اجرای ۹ پروژه عمرانی و توسعه ای در بنادر آبادان/ ساخت اسکله های بتنی و شناور در بنادر آبادان/ افزایش ۳ برابری ظرفیت انبارها اقدامات سازمان بنادر، در روزهای اوج شیوع ویروس کرونا قابل تقدیر است/ سازمان بنادر؛ تقویت و توسعه متوازن بنادر کوچک را پیگیری می کند/ سازمان بنادر؛ به خوبی مشارکت و حضور بخش خصوصی در پروژه های بندری را دنبال می کند ۳۰۰ هزار TEU به ظرفیت کانتینری بندر خرمشهر اضافه شد/ رشد ۷۱ درصدی بارگیری کانتینری در بندر خرمشهر/ خارج سازی ۵ فروند شناور مغروقه در اروند و یک فروند در بندر امام(ره) تا پایان سال جاری حرکت های توسعه ای و انقلابی در بنادر کشور صورت گرفته است/ هیچ نشانی از تحریم در بنادر دیده نمی شود/ بندر امام(ره)؛ به یک بندر ترانزیتی و صادراتی تبدیل شده است/ عملکرد سازمان بنادر و بندر امام(ره) در پروژه های شهر - بندر قابل تحسین است طرح های توسعه‌ای و سرمایه گذاری بندرامام(ره) در پیشکرانه، محوطه بندری و پسکرانه در دست اجراست/ ۱۷ پروژه سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۰٠۰ میلیارد ریال در حال ساخت و ساز/پیش بینی لایروبی و تعمیق کانال دسترسی خور موسی تا دو ماه آینده/ احداث ۴ ترمینال مکانیزه غلات در بندرامام(ره)/ کاهش توقف کشتی ها از ۵ روز به ۳ روز/ در بندر امام(ره) رسوب کالا نداریم فرصت های مناسبی برای سرمایه گذاری در بنادر وجود دارد/ پیشرفت مطلوب بنادر ایران با توجه به شرایط تحریمی کشور/ ضرورت تکمیل زنجیره حمل و نقل دریایی برای حمایت از سرمایه گذاران آزاد سازی اراضی در مسیر احداث راه دسترسی بندر نوشهر به کمربندی بندر بوشهر؛ آماده پذیرش کشتی‌های ۵۰ هزار تنی است سازمان بنادر؛ با جدیت جذب سرمایه گذاری را دنبال می کند/ بنادر و پسکرانه آن؛ ویژگی های متعددی برای سرمایه گذاران دارد/ بنادر شمالی؛ طی سال های اخیر رشد خوبی داشتند آغاز تعمیرات اساسی یدک کش عاشورا و هدایت3 در بندر شهید رجایی
127هزار دریانورد در کشتی های تحت پرچم ایران مشغول به کار هستند
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: حرفه دریانوردی شغلی خاص، منحصر بفرد و سخت است و البته حرفه دریانوردی روحیه خاص خودش را می طلبد؛ چراکه دریانوردان بایستی مدت طولانی دور از خانواده و ماموریت کاری شبانه روزی برای فعال نگه داشتن چرخ اقتصاد و تجارت کشور، داشته باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد راستاد در برنامه "صبح بخیر ایران" از شبکه یک سیما، با تبریک روز جهانی دریانورد به دریانوردان سخت کوش ایرانی، خاطر نشان کرد: بر اساس آمار، در حال حاضر 127 هزار دریانورد در شناورها و کشتی های تحت پرچم ایران مشغول به کارند که گواهی نامه شایستگی دریانوردی از سازمان بنادر به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور دریافت کرده اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی، ناوگان دریایی ایران را بسیار متنوع برشمرد و گفت: فعالیت دریانوردان ایرانی درکشتی های اقیانوس پیما برای حمل کالا به آب های دور دست، ناوگان سبک منطقه ای برای جابجایی و واردات و صادرات بین کشورهای منطقه ، ناوگان صیادی برای صید آبزیان، ناوگان نظامی و انتظامی برای حفظ نظم و امنیت آب های تحت مسئولیت کشور و همچنین در ناوگان عملیاتی بنادر برای تسهیل امور پهلو دهی و جداسازی کشتی ها، قابل دسته بندی و تفکیک است.

راستاد با اشاره به 11 بنادر بزرگ و اصلی تجاری در شمال و جنوب کشور، افزود: به جز دریانوردان فعال بر روی کشتی ها، بخشی از جامعه دریانوردی کشور را فعالان بندری و دریایی در بنادر تشکیل می دهند که به صورت تمام وقت به کار تخلیه و بارگیری ، نگهداری کالا و انجام عملیات متنوع بندری مشغول هستند.

کاهش تجارت جهانی تحت تاثیر کرونا

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه اقتصاد بین الملل و به تبع آن تجارت جهانی و صنعت کشتیرانی، تحت تاثیر منفی شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است، توضیح داد: پیش بینی می شود که از 11 میلیارد تن کل جابجایی کالا  از طریق دریا در جهان در سال 2019 میلادی ثبت شده است، احتمالا در سال جاری میلادی حدود 800 میلیون تا یک میلیارد تن کاهش پیدا کند.

راستاد با بیان اینکه کرایه حمل کشتی ها هم به شدت کاهش پیدا کرده که ناشی از کم شدن تقاضا است، گفت: در چنین شرایط طبیعی است که تجارت دریایی در جهان دچار افت محسوس شده باشد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تأکید بر اینکه با وجود شرایط کرونایی، جابجایی مایحتاج مردم از طریق دریا اجتناب ناپذیر است، گفت: علی غم اینکه شرایط حمل و نقل به طور کلی در دوره شیوع کرونا با افت فعالیت همراه بوده، ولی ناوگان دریایی و بنادر تجاری کشور در تمام این مدت فعال بودند و روند واردات و صادرات کالاها در بنادر به صورت شبانه روزی تداوم داشته است.

انجام عملیات حمل و نقل دریایی، ریلی و زمینی با بالاترین نرم عملیاتی

وی اضافه کرد: در سه ماهه ابتدای سال جاری، 28 میلیون تن کالا در بنادر ایران تخلیه و بارگیری شد که 8.2 میلیون تن واردات غیر نفتی و بالغ بر 7 میلیون تن صادرات غیر نفتی بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موجودی 4 میلیون تن کالاهای اساسی در انبارهای بنادر کشور، اظهار داشت: حدود یک میلیون تن از این محمولات در کشتی های منتظر برای پهلوگیری و تخلیه در بنادر موجود است.

وی تصریح کرد: ورود و خروج کشتی ها به بنادر کشور و انجام عملیات حمل و نقل در بخش های دریایی، ریلی و زمینی، مشکل خاصی وجود ندارد و با بالاترین نرم ممکن، این فعالیت ها در حال انجام است.

راستاد با تأکید براینکه هم اکنون با این نرم تخلیه و بارگیری در بنادر، هیچ هزینه و دموراژی پرداخت نمی کنیم، گفت: در فرآیند ترخیص کالا ها  در بنادر طبعا به هماهنگی ها و تسهیل و تسریع در رویه نیاز است تا شاهد تسریع در ترخیص محموله ها باشیم. 

راستاد با بیان اینکه در تأمین کالاهای اساسی مشکل خاصی وجود ندارد، افزود: سال گذشته در حوزه کالاهای اساسی، فقط در بندر امام خمینی( ره) 29 درصد رشد عملیات داشته ایم.

وی افزود: در سال قبل، به رغم همه تهدیدات و تحریم های غیرقانونی و غیر عادلانه که متوجه صنعت کشتیرانی کشور می شد، کل تخلیه و بارگیری در بنادر کشور ، 150 میلیون تن بوده که 7.5 درصد در مقایسه با سال 97 رشد عملیات داشته ایم.

 از سرگیری و فعالیت مجدد گردشگری دریایی در بنادر 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تهدیدات آمریکا به حمل فرآورده های نفتی ایران به ونزوئلا، پشتوانه حقوقی ندارد، افزود: در این رابطه اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به طرق مختلف به سازمان بین المللی دریانوردی منعکس کردیم. البته یادآور می شوم که به جهت اینکه اقدامات تهدیدآمیز آمریکا چون جنبه قانونی و پشتوانه حقوقی ندارد، هیچگاه نتوانسته اند اقدامی را هم علیه نفتکش های ایرانی انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: از سرگیری و فعالیت مجدد گردشگری دریایی در بنادر و سواحل کشور، مبتنی بر مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا و پروتکل های بهداشتی است.

۴ تیر ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰
کد خبر : ۵۰,۶۷۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید