لزوم انتقال دانش و تشریک مساعی کارشناسان سازمان بنادر در امور دریانوردی/ اختصاص لایروب هاپرساکشن هزارمترمکعبی به بنادر شمالی در آینده‌ای نزدیک/ تأکید بر آموزش و همکاری های بین المللی PSC با بنادر کشورهای دیگر نشست هم اندیشی مدیرکل بندر امیرآباد با صاحبان کالا جهت ارتقاء خدمات بندری پیام تسلیت مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در پی درگذشت مهندس رستم قاسمی بندر آبادان مزین به حضور شهدا شد/ ورود پیکر پاک ۱۱۱ شهید به بندر آبادان تعطیلی و محدودیت تردد شناورها در آبهای کیش از فردا/ پیش بینی تلاطم دریا و کاهش اختلال در تردد ایمن دریانوردی استقرار مواکب خدمات رسانی در روز استقبال از پیکر شهدا/ پیکر ۱۰۰ شهید دفاع مقدس فردا از آبراه اروند وارد بندر آبادان می شوند کارگاه آموزش تئوری و عملی اطفای حریق در بندرترکمن برگزار شد بندر آبادان میزبان پیکر ۱۰۰ شهید وطن/ شرایط استقبال از پیکر شهدا در بندر آبادان مهیاست رونق فعالیت‌های بازرگانی در بندر تجاری شادگان/ ورود بیش از ۱۴۰ فروند شناور سنتی به بندر از ابتدای سال حمل‌ونقل دریایی کشور مظلوم واقع شده است/ ضرورت اشاعه فرهنگ دریایی / اقتصاد دریامحور مغفول مانده است
دکتر حافظ شورچی مدیرعامل گروه بین‌المللی «پارس ترک سیلو»:
با عزمی راسخ به‌سوی فتح بازارهای منطقه‌ای پیش می‌رویم
تجارت کالا از گذشته‌های دور بین مردمان جهان مرسوم بوده و قدمتی به اندازه تمدن بشری دارد. با پیدایش و گسترش شهرنشینی اما، این تجارت نیز شکل پیچیده‌تری به خود گرفته و رفته‌رفته به‌صورت حلقه‌های زنجیری به هم پیوسته تا کالایی از نقطه‌ای در این جهان پهناور سفر بیاغازد و هزارویک قصه از سر بگذراند و به دست مردمانی در نقاط دیگر برسد. 
اکنون که تجارت شکل پیچیده‌تری به خود گرفته است و «صنعت» به آن اطلاق می‌شود، کالایی هم که وارد این چرخه شود، ناگزیر نیازمند نگاه صنعتی است. نگهداری غلات از مصر باستان تا آینده‌های دور و دراز اهمیتی راهبردی داشته و خواهد داشت؛ اما اتفاقی که در قرن حاضر افتاده این بوده که روش‌های سنتی ساخت سازه‌های نگهداری غلات در کشورهایی که توسعه‌یافته می‌دانیمشان منسوخ شده و جای خود را به روش‌های بهینه‌تر داده است.
در ایران ما نیز، سال‌ها پیش شرکتی در این عرصه حساس قد علم کرد که اکنون و پس از گذشت 12 سال، نشان‌داده که اگر توسعه‌یافته‌ها، مثنوی‌ها در این صنعت سروده‌اند، او نیز حرف‌های جدی در میدان عملی به گستره‌ی خاک و ساحل و دریا دارد. در «نگاه ویژه» مردادماه، شما را مهمان صحبت‌های مدیرعامل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت سیلوسازی کشور کرده‌ایم تا بیشتر با این صنعت راهبردی و این شرکت بین‌المللی آشنا شوید.
 
 شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» فعالیت حرفه‌ای خود را از چه سالی و چگونه آغاز کرده است؟
در سال 2009 بود که شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» (PTSILO)، با درک درست از نیاز کشور به بومی‌سازی صنعت راهبردی سیلوسازی، پا به فعالیت در این عرصه نهاد و با خرید دانش فنی از شرکتی آمریکایی ـــ ترکیه‌ای، پایه‌گذاران این شرکت قدم در راهی گذاشتند که تا پیش از آن، کمتر صنتعگری در کشور حتی به ایده‌ی آن پرداخته بود. بی‌شک، در ابتدای امر، دشواری‌های معمول کشورهای در حال توسعه برای هم‌قدم‌شدن با دانش روز دنیا و تطبیق‌دادن زیرساخت‌ها با الزامات جهانی آن در سطح بالا گریبان‌گیر دست‌اندرکاران این شرکت نیز بود که با درایت و پشتکار مثال‌زدنی تمام آن مسائل و دشواری‌ها پشت سر گذاشته شده و اکنون با تکیه بر سال‌ها تجربه فعالیت موفق، می‌توانیم ادعا کنیم که شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو»، در مرزهای این صنعت راهبردی و همپای رقبای خارجی در حال فعالیت است.
پس از آغاز فعالیت صنعتی، گسترش زیرساخت‌ها و امکانات سخت‌افزاری ناگزیر است و شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» نیز در راستای انجام رسالت تامین سیلوهای ذخیره‌سازی غلات و ساخت تجهیزات نقل‌وانتقال مواد، ضمن توسعه محوطه کارخانه مرکزی تا 50 هزار مترمربع، احداث ساختمان تولید و ایجاد دفاتر اداری و مهندسی، برای هماهنگی فعالیت‌ها به تاسیس دفتر مرکزی تهران مبادرت ورزید و نیز با هدف ارائه جدیدترین راهکارهای ذخیره‌سازی غلات و توسعه شبکه نمایندگی‌های فروش و خدمات پس از فروش، به راه‌اندازی دفتر تحقیق و توسعه در اسپانیا اقدام کرد.
 
حضور در این صنعت، نیازمند فعالیت هم‌زمان در چند زمینه‌ی مختلف است؛ لطفا بفرمایید شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» در چه زمینه‌هایی فعال است؟
همان‌طور که به‌درستی اشاره‌کردید، صنعت ساخت تجهیزات ذخیره‌سازی صنعتی چندرشته‌ای است و به‌سرانجام‌رساندن طرح‌ها، بهره‌مندی از تخصص‌های گوناگون را ایجاب می‌کند. در شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» زمینه‌هایی تعریف شده‌اند که فعالیت یکپارچه در صنعت سیلوسازی را پوشش دهند. این تعریف محورهای فعالیت عملیاتی، به تولید تجهیزات و سازه‌هایی انجامیده که از اهم آن‌ها می‌توان به ایجاد: انواع سیلوهای فلزی با ظرفیت سه الی 15 هزار تن؛ متعلقات سیلو (نردبان، درب دسترسی به داخل سیلو، سقف سیلو، انواع توزیع‌کننده، دریچه دستی و الکتریکی)؛ انواع نقاله (زنجیری، زاویه‌دار، نوار نقاله) با ظرفیت‌های مختلف؛ سازه‌های فلزی (برج الواتور، راهرو، انواع ساپورت (ستون و تاور))؛ گروه اوگر (جاروی تخلیه سیلو، اوگر تخلیه، مارپیچ متحرک و ثابت)؛ سامانه هوادهی (سانتریفیوژ، دریچه تهویه و اگزوز فن ـــ   محوری)؛ الواتور قاشقی با ظرفیت‌های مختلف؛ سامانه‌های اتوماسیون (کنترل برق، تابلوی فرمان، تابلوی قدرت، و سامانه نمایشگر سطح)؛ بارریز  و  ویبره؛ بونکر حمل‎دان، و سامانه ذخیره آب روی سطح (سیلو استخری) اشاره کرد.
 
فعالیت‌های میدانی این شرکت، به‌عنوان بزرگ‌ترین طراح و تولیدکننده‌ی سیلوهای فلزی غلات و تجهیزات مربوطه در ایران، بیشتر در چه جغرافیایی از سطح کشور و جهان گسترده است؟
شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» مفتخر است که به‌عنوان سکان‌دار صنعت سیلوسازی ایران بیش از دو میلیون تن ظرفیت نگهداری غلات در قالب 200 پروژه در مناطق مختلف کشور، بنادر و پایانه‌های راه‌آهن اجرا و راه‌اندازی کرده است که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ساخت و تحویل پایانه غلات بندر لاذقیه با ظرفیت ذخیره‌سازی 30 هزار تن انواع غلات؛ پایانه غلات بندر آستارا در دو فاز و با ظرفیت 30 هزار تن؛ پایانه ریلی غلات «آذرماکارون» در قزوین، با ظرفیت 30 هزار تن؛ سیلوی آرد «ممتاز» همدان با ظرفیت 30 هزار تن؛ سیلوی 40 هزار تنی آذران در میانه، و سیلوی 2000×6 تنی شرکت «ستاره کیان بیرجند» اشاره کرد.
 
قرارگرفتن در این موقعیت راهبردی، تا چه میزان به حوزه‌های دیگر غیر از امکانات مربوط می‌شود؟
برخورداری از ماشین‌آلات مدرن و پیشرفته بخشی از امکاناتی است که کارخانجات «پارس ترک سیلو» از آن برخوردارند. بخش دیگر فعالیت همپا با رقبای بین‌المللی در این عرصه، مربوط به رعایت استانداردهای بین‌المللی در سازه‌های تولیدی این شرکت است. شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» در عرصه مدیریتی کلان نیز به الگوهای مزیت رقابتی قیمت، کیفیت و خدمات پس از فروش در بازارهای داخلی و خارجی اهتمام ورزیده است.
 
در مسیر توسعه‌ی فعالیت‌های شرکت در منطقه چه اقداماتی صورت گرفته است و این اقدامات از چه لحاظ شرکت شما را از شرکت‌های رقیب در منطقه متمایز کرده است؟
این شرکت ضمن حفظ سهم بازار داخلی، با حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ازجمله نمایشگاه IDMA استانبول (2017) و نمایشگاه فناوری دانه و غلات بنگلادش (2017) سعی کرده ضمن عرضه و معرفی حاصل تلاش و دانش فنی مهندسان و کارکنان این مجموعه به جهانیان، سهم خودرا  در بازارهای بین‌المللی افزایش دهد. در زمینه فعالیت‌های بین‌المللی، این شرکت تاکنون به کشور هند، کشورهای آسیای میانه، اروپای شرقی، آفریقایی و آمریکای لاتین ارائه خدمات و صادرات داشته است و هم‌اکنون در راستای توسعه خدمات مشتری‌مدار، ضمن افزایش سطح کیفیت خدمات پس از فروش داخلی، دفاتر فروش و خدمات پس از فروش خود را در دیگر کشورها دایر   و همچنین، به احداث یک کارخانه تولید سیلو در کشور ترکیه اقدام کرده است. 
رویکرد و نگاه کلان شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» در خصوص بهره‌گیری از توان مالی یا فنی شرکای داخلی و خارجی چیست؟
بی‌شک، ادامه فعالیت بین‌المللی در عرصه راهبردی سیلوسازی و تولید تجهیزات ذخیره‌سازی نیازمند تبادل‌های علمی و همکاری‌های اقتصادی با فعالان این حوزه در کشورهای دیگر است. شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» نیز با آگاهی کامل از این موضوع، برای افزایش توان و به‌روزشدن دانش فنی و همین‌طور برای بهره‌مندی از سرمایه‌گذاری‌های مالی، همواره از طرح‌ها و پیشنهادات شرکت‌های دیگر استقبال می‌کند.
 
ویژگی یا ویژگی‌های متمایز بخش تحقیق و توسعه‌ی این شرکت چیست و کدام محورهای توسعه‌ای هم‌اکنون در دستور کار این بخش قرار دارند؟
امروزه، خوشبختانه، لزوم حضور فعال بخش تحقیق و توسعه در هر فعالیت جدی صنعتی کاملا درک و پذیرفته شده است. شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» نیز از این قاعده در عرصه مدیریت کسب‌وکارهای بزرگ مستثنا نبوده و برای  قرارگرفتن در جریان روزآمدترین اتفاقات و دستاوردهای جهانی در این حوزه، دفتر تحقیق و توسعه خود را در مادریدِ اسپانیا دایر کرده است که از محورهای مهم فعالیت این دفتر، ارائه جدیدترین راهکارها در زمینه‌های: ذخیره‌سازی غلات، ساخت تجهیزات نقل‌وانتقال مواد در بنادر، سامانه‌های ذخیره‌سازی آب، آبزی‌پروری و مخازن مواد اولیه است.

 

از اهداف میدانی و عملیاتی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت شرکت نیز در حوزه‌ی بندری به مواردی اشاره کنید.

همان‌طور که می‌دانید، در کل دنیا بنادر نقش محوری در تجارت ایفا می‌کنند و به‌نوعی شاهرگ حیاتی کشورها به حساب می‌آیند. در ایران نیز به‌لحاظ جغرافیایی، بنادر ما نه‌تنها به‌علت تامین نیازهای داخلی، بلکه به‌علت قرارگرفتن در چهارراه تجارت جهانی، برای کشور خودمان و نیز کشورهای هم‌پیمان حائز اهمیت هستند و بنادری راهبردی در راستای انتقال کالا و مواد به شمار می‌آیند. شرکت «پارس ترک سیلو» در بنادر داخلی پروژه‌هایی را اجرایی کرده و در حال حاضر فاز اول از دو فاز پروژه 30 هزار تنی را در بندر آستارا تکمیل کرده است.

 

شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» در طول فعالیت خود گواهینامه‏های متعددی را دریافت کرده است. از دستاوردهای شرکت بگویید.

همان‌طور که می‌دانید، لازمه فعالیت در عرصه‌های بین‌المللی، بالابردن کیفیت خدمات ارائه‌شده در زمینه‌های مدیریتی و عملیاتی است. در این زمینه، استانداردهای بین‌المللی و در راس آن‌ها، استانداردهای ایزو و کسب گواهینامه‌های تاییدکننده‌ی مربوطه است که به‌نوعی به فعالیت‌های صنعتی اعتبار می‌بخشد. در این راستا، شرکت بین‌المللی «پارس ترک سیلو» تاکنون موفق به دریافت گواهینامه‌های: ISO 9001:2015؛ ISO 14001:2015؛

ISO 45001:2015؛ ISO 3834:2005 و گواهینامه سامانه‌های مدیریت یکپارچه (IMS) شده است.

 

چنانچه سخن ناگفته‏ای مانده است، بفرمایید.

فلسفه فعالیت ما در شرکت، قرارگرفتن در حلقه واسط مزرعه و سفره‌های مردم است و در عمل ثابت کرده‌‌ایم که از مزرعه تا سفره کنار مردمان پاک‌سرشت سرزمینمان هستیم. مفتخریم که در میان صنعتگران بزرگ این حوزه، به یاری دستان توانمند متخصصان کشورمان، افلاک چراغان کرده‌ایم و آفاق به تماشای این کارنامه غرورآفرین نشسته‌‌اند. 

در پایان، بر خود فرض می‌دانیم به فعالان حوزه تجارت دریایی کشور خسته نباشید بگوییم؛ نیز مراتب قدردانی خود را از زحمات تک‌تک اعضای مجموعه بزرگ «پارس ترک سیلو» اعلام کنیم و همچنین قدردان نشریه «بندر و دریا» برای فراهم‌آوردن این فرصت در شناساندن ظرفیت‌های صنعتی کشور باشیم. 

۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ۱۴:۰۶
کد خبر : ۵۱,۵۸۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید