جذب تمام درخواست ها و قراردادهای سرمایه گذاری برای بنادر چابهار/ احداث اسکله شناورهای مسافری و تفریحی بندر شهیدکلانتری چابهار/ افزایش ۲۰ درصدی صادرات و ترانزیت کالا در دستور کار افزایش ظرفیت اسمی بندر شهیدرجایی از ۱۱۴ به ۱۲۰ میلیون تن/ افزایش جذب سرمایه گذاری بخش غیردولتی از طریق انعقاد قراردادهای کانتینری و غیر کانتینری/ مقابله با ساخت و سازهای ساحلی غیرمجاز/ ارتقاء سطح پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط زیست دریایی ناشی از شناورها و تاسیسات بندری افزایش 32 درصدی صادرات کالا از بنادر آبادان در سال 98/ خارج سازی 15 فروند موتور لنج متروکه و رها شده از بندر آبادان/ ارائه خدمات یدک کشی به شناورهای مستقر و متردد در بندر آبادان طی سال 99 کاهش فرآیندها و تسهیل در صادرات بندر شهید رجایی در سال جاری خارج سازی شناورهای مغروقه در محدوده تردد شناورهای مسافری و خدماتی/ نصب و بهره برداری از اسکله پانتونی شناور در محل اسکله تفریحی بندرترکمن/ رفع نقص اسکله های چوبی سنتی و تأمین ایمنی اسکله های تفریحی بنادر گلستان در دستورکار۹۹ رشد ۹۶ درصد صادرات غیرنفتی بندر جاسک/ رشد ۱۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی بنادر گیلان طی سال ۹۸/ لایروبی و ساخت تله های رسوبگیر تالاب انزلی در سال ۹۹ / افزایش و تسریع فرآیند تخلیه و بارگیری کالاها/ جذب سرمایه گذار در صنایع دارای ارزش افزوده در مجتمع بندری انزلی ثبت رکورد تخلیه وخروج همزمان ۱۳۵۰۰ تن گندم در بندر چابهار رشد ۵ درصدی صادرات از بنادر گیلان/ توانایی پهلودهی تمام کشتی‌ها در بنادر گیلان وجود دارد رشد ۲۶ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در سال ۹۸/ افزایش ظرفیت کانتینری از ۱۰۰ هزار به ۴۰۰ هزار TEU/ خارج سازی مغروقه های باقیمانده در آبراه اروند طی سال ۹۹/ افزایش سهم ریلی بندر خرمشهر از فعالیت های بندری در زنجیره تأمین کالا
دو دستور ویژه در مورد تالاب انزلی/ موج‌شکن‌ها نقشی در افزایش رسوب و خشک شدن تالاب انزلی ندارند/ احیای تالاب انزلی و رسوب برداری با تصویب اعتبار ۵ میلیارد تومانی
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گفت: بعد از انجام مطالعات و بررسی‌ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مکلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را با توجه به طرح‌های گردشگری موجود، انجام دهد چرا که رسوب در محدوده کانال انزلی تاثیر زیادی بر کیفیت آن خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان درخصوص لایروبی تالاب انزلی که در طرحی با مشارکت مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در حال انجام است، اظهار داشت: در این تفاهمنامه، یکسری مسائل و مشکلاتی برای تالاب انزلی پیش آمد که بابت حجم رسوباتی بود که باعث شد عمق تالاب دستخوشی برخی تغییرات شود.

 وی ادامه داد:‌ این اتفاق در حالی افتاد که یسکری صحبت‌های غیرعلمی مطرح شد که برخی اظهار داشته بودند که تاثیر موج شکن‌های انزلی این حجم رسوب را به وجود آورده و باعث شده تالاب به این روز افتاده و در حال خشک شدن باشد.

آبایی در ادامه تصریح کرد: به دستور مقام عالی وزارت، مرکز تحقیقات به این مساله ورود کرد تا طرح‌های سازمان بنادر و دریانوردی گیلان که توسط مشاورین ذی‌صلاح داخلی و خارجی انجام شده بود، مورد بررسی قرار گیرد تا معلوم شود آیا موج شکن‌های بندرانزلی در بالا رفتن رسوب تالاب انزلی نقش دارد یا دیگر مسائل دخیل است.

وی افزود: در این زمینه با حمایت رییس مرکز تحقیقات و اطلاعاتی که مشاوران ما درخصوص موج شکن‌ها به دست آوردند، بررسی‌های علمی ثابت کرد، موج‌شکن‌های بندرانزلی تاثیری بر تالاب انزلی نداشته و نقشی در خشک شدن آن ندارند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در ادامه با اشاره به عوامل تاثیرگذار در تالاب انزلی، گفت: این بررسی‌ها نشان داد که طرح‌های بالادستی باعث افزایش حجم رسوبات در آن شده و این اتفاق را رقم زده است. بارندگی‌هایی که در بالادست رخ داد با شست و شوی رسوبات و ورود آن به تالاب دلیل کم شدن عمق را رقم زده‌اند.

وی افزود: بعد از انجام مطالعات و بررسی‌ها با دستور مقام عالی وزارت راه و شهرسازی، سازمان بنادر مکلف شد با بودجه خود لایروبی تالاب انزلی را با توجه به طرح‌های گردشگری موجود، انجام دهد چرا که رسوب در محدوده کانال انزلی تاثیر زیادی بر کیفیت آن خواهد داشت.  

آبایی تصریح کرد: در همین زمینه عملیات بابت احیای تالاب انزلی انجام و هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی ۵ میلیارد تومان را بابت این موضوع اختصاص دادند تا در کنار توان بخش خصوصی نسبت به تخلیه تله‌های رسوب در این تالاب اقدام شود. این تله‌ها از قدیم بوده که اقدامی در آن‌ها انجام نگرفته بود تا به این شکل مسیرهای گردشگری باز و شرایطی فراهم شود تا با مجموعه اقدامات سازمان در مسیر احیای تالاب قدم برداشته شده باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان درخصوص این‌که چه زمانی برای انجام این طرح پیش‌بینی شده است، گفت: بابت مدت زمان در نظر گرفته شده برای انجام این طرح، سعی بر این است که تا قبل از ایام نوروز امسال انجام شودT مطالعات درخصوص محل‌هایی که رسوب وجود دارد انجام گرفته و کار شروع شده است.

آبایی درخصوص لایروبی بندر انزلی و اقدامات انجام گرفته در این زمینه اظهار داشت: در بحث خود بندر انزلی با توجه به شرایطی که وجود دارد، نیاز است طرح هایی برای احیای اراضی غربی کانال انجام گیرد.

وی افزود: متأسفانه کانال به خاطر حساسیتی که دارد، حجم زیادی رسوب در آن ایجاد می‌شود و توان ما برای این میزان رسوب که در محوطه‌های بندری آنچنان نیست که همه را لایروبی کنیم.

وی تصریح کرد: به همین خاطر در حال حاضر تنها مسیر تردد کشتی‌های تجاری و اسکله‌ها لایروبی می‌شوند. با دستور مقام عالی وزارت و مصوب هیأت عامل طرح بزرگی در خصوص رسوب‌برداری در کانال انزلی در دستور کار بوده که مقدمات و مطالعات آن در حال انجام است.

آبایی گفت: در این زمینه طی نامه‌ای به سازمان این موضوع اعلام شده تا برای سال آینده با در اختیار داشتن مصوبه‌ای شرایط لایروبی فراهم شود.

۶ اسفند ۱۳۹۸ ۱۴:۱۵
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی |
کد خبر : ۴۹,۵۶۹
کلیدواژه ها: دو دستور ویژه وزیر در مورد تالاب انزلی

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید