20 میلیارد دلار طی 4 سال در پروژه‌های ریلی و بندری سرمایه گذاری می شود/ سیاست راهبردی وزرات راه برای استفاده از ظرفیت ترانزیتی و لجستیکی کشور نگرش نهادها و سازمان‌ها باید از اقتصاد زمینی به اقتصاد دریامحور تغییر کند/ سیاست جدی مجلس برای پررنگ کردن نقش دریا در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ صنعت دریایی کشور، هرگز، حرکت رو به عقب نداشته است/ برنامه‌ریزی برای به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید در لجستیک و هوشمندسازی بنادر وضعیت دریایی کشور با قانون مدیریت خدمات کشوری منجمد شده است/ مشکل نیروی انسانی حوزه دریایی در برنامه هفتم توسعه و قانون بودجه 1402 حل شود/ سازمان بنادر به عنوان محور دریایی باید اختیار عمل داشته باشد اقتدار آینده کشورها به مدیریت دریا، بستگی دارد/ امنیت غذایی به امنیت دریا گره خورده است ضروت حمایت ویژه دولت و مجلس از مقوله دریا/ اقتصاد دریایی، گره گشای اقتصاد کشور است/ روی ایجاد بندر راهبردی جاسک تمرکز کنیم توسعه دریانوردی می‌تواند اقتصاد ایران را به ثبات برساند/ نیروی متخصص و نوسازی ناوگان ۲ عامل اصلی توسعه دریانوردی کشور/ دریانوردی زودبازده‌ترین مسیر سرمایه گذاری در اقتصاد دنیا است با حضور وزیر راه و شهرسازی از دریاییان نمونه کشور قدردانی شد/ اسامی 42 دریایی نمونه در سال 1401 یک افسر ارشد دریایی کشور : دریانوردی؛ شغلی مقدس، سخت و مظلومانه است/ توسعه ناوگان حمل‌ و نقل دریایی، موقعیت دریانوردی کشور را ارتقاء می‌بخشد تخلیه و بارگیری 23 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در بندر امام (ره) / افزایش 65 درصدی ترانزیت خارجی، 57 درصدی ترانشیپ و 27 درصدی کابوتاژ در بندر امام خمینی طی بازه زمانی شش ماهه
ضرورت تعامل بیشتر ارگانهای دریایی برای مقابله با تحریم های جدید دریایی/
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در آستانه روز جهانی دریانورد، با اشاره به تحرکات برخی کشورهای فرامنطقه ای در نادیده گرفتن ایمنی دریانوردی و تهدید غیر قانونی فعالیت های مشروع و قانونی کشتیرانی ایران، تاکید کرد: در جلسه ای اختصاصی که به صورت ویدئو کنفرانس با دبیرکل سازمان بین المللی دریانوردی و تیم مدیریتی ایشان انجام شد، صراحتا، از تهدیدات و تحریم های غیر قانونی کشور آمریکا انتقاد کردیم و آن را مغایر با کنوانسیون های بین المللی و حفاظت از محیط زیست دریایی اعلام کردیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در اولین نشست شورای مدیران ارشد ارگان های دریایی کشور، تاکید کرد: در گفت و گو با دبیرکل آیمو، بر این نکته تاکید کردیم که دریانوردان ایرانی در حالی که  به صورت قانونی و در چارچوب کنوانسیون ها و مقررات بین المللی دریانوردی، وظایف قانونی خود را پیگیری می کند، مورد تهدید قرار می گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بروز چنین رفتار خارج از عرفی از سوی آمریکا تهدید مستقیمی بر ایمنی دریانوردی محسوب می شود که لازم است توسط آیمو و سایر سازمان های نظارتی بین المللی اصلاح و پیشگیری شود.

راستاد افزود: علی رغم اعتقاد دبیرکل آیمو به جایگاه غیر سیاسی این سازمان، ضرورت رعایت همه جانبه ایمنی دریانوردی و حفاظت از محیط زیست را جزو وظایف ذاتی سازمان بین المللی دریانوردی برشمردیم و در نهایت برای اولین بار توانسته ایم این سازمان را متقاعد کنیم تا موضوع تهدیدات غیر قانونی فعالیت های کشتیرانی ایران را از نظر حقوقی بررسی کنند.

کرونا و رکود در همه زنجیره فعالیت های حمل و نقل دریایی دنیا

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تاثیرات فراگیر شیوع بیماری کرونا بر اقتصاد حمل و نقل دریایی جهان، افزود: شرایط پرچالشی را داریم طی می کنیم، بازار حمل و نقل دریایی متاثر از شرایط تجارت بین المللی و اقتصاد جهانی است. کرونا بر اقتصاد جهان سایه سنگینی انداخته است و به تبع آن، مبادلات تجاری بین کشورها کاهش پیدا کرده و در نتیجه شاهد کاهش تقاضا برای حمل و نقل دریایی هستیم.

راستاد با اعلام اینکه« در همه زنجیره فعالیت های حمل و نقل دریایی شاهد رکود هستیم» توضیح داد: در همان سه چهار ماه اول سال 2020 میلادی، در مقایسه با سال قبل، سفارش ساخت کشتی حداقل تا 60 درصد کاهش مواجه شد. در زمینه اجاره روزانه کشتی های کیپ سایز (بزرگ ترین کشتی های باری) از 35 هزار دلار در اواخر سال 2019 به کمتر از 5 هزار دلار درآوریل 2020 رسید که نشان می دهد صنعت کشتیرانی و حمل و نقل دریایی به شدت دچار بحران ناشی از اپیدمی کووید 19 شده است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به تحریم های جدید اعمال شده به صنعت کشتیرانی کشور، تاکید کرد: در این خصوص به تعامل جدی تر و تنگاتنگ ارگان ها و شرکت های دریایی نیاز داریم و لازم است از تمام امکانات و توان داخلی برای بهبود روند فعالیت ها در این حوزه و به حداقل رساندن آثار ناشی از تحریم ها بهره ببریم.

راستاد با تاکید بر اینکه ظرفیت بزرگ دریایی کشور قابل تحریم نیست، افزود: برای مقابله با تحریم ها هرگز کوتاه نمی آییم و با پیگیری های حقوقی گسترده در مجامع بین المللی، تلاش می کنیم صدمات ناشی از تحریم ها و تهدیدات یک جانبه و غیر قانونی را کاهش دهیم.

مدیرعامل سازمان بنادر همچنین تاکید کرد: کرونا بر گردشگری و مسافرت های دریایی در ایران و جهان نیز تاثیر منفی گذشته است، به طوری که نوروز امسال در مقایسه با سال قبل، شاهد کاهش 98 درصدی فعالیت ها در این زمینه بوده ایم.

راستاد با بیان اینکه صنعت گردشگری و سفرهای دریایی به مکانیزم های حمایتی نیاز دارد، خاطرنشان کرد: صنایع دریایی کشور نیز برای ساخت انواع شناور در دوران کرونا به حمایت جدی نیاز دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ناوگان سنتی کشور به شدت آسیب پذیر شده اند، از اقدام سازمان برای بهبود کیفیت و ارتقای ناوگان ایرانی در منطقه خبر داد و گفت: در خصوص کیفیت و ایمنی شناورها نباید دچار اغماض شویم. در این راستا و در زمینه ایمنی ناوگان سنتی و صیادی؛ به یک تحول جدی نیاز داریم و باید به سمت به روز رسانی این شناور ها، متناسب با شرایط حمل و نقل و تجارت دریایی، حرکت کنیم.

سند جامع عملیاتی سازمان بنادر برای اشاعه فرهنگ دریایی

راستاد همچنین با تاکید بر ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی در میان افراد جامعه، اظهار داشت: یک بسته از اقدماتی که می تواند به اشاعه فرهنگ دریایی منجر شود، توسط مدیریت ارتباطات سازمان بنادر و دریانوردی تهیه شده و در نظر است با اجرای این پروژه ها در سطح کشور، مردم را با دریا، تجارت دریایی ، دریانوردی و هرآنچه متعلق به دریا است، آشنا کنیم.

وی همچنین در خصوص پیشنهاد یکی از نمایندگان ارگان های دریایی مبنی بر تجلیل از مفاخر علوم دریایی کشور، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی همواره از  چنین ایده هایی حمایت می کند و پیشنهاد می کنیم هر ساله در کنار مراسم های مختلف ارگان های دریایی، از یکی از مفاخر علوم دریایی تقدیر به عمل آید.   

نسبت به سوانح دریایی حساسیت بیشتری داشته باشیم

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به سوانح ناوگان تحت پرچم و تحت مالکیت، خاطر نشان کرد: باید به درس های آموختنی به دست آمده از بررسی و ارزیابی این سوانح، توجه ویژه ای داشته باشیم؛ چراکه برخی از این سوانح به قوانین و مقررات در سطح بین المللی و برخی توسط سازمان بنادر به قوانین داخلی تبدیل می شود. مواردی نیز باید توسط شرکت های کشتیرانی در اصلاح رویه ها مد نظر قرار گیرد. 

راستاد با اشاره به حمایت سازمان بنادر و دریانوردی از تولید و ساخت داخل، اظهار داشت: این سازمان کماکان از ساخت کانتینر در داخل کشور حمایت می کند و همچنین در سال جهش تولید، ضمن تاکید بر این روند، در قالب طرح تحول صنایع دریایی، با سفارش ساخت 90 فروند انواع شناورها و تجهیزات دریایی و بندری در داخل کشور، به دنبال مساعدت در تجهیز کارگاه و زیرساخت های تولیدی در کشور است.

لزوم تعامل هرچه بیشتر شرکت های کشتیرانی برای پشتیبانی از دوره کارورزی دانشجویان دریایی

راستاد با تاکید بر حمایت از صندوق حمایتی دریانوردان توسط ارگان های دریایی کشور، در خصوص تعامل بیشتر برای انجام کارورزی دانشجویان علوم دریایی گفت:  همه شرکت های کشتیرانی فرصت انجام دوره کارورزی را برای دانشجویان دریایی فراهم کنند تا در مسیر تحصیلی این افراد اختلالی پیش نیاید. چراکه عدم انجام کارورزی سبب می شود، نتوانند گواهی نامه های شایستگی خود را به موقع دریافت کنند.

۳۱ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۵۲
کد خبر : ۵۰,۵۴۵

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید