استفاده از پهپادهای خودران برای نظارت بر عملیات بندری آنتروپ بلژیک/ ضرورت نوآوری و دیجیتال سازی برای تضمین رشد پایدار بنادر فعالیت خلاقانه و نوآورانه در حوزه حمل و نقل دریایی با وجود تحریم و شیوع کرونا ادامه دارد/ تحریم و تهدید هیچ جایگاهی در توقف توسعه ایران ندارد/ بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در بنادر تجاری اعتماد دارد/ اقدمات راهبردی سازمان بنادر برای ارتقای کیفیت و کمیت خدمات بندری بهره‌برداری از ۲۰پروژه‌ توسعه‌ای و تجهیزاتی در بنادر هرمزگان با حضور وزیر راه و مدیرعامل سازمان بنادر/ بهره‌برداری از پایانه لجستیک کالا، کانتینر و مخازن نگهداری فرآورده های نفتی/ بهره برداری از چندین فروند اسکله گردشگری در بنادر و جزایر هرمزگان توسعه بندر لنگه بخشی از عملیات تجاری تاریخی کشور است/ عملکرد قابل قبول بندر لنگه به رغم شرایط کرونایی بندر چابهار به بندری مدرن و دارای استاندارد جهانی تبدیل می‌شود/ سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه و تکمیل بندر چابهار/ رشد ۱۰۷ درصدی ترافیک کانتینری در بندر شهید بهشتی تسریع در احداث و تکمیل پروژه خط آهن شیراز-بوشهر برای افزایش سهم ریلی بندر/ افزایش ۱۰۰ میلیون تنی ظرفیت بنادر کشور در دولت تدبیر و امید/ عملکرد بندر بوشهر در شرایط کرونایی رشد داشته است شناور ایرانی دریا پاک با حضور وزیر راه به آب انداخته شد / بهره‌برداری از چندین پروژه توسعه‌ای دریایی و بندری در بوشهر عزم دولت ایران و هند در تبدیل ظرفیت‌های چابهار به فرصتی برای همکاری طرفین و کشورهای منطقه/ مزایای رقابتی بندر چابهار برای همسایگان ایران/ ظرفیت‌های مواصلاتی و ارتباطی بندر چابهار ارتقا می یابد/ ضرورت تسریع در تامین مابقی تجهیزات تعهد شده اپراتور هندی در بندر چابهار کلیه بنادر ایران همگام با جهان توسط اپراتورهای خصوصی راهبری می شود/ همکاری راهبردی ایران و هندوستان در تجهیز و راهبری بندر چابهار، مزایای فراوانی را برای دو کشور و منطقه دارد/ از سرمایه گذاری‌های روبنایی کشورهای منطقه برای توسعه فعالیت‌های لجستیکی در بندر چابهار استقبال می‌کنیم/ ظرفیت بندر چابهار به 33 میلیون تن افزایش خواهد یافت رونمایی از طرح تدقیق مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی بوشهر با حضور وزیر راه
منصور آرامی، رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی، سازمان بنادر و دریانوردی
رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی گفت: با همه تلاش‌هایی که برای استفاده از ظرفیت دریا شده است، سهم دریا در تولید ناخالص داخلی زیاد نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، منصور آرامی؛ رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی در نخستین جلسه اعضای فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی با حضور وزیر راه و شهرسازی و با همراهی معاونان وزیر و مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی در ساختمان دادمان وزارت راه برگزار شد، تصریح کرد: در ۴۲ سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد با همه تلاش‌هایی که برای استفاده از ظرفیت دریا شده است، سهم دریا در تولید ناخالص داخلی زیاد نیست.

وی با اشاره به مشکلات حوزه دریا در بحث دریایی، بندری و اشتغال آن، اظهارداشت: میزان اشتغال در حوزه دریا نیز در همین راستا عدد قابل توجهی نیست و در آخرین آماری که از سازمان بنادر و دریانوردی در شرکت‌های مختلف و خود سازمان در بنادر داشته‌ایم در ۲ سال گذشته ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر است.

وی ادامه داد: این اعداد در مقایسه با کشورهای مختلف و به خصوص همسایه‌های خودمان بالا نیست. انتظار می‌رود سهم کشورمان با ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل و پهنه بزرگ دریایی در شمال و جنوب در کنار ظرفیت‌های آبزی‌پروری، دریاچه و رودخانه بیشتر باشد و به پررنگ‌تر شدن نقش اقتصاد غیرنفتی منجر شود

این نماینده مجلس با بیان این‌که وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه دریایی کشور می‌توانند پیشران باشند، گفت: وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی در همین زمینه می‌توانند در حوزه گردشگری دریایی، صنایع و دیگر بخش‌های مربوط به آن کمک و حاکی بسیار خوبی باشد.

آرامی تصریح کرد:‌ سیاست‌های کلان کشور در حوزه دریایی کم نیست و در همه سیاست‌ها بندهایی وجود دارد که با داشتن احکامی مناسب می‌توانیم از قوانین دریایی به بهترین شکل بهره‌مند شویم.

وی افزود: این دیدگاه به جز سازمان بنادرو دریانوردی در بخش‌های دیگر اعم از مرکز پژوهش‌های مجلس، معاونت علمی ریاست‌ جمهوری و سازمان مدیریت و... وجود دارد که ما نیاز به یک بازمعماری در بخش دریایی داریم. این مساله هم بدان معناست که صرفا نیاز به محدود یا اضافه کردن وظایف نیست بلکه باید یک طراحی و معماری در بخش دریایی انجام شود.

رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین به نظر می‌رسد در حوزه دریایی در سازمان بنادر و دریانوردی و دیگر بخش‌ها نیاز به استفاده از نوآوری و تکنولوژی‌های نوین بوده و جای خالی آن احساس می‌شود، بنابراین لازم است در این زمینه کار بیشتری انجام شود تا با بهره‌وری از تکنولوژی‌های نوین در بخش دریایی، این ظرفیت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد:‌ یکی دیگر از موارد که نیاز است وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی بخش حمل و نقل به آن توجه داشته باشد، بیشتر کردن ارتباط بین دانشگاه و بنادر است. خوشبختانه ظرفیت‌های خوبی در دانشگاه‌های کشور وجود دارد که می‌تواند منجر به پیوندی موثر در حوزه دریایی شود. به این ترتیب می‌توانیم از ظرفیت دانشگاهی خودمان در شمال و جنوب کشور برای توسعه ظرفیت حمل و نقل در این حوزه استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در بخش مسئولیت‌های اجتماعی علیرغم اینکه سازمان بنادر و دریانوردی تلاش های قابل تقدیری داشته است، اما به نظر می‌رسد این موضوع باید به عنوان یک اصل جایگاه داشته باشد. سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان یک بنگاه بزرگ اقتصادی می تواند به این شکل سهم مسئولیت اجتماعی خودش را پررنگ‌تر کند.

آرامی افزود: این مساله منجر به پررنگ‌تر شدن ارتباط بین مردم و بندر شده تا بنادر کشورمان به شکل واقعی تبدیل به بندر شهر شوند. این مسائل در بخشی که مردم زندگی می‌کنند، کارکنان و محیط زیست باید لحاظ شود تا بنادری که در کنار آن روستایی وجود دارد ارتباط قوی‌تری با یکدیگر داشته باشند.

رئیس فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی گفت:در بخش توسعه سواحل کشور لازم است یک استراتژی راهبردی داشته باشیم، به این ترتیب باید طرح‌های آمایشی مناسبی برای ۵۸۰۰ کیلومتر سواحل جزایر کشورمان انجام گیرد.

گفتنی است، در اولین جلسه مشترک فراکسیون اقتصاد دریامحور مجلس شورای اسلامی محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی و  محمد راستاد؛ مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی، حضور داشتند.

 
۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۳:۰۶
پایگاه خبری وزارت راه |
کد خبر : ۵۳,۱۱۶
Loading

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید