کاهش فرآیندها و تسهیل در صادرات بندر شهید رجایی در سال جاری خارج سازی شناورهای مغروقه در محدوده تردد شناورهای مسافری و خدماتی/ نصب و بهره برداری از اسکله پانتونی شناور در محل اسکله تفریحی بندرترکمن/ رفع نقص اسکله های چوبی سنتی و تأمین ایمنی اسکله های تفریحی بنادر گلستان در دستورکار۹۹ رشد ۹۶ درصد صادرات غیرنفتی بندر جاسک/ رشد ۱۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی بنادر گیلان طی سال ۹۸/ لایروبی و ساخت تله های رسوبگیر تالاب انزلی در سال ۹۹ / افزایش و تسریع فرآیند تخلیه و بارگیری کالاها/ جذب سرمایه گذار در صنایع دارای ارزش افزوده در مجتمع بندری انزلی ثبت رکورد تخلیه وخروج همزمان ۱۳۵۰۰ تن گندم در بندر چابهار رشد ۵ درصدی صادرات از بنادر گیلان/ توانایی پهلودهی تمام کشتی‌ها در بنادر گیلان وجود دارد رشد ۲۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در سال ۹۸/ افزایش ظرفیت کانتینری از ۱۰۰ هزار به ۴۰۰ هزار TEU/ خارج سازی مغروقه های باقیمانده در آبراه اروند طی سال ۹۹/ افزایش سهم ریلی بندر خرمشهر از فعالیت های بندری در زنجیره تأمین کالا رشد ۲۷ درصدی تخلیه کالاهای اساسی/ تخلیه و بارگیری ۴۵ میلیون تنی کالاهای نفتی و غیرنفتی/ ورود نخستین محموله ترانزیتی ریلی از آسیای میانه به بندر امام(ره) فعالیت مجتمع بندری انزلی بدون توقف ادامه دارد تقویت زیرساخت ها و بهره گیری از قابلیت های ایجاد شده در بنادر کوچک هرمزگان
اتخاذ رویکرد علمی، فنی و منطقی در صدور مجوز تأسیسات دریایی و ساحلی
مهندس سید عطاء اله صدر معاون وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در دیدار با اعضاء و مشاوران کمیته صدور مجوز تأسیسات دریایی و ساحلی این سازمان بر ضرورت تداوم رویکرد علمی، فنی و منطقی کمیته در صدور مجوز تأسیس، اجرا و بهره برداری از تأسیسات ساحلی و دریایی تأکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بنادر و دریانودی مهندس صدر این کمیته را کمیته حامی منافع مردم و دولت در ساخت و سازهای ساحلی و دریایی دانست و خواستار اطلاع رسانی بیشتر و انعکاس به موقع تصمیم گیری های این کمیته به مراجع ذی‌ربط کشور و توجه ویژه به اصل مستندسازی شد.
صدر افزود : باید طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی ICZM در تصمیمات کمیته به عنوان یک طرح بالادستی مورد استفاده قرار گیرد.
صدر با اشاره به لزوم معرفی بیشتر و اطلاع رسانی در خصوص تمامی مراحل فرآیند صدور مجوز تأسیس، اجرا و بهره برداری از تأسیسات ساحلی و دریایی و مدارک مورد نیاز به متقاضیان گفت : جلسات کاری کمیته باید به صورت مستمر و منظم برگزار شود و برای هر چه عملیاتی تر شدن سیستم های نظارتی سازمان لازم است بدنه اجرایی کمیته در بنادر تقویت و آموزشهای لازم در این زمینه ارائه شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر نقش اداره کل مهندسی سواحل و بنادر کمیته در پایش طرح جامع بنادر بازرگانی کشور خواستار استفاده بیشتر از متخصصین خارج از سازمان در فرآیند بررسی درخواستهای وارده شد.
وی همچنین گفت : لازم است الزامات دستورالعمل های مربوط به حوزه های مختلف تخصصی سازمان جهت ارائه به متقضایان تهیه و تدوین شود تا نظارت بر عملکرد آنها نیز بر اساس همین دستورالعملها صورت گیرد.
در ادامه این جلسه مهندس علیرضا کبریایی مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر و دبیر این کمیته گزارشی از اقدامات و دستاوردهای کمیته صدور مجوز در سال 88 ارائه نمود.
وی گفت : در سال 88 بیش از 50 پرونده ارسالی توسط متقاضیان بخش های خصوصی و دولتی بررسی شده و بیش از 30 جلسه کارشناسی برگزار گردیده است.
وی هدف این کمیته را انجام وظیفه حاکمیتی سازمان بنادر و دریانوردی  برشمرد و گفت : تسهیل مراحل صدور مجوز با نگاه جذب سرمایه های دولتی و بخش خصوصی در بخش حمل و نقل دریایی رسالت این کمیته است و تلاش می شود ضمن تعامل و ارائه مشاوره فنی و تخصصی به متقاضیان، در حداقل زمان ممکن درخواستهای صدور مجوز بررسی و در مورد آنها تصمیم گیری شود.
لازم به ذکر است کمیته صدور مجوز تاسیسات دریایی و ساحلی سازمان بنادر و دریانوردی به استناد بند 22 از ماده 3 شرح وظایف سازمان مصوب 1348 مجلسین به شرح ذیل:
" صدور اجازه تاسیس اسکله و سایر تاسیسات و تجهیزات ضمن تصویب طرح مروبطه با داشتن حق نظارت در اجرا و بهره برداری"
و تبصره الحاقی آن مصوب 14/11/1387 :
" ساخت وساز بدون مجوز یا خارج از مجوز سازمان بنادر و دریانوردی در دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی ممنوع است. سازمان در صورت اطلاع از طریق پاسگان ( گارد) بندر و یا سایر ضابطین دادگستری از ادامه عملیات ساخت و ساز و یا بهره برداری از تاسیسات و تجهیزات فاقد مجوز و یا خارج از مجوز جلوگیری کرده و بلافاصله موضوع را به عنوان شاکی به مرجع قضایی محل اعلام می نماید. مرجع قضایی مکلف است به پرونده خارج از نوبت رسیدگی کرده و در صورت احراز تخلف حسب مورد حکم قلع بنا و یا توقف عملیات و یا اصلاح آن مطابق مجوز را صادر نماید."
تشکیل شده است و فعالیت می نماید.
ضمنا جهت کسب اطلاع بیشتر از فرآیند های مربوط به صدور مجوز پایگاه اینترنتی www.coasteng.pmo.ir  معرفی می گردد.
 
 
۱۹ اسفند ۱۳۸۸ ۱۱:۰۴
کد خبر : ۴,۸۶۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید