افتتاح ممیزی داخلی سیستم مدیریت کیفیت در سازمان بنادر/ ممیزی داخلی در سازمان بنادر مبتنی بر ریسک و فرآیند محور است/ تمدید گواهینامه بین المللی سازمان بنادر در سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001 ویرایش 2015 سازمان بنادر؛ پیشرو در خصوصی سازی واقعی/ سرمایه گذاری در بنادر کشور ریسک ندارد خدمات رسانی به 14میلیون نفر سفر در پایانه های دریایی هرمزگان/70 میلیون تن کالا در بنادر هرمزگان تخلیه و بارگیری شد/ رشد مثبت صادرات و ترانزیت فرآورده های نفتی/ صادرات غیرنفتی از مرز 27 میلیون تن فراتر رفت اهمیت بندر راهبردی چابهار در توسعه اقتصادی شرق کشور/ توسعه بندر چابهار دستور کار جدی دولت دوازدهم ضرورت همکاری ایران و هند برای تهیه تجهیزات ساخت بنادر و شبکه ریلی چابهار/ زیرساخت های لازم برای تحقق شبکه ریلی در بندر چابهار وجود دارد اعطای تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های فعال در حوزه بندری و دریایی/ اعلام زمینه­ های فعالیت استارتاپ­ ها و شرکت­ های دانش بنیان در حوزه­ های بندری و دریایی/ توسعه بنادر در جهت ارتقاء به بنادر هوشمند نسل سوم و چهارم با استفاده از ظرفیت های فناورانه بهینه سازی و افزایش ظرفیت خط انتقال برق طرح توسعه بندر شهید بهشتی پیام تسلیت مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی شهادت جانباز علی قاسمی از کارکنان اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان تداوم ارسال کمک‌های اولیه و امدادرسانی سازمان بنادر و دریانوردی به مناطق سیلزده/ حضور تیم های پزشکی سازمان بنادر در مناطق سیل زده از روز نخست حادثه مانور ملی جستجو و نجات ومقابله با آلودگی نفتی در دریا در بندر امیرآباد باموفقیت برگزار شد/ دستیابی به اهداف مانور در ارتقای توان عملیاتی مقابله با آلودگی نفتی، اطفای حریق، امداد و نجات و بهبود هماهنگی ارگان های دریایی
سازمان بنادر در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در حال حاضر توان عملیاتی بنادر ایران به طور کلی در مقایسه با سال گذشته و پس از آغاز تحریم ها روندی مثبت دارد به گونه ای که عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر ایران، حداقل 4 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد درباره ابتکار صلح هرمز و چگونگی برقرای امنیت تجارت دریایی، گفت: همانطور که رئیس جمهوری در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح کردند، ابتکار صلح هرمز بر روی ظرفیت و توانایی کشورهای منطقه برای تأمین وارتقای امنیت دریانوردی در منطقه تأکید دارد.

وی ادامه داد: نیروی دریایی ایران نه تنها امنیت دریانوردی در آب های تحت حاکمیت ایران را تامین کرده، بلکه بیش از 10 سال است که امنیت دریانوردی و کشتی های بین المللی در خلیج عدن (محدوه سواحال سومالی که تهدید دزدان دریایی وجود دارد) را تامین کرده است.

راستاد تأکید کرد: وقتی چنین نیروی برای تأمین و تضمین امنیت دریانوردی وجود دارد، دیگر نیازی به حضور نیروهای دریایی کشورهای خارج از منطقه نیست.

معاون وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: امیدواریم روند کار ابتکار صلح هرمز به نحوی دنبال شود که کشورهای منطقه به این نتیجه برسند که تأمین امنیت دریانوردی در منطقه از طریق همکاری نزدیک کشورهای منطقه محقق خواهد شد.

وی درباره اینکه ابتکار صلح هرمز مربوط به انگلیس و آمریکا نمی شود، تصریح کرد: ارتباط مستمری بین سازمان بنادر و دریانوردی و شرکت های کشتیرانی بین المللی و بنادر دیگر کشورها به ویژه کشورهایی که روابط نزدیکتری داریم، وجود دارد.

سابقه ای از حضور دزدان دریایی در ایران نیستیم

راستاد در پاسخ به این سوال که برخی از کشورها برای تأمین امنیت خطوط ساحلی و جلوگیری از فعالیت دزدان دریایی به سمت آبهای خلیج فارس نیروی دریایی خود را مستقر کرده اند، گفت: هیچ گونه سابقه ای در مورد دزدی دریایی در محدوده سواحل ایران وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره تحریم ها و اثرات آن در جابجایی کشتی های کانتینری، اظهارداشت: بعد از اعمال تحریم ها، طی چند ماه شاهد کاهش ناگهانی حجم ورودی و خروجی بنادر ایران به ویژه در مورد ترافیک کانتینری بودیم که البته کاهش روند ترافیک کانتینری همچنان ادامه دارد.

فعالیت شرکت کشتیرانی در برخی از بنادر اروپا

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با وجود تحریم ها، ناوگان کانتینری کشور که تحت نظر شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی است، بین بنادر کشورهای شرق دور،  برخی بنادر اروپا و بنادر هند فعالیت دارد.

راستاد با بیان اینکه صادرات و واردات ایران همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: در حال حاضر توان عملیاتی بنادر ایران به طور کلی در مقایسه با سال گذشته و پس از آغاز تحریم ها روندی مثبت دارد به گونه ای که عملیات تخلیه و بارگیری در بنادر ایران؛ حداقل 4 درصد  نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

تجارت گسترده ناوگان کشتیرانی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره اینکه حجم تجارت دریایی در ایران تأکید کرد: فعالیت های تجاری و اقتصادی مقیاس ما هستند، به عنوان مدیرعامل سازمان بنادر شاهد این موضوع هستم که کشتی های زیادی در بنادر ایران، به ویژه بنادر اصلی نظیر بندر شهید رجایی و بندر امام خمینی ( ره) تردد می کنند.

وی یادآورشد: سازمان بنادر و دریانوردی در حال افزایش ظرفیت بنادر اصلی کشور است و در این رابطه پروژه های مختلفی در حال اجرا است.

اقدام خلاف قوانین بین المللی دریانوردی

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تغییر نام  نفت کش گریس 1 به آدریان دریا، توضیح داد: این تغییر نام، پاسخی به رفتار مغرضانه و نقص قوانین بین المللی دریانوردی از سوی کشورهای متخاصم بود.

گفتنی است؛ نفتکش گریس ۱ (آدریان دریا) به بهانه بی‌اساس «نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه» توسط شناورهای نیروی دریایی انگلیس در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. در پی توقیف نفتکش گریس‌۱ برخی منابع خبری مدعی شدند که این نفتکش حامل سلاح بوده است اما دولت محلی منطقه جبل‌الطارق پس از انجام بررسی‌های آزمایشگاهی دقیق تأکید کرد که نفتکش گریس‌1 تنها حامل نفت خام بوده است.

وی خاطرنشان کرد: تغییر نام گریس 1حق مالک کشتی است، مالک کشتی می تواند نام و پرچم کشتی را هم تغییر دهد.

راستاد افزود: قوانین دریانوردی ایران اجازه می دهد که کشتی تانکر تحت پرچم ایران تردد کند، بنابراین اقدام ایران در تغییر نام کاملا قانونی بود.

اقدام استنا ایمپرو؛ نقض کامل قوانین بین المللی دریانوردی بود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی درباره کشتی  استنا ایمپرو، اظهارداشت: اقدام استنا ایمپرو نقض کامل قوانین بین المللی دریانوردی بود، این کشتی با کشتی دیگر برخورد کرد و به هشدارهای مسئولین بندر توجهی نکرد و به همین دلیل  مجبور به توقیف آن شدیم.

راستاد درباره انفجار نفت‌کش‌ ژاپنی در دریای عمان و ادعایی مبنی بر اینکه ایران به این تانکر حمله کرده است، گفت: به هیچ عنوان چنین ادعایی را قبول نداریم؛ هیچ گونه شواهدی بر این ادعا وجود ندارد. حادثه ای برای کشتی ژاپنی رخ داد و در واقع نیروهای ما به کمک و نجات خدمه کشتی مورد حمله رفتند.  متأسفانه  حملاتی نیز به تانکرهای ما در دریای سرخ رخ داده است. حداقل سه فروند از کشتی های ما در حین تردد در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفتند.

۱۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۲:۵۱
شبکه خبری راشاتودی |
کد خبر : ۴۸,۷۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید