فرآیند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از بنادر شرایط مطلوبی دارد/ شیوع ویروس کرونا تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داده است/ تشریح مشکلات اصلی واردکنندگان کالا به کشور نجات ۵ ماهیگیر توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر مکاتبات اعتراض آمیز با IMO و ITF در پی تهدید پنج نفتکش ایرانی از سوی آمریکا/ درخواست اجماع عمومی و برخورد پیشگیرانه در قبال مواضع خصمانه آمریکایی ها/ نباید ایمنی دریانوردان از سوی هیچ کشوری تهدید شود/ اقدام آمریکایی ها از نظر تجاری، حقوق بین الملل و حقوق صنفی قانونی نیست عملکرد بسیار خوب بنادر در واردات کالاهای اساسی/ اعلام کالاهایی که نباید رسوب شده اتلاق شوند/ تشریح چالش های ترخیص کالا/ فعالیت ۲۴ ساعته دستگاه‌های متولی در حوزه واردات کالاهای اساسی در بنادر ثبت ساختمان قدیم اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در فهرست آثار ملی/ موزه دریا و تاریخ دریانوردی ایجاد می شود رشد ۵۴ درصدی تخلیه و بارگیری در بندر چابهار/ خروج روزانه ۸۰۰ کامیون به صورت حمل یکسره از بندر چابهار/ واردات کالای اساسی از طریق بندر چابهار ۹ برابر شد نامه ایران به سازمان بین‌المللی دریانوردی درباره تهدید اخیر آمریکا راه‌اندازی سامانه شبیه ساز دینامیکی ترانزیت در بندر امیرآباد عملکرد مطلوب بنادر در گرو زنجیره لجستیکی متناسب با ظرفیت تخلیه و بارگیری است آغاز تعمیرات اساسی شبکه برق رسانی به مکنده های غلات بندر شهید رجایی/ افزایش راندمان بهره وری تجهیزات تخلیه و بارگیری کالا در بندر شهید رجایی
بویه های موج نگار در آبهای عمیق نزدیک بنادر چابهار، عسلویه و انزلی به آب انداخته شد.

بویه های موج نگار Wavescan  خریداری شده توسط سازمان بنادر و کشتیرانی در آبهای عمیق نزدیک بنادر چابهار، عسلویه و انزلی به آب انداخته شدند.

علیرضا کبریایی مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان بنادر و کشتیرانی با اعلام این خبر افزود: به یاری خداوند طی دو هفته گذشته بویه های موج نگار خریداری شده توسط نمایندگان شرکت Oceanor و با همکاری پژوهشکده علوم‌زیردریا و بر اساس شبکه جامع اندازه گیری مشخصه های دریایی در آبهای عمیق نزدیکی بنادر چابهار، عسلویه و انزلی به آب انداخته شدند.

کبریایی افزود: پیرو مطالعات ایجاد شبکه اندازه گیری مشخصه های دریایی،  در سال 1376 سازمان بنادر  در مرحله اول  اقدام به عقد قرارداد ساخت 3 عدد بویه موج‌نگار با پژوهشکده علوم زیردریا دانشگاه صنعتی اصفهان نمود. در گام بعدی، با توجه به مشکلات بهره‌برداری و به منظور اطمینان از عملکرد صحیح  بویه‌های ساخت داخل و نیز تکمیل شبکه اندازه‌گیری مشخصه‌های دریایی سازمان طی مناقصه‌ای بین‌المللی مبادرت به خرید 3 دستگاه خارجی از شرکت Oceanor  نروژ نمود.

وی گفت: ضمناً در راستای انتقال تکنولوژی و پشتیبانی فنی ، سازنده خارجی موظف به تعیین همکار داخلی  گردید که این شرکت پژوهشکده علوم‌زیر دریا صنعتی اصفهان ( سازنده بویه‌های قبلی) را انتخاب نموده و آموزشهای لازم را در آن کشور و نیز داخل کشور به کارشناسان پژوهشکده  و نیز کارشناسان سازمان ارائه نمود.

علیرضا کبریایی ارزش این قرارداد را 000/706 یورو عنوان نمود که  شامل مراحل ساخت، نصب، راه‌اندازی ، آموزش و قطعات یدکی بوده بطوریکه قیمت هر یک از بویه‌ها حدوداً 200 هزار یورو برآورد شده است.

 وی در مورد قابلیتهای این دستگاه گفت: این دستگاه قابلیت ثبت اطلاعات کاملی از پارامترهای دریائی نظیر سرعت و جهت موج و نیز هواشناسی از جمله باد، رطوبت، فشار و ... را دارا بوده و از اطلاعات ثبت شده توسط این دستگاه می‌توان جهت مدلسازی‌های پارامترهای دریایی، استخراج پارامترهای طراحی سازه‌های دریایی و ساخت ایمن‌تر و مقرون به صرفه‌تر اینگونه سازه‌ها و نیز پیش‌بینی پارامترهای دریایی از جمله امواج جهت ایمنی ناوبری و کمک به بومیان و صیادان محلی استفاده نمود.

 

مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان یکی از مشکلات عمده مهندسین سواحل و سازه‌های دریایی و بطور کلی عموم دست اندرکاران محیط دریا در ایران را عدم وجود اطلاعات کافی از مشخصه‌ها و پارامترهای دریایی در محدوده دریاهای کشور برشمرد و افزود: این مشکل تاکنون باعث بروز خسارات مالی و گاها جانی  فراوان شده است.

وی خاطر نشان کرد: بر همین اساس  سازمان بنادر و کشتیرانی  به عنوان یکی از  متولیان اصلی امور دریا و در راستای وظیفه حاکمیتی خود از سال 1373 در این جهت گام های موثری برداشته و پروژه های متعددی در این زمینه را مطالعه و اجرا نموده که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

-         مطالعه ایجاد شبکه اندازه گیری مشخصه های دریایی

-         اندازه گیری پارامترهای دریایی و مطالعات مدلسازی هیدرودینامیک و رسوب در بنادر بوشهر، امام خمینی (ره)، امیرآباد و انزلی

-         مدسازی امواج دریاهای ایران

-     مونیتورینگ و مطالعات مدلینگ بخش هایی از سواحل استانهای سیستان و بلوچستان و بوشهر و بازنگری شبکه بهینه اندازه گیری مشخصه های دریایی

کبریایی همچنین از برگزاری دوره آموزش عملی بویه های موج نگار با شرکت حدود 30 نفر از کارشناسان و مدیران سازمان و بنادر تابعه و نیز سازمان هواشناسی و شرکت های خصوصی مرتبط در بندر انزلی خبر داد.  

وی افزود: با عنایت به ارزش ملی و اهمیت به سزای اطلاعات ثبت شده ، لازم و ضروری است در درجه اول ادارات کل بنادر و کشتیرانی ذی ربط و همچنین کلیه ارگانهای منطقه‌ای و مردم محترم منطقه نسبت به حفاظت و حراست از این دستگاه ارزشمند همت گمارند.

مدیر کل مهندسی سواحل و بنادر سازمان خاطر نشان کرد: اداره کل مهندسی سواحل و بنادر مذاکراتی را با سازمان هواشناسی و نیز شرکت نفت فلات قاره جهت همکاری جهت تکمیل شبکه اندازه گیری مشخصه های دریایی و استفاده از امکانات ایشان نموده است.

وی اظهار امیدواری نمود با تکمیل شبکه مورد اشاره تا حد زیادی  ضعف اطلاعات دریایی کشور مرتفع گردیده و حاکمیت علمی ایران بر آبهای منطقه تثبیت گردد.

 

۵ اسفند ۱۳۸۵ ۰۰:۰۰
کد خبر : ۴۹۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید