انعقاد قرارداد سرمایه گذاری احداث کارخانه روغن کشی و خوراک دام در بندر امیرآباد/ تأمین تجهیزات راهبردی بندرامیرآباد به ارزش ۱/۵ میلیون یورو توسط بخش خصوصی تأمین قطعات تجهیزات بندر امام(ره) توسط شرکت های دانش بنیان تست موفق دستگاه مکنده ۳۰۰ تنی غلات بندر فریدونکنار رتبه نخست عکس کارشناس بازرسی کشتی بندرامیرآباد در سامانه IOMOU امدادرسانی به خدمه کشتی روسی مستقر در بندر نوشهر اعلام فرصت های سرمایه گذاری در بنادر ایران / تشریح حمایت های سازمان بنادر از بخش خصوصی تخلیه و بارگیری 25 میلیون و 300هزار تن کالای نفتی و‌غیرنفتی در ۹ ماه گذشته در بندر امام آغاز مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی مکران خط اول تصفیه‌خانه 150 تنی روغن خوراکی در بندر امام(ره) عملیاتی شد/ کاهش هزینه‌ حمل و ذخیره‌سازی روغن خوراکی در بندر تصویب و ابلاغ ٩ طرح جامع بنادر بزرگ و ۸ طرح بنادر کوچک/ توسعه فیزیکی و غیرفیزیکی بنادر بزرگ بازرگانی با افق 1404/ تعیین جهت گیری ساماندهی و توسعه بنادر کوچک در سه مقطع زمانی پنج ساله
خروج روزانه 50 واگن و 30 هزار تن کالای اساسی از بندر امام(ره)
مدیرکل دفتر طرح جامع و مدل‌های حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به بهره گیری از توان تجهیزاتی پیشرفته در تخلیه کشتی های حامل کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره)،گفت: ناوگان جاده ای و ریلی برای تسریع در خروج کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) تقویت و افزایش پیدا می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد حجارزاده؛ مدیرکل دفتر طرح جامع و مدل‌های حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی در بازدید از بندر امام خمینی( ره) درباره وضعیت تخلیه و بارگیری کالا در این بندر، تصریح کرد:  برای تسریع در خروج کالاهای اساسی از بندر امام خمینی(ره) و هم افزایی های بین بخشی ، روزانه 50 واگن و نزدیک به 30 هزار تن در بخش جاده ای از بندر امام خمینی(ره) خارج می شود.
وی با اشاره به تجهیزات و امکانات لازم برای تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی از جمله گندم، افزود: بندر امام خمینی(ره) با توجه به برخورداری از اسکله های مناسب، تجهیزات پرقدرت و انبارهای با قابلیت نگهداری حجم بالای کالاهای اساسی  از جمله بنادر سرآمد شناخته شده است.
مدیرکل دفتر طرح جامع و مدل‌های حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر اینکه در بخش ناوگان ریلی و جاده ای برای جابجایی کالاها مشکلی نداشته ایم، تصریح کرد: کالاهای اساسی به شکل مطلوبی در هر دو بخش جاده ای و ریلی در حال خروج  است.
مدیرکل دفتر طرح جامع و مدل‌های حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اتخاذ هماهنگی لازم  بین دستگاه های ذیربط و حوزه های فرابخشی از جمله گمرک، قرنطینه و ... که در جلسات مستمر و مداوم انجام می شود، مشکلات بر سر راه خروج کالاهای اساسی از مبدأ بنادر به سایر نقاط کشور پیگیری و مرتفع می شود.
حجار زاده همچنین برنامه‌ریزی مدون در ستاد، بهره گیری پایانه های تخلیه و بارگیری بندر امام خمینی(ره) از تجهیزات پیشرفته و پرقدرت و همکاری بین بخشی دستگاه های ذیربط در زنجیره تأمین کالای اساسی را از جمله عللی برشمرد که موجب مطلوب شدن روند تخلیه و خروج کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) شده است.

بندر امام(ره) بندر کانونی  تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی

غلامحسن دغاغله؛ مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیز ضمن بازدید از بندر امام خمینی(ره) با اشاره به ایجاد جبهه‌های جدید بارگیری کالای اساسی در بنادر با هدف تسریع در روند خروج کالا، اتخاذ این تصمیم را موجب استفاده بهینه از ظرفیت های ریلی و جاده ای عنوان کرد و گفت: بندر امام خمینی(ره) بندر کانونی  تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی کشور است و  از 25 اسفند تا 13 فروردین بالغ بر 700 هزار تن کالای اساسی در بنادر کشور تخلیه شده است که 53 درصد آن در این بندر تخلیه شده است. 
وی با اشاره به اینکه روند تخلیه و خروج کالاهای اساسی از جمله گندم، برنج و کنجاله‌ سویا  بدون هیچ مشکل خاصی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاص کشور و به منظور تأمین بازار مصرف این حجم از محمولات نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 36 درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره بازدید مدیران کل سازمان راهداری و حمل و نقل  جاده ای و راه آهن جنوب از فعالیت جاری در زمینه تخلیه، بارگیری، انبارش و خروج کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) اظهار داشت: با هدف هماهنگی و تسریع  در روند خروج کالاهای اساسی  تدابیر جدیدی  اتخاذ شد که ایجاد چند جبهه بارگیری کالای اساسی  برای استفاده بهینه از ظرفیت های ناوگان جاده ای و ریلی از اهم آن به شمار می آید.
مدیرکل دفتر حمل و نقل کالا سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای  با اشاره به خروج مطلوب روزانه 2 هزار دستگاه کامیون حامل کالای اساسی از بندر امام خمینی(ره)، اظهار داشت: ایجاد چند جبهه بارگیری همزمان در بندر امام خمینی(ره) می تواند در کاهش زمان معطلی ناوگان ریلی و جاده‌ای و افزایش خروج کالاهای اساسی تأثیر به سزایی داشته باشد.
دغاغله یجاد مشوق های  متعدد برای کامیون‌داران با اختصاص سهمیه های سوخت، بارنامه دوبرابری و لاستیک دولتی  را از مجموعه اقدامات  ستاد مدیریت تخلیه کالاهای اساسی در بنادر عنوان کرد که  در کنار دیگر ابزارهای مدیریتی با هم‌افزایی بین بخشی نقش مؤثری در تسریع خروج کالا از بنادر دارد.

ارتقای توان عملیاتی بدون وقفه

 عادل دریس؛ مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان نیز در نشست هم‌اندیشی مدیران‌کل  سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، راه آهن جنوب و بنادر و دریانوردی خوزستان، گفت: ایجاد جبهه‌های جدید بارگیری ریلی و جاده‌ای به منظور بهره‌گیری بهینه از امکانات و تاسیسات بندری، ناوگان جاده‌ای  و ریلی و همچنین هم‌افزایی بیشتر توان مدیریتی برای تسریع در روند خروج کالا از جمله اهم تصمیماتی بود که  اتخاذ شد.
وی با اشاره به تخلیه نزدیک به ٣٠٠ هزار تن کالای اساسی در روزهای نخست سال جاری، بیان داشت: نیروهای عملیاتی این مجتمع بندری با  بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و پرقدرت تخلیه و بارگیری و ارتقای توان عملیاتی بدون وقفه، شناورهای ورودی حامل کالاهای اساسی را در کوتاه ترین زمان ممکن تخلیه می کنند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: هریک از دستگاه‌های اجرایی دخیل در زنجیره‌ تامین کالا متعهد شدند تمام امکانات لازم برای تسریع در روند خروج کالای اساسی را به کار گیرند.

گفتنی است؛ به دنبال ورود تعداد قابل ملاحظه‌ای از کشتی‌های حامل کالا‌های اساسی به بنادر کشور و لزوم خروج هر چه سریع‌تر این کالاها جهت عرضه در بازار مصرف، آخرین وضعیت تخلیه، انبارش و خروج کالاهای اساسی در بازدید میدانی شماری از مدیران کل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای  و مدیرکل راه‌آهن جنوب بررسی شد و گلوگاه‌ها و مشکلات مختلف در بخش های تجهیزاتی، ناوگان حمل و فرآیندهای خروج مورد  بحث و بررسی کارشتاسی قرار گرفت.

۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ۰۸:۱۱
کد خبر : ۴۹,۸۷۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید