موانع حمل یکسره کالا از بندر امام رفع شود/ روند حمل کالاهای وارداتی و صادراتی از خوزستان تسریع می شود/ فرآیندهای کاذب و دست و‌پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی باید شناسایی و رفع شود بزرگترین بنادر آفریقای جنوبی را بشناسید کارنامه درخشان سازمان بنادر در پایداری تجارت دریایی کشور و مدیریت تحریم/ تأکید بر مکانیزه‌سازی و ارتقای خدمات به ذینفعان/ برون‌سپاری خدمات دریایی با دقت و قوت پیگیری می‌شود استفاده از پهبادها برای مانتیور امنیت بندر آنتروپ نجات خلبان هواپیمای تفریحی توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر حمل یکسره بیش از ۸ هزار تن کالای اساسی از بندر چابهار ورود کالای ملوانی به بندر خرمشهر ارتقاء ایمنی بنادر صیادی با تعامل سازمان بنادر و سازمان شیلات/ به‌روزرسانی جرایم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در برابر آلودگی نفتی ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است/ بنادر ایران می‌تواند هاب‌ ترانشیپی منطقه شود رتبه بیست و ششم کشور در صید و صیادی جهان/ تحقق بومی‌سازی دانش پرورش ماهی در قفس
افزایش بی‌سابقه سهم ریل در بنادر کشور
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: سال گذشته در شرایط سخت اقتصادی ۱۱ پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی با ارزشی بالغ بر ۵۹۰۰ میلیارد تومان تحت قراردادهای ‪BOT‬ در بنادر کشور شروع شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در جلسه شورای معاونان وزارت راه و شهرسازی که با حضور اسحاق جهانگیری؛ معاون اول رئیس جمهوری و محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی، برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سازمان بنادر و دریانوردی، اظهار داشت: در دور جدید تحریم ها، عمده تمرکز کشور بر ایجاد رویکردهای بین المللی بحث دریا بود که خوشبختانه با اتکاء بر توان داخلی به صورت شبانه روزی همه بنادر با هدف تأمین مایحتاج مردم، فعال بودند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: سال گذشته بالغ  بر ۱۵۰ میلیون تن کالا در بنادر کشور تخلیه شد که نسبت به سال ۹۷ رشد ۹  درصدی را شاهد بودیم.

او افزود: ۵۲.۵ میلیون تن صادرات غیرنفتی با افزایش ۴ درصد نسبت به سال گذشته در بنادر کشورمان ثبت شد و ۳۴ میلیون تن هم واردات غیرنفتی که رشد ۲۷ درصدی داشت، صورت گرفت.

عدم پرداخت یک دلار دموراژ

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سخت ترین فرآیند در زنجیره حمل و نقل، ورود و خروج کشتی است، خوشبختانه در این مورد در بندری مثل بندر امام (ره) عملیات تخلیه و بارگیری یک کشتی با ۷۰ هزار تن کالای اساسی به صورت شبانه روزی انجام گرفت و با تخلیه ۸ هزار تن در هر ۲۴ ساعت این کشتی ها حداکثر ۸ روزه با تخلیه بار از بندر خارج شدند.

وی افزود: این عملیات برای صدها کشتی در بنادر کشور انجام گرفت، بدون اینکه حادثه ای جانی یا مالی به ثبت برسد، از سویی یک دلار بابت دموراژ کشتی ها به کشور تحمیل نشد.

اختصاص ۲۱۰۰ میلیارد تومان از منابع سازمان بنادر به طرح های توسعه ای

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به نگاه توسعه ای در سازمان بنادر، تصریح کرد: تمام فازهای توسعه ای در سازمان بنادر فعال بوده و ۲۱۰۰ میلیارد تومان از منابع داخلی این مجموعه به طرح های توسعه ای اختصاص داده شده است، در این زمینه ۳۰ پروژه با ۴۰۰ میلیارد تومان تکمیل شد.

وی ادامه داد: ۲۰ میلیون یورو از تجهیزاتی که در گذشته توسط شرکت های خارجی ساخته و تولید می شد مثل جرثقیل های دروازه ای کانتینری در داخل کشور تولید و در بندر شهید رجایی به بهره برداری رسید.

افزایش ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به ۸ میلیون ‪TEU

راستاد در ادامه درخصوص فاز سوم بندر شهید رجایی اظهار داشت: فاز سوم بندر شهید رجایی یک پروژه مهم و استراتژیک است که می تواند ظرفیت کانتینری بندر را از ۶.۳ میلیون  ‪TEU به ۸ میلیون ‪TEU برساند.

بالا رفتن ظرفیت بارگیری نفت و فرآورده های نفتی

وی افزود: بنا داریم از ۱۴۰۰ متر اسکله در طرح توسعه بندر شهید رجایی، حداقل ۹۰۰ متر آن را به بهره برداری برسانیم و به زیرساخت های این بندر اضافه کنیم، همچنین سعی داریم ۳ اسکله مخصوص بارگیری نفت و فرآورده های نفتی  را امسال در بندر شهید رجایی به بهره برداری برسانیم که می تواند ۳۰ میلیون تن به ظرفیت نفتی کشور اضافه کند.

عقد قرارداد ۳۶۰۰ میلیارد تومانی برای ساخت ۸۳ شناور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه گزارش خود به معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای معاونان وزارت راه و شهرسازی، تصریح کرد: در ادامه برنامه ها برای حمایت از تولید داخلی که در این زمینه یک دستور مهم از مقام عالی وزارت راه و شهرسازی داشتیم، بنا شده است که تمام نیازمندی های سازمان بنادر از داخل تأمین شود.

وی افزود: در حوزه صنایع دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ۳۶۰۰ میلیارد تومان را برای ساخت ۸۳ فروند انواع شناور مورد نیاز ناوگان عملیاتی سازمان، در دستور سفارش و ساخت توسط صنایع دریایی داخلی قرار داد.

آغاز به کار مشارکت ۵۹۰۰ میلیارد تومانی با بخش خصوصی

معاون وزیر راه و شهرسازی  گفت: سال گذشته در شرایط سخت اقتصادی ۱۱ پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی با ارزشی بالغ بر ۵۹۰۰ میلیارد تومان تحت قراردادهای ‪BOT در بنادر  کشور شروع شد، در همین خصوص سال گذشته ۱۲ پروژه با ۹۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی تکمیل و به بهره برداری رسید.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی همچنین با اشاره به کارهای زیربنایی انجام گرفته در سواحل کشور، گفت: از جمله این موارد انجام گرفته در بحث کارهای زیربنایی می توان به مدیریت یکپارچه سواحل کشور به عنوان یک برنامه راهبردی اشاره کرد.

به انزوا کشاندن آمریکا در مجامع بین المللی دریایی

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات شاخص سازمان بنادر در مجامع بین المللی به خصوص سازمان بین المللی دریایی بود، در شرایطی که آمریکا این روزها یکه تازی می کند، بارها توانستیم این کشور را به انزوا کشانده و اقدامات غیرقانونی آنها درخصوص کنوانسیون های سازمان دریانوردی را با اکثر کشورها مطرح کنیم.

نگاه جدی برای افزایش سهم ریل در بنادر

راستاد گفت: بحث حمل و نقل چند وجهی که مورد تأکید مقام عالی وزارت راه قرار دارد، یکی از مباحثی است که به طور جد توسط سازمان بنادر و دریانوردی دنبال می شود، به همین خاطر به صورت بی سابقه ای سهم ریل را در بنادر افزایش داده ایم و قطعا این برنامه برای داشتن روزهای پررونق تر ادامه خواهد داشت.۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۲۱:۲۳
پایگاه خبری وزارت راه |
کد خبر : ۵۰,۰۵۶
کلیدواژه ها: سرمایه گذاری، بخش خصوصی، فرآورده های نفتی،

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید