موانع حمل یکسره کالا از بندر امام رفع شود/ روند حمل کالاهای وارداتی و صادراتی از خوزستان تسریع می شود/ فرآیندهای کاذب و دست و‌پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی باید شناسایی و رفع شود بزرگترین بنادر آفریقای جنوبی را بشناسید کارنامه درخشان سازمان بنادر در پایداری تجارت دریایی کشور و مدیریت تحریم/ تأکید بر مکانیزه‌سازی و ارتقای خدمات به ذینفعان/ برون‌سپاری خدمات دریایی با دقت و قوت پیگیری می‌شود استفاده از پهبادها برای مانتیور امنیت بندر آنتروپ نجات خلبان هواپیمای تفریحی توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر حمل یکسره بیش از ۸ هزار تن کالای اساسی از بندر چابهار ورود کالای ملوانی به بندر خرمشهر ارتقاء ایمنی بنادر صیادی با تعامل سازمان بنادر و سازمان شیلات/ به‌روزرسانی جرایم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در برابر آلودگی نفتی ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است/ بنادر ایران می‌تواند هاب‌ ترانشیپی منطقه شود رتبه بیست و ششم کشور در صید و صیادی جهان/ تحقق بومی‌سازی دانش پرورش ماهی در قفس
مهندس پژمان رجبی مدیرعامل شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر»:
در حال توسعه فعالیت‌هایمان  هستیم
اگر بخواهیم چند شرکت فعال دریایی و بندری در منطقه‌ی آزاد تجاری و صنعتی انزلی را نام ببریم، بی‌شک شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» یکی از آن‌هاست؛ شرکتی نه‌چندان پرسابقه که در یک دهه فعالیت خود، گام‌های بلندی برداشته و منشأ خدمات چشمگیری بوده است. این شرکت که در ابتدا فعالیت خود را در حوزه لایروبی بنادر شمالی و به‌خصوص بنادر انزلی و نوشهر شروع کرده است، پس از چند سال و با کسب تجربه در دیگر حوزه‌های دریایی، در زمینه‌ی خدمات راهبری و تعمیر و نگهداری شناورهای جست‌وجو و نجات و تجهیزات مقابله با آلودگی آب دریا نیز ورود کرده، و این‌بار حوزه فعالیت خود را گسترش داده و در بسیاری از بنادر بزرگ و کوچک جنوبی هم به ارائه خدمات پرداخته است. برای آشنایی بیشتر با «تعاونی دریانوردان بحر خزر»، صحبت‌های مهندس پژمان رجبی، مدیرعامل این شرکت را می‌خوانید.
 
  شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» فعالیت جدی و حرفه‌ای خود را از چه سالی و با چه هدفی آغاز کرده است؟
شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» با تکیه بر روح مشارکت، همکاری و تعاون و برای رفع نیازهای مشترک اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی سهام‌داران محترم، در سال 1389 در منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی ثبت شد و هدف اولیه از تاسیس شرکت، تمرکز تجارب اعضا و کاربردی‌کردن آن تجارب در قالب انجام خدمات دریایی و بندری و ایجاد اشتغال پایدار و توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در سطح ملی و منطقه‌ای بوده است.
 
 لطفا توضیح دهید که شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» در چه زمینه‌هایی فعال است؟
فعالیت شرکت، پس از سرمایه‌گذاری سهام‌داران محترم و خرید دو دستگاه لایروب کاترساکشن و یک دستگاه قایق جمع‌آوری زباله‌های سطحی، در حوزه‌ی ارائه خدمات لایروبی و مقابله با آلودگی آب دریا آغاز شد و پس از انجام پروژه‌های مختلف در حوزه لایروبی پهنه تالاب بندر انزلی و حوضچه بنادر شمالی (ازجمله بنادر استان گیلان و بندر نوشهر) و نیز با توجه به تجارب کسب‌شده پیرامون راهبری و تعمیر و نگهداری شناورها، در ابتدای سال 1394، این شرکت فعالیت خود را در زمینه خدمات راهبری و تعمیر و نگهداری شناورهای جست‌وجو و نجات و تجهیزات مقابله با آلودگی آب دریا در بنادر شمالی و جنوبی گسترش داد و هم‌اکنون با ورود به حوزه خدمات دریافت پسماند کشتی‌ها، راهبری و تعمیر و نگهداری علائم کمک‌ناوبری و VTS، در حال توسعه فعالیت‌های شرکت هستیم.
 
 همان ‌طور که اشاره شد، لایروبی، جست‌وجو و نجات دریایی، راهبری و تعمیر و نگهداری شناورها و راهبری تجهیزات مقابله با آلودگی آب دریا ازجمله فعالیت‌های شماست. این فعالیت‌ها بیشتر در کدام یک از بنادر و استان‌های ساحلی صورت می‌گیرد؟
شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» با تاکید بر مشارکت حداکثری و بهره‌گیری از توان پرسنلی و فنی خود، هم‌اکنون در حال انجام عملیات لایروبی در محدوده منطقه آزاد انزلی است.
در حوزه جست‌وجو و نجات دریایی در بنادر، این شرکت به ارائه خدمات زیر مبادرت ورزیده است:
الف ـ راهبری و تعمیر و نگهداری هشت فروند شناور جست‌وجو و نجات در بنادر استان هرمزگان، از بندر جاسک در شرقی‌ترین بخش استان تا غرب استان، بندر چارک و جزیره کیش.
ب ـ  ارائه خدمات راهبری و تعمیر و نگهداری شش فروند شناور جست‌وجو و نجات در بنادر استان بوشهر، از منطقه ویژه اقتصادی عسلویه در شرق این استان تا بندر دیلم در غربی‌ترین بخش.
ج ـ  راهبری و تعمیر و نگهداری یک فروند شناور ناجی و یک فروند قایق نجات در بندر نوشهر استان مازندران.
فعالیت شرکت در حوزه راهبری و تعمیر و نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی آب دریا نیز شامل این موارد است:
الف ـ  راهبری و تعمیر و نگهداری تجهیزات مقابله با آلودگی آب دریا در منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر و ارائه خدمات دریافت پسماند کشتی در بندر نوشهر.
ب ـ   عملیات جمع‌آوری زباله‌های سطحی از حوضچه و کانال کشتیرانی بندر انزلی و پاک‌سازی سطح حوضچه.
 
 قرارگرفتن در این موقعیت تا چه حد به امکانات مربوط می‏شود و چه میزان از آن مربوط به حوزه‏های دیگر غیر از کار شماست؟
شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر»، از ابتدای تاسیس تاکنون، پس از توکل بر خداوند متعال، تنها با تکیه بر سرمایه‌گذاری سهام‌داران خود و با بهره‌برداری از تجهیزات ملکی و توان فنی و عملیاتی کارکنان، فعالیت در پروژه‌ها و اجرای عملیات قراردادهای منعقده را، با تاکید ویژه و اهتمام بر حداکثر کارایی و بهره‌وری نیروهای مادی و معنوی و هم‌افزایی سرمایه انسانی شاغل در بنادر و جزایر، به عهده گرفته است‌. البته با توجه به بروز شرایط ویژه اقتصادی و تحریم‌های ناجوانمردانه علیه کشور عزیزمان، دست‌اندازها و مشکلاتی در فعالیت‌های روزانه و جاری شرکت به‌ وجود آمده و این امر تاثیرات غیرقابل انکاری نیز در مسیر توسعه و پیشرفت شرکت در سال‌های اخیر داشته است که در این راستا، کلیه ارکان شرکت، با تلاش مضاعف و چابک‌سازی سازمانی، تمام همت و تلاش خود را به کار بسته‌اند تا کمترین آسیب‌ها متوجه فعالیت‌‌های شرکت شود.
 
 برای توسعه فعالیت خود، تا چه اندازه به بهره‌گیری از توان فنی و مالی شرکای خارجی نیاز دارید؟
خوشبختانه، در سایه پیشرفت‌های خوب و گسترده‌ کشور عزیزمان در حوزه خدمات دریایی، شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر»، با بهره‌گیری از سرمایه انسانی تحصیل‌کرده و جوان و تکیه بر توان داخلی و ملی، تمام تلاش و مساعی خود را جهت رفع نیازهای روزانه و توسعه فعالیت‌ها به کار گرفته و خواهد گرفت. به نحوی که هم‌اکنون بسیاری از قطعات و تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی شناور‌های تحت راهبری با استفاده از مهندسی معکوس، توسط پرسنل فنی و شرکت‌های دانش‌بنیان و همکار این شرکت، بازطراحی و ساخته شده است. البته این مهم به معنی بی‌نیازی کامل از توان فنی خارجی نیست و برای ورود به حوزه‌های جدید و تامین برخی از تجهیزات راهبردی و قطعات انحصاری، کماکان نیازمند همکاری‌های بین‌المللی هستیم.
 
 شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» در طول فعالیت خود گواهینامه‏های متعددی را دریافت کرده و در مواردی نیز از این شرکت تقدیر شده است. لطفا از دستاوردهای شرکت بگویید.
1 ـ  شرکت در طول فعالیت خود در حوزه خدمات دریایی، چهار سال پی‌‌در‌پی، موفق به اخذ گواهینامه مدیریت کیفیت ایزو از شرکت‌های معتبر بین‌المللی به شرح ISO 14001 ,ISO 9001, OHSAS 18001 ,HSE-MS گردید.
2 ـ  شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر»، با تاکید بر اهمیت ایمنی در انجام فعالیت جاری و اساسی خود، در سال 1398 موفق به اخذ گواهینامه صلاحیت ایمنی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد.
3 ـ شرکت از سال 1394، طی چهار سال پیاپی، موفق به اخذ گواهینامه صلاحیت پیمانکاری در انجام امور خدماتی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گردید.
4 ـ  شرکت «تعاونی دریانوردان بحر خزر» در سال 1396، طی سه سال پی‌درپی، عنوان تعاونی برتر شهرستان را کسب کرد و در سال 1398 موفق به دریافت لوح تقدیر از استاندار محترم گیلان به‎عنوان تعاونی برتر خدماتی استان گردید.
5 ـ  دریافت لوح تقدیر از اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، به‌دلیل ثبت نوروز بدون حادثه، طی سه سال متوالی (1395 ـ 1398).
6 ـ  دریافت لوح تقدیر از مدیرکل بنادر و دریانوردی استان مازندران، طی سه سال متوالی، برای رعایت الزامات ایمنی در سفرهای دریایی و ثبت نوروز بدون سانحه برای گردشگران محترم.
7 ـ  دریافت لوح تقدیر از مدیرکل بنادر و دریانودی استان بوشهر، به جهت آماده‌سازی و افزایش ظرفیت پایانه مسافربری و ثبت نوروز بدون حادثه (1398).
8 ـ   دریافت لوح تقدیر از قرارگاه اقتصاد مقاومتی استان گیلان برای لایروبی پهنه تالاب و استقرار پن‌کالچر پرورش ماهیان تالابی (1394).
 
 چنان‌چه سخن ناگفته‏ای مانده است، بفرمایید.
 امروز شرایط ویژه‌ای در کسب‌وکار و فعالیت‌های اقتصادی رخ داده است. تحریم‌های ناجوانمردانه علیه ایران اسلامی، تغییرات شدید نرخ ارز و اخیرا شیوع ویروس کرونا، همگی باعث بروز مشکلات عدیده برای بخش خصوصی شده است، لذا شرکت‌های خصوصی فعال، به‌خصوص در حوزه خدمات دریایی ـــ که ارتباطات بین‌المللی جزء لاینفک از فعالیت موثر آن‌هاست ـــ  با چالش‌های متنوعی روبه‌رو هستند. در این شرایط، می‌توان با حمایت از کار و سرمایه انسانی، تقویت و حمایت بخش خصوصی با استفاده از ظرفیت‌های مالی و قانونی دولت و با انسجام و وحدت ملی و اتحاد تمامی عرصه‌های دولتی، خصوصی و مردمی و رجوع به تعاون و همکاری مردمی، کارایی و کارکرد اقتصاد جامعه را افزایش داد. 
۳ تیر ۱۳۹۹ ۱۴:۳۳
کد خبر : ۵۰,۶۶۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید