سازمان بنادر و دریانوردی، عادل دریس، در بندر امام(ره) رسوب کالا نداریم
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به طرح های توسعه‌ای بندرامام (ره) در سه حوزه پیشکرانه(روی اسکله)، محوطه‌های بندری و پسکرانه‌های بندری، گفت: برای پیشکرانه بندرامام(ره)، مطالعات لایروبی کانال دسترسی خورموسی به انجام رسیده و با اعتباری بالغ بر ٤٠٠٠ میلیاردریال به اکران رفته است که پیش بینی می کنیم تا دو ماه آینده عملیات اجرایی این طرح آغاز شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، عادل دریس در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه 3.5 میلیون تن متر مکعب لایروبی در کانال خور موسی صورت می گیرد، تأکید کرد: تردد ایمن کشتی ها و افزایش تناژ کانال برای ورود کشتی های سایز بزرگ از مهم ترین مزیت های لایروبی خورموسی قلمداد می شود.

 وی با بیان اینکه بندرامام(ره)؛ شهر لجستیک غلات کشور است به تبیین طرح های توسعه ای پیشکرانه اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد و احداث ۴ ترمینال مکانیزه غلات برای بندرامام(ره)، تعریف شده است تا با پهلوگیری کشتی، غلات با سرعت بالا تخلیه و حمل با کامیون به انبارها انجام شود.

 مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با بیان این که ترمینال شماره۴ بندرامام(ره)، با ظرفیت ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن حدود ۵۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: ارزش سرمایه گذاری این طرح ۵۸٠۰ میلیارد ریال است و کارهای کارشناسی آن انجام شده است.

 وی ادامه داد: برای ترمینال ۲ فرآیند سرمایه گذاری به سرمایه گذار در حال پیگیری است که طی سه ماه آینده تعیین تکلیف می شود؛ حدود ۸۰٠۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در این طرح انجام می شود که عملکرد تناژی آن ۴ میلیون تن پیش بینی شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان راه اندازی ترمینال های یاد شده را در راستای تخلیه سریع کشتی ها اعلام کرد و افزود: با اجرای این طرح ها، توقف کشتی ها در پای اسکله، از ۵ روز به ۳ روز کاهش خواهد یافت.
وی با اشاره به عملکرد بندرامام (ره)، خاطر نشان کرد: در حال حاضر، ۱۸ میلیون و ۷۵ هزار و ۴۱۷ تن کالا در بندرامام(ره) و صنایع همجوار تخلیه و بارگیری کالا انجام شده است که از این میزان ۷ میلیون و ۳۰ هزار تن کالای اساسی تخلیه و بارگیری شده است.

افزایش 42 درصدی حمل ریلی کالا 

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان ادامه داد: مجموع تناژ کالای ترخیصی از بندرامام(ره)، ۷ میلیون و ۳۳۶ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گدشته برابر بوده است؛ از این رقم، ۷۶۱ هزار تن حمل ریلی بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۲ درصد رشد داشته است.
وی با اعلام این که ظرفیت روزانه ۲۴ هزار تن حمل ریلی در بندرامام(ره) ایجاد شده است، اظهار کرد: موجودی کالای اساسی در این بندر۲ میلیون و ۳۹۱هزار تن است؛ چنانچه کالای در حال تخلیه پای اسکله و کشتی های در لنگرگاه محاسبه شود، این رقم به ۲ میلیون و ۷۱۸هزار تن می رسد.

تناسب ماندگاری و تخلیه کالا 

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اعلام این که رسوب کالا در بندرامام(ره) نداریم، یادآور شد: هم اکنون میزان تخلیه کالای اساسی با میزان بارگیری آن تناسب دارد.
وی افزود: به طور متوسط ماندگاری کالای بخش خصوصی در بندرامام(ره) بین 2 ماه و بخش دولتی 3 ماه است؛ سال گذشته میانگین ماندگاری کالای دولتی 5 ماه بود.
دریس با بیان این که موجودی کالای بندرامام(ره) نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد کاهش یافته است، تصریح کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۲۹ فروند کشتی کالای اساسی تخلیه شده و هم اکنون 8 فروند کشتی نیز در پای اسکله در حال تخلیه هستند.
وی در ادامه با یادآوری این که از سال ۸۱ تا امروز ۱۰۴ قرارداد سرمایه گذاری به ارزش ۳۲۰۰۰ میلیارد ریال امضا شده است، گفت: ۱۷ پروژه سرمایه گذاری به ارزش ۱۶۰۰۰ میلیارد ریال در حال ساخت و ساز است که از این تعداد ۶ پروژه به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد ریال آماده افتتاح است. 
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان جمع اعتبار پروژه های در دست اقدام بندرامام(ره) را ۷۰۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ۳۶ هزار و ۶۰۰ کانتینر عملکرد بارگیری بندرامام(ره) طی امسال بوده که ۲۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است.
۲ مهر ۱۳۹۹ ۱۵:۴۳
کد خبر : ۵۱,۷۱۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید