جذب تمام درخواست ها و قراردادهای سرمایه گذاری برای بنادر چابهار/ احداث اسکله شناورهای مسافری و تفریحی بندر شهیدکلانتری چابهار/ افزایش ۲۰ درصدی صادرات و ترانزیت کالا در دستور کار افزایش ظرفیت اسمی بندر شهیدرجایی از ۱۱۴ به ۱۲۰ میلیون تن/ افزایش جذب سرمایه گذاری بخش غیردولتی از طریق انعقاد قراردادهای کانتینری و غیر کانتینری/ مقابله با ساخت و سازهای ساحلی غیرمجاز/ ارتقاء سطح پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی ناشی از شناورها و تاسیسات بندری افزایش 32 درصدی صادرات کالا از بنادر آبادان در سال 98/ خارج سازی 15 فروند موتور لنج متروکه و رها شده از بندر آبادان/ ارائه خدمات یدک کشی به شناورهای مستقر و متردد در بندر آبادان طی سال 99 کاهش فرآیندها و تسهیل در صادرات بندر شهید رجایی در سال جاری خارج سازی شناورهای مغروقه در محدوده تردد شناورهای مسافری و خدماتی/ نصب و بهره برداری از اسکله پانتونی شناور در محل اسکله تفریحی بندرترکمن/ رفع نقص اسکله های چوبی سنتی و تأمین ایمنی اسکله های تفریحی بنادر گلستان در دستورکار۹۹ رشد ۹۶ درصد صادرات غیرنفتی بندر جاسک/ رشد ۱۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی بنادر گیلان طی سال ۹۸/ لایروبی و ساخت تله های رسوبگیر تالاب انزلی در سال ۹۹ / افزایش و تسریع فرآیند تخلیه و بارگیری کالاها/ جذب سرمایه گذار در صنایع دارای ارزش افزوده در مجتمع بندری انزلی ثبت رکورد تخلیه وخروج همزمان ۱۳۵۰۰ تن گندم در بندر چابهار رشد ۵ درصدی صادرات از بنادر گیلان/ توانایی پهلودهی تمام کشتی‌ها در بنادر گیلان وجود دارد رشد ۲۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در سال ۹۸/ افزایش ظرفیت کانتینری از ۱۰۰ هزار به ۴۰۰ هزار TEU/ خارج سازی مغروقه های باقیمانده در آبراه اروند طی سال ۹۹/ افزایش سهم ریلی بندر خرمشهر از فعالیت های بندری در زنجیره تأمین کالا
جزیره‌ی زنان زیادی!

این ششمین حکایتی است که از کتابِ قدیمیِ «عجایب‌الهند» نوشته‌ی ناخدا بزرگ شهریار رامهرمزی با ترجمه‌ی محمد ملک‌زاده برگزیده‌ایم و بدون هیچ‌گونه تصرف و دخالتی در نثر کتاب، که 50 سال پیش منتشر شده‌است، تقدیم دوستداران به دریا و دریانوردی کرده‌ایم. همان‌طور که در شماره‌های گذشته هم اشاره شد، این حکایت‌ها شرح حال و خاطرات دریانوردان و بازرگانان هندی و ایرانی است که بین سواحل آفریقا و ایران و هند تا چین و ژاپن در رفت‌وآمد بوده‌اند؛ حکایت‌ها و خاطراتی عجیب و غریب که امروزه باور آن‌ها برای ما سخت است اما نویسنده به ما اطمینان داده که همه‌ی آن‌ها حاصل تجربیات اوست یا از نزدیکان و اطرافیانش شنیده است. 

ابوزهر برختیِ ناخدا، یکی از بزرگان سیراف1 بود و نزد هم‌کیشان خود ـ مجوسیان هند ـ به امانت شهرت داشت. سپس دین اسلام قبول کرد و به زیارت مکه رفت و زنی از زنان جزیره‌ی نساء را به زنی گرفت.

وی حکایت کرد که: مردی با کشتی بزرگ او همراه دیگر بازرگانان و مسافران، روانه‌ی سفر دریا شد. چون گذارشان به دریای ملاتو2 افتاد،‌ و به سرزمین چین نزدیک شدند، قلل کوه‌های آن را از دور می‌دیدند، ناگاه توفانی وزیدن گرفت، تلاطم دریا مسافران را بی‌تاب کرد، باد کشتی را به طرف ستاره‌ی سهیل کشانید ـ هر کس در دریا به نقطه‌ای بیفتد که سهیل بالای سر او قرار گیرد، فلاح و نجاتی برای او نیست ـ کشتی در امواج متلاطم دریا که به‌سوی جنوب جریان داشت، گرفتار آمد و هرچه جلوتر می‌رفت امواج خروشان دریا از عقب کشتی بالا آمده در جلوی آن سرازیر می‌شد. جریان امواج به قدری قوی و شدید بود که هیچ‌گونه باد تندی قادر نبود کشتی را از مسیر امواج برگرداند و کشتی همچنان در این جریان شدید به‌سوی ژرفای هول‌انگیز دریا رانده می‌شد.

همین‌که ساکنین کشتی دریافتند که به‌طرف ستاره‌ی سهیل روانند و شب تیره و تاری آن‌ها را در بر گرفته است به کلی دست از جان شسته و از زندگانی خود ناامید گشتند. امواج عظیم دریا چندان مضطرب و پرهیجان بود که گاهی کشتی را به ابر برده و زمانی به قعر دریا فرو می‌برد. تمام شب را در ظلمت و تیرگی مه غلیظ دریا گذرانیدند. چون روز برآمد هیچ‌یک از مردم کشتی نتوانستند روز را از شب ظلمانی تمیز دهند، زیرا سیاهی دریا و مه بی‌پایان فضا و بادهای کدر و غبارآلود، عالم را چنان در نظر آنان تیره و تار ساخته بود که روز را از شب نمی‌شناختند.

چون بدین‌گونه روز آن‌ها به شب تار مبدل شد و کشتی آنان را به‌سوی مرگ و فنا می‌برد و خویش را از هر طرف در چنگال توفان‌های شدید و امواج سهمگین و دریایی هول‌انگیز گرفتار دیدند، با هم به وداع پرداختند و هر یک بر وفق آیین خویش نماز گزارده، آماده‌ی مرگ شدند.

دو شبانه‌روز بدین منوال گذشت. شب سوم از دور شعله‌های آتش عظیمی را در مقابل خود مشاهده کردند. ترس و وحشت فوق‌العاده بر آنان مستولی گشت، نزد ناخدا رفتند و بنای ناله و استغاثه گذاشتند و گفتند: «ما غرق‌شدن در آب را از سوختن در آتش گواراتر می‌دانیم. تو را به خدایی که می‌پرستی قسم می‌دهیم کشتی را در میان امواج دریا غرق کن تا ما از مشاهده‌ی جان‌کندن دوستان خود در آتش رنج نبریم.»

ناخدا جواب داد: «شما باید بدانید که کلیه‌ی مسافران و بازرگانان همیشه به مخاطرات و بلایایی دچار می‌شوند که این حادثه پیش آن خیلی سهل و ناچیز است، گذشته از آن ما ناخدایان وظیفه‌دار می‌باشیم که کشتی خود را تا زمانی‌که باقی است و به حادثه‌ی شومی دچار نشده است، هیچ‌گاه در معرض خطر قرار ندهیم، زیرا ما گروه رانندگان کشتی از روزی که قدم در کشتی گذاشته‌ایم، رشته‌ی حیات ما و مقدرات ما به مقدرات کشتی بسته شده است، زنده‌ایم تا کشتی سلامت است، و می‌میریم هنگامی که کشتی نابود شود. پس صبر و شکیبایی داشته باشید و خود را به خداوند بادها و دریاها بسپارید تا هرچه میل و رضای اوست درباره‌ی ما رفتار کند.»

همین‌که این سخنان را از ناخدا شنیدند و از انجام درخواست خود مایوس گشتند، بنای گریه و زاری و شیون گزاردند، چنان هنگامه‌ای برپا شد که فرمان‌های ناخدا برای عملیات نجات و بستن و بازکردن طناب‌ها به گوش هیچ‌یک از ملوانان کشتی نمی‌رسید. تلاطم دریا و غرش امواج و نفیر باد و توفان که در بادبان‌های کشتی پیچیده بود و بدتر از همه شیون و هیاهوی مردم نمی‌گذاشت که ملوانان فرمان ناخدا را شنیده به نجات کشتی قیام کنند. این اوضاع و زمام‌گسیختگی مردم و از کارافتادن اسباب و ابزار کشتی علاوه ‌بر خطرات توفان باعث دیگری برای غرق کشتی شده بود.

پیرمردی مسلمان از اهالی قادسیه‌ی اسپانیا در کشتی بود. این مرد هنگام به‌راه‌افتادن کشتی و سوارشدن مسافران در میان ازدحام مردم و بدون این‌که ناخدای کشتی بداند، خود را در کشتی انداخته بود و از بیم این‌که مبادا مورد مواخذه قرار گیرد، تمام مدت را در گوشه‌ای دور از انظار می‌زیست. چون اوضاع کشتی را بدین منوال دید و مشاهده کرد که مردم خودشان دارند موجبات غرق کشتی و هلاک خویش را به دست خود فراهم می‌سازند و با توفان و انقلاب دریا در فنای خود کمک می‌کنند، انزوا را بیش از این جایز نشمرد و مصمم شد که خود را در میان جمعیت آشکار سازد. پس از مکان خود بیرون آمد و به جمعیت متوجه شد و گفت: «ای مردم، چه می‌گویید؟ آیا کشتی شکسته است؟» گفتند نه. «آیا سکان کشتی خراب شده است؟» گفتند نه. «آیا دریا شماها را گرفته است؟» باز گفتند نه. گفت: «پس چه می‌گویید؟» مردم گفتند: «مثل این است که تو در این کشتی با ما نیستی و انقلاب دریا و تلاطم امواج و تیرگی هوا و ناپدیدبودن خورشید و ماه و ستارگان را که راهنمای‌ ما بودند، نمی‌بینی و مشاهده نمی‌کنی که ما اکنون زیر ستاره‌ی سهیل قرار گرفته‌ایم؟! طغیان دریا و توفان هوا ما را محاصره کرده‌اند و بدتر از آن شعله‌های آتشی است که افق را فرا گرفته و ما داریم به طرف آن آتش رانده می‌شویم. با این حال غرق در دریا برای ما بسی بهتر از سوختن در آن آتش است. ما از ناخدای کشتی تمنا کردیم، کشتی را میان ظلمت در آب واژگون کند تا غرق شویم و هیچ‌یک از ما هلاک دیگری را نبیند و این بهتر از آن است که در آتش سوخته و با چشم خود رنج و عذاب یاران خودمان را که در آتش سوزان جان می‌دهند، نظاره کنیم.»

پیرمرد گفت: «مرا نزد ناخدا ببرید.» چون که او را پیش ناخدا بردند، به زبان هندی به ناخدا سلام کرد. ناخدا که از مشاهده‌ی این مرد ناشناس در عجب بود، جواب سلام او را داد و از او پرسید: «تو کیستی؟ از بازرگانان می‌باشی یا از کسان آن‌ها؟ زیرا ما تو را در میان مسافران خود هنگام سوارشدن به کشتی ندیده و نمی‌شناسیم.» مرد جواب داد: «من نه بازرگانم و نه از کسان آن‌ها.» ناخدا سئوال کرد: «پس تو کیستی و چه کسی تو را به کشتی سوار کرده است؟» جواب داد: «هنگامی‌که مسافران سوار کشتی می‌شدند، من خودم را به درون کشتی انداخته، در گوشه‌ای پنهان شدم.» پرسید: «در این مدت نان و آب از کجا به دست می‌آوردی؟» گفت: «ملاحان کشتی هر روز ظرفی از برنج و سرشیر و سطلی آب برای ارواح خیر در مجاورت مکان من می‌گذاشتند و من از آن تغذیه می‌کردم و اما متاع من عبارت است از یک خیک خرما.»

ناخدا از این مرد همچنان در تعجب بود، از طرفی هم اهالی کشتی سرگرم شنیدن گفت‌وگوی او با ناخدا شده از جنجال و هیاهو دست کشیدند. کارکنان کشتی نیز از فرصت استفاده کرده، فرمان‌های لازم را صادر کردند و ملوانان به اصلاح خرابی‌ها پرداختند، شراع کشتی و بادبان‌ها مرتب شد و کشتی دوباره به اختیار درآمد و به راه افتاد.

پیرمرد از ناخدا پرسید: «گریه و وحشت این مردم برای چه بود؟» ناخدا گفت: «ندیدی که انقلاب دریا و توفان هوا و ظلمت فضا چه به سر این مردم آورد؟ و امواج دریا چگونه ما را به سوی شعله‌های آتشی که سراسر افق را پوشانیده است، می‌کشانید؟ به خدا قسم از وقتی‌که من در سنین کودکی با پدرم که تمام عمر خود را در کشتی گذرانیده، سوار کشتی شده‌ام تا امروز که 80 سال از عمرم می‌گذرد، هرگز نشنیده‌ام که کشتی‌ای از این نقطه عبور کرده باشد و خبری هم از چنین مکانی نداشته‌ام.»

پیرمرد گفت: «آقای ناخدا، مطمئن باش و نترس که خدای تعالی به قدرت کامله‌ی خود شما را نجات خواهد داد. اما آن‌چه را که در مقابل خود می‌بینید جزیره‌ای است که اطراف و سواحل آن را کوه‌ها احاطه کرده و امواج عظیم اقیانوس حین برخورد به کوه‌های جزیره متلاشی شده و به دریا برمی‌گردد و شب‌هنگام چنین به نظر می‌رسد که آتش هولناکی برافروخته‌اند و باعث ترس و وحشت مردم نادان می‌شود. هنگام روز و طلوع آفتاب منظره‌ی آتش به کلی ناپدید گشته و آب نمایان می‌گردد. این منظره‌ی آتش از اسپانیا نیز دیده می‌شود. من یک‌مرتبه از این‌جا عبور کرده‌ام و این دومین دفعه است که به این‌جا می‌آیم.»

گفتار آن مرد موجب آرامش و نشاط اهالی شد و در سرتاسر کشتی اطمینان و خوشحالی برقرار گشت و هر کس به خوردن و آشامیدن مشغول شد. ترس و وحشت به ‌کلی از میان رفت.

در این هنگام باد و توفان نیز تسکین یافت و دریا آرامش خود را از سر گرفت. کشتی هنگام طلوع آفتاب به جزیره نزدیک شد. در آسمان صاف و هوای روشن، خشکی در انظار کشتی‌نشینان

پدیدار گشت.

کشتی در محل مناسبی لنگر انداخت و تمام مسافران از کشتی پیاده شده با خوشحالی فراوان روی شن‌های ساحل که از دیدار آن بی‌اندازه شادمان شده بودند، به غلتیدن و آسایش مشغول شدند و در کشتی احدی باقی نمانده بود. ناگاه از درون جزیره جمعیت انبوهی از زنان ـ که خدا می‌داند عده‌ی آن‌ها چقدر بود ـ سر رسیدند و خود را به روی مردان کشتی انداختند، به قسمی که هر یک مرد به دست متجاوز از هزار زن گرفتار شد... .

کسی که در میان مسافران کشتی باقی مانده همان مرد اسپانیولی بود که در آن هنگامه‌ی زنان فقط یک زن به او دست یافته و در سپیده‌ی صبح او را در نزدیکی‌های دریا مخفی ساخته بود و برایش خوراک می‌برد.

چندی گذشت تا جریان باد تغییر کرد و باد از جانب جزیره به طرف نقطه‌ای از هندوستان که کشتی از آن‌جا به راه افتاده بود، وزیدن گرفت. مرد اسپانیولی یکی از قایق‌های کشتی را که «فلو» نامیده می‌شد، انتخاب کرد و شبانه آب و آذوقه‌ی کافی در آن جای داد. وقتی‌که زن از قصد او آگاه شد، دست او را گرفته به مکانی راهنمایی کرد که معدن خاک طلا بود. زن با دست خود مقداری زمین را کاوید، سپس هر دو با هم به‌ قدری که می‌توانستند از آن خاک به قایق حمل کردند، آن‌گاه سوار قایق شده پس از 10 شبانه‌روز به همان بندری رسیدند که کشتی از آن‌جا به راه

 افتاده بود.

مرد اسپانیولی در آن‌جا سرگذشت کشتی و پیشامد آن را برای اهالی نقل کرد. آن زن نیز همچنان‌ با او زندگی می‌کرد. رفته‌رفته زبان او را یاد گرفت و به دین اسلام درآمد و چند اولاد برای او آورد.

روزی مرد چگونگی جزیره و زنانی که در آن‌جا بدون مرد زندگی می‌کردند از او پرسید، زن چنین حکایت کرد: ما زنانی از اهالی کشور وسیعی هستیم که دارای شهرهای بزرگی می‌باشد و به آن جزیره احاطه دارند. مسافت میان هر یک از شهرها تا جزیره سه شبانه‌روز راه است. تمام مردم کشور ما از شاه تا گدا آتشی را که شب‌ها در جزیره مشاهده می‌شود، می‌پرستند و آن جزیره را خانه‌ی خورشید می‌نامند، زیرا می‌بینند که خورشید از سمت مشرق آن برآمده و به سمت مغرب فرو می‌رود. بدین‌جهت گمان می‌کنند که خورشید شب‌ها را در جزیره می‌خوابد. وقتی‌که صبح می‌شود و آن آتش ناپدید می‌گردد و خورشید طلوع کرده در آسمان اوج می‌گیرد، همه می‌گویند: «آن است، آن است!» و همچنین هنگام غروب خورشید و ظاهرشدن شعله‌های آتش باز می‌گویند: «آن است، آن است!» و به عبادت و نماز به جانب  آتش مشغول می‌شوند.

باید دانست که به خواست خدای متعال زنان کشور ما در شکم اول یک پسر می‌زایند و در شکم دوم دو دختر و به همین قسم تا آخر عمر، بدین سبب است که در این کشور عده‌ی مردان کم و عده‌ی زنان زیاد است و همین‌که تعداد زن‌ها رو به فزونی می‌گذارد و می‌خواهند بر مردها غلبه کنند، بلادرنگ کشتی‌هایی ساخته و هزاران زن را در کشتی‌ها سوار می‌کنند و می‌برند به جزیره و به خدای خود خورشید می‌گویند: «خدایا! تو سزاوارتری که این زنان را که خود خلق کرده‌ای، نگاهداری کنی، زیرا ما طاقت نگاهداری آن‌ها را نداریم.»

بدین طریق زن‌ها در جزیره می‌مانند و به ‌تدریج می‌میرند. قبل از ورود شما هیچ شنیده و دیده نشده است که کسی را در جزیره و در میان زنان عبور افتد؛ حتی از نزدیک جزیره نیز کسی عبور نکرده است، زیرا این جزیره در وسط دریای عظیم قرار گرفته و زیر ستاره‌ی سهیل واقع شده است و هیچ‌کس قادر نیست به سوی جزیره آمد و شد کند و نیز کسی را جرات آن نیست که جزیره را ترک کرده و از سواحل آن دور شود، زیرا بیم آن است که در اقیانوس غرق شده و طعمه‌ی امواج دریا گردد و ذلک تقدیر العزیز العلیم.|

 

پی‌نویس‌ 

1ـ سیراف: سیراف بندر معتبر و معروفی بوده است در جنوب ایران و ساحل خلیج فارس. از این بندر بازرگانان به وسیله‌ی کشتی‌هایی که ناخدایان ایرانی می‌ساخته‌اند از یک طرف تا سواحل جنوبی عربستان و سواحل شرقی آفریقا و از طرف دیگر تا سواحل هندوستان و هندوچین و چین و جزایر اقیانوس آرام تا جزایر ژاپن برای تجارت و مبادله‌ی کالا مسافرت می‌کردند. در اوایل قرن چهارم هجری زلزله یا توفان عظیمی این بندر را منهدم کرد.

محققین فرانسوی در فهرست جغرافیایی این کتاب می‌نویسند: «در سال 306 هجری، توفان سهمگین دریا باعث خرابی سیراف و از بین‌رفتن تجارت آن گردید... دریانوردان از سیراف تا صیمور که یکی از بنادر غربی هندوستان است، در مدت 11 روز با کشتی طی طریق می‌کرده‌اند.»

طبق یک خبر مندرج در روزنامه‌ی کیهان مورخ هفتم دی‌ماه 1347: «بندر بزرگ و تاریخی سیراف که زمانی با بندر بصره رقابت می‌کرد، بعد از گذشت 10 قرن، به وسیله‌ی هیئتی از باستان‌شناسان از زیر خاک خارج شد. این بندر که در دوران اسلامی بنا شده، 400 سال بعد از هجرت بر اثر 15 روز زلزله‌ی مداوم و شدید در زیر خاک مدفون گردید. برای خارج‌ساختن بندر که در شش فرسنگی بندر کنگان قرار دارد، باستان‌شناسان انگلیسی فعالیت دارند و تاکنون توانسته‌اند خانه‌های سه و چهار طبقه را از زیر خاک خارج سازند. طبق آثار مکشوفه، مردم سیراف خانه‌های خود را از چوب صندل و آبنوس و ساج که از چوب‌های خوشبو و براق و گران‌قیمت است، می‌ساخته‌اند.»

2ـ دریای ملاتو: مولف کتاب نشانی از این دریا نمی‌دهد. محققین فرانسوی هم نتوانسته‌اند محل آن را به دست آورند، فقط حدس زده‌اند که باید در راه چین باشد. 

 

۱ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۲۶
کد خبر : ۴۸,۹۱۱

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید