تنها پست اسکله دیلم روزانه پذیرای چندین شناور است
معیشت 70 درصد مردم این خطه به‌نوعی به بندر و دریا گره خورده است. محوطه‌ی بندر دیلم با توجه به این‌که تصدی بخش بندری در اختیار کمرک است است تا حدودی با بنادر دیگر استان بوشهر  تفاوت دارد. تردد به اسکله کار سختی است و مسئول گمرک و ملوانان تمایلی به گفت‌وگو و عکاسی نشان نمی‌دهند. کارگران با جدیت مشغول تخلیه و بارگیری کالا هستند. گرد و غبار  ناشی از تردد خودروها در هوا بلند شده و نفس‌کشیدن را سخت‌تر کرده است. دو جرثقیل معمولی کنار یکی از شناورها ایستاده‌اند و جعبه‌های بزرگی را جابه‌جا می‌کنند. تا چشم کار می‌کند، شناورهای کوچک و بزرگی است که یک جایی گوشه آب برای خودشان پیدا کرده و پهلو گرفته‌اند.
بندر دیلم مجهز به پنج انبار است که یکی از آن‌ها انبار قضایی محسوب می‌شود. هر انبار مساحتی حدود 700 متر دارد که جابه‌جایی کالا در آن متناسب با نوع هر کالا به صورت یدی یا با به‌کارگیری تجهیزاتی نظیر لیفتراک و...‌ صورت می‌گیرد.
از اسکله تجاری و هیاهوهای آن فاصله می‌گیریم و به اسکله تجسس‌ونجات می‌رسیم. اطراف این اسکله هم لنج‌های گوناگون در اندازه‌های مختلف پهلو گرفته، لنگر انداخته‌اند و منتظر هستند تا نوبت تخلیه و بارگیری‌شان برسد و به اسکله تجاری بروند. شناور تجسس‌ونجات و شناور آتش‌خوار مراد 3 در این اسکله پهلو گرفته‌اند. مرکز کنترل ترافیک دریایی هم از طریق سامانه کنترل مخابراتی به انجام امور کنترلی، نظارتی و ارتباطی با شناورها مشغول  است.
شناور ناجی دیلم کار خود را آغاز کرده است
شناور ناجی بندر دیلم در اسکله تجسس دریایی پهلو گرفته است. از روی پل ارتباطی آن با اسکله عبور می‌کنیم و دقایقی پای صحبت‌های حسین ثانی‌توکل، فرمانده شناور ناجی، می‌نشینیم. او، که 15 سال روی شناور ناجی کار کرده است، می‌گوید: «کار ما با خطر و استرس گره خورده است. همواره باید در آب‌های مواج دریانوردی کنیم. تقریبا هر پنج خدمه شناور ما امدادگر یا نیروی آتش‌نشانی هستند.» او درباره وظایف شناور ناجی می‌گوید: «نجات دریانوردان دچار سانحه‌شده با ماست. پهلوگرفتن کنار این شناورها سخت و همراه با خطرپذیری بالاست.»
ثانی‌توکل خاطره‌های تلخی دارد. او در خلال حرف‌هایش به شناور کوشا  1 اشاره می‌کند و با بغض از اتفاق تلخ آن روز می‌گوید: «این شناور در محدوده‌ی عسلویه غرق شد. از غواص‌هایی هم که برای کمک به این شناور رفتند کاری ساخته نبود. برای نجات این عزیزان، وقت کم آوردیم و تاثیر بد این حادثه تا ابد روی ما باقی می‌ماند.»|
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ ۱۳:۴۱
کد خبر : ۴۹,۷۳۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید