زلزله هیچ خسارتی به زیرساخت های بنادر هرمزگان وارد نکرد/عملیات تخلیه و بارگیری در تمامی بنادر بدون وقفه درحال انجام است ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای تردد ایمن شناورهای مسافری و تفریحی در بنادر مازندران/ آمادگی کامل بندر نوشهر در پذیرش شناورهای استاندارد/ ارائه تسهیلات از سوی سازمان بنادر به متقاضیان تامین شناور سیزدهمین کارگروه حمل و نقل بین ایران و روسیه برگزار شد/ اعلام آمادگی شرکت های حمل و نقل دریایی و پایانه های بندری ایران برای سرمایه گذاری/ تاسیس شرکت های مشترک لجستیکی بندری و دریایی بین ایران و روسیه در دستور کار بازدید وزیر اقتصاد از گمرک بنادر اروندکنار و چوئبده/ افزایش تعداد سفر‌های دریایی لنج داران از ۳ به ۶ سفر در سال آغاز دوره آموزشی اطفاء حریق در بنادر صیادی سیستان و بلوچستان کسب رتبه برتر سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه پدافند شیمیایی انعقاد قرارداد سرمایه گذاری احداث سیلوی غلات به ارزش 600 میلیارد ریال در بندرامیرآباد بازدید هیات تجاری چینی از بندر شهید رجایی رشد 390 درصدی ترانزیت فرآورده‌های نفتی از بندر امام(ره) نشست شورای عالی سازمان‌ بنادر در بندر بوشهر/ رونق بنادر کوچک از اولویت‌های سازمان بنادر/ ظرفیت تخلیه و بارگیری در بنادر کشور 10 درصد افزایش یافت/ پرهیز از اجرای پروژه‎های عظیم فاقد عایدی برای مردم
راه اندازی ترمینال تمام فصول برای کالاهای وارداتی در بندر انزلی/ موافقتنامه اوراسیا گامی مثبت در راستای توسعه صادرات و واردات
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با تاکید بر لزوم راه اندازی ترمینال های تمام فصول در بندر انزلی، گفت: با ایجاد این ترمینال ها می توانیم از ظرفیت های بندر انزلی بیشتر بهره گیری کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان گیلان؛ دکتر حمیدرضا آبایی در گفتگویی با اشاره به اینکه با توجه به امکانات موجود در کشور، بنادر حاشیه دریای خزر از پتانسیل اصلی در بحث‌های مقابله با تحریم‌ها برخوردار است، اظهار کرد: ظرفیت‌هایی که در بنادر استان گیلان وجود دارد این نوید را می‌دهد که هر زمانی که کشور نیازمند است بتوانیم به عنوان یکی از دروازه‌های اصلی ورود کالاهای اساسی اقدام کنیم.

تخلیه و بارگیری ۹۰۰ هزار تن کالا از ابتدای امسال در بندر انزلی

وی با بیان اینکه در سال جاری ۹۰۰ هزار تن کالا ورودی به کشور در بندر انزلی تخلیه و بارگیری شده است، افزود: شرایط فراهم شده که امیدواریم بتوانیم با این شرایط وضعیت خود در اقتصاد کشور و تجارت دریا برد را خوب و عملکرد ارتقا دهیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به اینکه با توجه به راه اندازی بندر کاسپین هماهنگی خوبی وجود دارد، گفت: کشتی‌های ورودی در بندر کاسپین و انزلی پهلوگیری می‌کنند و غلات به عنوان اصلی ترین کالا و سپس روغن خوراکی وارد بنادر ما می‌گردد که در بندر انزلی علاوه بر این کالاها چوب و مایحتاج کارخانه‌های تولید نیز وارد می‌شود.

وی در ادامه بیان اینکه کالاهای صادراتی نیز از طریق بندرانزلی انجام می شود، تصریح کرد: با هماهنگی‌های صورت گرفته حدود ۱۵۰ تن کالای صادراتی نیز در این بندر بارگیری شده است و پیگیری‌هایی انجام شده که کشتی‌های ورودی دو سر بار باشند یعنی با ورود باری به کشور حتماً باری نیز خارج کنند که این اقدام می‌تواند برای کاهش هزینه‌ها، داشتن صرفه اقتصادی برای کشتیرانی و صاحبان کالا مؤثر باشد.

آبایی با اشاره به اینکه در گذشته از بندر انزلی بیشتر برای ورود آهن آلات بهره گیری شده و تجهیزات موجود در این بندر برای ترخیص این نوع از کالاها استفاده می‌شدند، بیان کرد: خودکفایی در تولید این محصولات سبب شده تا کارکرد بندرانزلی از آهن آلات به سمت کالاهای دیگر تغییر کند.

بهره برداری از ۱۵ پست اسکله جدید در بندر انزلی

وی با بیان اینکه ایجاد زیرساخت‌های لازم همانند سیلوهای غلات و انبارهایی که بتوانند غلات را در خود نگهداری کنند سبب می‌شود که بندر انزلی در این مسیر گام بردارند، افزود: البته شرایط آب و هوای این بندر خاص بوده و فعالیت تخلیه و نگهداری غلات با مشکل جزیی روبرو می‌کند که با توجه به اینکه گیلان از استان‌های پر باران و انزلی نیز از شهرهای پربارش کشور محسوب می‌شود، این موضوع سبب شده که برخی مواقع عملیات با کندی انجام شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به برخورداری بندر انزلی از سه پست اسکله در قبل از انقلاب، گفت: خوشبختانه بعد از انقلاب حمایت‌های صورت گرفته شاهد اقدامات خوبی در این بندر بوده ایم. ۱۰ پست اسکله قدیم و ایجاد پست اسکله‌های جدید توسعه را تا ۲۱ پست اسکله افزایش داده است و در حال حاضر از این تعداد ۱۵ اسکله را کاملاً آماده بهره برداری داریم. با استفاده از توان بخش خصوصی اقدامات خوبی در حال انجام است.

وی در ادامه با بیان اینکه متصوریم که در هنگام بارندگی برای اینکه بتوانیم از ظرفیت‌های این بندر استفاده کنیم باید بتوانیم ترمینال تمام فصول داشته باشیم، اظهار کرد: این ترمینال‌ها در تمام دنیا راه اندازی شده اند و در حال حاضر در بندر انزلی به عنوان یکی از مباحث اصلی در نظر گرفته شده است که امیدواریم با توان بخش خصوصی و با ایجاد اسکله سرپوشیده، انبارهای مکانیزه و نگهداری غلات راه اندازی شود.

ضرورت بهره گیری از توان بخش خصوصی در بندر انزلی

آبایی با تأکید بر لزوم بخش خصوصی در بندر انزلی، گفت: ایجاد زیر ساخت‌ها توسط دولت انجام شده و در مقابل رو ساخت‌ها باید توسط بخش خصوصی اجرایی شد که این روساخت‌ها همانند سیلوی غلات، مخازن روغن و طرح کارخانه‌های ارزش افزوده در کنار مواد اولیه ورودی برأی جذب بار بیشتر در بندر لازم و ضروری است.

وی با بیان اینکه با توجه به استفاده از قوانین مناطق آزاد که بر بندر انزلی نیز حاکم است، سرمایه گذاران ترقیب به سرمایه گذاری در این بندر می‌شوند، تصریح کرد: با توجه به اقدامات صورت گرفته تاکنون ۲۲۵ میلیارد تومان جذب سرمایه بخش خصوصی در بندر داشته‌ایم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به محصور بودن بندر انزلی در این شهر، گفت: برای اینکه بتوانیم این اراضی محدود را به صاحبان اصلی یعنی صاحبان کالا که می‌تواند در زنجیره تأمین نقش آفرینی کنند واگذار کنیم، از صاحبان کالا با توان مالی بالا را شناسایی کرده و از آنها خواسته شده تا در محوطه بندر برای کالاهای خود و سایر کالاها انبار، سیلو و مخازن و سایر موارد ایجاد کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم با اجرای این طرح کالاهایی با قابلیت صادر تولید به ویژه به کشورهای سی آی اس را در بندر تولید کنیم، تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم از این کشورها استفاده کنیم به دنبال فعال کردن ترانزیت به این کشورها هستیم در این زمینه حائز اهمیت است وجود کریدورهای ترانزیتی است.

آبایی با اشاره به اهمیت کریدور شمال به جنوب، ادامه داد: با توجه به بنادر فعال در جنوب کشور سازمان بنادر می‌تواند اتصال آنها به بنادر فعال در شمال می‌تواند شرایطی فراهم کند که کالاهای مورد نیاز کشورهای هدف به ویژه کشورهای سی آی اس، محصور در خشکی و کشورهای حاشیه خزر تأمین و کالاهای مورد نیاز خود را نیز از آنها تأمین کنیم لذا نیاز است این موضوع به صورت جدی پیگیری شود.

موافقتنامه اوراسیا گامی مثبت در راستای توسعه صادرات و واردات

وی موافقتنامه اوراسیا و عضویت ایران در آن را یکی دیگر از اقدامات خوب در این زمینه عنوان و بیان کرد: این موافقتنامه سبب شد تا گیلان یکی از مهم‌ترین محورهای آن شناخته شود فعالیت این استان در این اتحادیه سبب می‌شود که بندر انزلی نقش مهمی ایفا کند با توجه ظرفیت‌های موجود برای خدمات صادرات و واردات و تأمین نیازهای کشورهای عضو اقدام کنیم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی در حوزه گردشگری دریایی نیز بندرانزلی نقش مهمی دارد، اظهار کرد: سازمان بنادر و دریانوردی به این حوزه توجه کافی داشته است و محلی در این بندر برای بهره گیری از مارینا و گردشگری دریایی پیش بینی شده است شرایطی فراهم شود که با ورود سرمایه گذار بتوانیم گردشگری دریایی را در این بندر ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به وجود تالاب و دریا، بندر انزلی همیشه یکی از محورهای گردشگری محسوب شده است، ادامه داد: به دنبال این هستیم تا محدوده ای از بندر انزلی به عنوان محدوده گردشگری انتخاب شود و در همین زمینه به دنبال جذب سرمایه گذار برای ایجاد رستوران‌های دریایی، ورزش‌های آبی، مارینا برای پهلوگیری کشتی‌های مسافربری یا شخصی، ایجاد پارکینگ برای نگهداری و بهره گیری از تالاب انزلی هستیم تا شرایطی فراهم شود که از این مجموعه بتوانیم در حوزه گردشگری دریایی استفاده کنیم.

آبایی تأکید کرد: قطعاً بهره گیری از حمل و نقل ترکیبی در این زمینه بسیار حائز اهمیت و تأثیرگذار است.

۵ اسفند ۱۳۹۸ ۱۳:۴۰
کد خبر : ۴۹,۵۵۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید