نگاه سازمان بنادر به جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی برد-برد است/ شرایط بسیار مناسبی برای فعالیت بخش خصوصی در بنادر ایران فراهم شده است/ سرمایه گذاران بخش خصوصی به فعالیت در بنادر کشور، نگاه بلندمدت داشته باشند بندر چابهار؛ محدویتی در پذیرش کالا ندارد/ ثبت رکوردی جدید با عملیات ۳۵ هزار متر مکعبی لایروبی در بندر چابهار رشد ۵۸ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در مجتمع بندرانزلی آلودگی ناشی از لکه های نفتی در 3 مایلی ساحل بندرعباس کنترل شد گزارش رسمى مبنى بر توقیف نفتکش ایرانى در بندر کراچى به سازمان بنادر ارائه نشده است/ بررسى ها ادامه دارد سرمایه ‌گذاری ۹۰۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی در مجتمع بندری نگین سرمایه گذاران برای حضور در پسکرانه بنادر آمادگی دارند/ سازمان بنادر؛ به بخش خصوصی کمک می کند/ سرمایه گذاری در بنادر با کمترین ریسک روبرو است تشریح عملیات پاکسازی آلودگی‌های محدوده سکوهای نفتی خلیج فارس نقش کلیدی خبرنگاران در عبور از شرایط سخت اقتصادی کشور/ سازمان بنادر با همراهی رسانه ها از نبرد اقتصادی سربلند عبور خواهد کرد حرکت اولین شناورمسافری از قشم- بندرعباس یک ساعت زودتر از روزهای عادی
احیای دریانوردی سنتی ایران پس از ۵۰ سال/لنج بادبانی ایران در خلیج‌فارس شناور شد
بندر کنگ هرمزگان شاهد احیای دریانوردی سنتی با لنج بادبانی پس از نیم قرن فراموشی بود . دریانوردان توانستند لنج بادبانی را به آب بیاندازند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، دریانوردی بادبانی قدمتی بیش از ۳ هزار سال در ایران دارد که از ۵۰ سال گذشته با فراموشی تدریجی دریانوردی بادبانی در ایران و رونق نداشتن لنج‌سازی به فراموشی سپرده شد.

علی پارسا نویسنده کتاب «بادبان‌های جنوب» با همراهی جامعه محلی و بهره‌گیری از دانش محلی برای احیای دریانوردی بادبانی به عنوان میراث ناملموس ایران توانست اشتیاق به هنر دریانوردی بادبانی در بندر کنگ هرمزگان را افزایش دهد و صبح امروز لنج بادبانی پس از ۵۰ سال فراموشی به دریا سپرده شود.

ناخدا عبدالرحمن بابو آخرین نسل از دریانوردان سنتی و بادبانی ایران نیز در آیین به آب انداختن لنج بادبانی ایران در بندر کنگ حضور داشت.

گفتنی است مردم محلی نیز با شادمانی شاهد به آب انداختن لنج بادبانی ایرانی پس از نیم قرن فراموشی بودند و آیین‌ها و رسوم دریانوردی سنتی ایرانی نیز در مراسم به آب انداختن این لنج با بادبان‌های برافراشته به آب‌های خلیج فارس اجرا شد.

۶ دی ۱۳۹۸ ۲۰:۰۱
کد خبر : ۴۸,۹۶۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید