ستاد مدیریت راهبردی جهش تولید در سازمان بنادر تشکیل شد/ سیدعلایی جانشین مدیرعامل در ستاد شد تخلیه و بارگیری مستمر کالاها در بنادر با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی/ کرونا؛ تاثیری بر واردات کالاهای اساسی نداشته است رشد 29 درصدی تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور/ رشد ۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بنادر/ تهیه مدل واگذاری بنادر کوچک/ ارائه سند آمایش مراکز لجستیک در بنادر امام(ره)، چابهار، بوشهر و امیرآباد/ تدوین مدل ارزیابی و رتبه‌بندی شرکت‌های راهبری پایانه‌های بندری اطفای حریق موتور لنج باری در بندر دیلم بوشهر استمرار فعالیت شرکت های خدمات دریایی و بندری در بندر شهید رجایی منوط به رعایت پروتکل‌های بهداشتی رشد ۱۴۰درصدی تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر بوشهر تخلیه و بارگیری کالا‌ها در بنادر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی/ عملیات تخلیه و بارگیری کالاها در بنادر بدون‌ وقفه ادامه دارد افزایش ظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر به 246 میلیون تن/ رشد ظرفیت کانتینری بنادر به 7.7 میلیون TEU/ اجرای فاز سوم طرح توسعه بندر شهیدرجایی و بندر شهیدبهشتی چابهار/ بهره برداری از ۱8 دستگاه ترانستینر ساخت ایران به ارزش 21 میلیون یورو/ عقد 10 قرارداد سرمایه گذاری غیردولتی به میزان 5503 میلیارد تومان ارتقاء فناوری های ارتباطی برای تسهیل مراجعان غیر حضوری در بندر شهید باهنر تخلیه ١٩٧ هزار تن گندم در بندر امام (ره) در ١۶ روز نخست سال جاری/ 116هزار تن محموله گندم با ناوگان ریلی و جاده‌ای حمل شده است/ رشد 13 درصدی حمل و نقل ریلی کالا در بند امام(ره)
پیرو تجربه موفق و با هماهنگی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت؛
فراخوان سازمان بنادر و دریانوردی برای بهره‌گیری از مجموعه‌های دانش‌بنیان
سازمان بنادر و دریانوردی جهت بهره‌گیری هرچه بیشتر از توان صنایع داخلی در حوزه دریا و بندر و بهره‌گیری از ایده‌ها و کمک‌های مراکز دانش‌بنیان فراخوان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی ، سال ۹۸ طبق اعلام مقام معظم رهبری سال «رونق تولید» نامگذاری شد تا در تقابل با تحریم‌ها و جنگ اقتصادی صورت گرفته با ایران، افزایش ابتکارات علمی و فنی و شرکت‌های دانش‌بنیان، قدرت ایستادگی مردم کشورمان را بیش از پیش نشان دهد. با توجه به این نامگذاری و فرمایشات معظم له که کلید حل مشکل اقتصادی کشور را «توسعه تولید ملی» دانستند، از همان ابتدای سال جاری تلاش برای قدرت‌گیری ارزش پول ملی و رونق‌ فعالیت کارخانجات داخلی در همه ابعاد و عرصه‌ها انجام گرفت.

با این رویکرد و براساس نامگذاری انجام شده توسط مقام معظم رهبری از ابتدای سال ۹۸ کمیته‌ای با رویکرد حمایت از ساخت داخل در حوزه دریا و بندر در مجموعه تجهیزات سازمان بنادر و دریانوردی شکل گرفت. نگاهی که باعث شد با ساخت قطعات مورد نیاز صنعت دریانوردی دستاوردهای خوبی به دست آید، که از جمله آن ساخت و تولید ۷۶۸ قطعه مربوط به تجهیزات بندری و دریایی در شناورها و تجهیزات مرتبط با مخابرات و الکترونیکی است. تولیدی که مانع خروج ارز از کشور شد و صرفه‌جویی ۶۱ میلیاردی را برای سازمان بنادر و دریانوردی به همراه داشت.

این مساله سازمان بنادر و دریانوردی را ترغیب کرد تا فعالیت‌ها در این زمینه را هرچه بیشتر گسترش دهد.  به همین خاطر در روز حمل و نقل امسال تفاهمنامه‌ای بین این سازمان و معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری منعقد شد تا بیش از پیش از ظرفیت‌های موجود در حوزه‌های تجهیزاتی، مهندسی عمران، سواحل و بنادر بهره برده شود، که بدون شک این نگاه می‌تواند نقطه عطفی در ارائه بیشتر توانمندی‌های داخلی کشور باشد.

به همین دلیل سازمان بنادر و دریانوردی با اتکا به این تجربه موفق و برای بهره‌گیری هرچه بیشتر از این دانش بومی در صنعت تولید قطعات مورد نیاز این حوزه مهم حمل و نقل اقدام به فراخوانی کرده است تا هرچه بیشتر از دانش مراکز دانش‌بنیان برای ساخت تجهیزات و قطعات ساخت در داخل بهره برده شود.

سازمان بنادر و دریانوردی در این زمینه درمورد تجربه ساخت اول قطعات و تجهیزات این صنعت با هماهنگی به عمل آمده با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایطی را فراهم آورده تا فرآیندها درخصوص انعقاد قرارداد راحت‌تر انجام گیرد.

به این ترتیب سازمان بنادر و دریایی ایران آمادگی دارد با هر مجموعه‌ای که توانمندی ساخت قطعه و تجهیزات را دارد، قرارداد امضا کند. به این شکل همه مجموعه‌های دانش‌بنیان می‌توانند در صورت علاقه به فعالیت در این حوزه با این مجموعه مکاتبه و پروپزال خود را ارائه دهند تا پس از بررسی، مسئولیت ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز با امضای قرارداد به‌ آن‌ها واگذار شود.

به این شکل سازمان بنادر و دریانوردی پیرو تجربه موفق پیشین که بخشی از آن در چهارمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته به نمایش درآمد، آماده گسترش و بهره‌گیری هرچه بیشتر از توان داخلی کشور در حوزه بندری و دریایی است.

۸ دی ۱۳۹۸ ۱۱:۵۶
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی |
کد خبر : ۴۸,۹۷۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید