مطالعات تفصیلی مدیریت بحران و پدافند غیر عامل بندر چابهار نهایی شد تعلیق مجوز شرکت گلنکور سنگاپور برای بانکرینگ کاهش 50 درصدی سوانح دریایی در پهنه آبی شرق هرمزگان تصویب آمایش سرزمین مبتنی بر طرح‌‌های توسعه اقتصادی کشور در دریا، سواحل، بنادر و آب‌های مرزی در مجمع تشخیص مصلحت نظام/ استقرار واحدهای اقتصادی، صنعتی و جمعیتی متناسب در سواحل جنوب کشور رشد 115 درصدی ترانزیت کالا از طریق بندرامیرآباد / تشکیل کارگروه تخصصی افزایش جذب کالا و تسهیل فرآیندها در بندر هوشمندسازی فرآیند مدیریت مصرف برق در بندر امام(ره) تعمیر یک شناور خدماتی در بندر بوشهر توسط متخصصان داخلی پیام مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی به مناسبت 26 مرداد، سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی نشست مدیرکل و‌مدیران بنادر و دریانوردی هرمزگان با استاندار/ طرح‌های سرمایه‌گذاری سازمان بنادر در هرمزگان نقش کلیدی در توسعه اقتصاد ملی و معیشت ساحل نشینان دارد برگزاری نشست کارگروه فرعی لایروبی حوزه جنوب غرب کشور به میزبانی بندر بوشهر
پیام وزیر راه و شهرسازی به مناسبت روز جهانی دریانوردی 1399
وزیر راه و شهرسازی در پیامی به مناسبت فرارسیدن روز جهانی دریانوردی تأکید کرد: حوزه دریایی می‌تواند به‌عنوان یک حوزه‌ پیشرو، با اعتماد به توان داخلی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی، در راستای تحقق شعار سال گام بردارد و ضمن هموارکردن راه جهش تولید، الگوی سایر عرصه‌های اقتصادی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، درر پیام محمد اسلامی چنین آمده است: «پیروزی درخشان و روشن ملت ایران در جنگ تحمیلی» مصداق این وعده بود که «به توفیق خداوند، بسا گروه اندکی که بر گروه بسیار پیروزند و خداوند با صابران است.» 40 سال پیش، در چنین روزهایی بود که بار دیگر مکرها و نقشه‌های «آمریکای ضربه‌خورده از انقلاب اسلامی، قدرت‌های نگران از ظهور یک هویت جدید اسلامی ـــ ایرانی در منطقه، ناتو و کشورهای اروپای غربی و شرقی» پشت سر ابزاری در همسایگیِ کشور عزیزمان ایران صف کشیدند و دست غیبِ «بهترین چاره‌جویان» از آستین امام و فرماندهی عظیم‌الشأن بیرون آمد و مکرهای آنان علیه انقلاب نوپای اسلامی را به خودشان بازگرداند. امروزِ ایران اسلامی و فردای روشن‌تر آن مدیون رشادت‌ها و ازجان‌گذشتگی‌های دلیرمردان آن‌روزهاست که پشت سر امام عزیز انقلاب ایستادند و ایستادگی را معنایی تازه بخشیدند. شهادت‌ها و جانبازی‌ها و ایثارگری‌ها، برگ‌های زرین دفتر 40 ساله‌ی انقلاب شکوهمند اسلامی را رقم زده‌اند و اکنون، در آغاز قرن جدید و صفحات آغازین فصل دوم انقلاب، بر ماست که الگوی تازه‌ای از استواری بر میثاق با مقام معظم رهبری (دامت برکاته) را برای آیندگان ثبت و عرضه کنیم.

در سالی که به‌درستی از سوی مقام معظم رهبری سال «جهش تولید» نام گرفته، نمی‌توان از لزوم ارتقا و جهش در بسترهای به‌ثمرنشاندنِ تولید چشم‌پوشی کرد؛ بحث حمل‌ونقل و لجستیک کالا از مباحث راهبردی در زنجیره تامین کشور است و حدود 90 درصد صادرات و واردات کشور از طریق دریا انجام می‌گیرد که این، خود، نشان از اهمیت راهبردی حوزه دریایی دارد و وظیفه خطیر صیانت از مرزهای آبی و تامین امنیت شناورهای تحت پرچم و تحت مالکیت کشور را بیش از پیش یادآور می‌شود. خوشبختانه، در سیاست‌های کلی نظام، ابلاغیِ مقام معظم رهبری و نیز در سند برنامه ششم توسعه، به حمایت و تامین امنیت اقتصاد دریامحور و افزایش مقاومت اقتصادی از طریق تجارت با شرکای راهبردی تاکید شده است و در این عرصه، منعی به‌لحاظ چارچوب‌های قانونی وجود ندارد، لذا حوزه دریایی می‌تواند به‌عنوان یک حوزه‌ی پیشرو، با اعتماد به توان داخلی و بهره‌مندی از ظرفیت‌های بخش خصوصی، در راستای تحقق شعار سال گام بردارد و ضمن هموارکردن راه جهش تولید، الگوی سایر عرصه‌های اقتصادی باشد.

«روز جهانی دریانوردی» پیش رو است و «تکریم دریانوردان» شاید از معدود مفاهیم ایجابی است که سازمان بین‌المللی دریانوردی بر آن تاکید دارد و کشورها را به آن ترغیب می‌کند. این سازمان، اواخر سال گذشته میلادی شعار «کشتیرانی پایدار برای سیاره پایدار» را برگزید تا توجه همگان را بر اهمیت کشتیرانی معطوف کند، اما متاسفانه، برخی از اساسی‌ترین الزامات تحقق این شعار مانند کنش فعالانه در برابر اعمال رفتارهای تبعیض‌آمیز و محدودیت‌زای دولت‌های عضو علیه کشتیرانی سایر اعضا را از نظر دور می‌دارد و ما در سایه‌ی مواضع منفعلانه این نهاد بین‌المللی، از زمان روی کار آمدن دولت بی‌قانون ترامپ، شاهد تحریم‌های غیرقانونی و اقدامات خصمانه‌ی بیش از پیش ایالات‌متحده علیه کشورمان و به‌ویژه کشتیرانی و دریانوردانمان هستیم. این در حالی است که از سال گذشته، همه‌گیری بیماری کووید ـــ 19 نیز مزید شرایط ناجوانمردانه علیه کشورمان شده و فعالیت دریانوردان عزیز کشورمان را دشوار ساخته است.

در نتیجه‌ی چنین شرایطی، عملکردها در حوزه‌های مختلف حفظ محیط زیست، مقابله با آلودگی‌ها، بهبود شرایط کسب‌وکار، ارتقای زیرساخت‌ها و عرصه رقابت با کشورهای همسایه برای تصاحب بازارها و افزایش ضریب نفوذ اقتصادی در منطقه تحت‌تاثیر قرار گرفته است. بی‌تردید، چالش‌های برخی از این عرصه‌ها، با نصب‌العین فرمایشات مقام معظم رهبری، مدیریت جهادی، و تکیه بر توان متخصصان داخلی قابل حل و رفع‌شدنی است؛ در عرصه‌هایی هم که نیازمند کنش‌ها و مقاومت فعال بین‌المللی است، در وهله‌ی اول باید در جهت تقویت همکاری‌ها با کشورهای هم‌پیمان کوشید و سپس، با پیوندزدن منافع کشورها به ظرفیت‌ها و امکانات مختلف به‌ویژه در بحث ترانزیت کالا، از قلدرمآبی و اعمال فشارهای دولت‌های استکباری در آینده جلوگیری کرد.

امروز، فعالان دریایی کشور و دریانوردانمان دوشادوش مدافعان سلامت جهاد کرده‌اند و علی‌رغم جمیع شرایط، همتی مضاعف به کار بسته‌اند تا کشور در تامین نیازهای اساسی، به‌ویژه اقلام دارویی در مضیقه و تنگنا قرار نگیرد. آری، دریانوردانمان این‌روزها حامیان سلامت مردمشان و سزاوار قدرشناسی و تفقدی درخورند؛ و چه عملی نزد پروردگار محبوب‌تر از قدرشناسیِ انسان‌های پاک‌سرشتی که خود، شبانه‌روز و بی‌وقفه، در خدمت مردمشان‌اند. به‌خوبی بر ارزش کار دریانوردان جهادگر و مخلص کشورمان واقفیم و این روز را بهانه‌ای برای تکریم عملکرد این قشر همیشه‌صبور و سخت‌کوش می‌دانیم.

گرامی می‌دارم یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، به‌ویژه شهدای دریانورد را، که امنیت و بالندگی امروز کشور و نظام مقدس اسلامی‌مان ثمره‌ی فداکاری‌هایشان است. و بار دیگر، «روز جهانی دریانوردی» را به خانواده بزرگ دریانوردی، اعم از نظامی و تجاری، تبریک و تهنیت می‌گویم و از درگاه باری‌تعالی برای فردفرد تلاشگران این عرصه‌ی راهبردی، آرزوی تندرستی و بهروزی دارم.


۷ مهر ۱۳۹۹ ۱۷:۰۰
کد خبر : ۵۱,۷۷۶

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید