بندرچند منظوره خمیر با 70 درصد پیشرفت فیزیکی پایان سال جاری  به بهره برداری می رسد / رونق بخشی به معیشت مردم ، ایجاد اشتغال پایدار و تسریع درروند صادرات مواد معدنی منطقه، اهداف مهم این پروژه بندری
مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: بندر چند منظوره خمیر که با هدف ایجاد کانونی مهم برای صادرات مواد معدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه ای احداث شده است با 70 درصد پیشرفت فیزیکی پایان سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد .

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریا نوردی هرمزگان، "اله مراد عفیفی پور" در حاشیه بازدید از روند عملیات احداث بندر چند منظوره خمیر با بیان اینکه چهار پست اسکله به صورت شمع و عرشه و مسیر دسترسی به طول ۷۴۴ متر از ساحل تا اسکله ها از جمله بخش های این پروژه بندر سازی است اظهار داشت: در فاز اول این پروژه مسیر دسترسی دریایی شامل دایک سنگی به طول 616 متر اجرا شد.

وی در تشریح فاز دوم این پروژه اظهار داشت: اجرای لایه های روسازی دایک دسترسی، احداث پل دسترسی از انتها دایک تا محل اسکله، احداث اسکله به همراه تهیه و نصب تاسیسات برقی و مکانیکی در فاز دوم طرح پیش بینی شده که بازدید امروز مبین این موضوع می باشد که پروژه مذکور از روند قابل قبولی برخوردار است .

این مقام مسئول احداث و بهره برداری از این بندرگاه را اقدامی مهم در جهت تقویت و تعمیق تجارت دریایی در شهر تاریخی و تالابی بندر خمیر و ایجاد بستر مناسب جهت سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال برای ساحل نشینان منطقه دانست و خاطر نشان کرد: وجود معادن غنی در بندر خمیر و همچنین حضور دریانوردان مبرز که پیشه ابا و اجدادیشان تجارت دریایی است یقینا در افزایش عملکرد معادن منطقه، معیشت ساحل نشینان، امکان تولید و صادرات فرآورده های مواد معدنی و افزایش راندمان تجارت محلی و منطقه ای نقشی موثر ایفا می نماید .

عفیفی پور بابیان اینکه این طرح مهم بندرسازی با مدیریت و راهبری اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان انجام و برای تکمیل آن مبلغی بالغ بر500 میلیارد ریال برآورد شده خاطر نشان کرد: هم اکنون پروژه مزبور حدود 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و براساس پیش بینی های صورت گرفته پایان سال جاری مورد بهره برداری و استفاده تجار، صادرکنندگان و دریانوردان قرار می گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان ظرفیت قابل پذیرش شناورهایی تا ظرفیت 5 هزار تن را برای این بندرگاه پیش بینی کرد و اذعان داشت: در بخش اشتغال هم زمان با احداث این طرح بندرسازی بطور مستقیم و غیر مستقیم ۲۳۰ نفر و در زمان  بهره برداری به صورت مستقیم ۷۰ نفر و غیرمستقیم  ۳۰۰ نفر برآورد شده است .

شایان ذکر است آیین عملیات فاز تکمیلی بندر چند منظوره خمیر  28 آذرماه 97 باحضور رییس و جمعی از نمایندگان مردم در مجلس دهم، استاندارهرمزگان و جمع کثیری از معتمدین اهالی شهرستان خمیر آغاز شد.

۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۰۹:۴۰
کد خبر : ۵۰,۸۰۷

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید