورها را ملاک عمل و تعهد قرار داد.

وی ادامه داد: هرساله نیز در همین رابطه مقایسه‌ای در میان اعضا انجام شده و بر اساس رعایت استانداردها، کشورها در لیست سفید، سیاه و خاکستری رتبه بندی می شدند که خوشبختانه ایران همواره در لیست سفید این سازمان قرار داشته است.

آبایی به استقبال اندک بانوان از فعالیت در صنعت دریایی و دریانوردی اشاره و بیان کرد: امسال سازمان بین‌المللی دریانوردی تصمیم گرفت در خصوص توانمندسازی بانوان در صنعت حمل و نقل دریایی شعاری تعیین و آن را به کشورهای عضو اعلام کند تا اعضا با ایجاد تسهیلات و زیرساخت های لازم به این سمت حرکت کرده و شرایط را برای فعالیت بانوان در این حوزه فراهم کنند.

وی با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار دریانورد در کل دنیا فعالیت می کنند که از این تعداد ۹۴ درصد آقایان و ۶ درصد بانوان تشکیل می دهند، ادامه داد: بیشتر بانوان نیز در صنعت کشتی‌رانی مسافربری مشغول به فعالیت هستند.

ایجاد موسسات آموزشی دریانوردی مهم ترین گام برای حضور بیشتر بانوان

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه سازمان در تلاش است تا یک راه و سیستم جدید برای حضور بیشتر زنان و فعالیت‌ در حوزه های دریانوردی به ویژه در صنعت کشتیرانی ایجاد کند، اظهار کرد: ظرفیت سازی برای حضور بانوان از سال ۱۹۸۸ در دستور کار قرار گرفت و نماینده سازمان بنادر و دریانوردی و حمل و نقل ایران در این سازمان بین المللی یک خانم است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از گام‌های اساسی در این زمینه ایجاد موسسات آموزشی دریانوردی است که نقش مهمی در این زمینه ایفا مي‌کند، افزود: امیدواریم با ایجاد شرایط و تسهیلات لازم شاهد حضور بیشتر بانوان در فعالیت‌های دریانوردی باشیم.

آبایی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۵ فروند کشتی ایرانی در دریایی خزر با فعالیت ۴۰۰ دریانورد ایرانی ثبت شده است، گفت: در استان گیلان بر اساس آمارها تاکنون ۱۲۰ هزار گواهینامه برای دریانوردان صادر شده است. بندر انزلی با توجه به موقعیت و شرایط موجود و با توجه به عضویت ایران در ۳۰ کنوانسیون هدف اصلی ایجاد تسهیلات همکاری و مبادله اطلاعات با سایر کشورها است.

وی در ادامه به هماهنگیهای ایجاد شده با شرکت کشتیرانی دریای خزر، تأکید کرد: امیدواریم طی سالهای آتی هیچ دریانورد خارجی در ناوگان های ایرانی فعالیت نکنند. باید بتوانیم از تمام پتانسیل های کشور در راهبرد ناوگان دریایی استفاده کرده و نیرو و دانش فنی به کشورهای دیگر انتقال و اعزام کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه در سال‌های اخیر اقداماتی خوبی برای توسعه فعالیت های بندری انجام شده است، تصریح کرد: بندر انزلی در سال های گذشته براساس شرایط و ماهیت کالایی که داشت با عقب ماندگی نسبت به سایر بنادر دریای خزر مواجه شده بود که امیدواریم با استفاده از زیرساخت ها و اقدامات شرایطی فراهم شود که آسایش و رفاه برای بندرنشینان و ایمنی و امنیت برای ناوگان های ورودی به این بندر ایجاد شود.

وی با تأکید بر لزوم همکاری همه مسئولان برای ایجاد تسهیلات مناسب بندری در این شهر، بیان کرد: شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود که مراکز تولید در کنار مراکز نگهداری بار قرار گرفته و کالاهای ما دیگر از خارج وارد نشود و حتی در خارج از کشور نیز صادرات داشته باشیم.

شعار امسال جامعه دریایی کشور«توسعه دریایی کشور با ایجاد فرصت های شغلی برابر» بود و در این مراسم از ۶۰ دریادل اعم از فعالان و کارشناسان بخش های مختلف دریایی و دریانوردی استان گیلان تقدیر به عمل آمد. گفتنی است به دلیل تقارن روز دریانور با ایام محرم و صفر امسال این مراسم در ۱۹ ابان ماه برگزار شد.

 

۱۹ آبان ۱۳۹۸ ۱۷:۱۰
کد خبر : ۴۸,۵۲۶
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید