موانع حمل یکسره کالا از بندر امام رفع شود/ روند حمل کالاهای وارداتی و صادراتی از خوزستان تسریع می شود/ فرآیندهای کاذب و دست و‌پاگیر در حوزه های مدیریتی و قانونی باید شناسایی و رفع شود بزرگترین بنادر آفریقای جنوبی را بشناسید کارنامه درخشان سازمان بنادر در پایداری تجارت دریایی کشور و مدیریت تحریم/ تأکید بر مکانیزه‌سازی و ارتقای خدمات به ذینفعان/ برون‌سپاری خدمات دریایی با دقت و قوت پیگیری می‌شود استفاده از پهبادها برای مانتیور امنیت بندر آنتروپ نجات خلبان هواپیمای تفریحی توسط تیم جستجو و نجات دریایی بندر نوشهر حمل یکسره بیش از ۸ هزار تن کالای اساسی از بندر چابهار ورود کالای ملوانی به بندر خرمشهر ارتقاء ایمنی بنادر صیادی با تعامل سازمان بنادر و سازمان شیلات/ به‌روزرسانی جرایم قانون حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در برابر آلودگی نفتی ظرفیت بنادر بازرگانی کشور 260 میلیون تن است/ بنادر ایران می‌تواند هاب‌ ترانشیپی منطقه شود رتبه بیست و ششم کشور در صید و صیادی جهان/ تحقق بومی‌سازی دانش پرورش ماهی در قفس
لُس‌آنجلس؛ بندری مبتکر  که دست از مدرن‌شدن برنمی‌دارد
دودی که از خلیج بلند شد
اولین یافته‌های رسمی از بندر لس‌آنجلس کنونی متعلق به کاوشگر ایبریایی‌ «خوان رودریگز کبریلو» است. خوان در شمال غربی خلیج سن پدرو این بندر را کشف کرد. او در هشتم اکتبر 1542 دودی را که شکارچیان آمریکایی به پا کرده بودند مشاهده کرد و شاید به دلیل لس‌آنجلس را خلیج دود نامید. این بندر تا سالیان بعد متروکه ماند تا این‌که اسپانیایی‌ها اولین سرمایه‌گذاری تجاری در این بندر را اواسط قرن نوزدهم میلادی شروع کردند. شخصی که در توسعه سن پدرو نقش مهمی ایفا کرد، استفان م. وایت (سناتور اهل کالیفرنیا) بود که باعث شد مجلس این خلیج را به عنوان بندر رسمی لس‌آنجلس در سال 1897 اعلام کند.
 
شکل‌گیری صنایع در بندر  
در اوایل قرن بیستم، شهر لس‌آنجلس و منطقه بندری رشد بی‌نظیری را از نظر جمعیت تجربه کرد. حالا دیگر صنایع مختلفی در بندر و اطراف بندر آغاز به کار کرده بودند. ماهیگیری، حفاری و کشتی‌سازی، صنایع اصلی بودند که باعث ایجاد شغل و تجارت در لس‌آنجلس شدند. به دلیل افزایش فعالیت‌های تجاری در بندر، مسئولان بندر به فکر ساخت زیرساخت‌های بندری و توسعه‌ی آن برای آینده افتادند. تا سال 1912، با لایروبی و گسترده‌شدن کانال اصلی، بندر توانست کشتی‌های بزرگ‌تر را نیز در خود جای دهد. این گسترش‌ها با افتتاح کانال پاناما در سال 1914 یک‌باره به ثمر نشست و برای این بندر از نظر تجارت بین‌المللی، موقعیت استراتژیک منحصربه‌فردی را به ارمغان آورد.
رشد بندر با شروع جنگ جهانی دوم متوقف شد ولی پس از مدتی کوتاه، این بندر مجددا توسعه خود را از سر گرفت. هرچند کالاها به مقاصد مختلفی روانه می‌شدند و عایدی بندر کم نبود اما ضررهای حین بارگیری مانند گم‌شدن و شکسته‌شدن کالاها همواره وجود داشت تا این‌که با ارائه‌ی راه‌حل حمل بار از طریق کانتینر در اواخر دهه 1950، انقلابی در این زمینه به وجود آمد. حالا دیگر امنیت بارها بیش‌ازپیش تامین می‌شد. حالا دیگر این بندر به عنوان دروازه‌ی اصلی تجارت بین ایالات‌متحده و آسیا خودی نشان داده است. شرکای بندر و زنجیره تامین، حمل‌ونقل چشمگیری را از طریق امکانات مدرن دریایی که در اختیار دارند، انجام می‌دهند.
 
بندر شلوغِ نیمکره غربی
تمام تلاش‌ها باعث شد تا امروز بندر لس‌آنجلس را  به عنوان بندری معروف در آمریکا بشناسیم. این بندر دروازه‌ی برتر این کشور برای تجارت بین‌المللی و شلوغ‌ترین بندر نیمکره غربی است. لس‌آنجلس واقع در خلیج سن پدرو، 25 مایلی مرکز شهر لس‌آنجلس قرار گرفته و هفت هزار و 500 هکتار زمین را در طول 43 مایلی ساحل به خود اختصاص داده است. در بندر لس‌آنجلس کالاهای متنوعی جابه‌جا می‌شوند. این بندر چندین ترمینال از جمله ترمینال اتومبیل، فله خشک، فله مایع، مسافری، کانتینری، فله شکستنی، چندمنظوره و همچنین ترمینال‌هایی برای پشتیبانی و خدمت‌رسانی دارد. بندر لس‌آنجلس بیش از هر بندر دیگر در ایالات‌متحده کانتینر جابه‌جا می‌کند آن هم با امکاناتی که نه‌تنها مدرن‌اند، بلکه دائما در حال مدرن‌تر شدن هستند.
 
سرمایه‌گذاری‌ها  ادامه دارد
لس‌آنجلس سالیانه دربخش‌های مختلفی سرمایه‌گذاری می‌کند. در حال حاضر نیز در اواسط برنامه‌ی 10 ساله‌ی خود، 6/2 میلیارد دلار برای زیرساخت و به منظور افزایش بهره‌وری کارگو، هدف‌گذاری کرده است. این بندر همچنین بر فناوری‌های جدید متمرکزشده تا اطلاعات دیجیتالی را در سراسر زنجیره تامین تقویت کند. لس‌آنجلس تا به امروز علاوه بر سرمایه‌گذاری 600 میلیون دلاری در پروژه‌های حمل‌ونقل عمومی و پروژه‌های توسعه ساحلی، برای سرمایه‌گذاری 400 میلیون دلاری دیگری نیز در دهه‌ی آینده برنامه دارد. و البته همچنان متعهد به ارائه پروژه‌هایی است که فضای باز بیشتری را فراهم کنند. این بندر همچنین به اقدامات ابتکاری زیست‌محیطی مشهور است و عملیات مدیریت منابع را چه از نظر مالی و چه محیطی پشتیبانی می‌کند. مدیران بندر هم، روزبه‌روز به اقدامات امنیتی‌شان اضافه می‌کنند تا بندرشان در این زمینه نیز پیشرو باشد.
 
بندر کانتینریِ شماره یک از سال 2000
بندر لس‌آنجلس که یکی از شلوغ‌ترین بندرگاه‌های جهان و دروازه‌ا‌ی پیشرو برای تجارت بین‌المللی در آمریکای شمالی به شمار می‌آید، از سال 2000 رتبه‌ی نخست بندر کانتینری در ایالات‌متحده را کسب کرده است. این بندر در سال 2018، بار بیشتری نسبت به سایر کشورها (5/9 TEU)  و در تاریخ 111 ساله‌ی خود جابه‌جا کرد. همچنین رتبه‌ی هفدهم شلوغ‌ترین بندر کانتینری جهان در سال 2018 سهم این بندر آمریکایی شده است.  |

مراکز تفریحی

سفر به لس‌آنجلس آن‌قدر اغواکننده است که شما را از برنامه‌ریزی (برای این‌که به کجا بروید‌) بی‌نیاز کند. از یک طرف طبیعت، معماری بی‌نظیر این شهر ـ بندر، دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارد و از سوی دیگر تا دلتان بخواهد امکانات مدرن در این بندر هالیوودی به چشم می‌آیند. استودیوهای فیلم‌سازی لس‌آنجلس و سالن‌های تئاترش یکی از مواردی است که نمی‌توان به راحتی از کنارش گذشت. سالن تئاتر دالبیِ لس‌آنجلس از سال 2002 میزبان مراسم اسکار است که خود بر جذابیت این بندر هالیوودی

 افزوده است.

 

گتی‌سنتر

یکی از مراکز فرهنگی و هنری معروف جهان در شمال لس‌آنجلس جای گرفته است. در سال 1997 بود که این مرکز تاسیس شد. گتی سنتر مجموعه‌ای بی‌همتا است که موزه و کلکسیون عکاسی‌اش با آن طراحی بی‌بدیل قطعا دل شما را به دست می‌آورد. معمار معروف این مرکز ریچارد مایر است که دیگر جای حرفی باقی نمی‌ماند.

 

دیزنی‌لند

مگر می‌شود به لس‌آنجلس رفت و سری به دیزنی‌لند نزد! حتی اگر تنها بودید از خیرش نگذرید. آن‌جا مخصوص بچه‌ها نیست، قطعا ماجراجویی‌هایی قرن‌های نه‌چندان دور، شما را هم سر ذوق می‌آورد. دیزنی‌لند بیش از هفت سرزمین دارد و گزینه‌های زیادی پیش روی شما می‌گذارد. اگر به آن‌جا رفتید با موسیقی گوش‌نواز آن، هر چه فکر در سرتان است برای ساعتی بیرون بریزید و به جای آن خود را در قرن نوزدهم، درست میان ماجرایی افسانه‌ای تصور کنید.

 

برج‌های واتس

برج‌های واتس، 17 برج مجسمه به‌هم‌پیوسته را شامل می‌شود که در لس‌آنجلس قرار دارد؛ برج‌هایی چشم‌نواز که زحمت ساختش را یک مهاجر ایتالیایی به نام «رودیا» کشیده است. بلندترین این برج‌ها 3/30 متر ارتفاع دارد. رودیا این برج‌ها را طی یک دوره‌ی 33 ساله ساخت. برج‌های واتس در سال 1990 به عنوان یک مکان ملی ـ تاریخیِ کالیفرنیا معرفی شد. 

۱ آذر ۱۳۹۹ ۱۴:۴۲
کد خبر : ۵۲,۲۹۰

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید