تمدید مهلت ارسال آثار به مسابقه فیلم‌ و ‌عکس روز جهانی دریانوردی تا 20 مهر ماه دوره آموزشی غیرحضوری آتش نشانی کارکنان ستاد مرکزی سازمان بنادر برگزار شد کالا‌های وارداتی نباید بیش از مدت متعارف در انبار گمرکات باقی بماند/ همه باید کمک کنیم کالا‌های اساسی در اختیار مردم قرار گیرد تلاش برای از سرگیری سفرهای خارجی و افزودن مقاصد جدید/ حمایت از سرمایه گذاران گردشگری دریایی بهره برداری از ۱۲ طرح دریایی و بندری هرمزگان به ارزش ۱۴۰۰ میلیارد ریال/ احداث پایانه ترانزیت و صادراتی در بندر شهید رجایی/ احداث ۱۲ پست اسکله شناور گردشگری اجرای ۹ پروژه عمرانی و توسعه ای در بنادر آبادان/ ساخت اسکله های بتنی و شناور در بنادر آبادان/ افزایش ۳ برابری ظرفیت انبارها اقدامات سازمان بنادر، در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا قابل تقدیر است/ سازمان بنادر؛ تقویت و توسعه متوازن بنادر کوچک را پیگیری می کند/ سازمان بنادر؛ به خوبی مشارکت و حضور بخش خصوصی در پروژه های بندری را دنبال می کند ۳۰۰ هزار TEU به ظرفیت کانتینری بندر خرمشهر اضافه شد/ رشد ۷۱ درصدی بارگیری کانتینری در بندر خرمشهر/ خارج سازی ۵ فروند شناور مغروقه در اروند و یک فروند در بندر امام(ره) تا پایان سال جاری حرکت های توسعه ای و انقلابی در بنادر کشور صورت گرفته است/ هیچ نشانی از تحریم در بنادر دیده نمی شود/ بندر امام(ره)؛ به یک بندر ترانزیتی و صادراتی تبدیل شده است/ عملکرد سازمان بنادر و بندر امام(ره) در پروژه های شهر - بندر قابل تحسین است طرح های توسعه‌ای و سرمایه گذاری بندرامام(ره) در پیشکرانه، محوطه بندری و پسکرانه در دست اجراست/ ۱۷ پروژه سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۰٠۰ میلیارد ریال در حال ساخت و ساز/پیش بینی لایروبی و تعمیق کانال دسترسی خور موسی تا دو ماه آینده/ احداث ۴ ترمینال مکانیزه غلات در بندرامام(ره)/ کاهش توقف کشتی ها از ۵ روز به ۳ روز/ در بندر امام(ره) رسوب کالا نداریم
دو دستور ویژه در مورد تالاب انزلی/ موج‌شکن‌ها نقشی در افزایش رسوب و خشک شدن تالاب انزلی ندارند/ احیای تالاب انزلی و رسوب برداری با تصویب اعتبار ۵ میلیارد تومانی
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: بعد از انجام مطالعات و بررسی‌ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مکلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را با توجه به طرح‌های گردشگری موجود، انجام دهد چرا که رسوب در محدوده کانال انزلی تاثیر زیادی بر کیفیت آن خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان درخصوص لایروبی تالاب انزلی که در طرحی با مشارکت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال انجام است، اظهار داشت: در این تفاهمنامه، یکسری مسائل و مشکلاتی برای تالاب انزلی پیش آمد که بابت حجم رسوباتی بود که باعث شد عمق تالاب دستخوشی برخی تغییرات شود.

 وی ادامه داد:‌ این اتفاق در حالی افتاد که یسکری صحبت‌های غیرعلمی مطرح شد که برخی اظهار داشته بودند که تاثیر موج شکن‌های انزلی این حجم رسوب را به وجود آورده و باعث شده تالاب به این روز افتاده و در حال خشک شدن باشد.

آبایی در ادامه تصریح کرد: به دستور مقام عالی وزارت، مرکز تحقیقات به این مساله ورود کرد تا طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی گیلان که توسط مشاورین ذی‌صلاح داخلی و خارجی انجام شده بود، مورد بررسی قرار گیرد تا معلوم شود آیا موج شکن‌های بندرانزلی در بالا رفتن رسوب تالاب انزلی نقش دارد یا دیگر مسائل دخیل است.

وی افزود: در این زمینه با حمایت رییس مرکز تحقیقات و اطلاعاتی که مشاوران ما درخصوص موج شکن‌ها به دست آوردند، بررسی‌های علمی ثابت کرد، موج‌شکن‌های بندرانزلی تاثیری بر تالاب انزلی نداشته و نقشی در خشک شدن آن ندارند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در ادامه با اشاره به عوامل تاثیرگذار در تالاب انزلی، گفت: این بررسی‌ها نشان داد که طرح‌های بالادستی باعث افزایش حجم رسوبات در آن شده و این اتفاق را رقم زده است. بارندگی‌هایی که در بالادست رخ داد با شست و شوی رسوبات و ورود آن به تالاب دلیل کم شدن عمق را رقم زده‌اند.

وی افزود: بعد از انجام مطالعات و بررسی‌ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مکلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را با توجه به طرح‌های گردشگری موجود، انجام دهد چرا که رسوب در محدوده کانال انزلی تاثیر زیادی بر کیفیت آن خواهد داشت.  

آبایی تصریح کرد: در همین زمینه عملیات بابت احیای تالاب انزلی انجام و هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ۵ میلیارد تومان را بابت این موضوع اختصاص دادند تا در کنار توان بخش خصوصی نسبت به تخلیه تله‌های رسوب در این تالاب اقدام شود. این تله‌ها از قدیم بوده که اقدامی در آن‌ها انجام نگرفته بود تا به این شکل مسیرهای گردشگری باز و شرایطی فراهم شود تا با مجموعه اقدامات سازمان در مسیر احیای تالاب قدم برداشته شده باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان درخصوص این‌که چه زمانی برای انجام این طرح پیش‌بینی شده است، گفت: بابت مدت زمان در نظر گرفته شده برای انجام این طرح، سعی بر این است که تا قبل از ایام نوروز امسال انجام شودT مطالعات درخصوص محل‌هایی که رسوب وجود دارد انجام گرفته و کار شروع شده است.

آبایی درخصوص لایروبی بندر انزلی و اقدامات انجام گرفته در این زمینه اظهار داشت: در بحث خود بندر انزلی با توجه به شرایطی که وجود دارد، نیاز است طرح هایی برای احیای اراضی غربی کانال انجام گیرد.

وی افزود: متأسفانه کانال به خاطر حساسیتی که دارد، حجم زیادی رسوب در آن ایجاد می‌شود و توان ما برای این میزان رسوب که در محوطه‌های بندری آنچنان نیست که همه را لایروبی کنیم.

وی تصریح کرد: به همین خاطر در حال حاضر تنها مسیر تردد کشتی‌های تجاری و اسکله‌ها لایروبی می‌شوند. با دستور مقام عالی وزارت و مصوب هیأت عامل طرح بزرگی در خصوص رسوب‌برداری در کانال انزلی در دستور کار بوده که مقدمات و مطالعات آن در حال انجام است.

آبایی گفت: در این زمینه طی نامه‌ای به سازمان این موضوع اعلام شده تا برای سال آینده با در اختیار داشتن مصوبه‌ای شرایط لایروبی فراهم شود.

۶ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی |
کد خبر : ۴۹,۵۶۹

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید